BMW-Motorsport.gr

BMW-Motorsport.gr (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/index.php)
-   Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/forumdisplay.php?f=52)
-   -   SOS ρεταρισμα σε E46 Valvetronic (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=9179)

georggge46 04-08-07 17:38

SOS ρεταρισμα σε E46 Valvetronic
 
Σημερα το απογευμα βαζοντας μπροστα το αυτοκινητο [ε46 318 Valvetronic 2002] αρχισε να ρεταρη τρελα και ανοιξε και λαμπακι κινητηρα. Το αφησα να λειτουργησει κανα 10λεπτο στο ρελαντι μηπως σταματησει αλλα τιποτα! Λετε να ειναι μπουζι η απο βενζινη η μηπως τιποτα πιο σοβαρο?Το αυτοκινητο εχει 50000 χιλ. αζοριστα! Πριν απο 10000χιλ. ειχα κανει το inspection 1!

stefos 04-08-07 17:43

..αισθητήρας στροφάλου είναι μάλλον... αν το βάλεις σε διαγνωστικό θα σου το βγάλει αμέσως... 50 ευρώ έχει αν θυμάμαι καλα..

Nick_compact 04-08-07 17:45

Εγώ υποψιάζομαι πολλαπλασιαστές...

stefos 04-08-07 17:49

εμένα που έκανε ακριβώς το ίδιο ήταν αισθητήρας στροφαλου...είχε βγάλει και μύνημα λάθους στο διαγνωστικό... αφού τον άλλαξα και καταλάβαινα το αυτοκίνητο που ξεκινούσε πιο εύκολα, μετά απο κάποιες μέρες ρετάρει και πάλι...οχι πάντα...1 στα 10 ξεκινήματα συνήθως είναι ρεταρισμα...το έχω βάλει στο διαγνωστικό και δεν έχει βγάλει τιποτα... τι να πω? άγνωστος ο κόσμος των valvetronic...

georggge46 04-08-07 17:50

Δευτερα τωρα! Βλεπεις ειναι Σαββατο.... και με εκλεισε και μεσα :angryfire. Μπορει να παει οδηγοντας το συνεργειο η υπαρχει προβλημα?

stefos 04-08-07 17:53

...ρετάρει συνέχεια? εαν το σβήσεις και βάλεις παλι εμπρός δεν σταματάει? αν οχι μπορεί να ειναι όπως είπε ο φίλος Νικος πολλαπλασιαστές, αλλιώς αν ρετάρει μόνο στην εκκίνηση δεν νομιζω ότι θα έχεις πρόβλημα...

Nick_compact 04-08-07 17:55

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από stefos (Μήνυμα 131427)
εμένα που έκανε ακριβώς το ίδιο ήταν αισθητήρας στροφαλου...είχε βγάλει και μύνημα λάθους στο διαγνωστικό... αφού τον άλλαξα και καταλάβαινα το αυτοκίνητο που ξεκινούσε πιο εύκολα, μετά απο κάποιες μέρες ρετάρει και πάλι...οχι πάντα...1 στα 10 ξεκινήματα συνήθως είναι ρεταρισμα...το έχω βάλει στο διαγνωστικό και δεν έχει βγάλει τιποτα... τι να πω? άγνωστος ο κόσμος των valvetronic...

Αν είναι έτσι ok... Εσύ έχεις και το ίδιο αμάξι και ξέρεις καλύτερα. Εγώ το είπα επειδή οι πολλαπλασιαστές είναι κλασικό πρόβλημα και ανάκληση, και θα μπορούσαν να προκαλέσουν ρετάρισμα!

georggge46 04-08-07 17:56

Ρετάρει συνέχεια!Το σβήνω και ξανα τα ιδια...!

stefos 04-08-07 18:03

...μάλλον ακούγεται για πολλαπλασιαστές όπως είπε ο Νίκος...

gp35 04-08-07 19:45

ακριβως το ιδιο ειχα παθει στο 3,16 ε46 πολλαπλασιαστης ηταν ρεταριζε ειτε το αφηνα κανα 5λεπτο ειτε το εσβυνα και το ξαναεβαζα μπρος.
ηρθε η βοηθεια το πηγα στην μαμα σερβις και αλλαχτηκε...τελος καλα ολα καλα ηταν ενας απο τους 4 μα δεν θυμαμαι τιμη....

zaharias 05-08-07 12:56

Ρελαντι κραταει ή σου σβηνει?
Αν δεν σβηνει και μπορεις να το κανεις μια βολτα λιγο να το πατησεις, μπορει να εβαλες βενζινη απο κανενα "καλο" βενζιναδικο...

