BMW-Motorsport.gr

BMW-Motorsport.gr (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/index.php)
-   Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/forumdisplay.php?f=52)
-   -   Νέα τέλη κυκλοφορίας για το 2016 (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=32955)

giannis 116 20-11-15 19:28

Νέα τέλη κυκλοφορίας για το 2016
 
Το αυτοκινητο μου ειναι κατασκευης 2004 και η αδεια του γραφει 2007 που το εκτελωνισα. Υπαρχει τροπος να αλλαξω-διορθωσω την αδεια να γραφει 2004 για να μην πληρωσω την αυξηση στα τελη;
Δεν ειναι τα 15 ευρω παραπανω που ειναι βασει των νεων πινακων που διαβασα, ειναι το γ*μωτο.

Εχω φυλαξει το χαρτι του εκτελωνισμου και τις αδειες απο τη Γερμανια σε φωτοτυπιες.

Πηγα μια βολτα απ το τελωνειο που το εκτελωνισα και δεν εβγαλα ακρη, ο καθενας υπαλληλος μαλιστα, ελεγε το μακρυ και το κοντο του και δεν εκανα δουλεια. Πρεπει να παω στο Υπ.Συγκοινωνιών ή να κάνω κάτι άλλο;

Αν μπορει να με βοηθησει καποιος σε αυτο θα του ειμαι υποχρεος.
Ευχαριστω προκαταβολικα.

BMW_330i 20-11-15 21:31

μπορεις να το αλλαξεις ναι με τα επισημα εγγραφα πρωην αδειας και το χαρτι εκτελωνισμου και θα απευθυνθεις στο γραφειο συγκοινωνιων της περιοχης σου..αλλα θα πληρωσεις απο την αρχη για την νεα αδεια.για τα τελη τους 2016 θα τα πληρωσεις κανονικα με την αυξηση γτ αν κανεις την αλλαγη θα ισχυει για τα τελη του 2017.με λιγα λογια για να βγαλεις νεα αδεια θα δωσεις παραπανω απο τα 15 ευρω που ζητανε για την αυξηση

stef 21-11-15 08:01

Ότι άδεια και να έχεις, τα τέλη σου υπολογίζονται βάση της πρώτης χρονολογίας εκτελωνισμού στην Ελλάδα.
Ο νόμος το λέει ξεκάθαρα!!

"...που κυκλοφόρησαν για πρώτη φορά στην Ελλάδα..."

giannis 116 21-11-15 11:58

Μάλιστα, ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας, οπότε μάλλον δεν θα μπω στον κόπο καν.

Dim77 21-11-15 16:31

Ο BMW Power το έκανε. Κάπου το έχει γράψει.

BMW_330i 21-11-15 17:30

απο οσο ξερω γινεται..και απο οτι θυμαμαι το εχει κανει και ενα μελος απο εδω μεσα

Raptor 21-11-15 18:29

απλά προσθέτεις την ημ/μηνία πρώτης κυκλοφορίας διεθνώς. εγώ το έκανα για να μην πληρώσω φόρο πολυτελείας. το έκανα στη διεύθυνση συγκοινωνιών του νομού μου. δεν πλήρωσα κάτι

compact 21-11-15 19:21

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Raptor (Μήνυμα 509219)
απλά προσθέτεις την ημ/μηνία πρώτης κυκλοφορίας διεθνώς. εγώ το έκανα για να μην πληρώσω φόρο πολυτελείας. το έκανα στη διεύθυνση συγκοινωνιών του νομού μου. δεν πλήρωσα κάτι

και εγω το εκανα για το αμαξι του αδελφου μου, στο υπουργειο που ηταν ο φακελος του αυτοκινητου!!

DiMiTrIs_ 21-11-15 21:56

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από compact (Μήνυμα 509223)
και εγω το εκανα για το αμαξι του αδελφου μου, στο υπουργειο που ηταν ο φακελος του αυτοκινητου!!

