BMW-Motorsport.gr

BMW-Motorsport.gr (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/index.php)
-   Σειρά 3 - Εγκαταστάσεις/Βελτιώσεις (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/forumdisplay.php?f=79)
-   -   Αλλαγή αμορτισερ σε Ε46 M-pack (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=24924)

silverM 07-05-10 22:32

Αλλαγή αμορτισερ σε Ε46 M-pack
 
Καλησπέρα,
Εχω μια 318Ci/E46 M-pack. Πρόκειται να αντικαταστήσω τα αμορτισέρ που ήδη φορά, λόγω φθοράς. Σε αντιπρόσωπο που ρώτησα τα εργοστασικά για M-pack κοστίζουν περίπου 750€, χωρίς ΦΠΑ και τοποθέτηση.
Αν κάποιος φίλος γνωρίζει κάποια καλή λυση για αντικατάσταση των αμορτισερ με άλλα aftermarket π.χ. Bilstein, θα με ενδιέφερε η γνώμη του.
Ευχαριστώ!

zaharias 08-05-10 06:09

Τα M pack συνηθως ειναι sachs.. τα οποια ειναι τα μαυρα και μπορεις να τα βρεις κοντα στα 250-280 ευρω (χωρις τοποθετηση).. Αν βρεις και τα Super Touring ειναι ακριβως τα ιδια με τα απλα..
Μετα σε κατι πιο σκληρο βαζεις Bilstein μαυρα ή σε ακομα λιγο πιο σκληρα Bilstein Sport (κιτρινα)..

gant 08-05-10 14:11

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από zaharias (Μήνυμα 379412)
Τα M pack συνηθως ειναι sachs.. τα οποια ειναι τα μαυρα και μπορεις να τα βρεις κοντα στα 250-280 ευρω (χωρις τοποθετηση).. Αν βρεις και τα Super Touring ειναι ακριβως τα ιδια με τα απλα..
Μετα σε κατι πιο σκληρο βαζεις Bilstein μαυρα ή σε ακομα λιγο πιο σκληρα Bilstein Sport (κιτρινα)..

Ζαχαρία σε κάτι σκηρότερο σε bilstein τα κίτρινα sprint B8 είναι μονόδρομος, αν μιλάμε για mpack ανάρτηση
http://www1.carparts-cat.com/webkat....3018020&ROOT=1

silverM 09-05-10 10:36

Σας ευχαριστώ πολύ παιδιά!
Είχα υπόψιν μου τα κίτρινα Bilstein B8. Δεν γνώριζα για τα Sachs.
Θα το τσεκάρω και θα ενημερώσω το forum.

tasos.kamv 09-05-10 11:10

SilverM ψάξ'το πολύ για τα αμορτισέρ και ειδικά για τα bilstein (κίτρινα) γιατί και εγώ τα έβαλα πριν 3 χρόνια στη bimmer μου (318ci E46) και το αποτέλεσμα δεν ήταν το αναμενόμενο... Ειδικά αν έχεις 17'' ή 18'' ζάντες υπάρχει ένα θέμα με την άνεση....

stefos 09-05-10 13:24

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από tasos.kamv (Μήνυμα 379536)
SilverM ψάξ'το πολύ για τα αμορτισέρ και ειδικά για τα bilstein (κίτρινα) γιατί και εγώ τα έβαλα πριν 3 χρόνια στη bimmer μου (318ci E46) και το αποτέλεσμα δεν ήταν το αναμενόμενο... Ειδικά αν έχεις 17'' ή 18'' ζάντες υπάρχει ένα θέμα με την άνεση....

Δε συμφωνώ ότι δεν είναι άνετο το αυτοκίνητο.
Σίγουρα "δένει" αρκετά αλλά δεν το λες και "κούτσουρο". Προσωπικά πιστεύω ότι τα κίτρινα Bilstein είναι η μέση λύση από πλευράς κρατημάτων-κλίσεων-άνεσης. Ωστόσο καλό θα ήταν ο φίλος που θέλει να αλλάξεί αμορτισέρ να δει από κοντά ένα αυτοκίνητο με αυτά τα αμορτισέρ για να είναι 100% σίγουρος. Οι περισσότεροι ίσως σε αυτό το φόρουμ αυτά τα αμορτισέρ φορούν, οποτε μια δοκιμή-βόλτα σε κάποια μελλοντική συνάτηση θα ήταν καλή καλή ιδέα.

tasos.kamv 09-05-10 13:50

Φίλτατε stefo συμφωνώ μαζί σου, άλλωστε bilstein κίτρινα έχω και γω. Απλά το χειμώνα, λόγω κρύου, που το λάδι μέσα στη μπουκάλα αργεί να ζεσταθεί, γίνονται αρκετά αισθητές (στο δικό μου bimmer) οι παρατεταμένες λακούβες των φοβερών δρόμων μας.... Πολύ σωστή η πρότασή σου να πάει βόλτα-δοκιμή με κάποιον που τα έχει σε αντίστοιχη μπέμπα, ώστε να είναι σίγουρος για το τελικό αποτέλεσμα.

silverM 09-05-10 15:18

Φίλε Taso ευχαριστώ για τη συμβουλή. 17" ζάντα φοράει η δικιά μου, και όντως ακόμα και με αυτά τα αμορτισέρ που φορά τώρα, υπάρχει ένα θέμα με την άνεση. Δεν είναι βέβαια "κούτσουρο" (σε αυτό σίγουρα παίζουν ρόλο και τί ελατήρια φοράς, και η δικιά μου είναι πολύ χαμηλωμένη), αλλά τα νιώθεις τα κοπανήματα...Αν κάποιος φίλος προθυμοποιηθεί για κάποια βόλτα, ευχαρίστως να πάμε, να ανταλλάξουμε και άμεσα απόψεις.

tasos_e46 09-05-10 17:18

βαλε KW V2 και θα με θυμιθεις

drum 10-05-10 15:03

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από zaharias (Μήνυμα 379412)
Τα M pack συνηθως ειναι sachs.. τα οποια ειναι τα μαυρα και μπορεις να τα βρεις κοντα στα 250-280 ευρω (χωρις τοποθετηση).. Αν βρεις και τα Super Touring ειναι ακριβως τα ιδια με τα απλα..
Μετα σε κατι πιο σκληρο βαζεις Bilstein μαυρα ή σε ακομα λιγο πιο σκληρα Bilstein Sport (κιτρινα)..

φιλε Ζαχο για ριξε ιδεα κ για εμενα, γιατι σκεφτομαι να τα αλλαξω.
φοραω 17ρες με ρουν φλατ λαστιχα.
δεν θελω πολυ κουτσουρο, αλλά παναθεμα με οταν βρισκω στροφες με πιανει το σουμαχερικο μου κ μπαινω δυνατα...
μαυρα Sachs?
ριξε γνωμη... σε εμπιστευομαι.:cheers:


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 09:46.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.