Babis_Compact 05-08-07 13:06

Αν θυμάμαι καλά, 90 euro για την τετράδα μου είχαν πει για τους πολλαπλασιαστές. Είχα κι εγώ παρόμοιο πρόβλημα.

gyiama 05-08-07 14:38

απο δική μου εμπειρια επειδη το 'επαθα 90% ειναι πολλαπλασιαστησ φίλε μου 1 απ τουσ 4 μπορει και 2 το ειπαν το ποιημα!!!!κλασικο προβλημα σε Ν42 κινητηρα. ΤΙΜΗ γνησιοι 170ε η 4αδα. καλο είναι να τουσ αλλαξεισ και τουσ 4.μπορεί να διορθωθει το πρόβλημα αν σβήσεισ το σφάλμα με διαγνωστικό αλλά το πιο πιθανών είναι να το ξαναβγάλει

Nick_compact 05-08-07 14:54

Eγω πάλι θα έλεγα να μην δώσεις ευρώ και να ΑΠΑΙΤΗΣΕΙΣ αντικατάσταση χωρίς κόστος. Δεν είναι δυνατόν να πληρώνουμε τις μαλακίες της BMW, εφόσον δεν είναι μεμονωμένο πρόβλημα αλλά πολύ γνωστό.

optostyle 05-08-07 15:02

αυτο θα ηταν το σωστο Nick ειδικα σε τετοια εταιρια...........αλλα το ξες οτι ειναι πολυ χλωμο...θα το ανεχτουμε ομως :)

BMW-Racing 05-08-07 17:22

Μιας κ το λετε,μηπως μπορει να μαθει κανεις αν η bmw εχει κανει καποια ανακληση για αυτο το προβλημα...?

Nick_compact 05-08-07 17:37

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από BMW-Racing (Μήνυμα 131523)
Μιας κ το λετε,μηπως μπορει να μαθει κανεις αν η bmw εχει κανει καποια ανακληση για αυτο το προβλημα...?

Ναι έχει κάνει ανάκληση εδώ και καιρό, και οι πολλαπλασιαστές αλλάζονταν ακόμα και προληπτικά, χωρίς να ενημερώνεται απαραίτητα ο ιδιοκτήτης, κατά την διάρκεια κάποιας προγραματισμένης συντήρησης.

Babis_Compact 05-08-07 20:07

Δηλαδή αν πάω σε κάποιο εξουσιοδοτημένο συνεργείο της BMW Hellas θα μου τους αντικαταστήσουν με καινούριους δωρεάν? Γιατί σε λίγο πρέπει να γίνει η επόμενη αλλαγή λαδιών, οπότε αν είναι και γίνεται κάτι τέτοιο να πάω σε εξουσιοδοτημένο, που μέχρι τώρα δεν πήγαινα. (Ένα service έχω προλάβει να κάνω όλο κι όλο βέβαια!)

Nick_compact 05-08-07 20:20

Δεν ξέρω τι γίνεται αν βρίσκεσαι εκτός εγγύησης!

Babis_Compact 05-08-07 21:12

Ευχαριστώ για την γρήγορη απάντηση, λογικά δεν θα γίνεται τίποτα και θα πρέπει να προγραμματίσω στο budget και μια αλλαγή πολλαπλασιαστών. Πληροφοριακά θα πάρω ένα τηλέφωνο αύριο σε ένα συνεργείο να μάθω όμως.