τι χρειαστηκε να κανεις ακριβως γτ ενδιαφερεται και ενας φιλος

giannis 116 22-11-15 10:28

Οποιοι το εχουν κανει αν ειναι ευκολο μπορουν να μας γραψουν ολη τη διαδικασια με οσο μεγαλυτερη λεπτομερεια γινεται. Οπως τι χρειαζεται, χαρτια, παλιες αδειες, χαρτια τελωνειου κλπ, τι πληρωσατε, αν πληρωσατε στο τμημα συγκοινωνιων ή μηχανολογικο, καποιο παραβολο ή κατι τετοιο, με την εφορια τι εγινε, ενημερωθηκε το συστημα αυτοματα, επρεπε εσεις να πατε και στην εφορια, γενικα δηλαδη τι απαιτειται, τι κανατε και τελικα τι κερδος ειχατε. Θα μου ηταν πολυτιμες αυτες οι πληροφοριες καθως ακουω απο διαφορους πολλα κι εχω μπερδευτει τι ισχυει, τι οχι και τι τελικα να κανω, αν κανω.
Σας ευχαριστω πολυ για τις ηδη απαντησεις και επισης προκαταβολικα για οσους γραψουν επειτα επι του θεματος. :cheers:

rapid_fast 22-11-15 17:58

Η αναγραφή της πρώτης κυκλοφορίας στην ΕΕ εχει να κάνει αποκλειστικά με τον φόρο πολυτελείας. Μια απλή αίτηση για διπλή αναγραφή ημερομηνίας πρωτης κυκλοφοριας στην ΕΕ χωρίς κανένα κοστος. Δυο μήνες μετά ενημερώνεται και η ΔΟΥ σου..
Στην περίπτωση σου δεν αλλάζει κάτι. Απλά θα πάρεις αδεια σε φωτοτυπίες και δεν θα μπορεις να βγεις στο εξωτερικό. .

sierra 22-11-15 23:50

Εαν είναι να βγεί έξω του δίνουν κανονική άδεια πράσινη και όχι Α4...

Raptor 23-11-15 17:03

εγώ πήγα απλά στο διευ/ση συγκοινωνιών της περιοχής μου με την παλιά άδεια.εκεί βρήκανε το φάκελο του αυτοκινήτου μου με τα χαρτιά του εκτελωνισμού και πρόσθεσαν την πρώτη ημ/νια κυκλοφορίας διεθνώς.δεν πλήρωσα τίποτα,μου δώσανε κόλλα Α4 κι όχι την κανονική άδεια και η εφορία ενημερώθηκε από το λογιστή μου στον οποίο είχα στείλει φωτοτυπία της καινούριας άδειας.

LEO328 23-11-15 17:42

Τελικά Γιάννη τώρα που έκανες την αλλαγή θα πληρωσεις κανονικά όσο πριν η με τη μειωμένη τιμή τέλη κυκλοφορίας?
Υ.Γ. Δεν πρέπει να ενημερωθεί και η ασφάλεια για την αλλαγή?

rapid_fast 24-11-15 08:42

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από LEO328 (Μήνυμα 509263)
Τελικά Γιάννη τώρα που έκανες την αλλαγή θα πληρωσεις κανονικά όσο πριν η με τη μειωμένη τιμή τέλη κυκλοφορίας?
Υ.Γ. Δεν πρέπει να ενημερωθεί και η ασφάλεια για την αλλαγή?