Nick_compact 05-08-07 21:43

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Babis_Compact (Μήνυμα 131560)
Ευχαριστώ για την γρήγορη απάντηση, λογικά δεν θα γίνεται τίποτα και θα πρέπει να προγραμματίσω στο budget και μια αλλαγή πολλαπλασιαστών. Πληροφοριακά θα πάρω ένα τηλέφωνο αύριο σε ένα συνεργείο να μάθω όμως.

Δεν είναι σίγουρο οτί οι πολλαπλασιαστές σου θα θέλουν άλλαγμα, ίσως να μην ήταν όλες οι παρτίδες έτσι, ή και να στους άλλαξαν σε κάποιο service! Ψάξε το πρώτα!

Babis_Compact 05-08-07 23:42

Thanks again, θα μιλήσω με τον μηχανικό στο επόμενο service για να δούμε αν χρειάζεται.

georggge46 06-08-07 11:34

Τελικα ειχατε δικιο! Ηταν ο 4ος πολλαπλασιαστης. Πηγα στον Νταγκουνακη σημερα και τον αλλαξα.Ηταν εκει αλλα 2 ,46αρια, για την ιδια δουλεια.Μαλιστα του ενος ηθελαν 2 αλλαγμα!Τιμη μαζι με την διαγνωση και τα εργατικα 60 e.Απο οτι μου ειπανε αυτο γινεται καθημερινα!

BMW-Racing 06-08-07 15:56

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Nick_compact (Μήνυμα 131548)
Δεν ξέρω τι γίνεται αν βρίσκεσαι εκτός εγγύησης!

Νομιζω οτι οταν γινεται ανακληση ειναι ανεξαρτητα απ το αν ειναι το αμαξι εντος εγγυησης.Επισης θα επρεπε να ενημερωθουν ολοι οι ιδιοκτητες της παρτιδας αυτης με τους προβληματικους πολλ/στες,δεν συμφωνεις...?

Nick_compact 06-08-07 16:08

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από BMW-Racing (Μήνυμα 131671)
Νομιζω οτι οταν γινεται ανακληση ειναι ανεξαρτητα απ το αν ειναι το αμαξι εντος εγγυησης.Επισης θα επρεπε να ενημερωθουν ολοι οι ιδιοκτητες της παρτιδας αυτης με τους προβληματικους πολλ/στες,δεν συμφωνεις...?

Εγώ συμφωνώ και με το παραπάνω, και εαν ήμουν κάτοχος Ε46 θα το έκανα μεγάλο ζήτημα. Δεν είναι δυνατόν να πληρώνουμε τέτοια πατάτα της BMW.

Geo_3D 06-08-07 16:29

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Nick_compact (Μήνυμα 131674)
Εγώ συμφωνώ και με το παραπάνω, και εαν ήμουν κάτοχος Ε46 θα το έκανα μεγάλο ζήτημα. Δεν είναι δυνατόν να πληρώνουμε τέτοια πατάτα της BMW.

Νικο τους πολλαπλασιαστες και καθε λογης τεχνικο λαθος για το οποιο γινεται ανακληση αλλαζεται δωρεαν.Τουλαχιστον την πρωτη φορα.Και μενα πηγαν να μου τους αλλαξουν στον Σφακ δωρεαν....:twak:,αλλά μετά αλλαξαν γνωμη;)

Nick_compact 06-08-07 16:41

Άλλο εσύ.... :) Δυστυχώς από ότι βλέπω όμως κάποιοι πληρώνουν, οι κύριοι στα συνεργεία κάνουν τους κινέζους εις βάρος μας... και ανθρώπων που δεν το ξέρουν, και πώς να το ξέρουν άλλωστε, δεν είναι όλοι σαν εμάς. Είναι κοροιδία, γι'αυτό με ενοχλεί αφάνταστα, σαν να μη φτάνει που το αυτοκίνητο σ'αφήνει.

BMW-Racing 06-08-07 20:44

Συγνωμη δηλαδη δεν μπορει καποιος να το διεκδικησει να αντικατασταθει κατι για το οποιο εχει παραδεχτει η μαμα εταιρια...?

georggge46 07-08-07 09:45

Εγω παντως, που το ρωτησα δεν εβγαλα ακρη!Μου ειπαν εν ολιγης οτι εκτος εγγυησης δεν τους αλλαζουν δωρεαν..!Ε...δεν θα το κανω και ζητημα στα κεντρικα για 32 ευρω το τεμαχιο!

Dim77 07-08-07 10:20

Μισό λεπτάκι...Το ότι στον Νταγκουνάκη στο χρέωσαν δε σημαίνει ότι μπορεί να γινόταν το ίδιο παντού.
Το νέο ανταλλακτικό νομίζω ότι λύνει το πρόβλημα.
Η ανάκληση είναι ανάκληση...Κανονικά ΔΕΝ πληρώνεις.
Θα το ρωτήσω όταν μπορέσω και στο εξουσιοδοτημένο συνεργείο που επισκέπτομαι.

BMW-Racing 07-08-07 15:54

Αν εχει βγει οδηγια ανακλησης απ τη Γερμανια τοτε ειναι υποχρεωμενοι ολοι οι αντιπροσωποι να αλλαξουν το ανταλλακτικο κ μαλιστα χωρις χρεωση εργασιας.Το θεμα ειναι να μαθουμε σιγουρα για το αν εχει βγει η οδηγια αυτη για το συγκεκριμενο προβλημα..?Γιατι στη αντιπροσωπεια σιγουρα δεν σου λενε πως εχουν τα πραγματα εκ των εσω...

GALLOS3 19-08-07 13:31

Μου είχε κάψει και εμένα πολλαπλασιαστή,σε 318 μοντέλο 2001 και μου τους αλλάξανε και τους 4 δωρεάν στην αντιπροσωπεία.Νομίζω οτί,ακόμα και αν σου καεί μόνο ο ένας,πρέπει να τους αλλάξεις και τους 4,γιατί με τον καιρό αν βάλεις μόνο 1 καινούριο,θα σου καεί κάποιος παλιός.

zaharias 08-01-09 16:13

Λοιπον... Ακουστε και τη δικη μου ιστορια...

Το αμαξι μου ειναι 318 coupe 2lit valvetronic...
Το τελευταιο 3μηνο λογω δουλειας ή λογω καιρου (καποιες φορες), το αμαξι μπορει να κανει και 2 βδομαδες να παρει μπροστα ή και να κυκλοφορησει...
Τελευταια φορα το εβγαλα την Πρωτοχρονια το μεσημερι για κανα 2ωρακι.. Οταν πηγα να το βαλω μπροστα, αρχισε να δουλευει 3κυλινδρο... Το σβηνω, το ξαναβαζω μπροστα, τα ιδια, παταω λιγο γκαζακι και στρωνει... Βγαινω, κανω τη βολτα μου, ολα οκ...

Σημερα το μεσημερι, λεω κατσε να το βαλω λιγο να δουλεψει... Βαζω μπροστα, τα ιδια με την Πρωτοχρονια... σαν να μην δουλευουν καποιοι κυλινδροι... δεν κανει σκαμπανεβασματα στο ρελαντι... αλλα δουλευει 3κυλινδρο... Μετα απο 4-5 σβησε-αναψε τη μηχανη (μηπως φτιαξει) καποια στιγμη αρχισε να αναβοσβηνει (δεν εμενε μονιμα αναμμενο, δεν ξερω αν παιζει καποιο ρολο αυτο) και το λαμπακι του κινητηρα (check)...

Να πω επισης οτι βενζινη βαζω απο ενα και μονο βενζιναδικο και το τελευταιο μου γεμισμα ηταν 20 ευρω, αλλα απο ενα αλλο βενζιναδικο, γυρω στα μεσα του Δεκεμβρη οταν το ειχα βγαλει καποια στιγμη, οπου μεχρι και τωρα εχει αυτη τη βενζινη μεσα (ειναι λιγο πανω απο τη μεση)...

Υπαρχει περιπτωση να ειναι απο τη βενζινη ή παω για πολλαπλασιαστες????

Και κατι ακομη, φιλος μου προσφατα σε compact 1,8 αλλαξε πολλαπλασιαστες, τετοια συμπτωματα δεν ειχε... Και αφοτου βαλαμε καινουργιους, το αμαξι παλι δεν δουλευε σωστα και τελικα εγινε επαναπρογραμματισμος εγκεφαλου σ'ενα συνεργειο εδω και ολα οκ...

Αν χρειαστει να κανω εγω για τον οποιοδηποτε λογο επαναπρογραμματισμο του εγκεφαλου, τι γινεται με το προγραμμα της superchips που εχω βαλει εγω, χανεται, παει????

Strax 08-01-09 18:26

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από zaharias (Μήνυμα 245169)
Λοιπον... Ακουστε και τη δικη μου ιστορια...

Το αμαξι μου ειναι 318 coupe 2lit valvetronic...
Το τελευταιο 3μηνο λογω δουλειας ή λογω καιρου (καποιες φορες), το αμαξι μπορει να κανει και 2 βδομαδες να παρει μπροστα ή και να κυκλοφορησει...
Τελευταια φορα το εβγαλα την Πρωτοχρονια το μεσημερι για κανα 2ωρακι.. Οταν πηγα να το βαλω μπροστα, αρχισε να δουλευει 3κυλινδρο... Το σβηνω, το ξαναβαζω μπροστα, τα ιδια, παταω λιγο γκαζακι και στρωνει... Βγαινω, κανω τη βολτα μου, ολα οκ...

Σημερα το μεσημερι, λεω κατσε να το βαλω λιγο να δουλεψει... Βαζω μπροστα, τα ιδια με την Πρωτοχρονια... σαν να μην δουλευουν καποιοι κυλινδροι... δεν κανει σκαμπανεβασματα στο ρελαντι... αλλα δουλευει 3κυλινδρο... Μετα απο 4-5 σβησε-αναψε τη μηχανη (μηπως φτιαξει) καποια στιγμη αρχισε να αναβοσβηνει (δεν εμενε μονιμα αναμμενο, δεν ξερω αν παιζει καποιο ρολο αυτο) και το λαμπακι του κινητηρα (check)...

Να πω επισης οτι βενζινη βαζω απο ενα και μονο βενζιναδικο και το τελευταιο μου γεμισμα ηταν 20 ευρω, αλλα απο ενα αλλο βενζιναδικο, γυρω στα μεσα του Δεκεμβρη οταν το ειχα βγαλει καποια στιγμη, οπου μεχρι και τωρα εχει αυτη τη βενζινη μεσα (ειναι λιγο πανω απο τη μεση)...

Υπαρχει περιπτωση να ειναι απο τη βενζινη ή παω για πολλαπλασιαστες????

Και κατι ακομη, φιλος μου προσφατα σε compact 1,8 αλλαξε πολλαπλασιαστες, τετοια συμπτωματα δεν ειχε... Και αφοτου βαλαμε καινουργιους, το αμαξι παλι δεν δουλευε σωστα και τελικα εγινε επαναπρογραμματισμος εγκεφαλου σ'ενα συνεργειο εδω και ολα οκ...

Αν χρειαστει να κανω εγω για τον οποιοδηποτε λογο επαναπρογραμματισμο του εγκεφαλου, τι γινεται με το προγραμμα της superchips που εχω βαλει εγω, χανεται, παει????

Θυμάμαι ότι υπήρχε καμπάνια για αυτά τα συμπτώματα για το Valvetronic, που άλλαζε πολλαπλασιαστές και έκανε και update. Για δες, αν την έχεις κάνει.

Σε κάθε περίπτωση, αν προγραμματιστεί ο εγκέφαλος το Superchips χάνεται. Σε ανάλογες περιπτώσεις στο εξωτερικό έχουν δωρεάν επανατοποθέτηση ή στη χειρότερη περίπτωση μια πολύ μικρή χρέωση. Έλεγξέ το!

zaharias 08-01-09 19:22

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Strax (Μήνυμα 245214)
Θυμάμαι ότι υπήρχε καμπάνια για αυτά τα συμπτώματα για το Valvetronic, που άλλαζε πολλαπλασιαστές και έκανε και update. Για δες, αν την έχεις κάνει.

Σε κάθε περίπτωση, αν προγραμματιστεί ο εγκέφαλος το Superchips χάνεται. Σε ανάλογες περιπτώσεις στο εξωτερικό έχουν δωρεάν επανατοποθέτηση ή στη χειρότερη περίπτωση μια πολύ μικρή χρέωση. Έλεγξέ το!

Ευχαριστω Στρατο...

Επειδη μενω Χιο και εδω δεν υπαρχει επισημη αντιπροσωπεια BMW, αν παρω τηλ Αθηνα, θα μου πουν αν εχει αλλαξει το αμαξι μου πολλαπλασιαστες αν τους δωσω αριθμο πλαισιου??
(Το αμαξι το αγορασα μεταχειρισμενο απο Athens Car)

Οσοι αλλαξατε πολλαπλασιαστες, χρειαστηκε μετα να γινει επαναπρογραμματισμος του εγκεφαλου?? Ή βαζοντας τους καινουργιους πολλαπλασιαστες δουλευει αμεσως το αμαξι και θελει απλα σβησιμο η βλαβη που εχει κρατησει ο εγκεφαλος στη μνημη???

zaharias 09-01-09 08:06

Χθες βραδυ το ξαναεβαλα μπροστα... Τα ιδια και απ'οτι ειδα το check (λαμπακι κινητηρα) εμενε συνεχεια αναμμενο...

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από zaharias (Μήνυμα 245228)

Επειδη μενω Χιο και εδω δεν υπαρχει επισημη αντιπροσωπεια BMW, αν παρω τηλ Αθηνα, θα μου πουν αν εχει αλλαξει το αμαξι μου πολλαπλασιαστες αν τους δωσω αριθμο πλαισιου??
(Το αμαξι το αγορασα μεταχειρισμενο απο Athens Car)

Οσοι αλλαξατε πολλαπλασιαστες, χρειαστηκε μετα να γινει επαναπρογραμματισμος του εγκεφαλου?? Ή βαζοντας τους καινουργιους πολλαπλασιαστες δουλευει αμεσως το αμαξι και θελει απλα σβησιμο η βλαβη που εχει κρατησει ο εγκεφαλος στη μνημη???

???????????????

ga-george 09-01-09 08:46

το ιδιο προβλημα εχω και εγω και το προβλημα μου ειπαν οτι ειναι τα ωστηρια .το μονο που θα κανεισ ειιναι ειναι οταν βαζεις μπροστα το κινητηρα να πατας το γκαζι στις 1500 στροφες και ολα ματα απο λιγο 2 λεπτα θα ειναι ενταξη

fast-enough 09-01-09 08:55

standaraki πολλαπλασιαστές με τα ίδια ακριβώς συμπτώματα... Παρήγγειλε 4 από αθήνα και βάλτους... και όποτε έρθεις σβήνεις και τη βλάβη, ή πήγαινε σε ένα συνεργείο με το κατάλληλο διαγνωστικό να στη σβήσει...

zaharias 09-01-09 16:05

Μιλησα σημερα με τον Κουλουρη στην Κηφισιας, (οπου απο εκει ειχα παρει και του φιλου μου με την compact που ανεφερα παραπανω)...

Τον ρωτησα αν μπορει απο τον αριθμο πλαισιου να δει αν το αμαξι μου εχει κανει την ανακληση... του εδωσα αρ.πλαισιου και αποτι μου ειπε, φαινεται οτι εχει γινει...

Εχει τυχει σε καποιον που εχει κανει ανακληση ή εχει αλλαξει πολλαπλασιαστες 1 φορα και μετα απο καιρο να ξαναλλαξει????

Σας ευχαριστω ολους παιδια..

ga-george 09-01-09 17:15

δοκιμασε με το ποδι στο γκαζι και 1500 στροφες και μην πληρωνεις τσαμπα λεφτα


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:59.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.