Λεωνίδα,
η αλλαγή δεν αφορά στην ημερομηνία πρώτης κυκλοφορίας στην Ελλάδα..
Αυτή παραμένει..
Απλά έχει μπεί και η ημερομηνία πρώτης κυκλοφορίας στην ΕΕ..
Αυτή η ημερομηνία δηλώνεται στην εφορία, για την παλαιότητα του οχήματος ως προς το τεκμήριο και την έκτακτη εισφορά φόρου πολυτελείας.
Τα τέλη υπάγονται σε άλλη διάταξη, που έχει να κάνει καθαρά με την ημερομηνία πρώτης κυκλοφορίας στην Ελλάδα..
(Ετσι ήταν παλιά και ο φόρος πολυτελείας, Δεν είχε σχέση η παλαιότητα του οχήματος, αλλά η πρώτη ημερομηνία κυκλοφορίας στην Ελλάδα. Πέρυσι έγινε η αλλαγή που επιτρέπει να δηλωθεί η πραγματική ηλικία)

giannis 116 24-11-15 15:38

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από rapid_fast (Μήνυμα 509273)
Λεωνίδα,
η αλλαγή δεν αφορά στην ημερομηνία πρώτης κυκλοφορίας στην Ελλάδα..
Αυτή παραμένει..
Απλά έχει μπεί και η ημερομηνία πρώτης κυκλοφορίας στην ΕΕ..
Αυτή η ημερομηνία δηλώνεται στην εφορία, για την παλαιότητα του οχήματος ως προς το τεκμήριο και την έκτακτη εισφορά φόρου πολυτελείας.
Τα τέλη υπάγονται σε άλλη διάταξη, που έχει να κάνει καθαρά με την ημερομηνία πρώτης κυκλοφορίας στην Ελλάδα..
(Ετσι ήταν παλιά και ο φόρος πολυτελείας, Δεν είχε σχέση η παλαιότητα του οχήματος, αλλά η πρώτη ημερομηνία κυκλοφορίας στην Ελλάδα. Πέρυσι έγινε η αλλαγή που επιτρέπει να δηλωθεί η πραγματική ηλικία)

Σωστος ο Ράπιντ

Λοιπον ασχοληθηκα λιγο απο μονος μου με το θεμα, χωρις διεκπεραιωτες, μεσαζοντες, γραφεια, οτιδηποτε.

Παω χθες Χολαργο στο Υπ Συγκοινωνιων. Εκει μου λενε πως ο φακελος του αυτοκινητου μου ειναι στο αντιστοιχο γραφειο νοτιου τομεα. Φευγω απο Χολαργο παω Μπραχαμι. Εκει εκανα μια αιτηση για εκδοση νεας αδειας οπου να αναγραφεται η 1η ημ/νια εκδοσης αδειας διεθνως. Μου κρατησαν την παλια αδεια και σημερα πηγα και πηρα την καινουρια, ενα μηχανογραφημενο χαρτι με σφραγιδες κι υπογραφες και τα στοιχεια του αυτοκινητου που γραφει την 1η αδεια διεθνως και την 1η αδεια στην Ελλαδα. Η αιτηση και η εκδοση ηταν εντελως δωρεαν, δε μου ζητησαν τιποτα παραβολα ή αλλες πληρωμες. Τους ρωτησα αν θα ενημερωθει αυτοματα και η εφορια και μου ειπαν πως ναι, αλλα για σιγουρια να παω κι ο ιδιος στην εφορια μου με αυτη τη νεα αδεια.
Φευγω απο Μπραχαμι παω Δραπετσωνα στην εφορια. Εκει δεν μπορεσαν να αλλαξουν κατι στα στοιχεια μου καθως ειπαν οτι αλλγες γινονται μονο μεσω του συστηματος απ το υπουργειο συγκοινωνιων για το συγκεκριμενο θεμα. Μου εδωσαν καποια τηλεφωνα να ρωτησω μεσα στις επομενες μερες αν τελικα αλλαξαν τα στοιχεια. Η αλλαγη λεει μπορει να παρει απο 1 μερα, ως 2 μηνες.
Ομως οσον αφορα τα τελη ισως να μην αλλαζει κατι, θα αλλαζε μονο αν ειχε τεκμηριο, βεβαια δεν μου το ειπαν και με απολυτη σιγουρια, ουτε στην εφορια!
Θα δειξει στην εκδοση τελων τι θα μου ρθει τελικα!

Η γενικοτερη εμπειρια παντως με βολτες σε τελωνειο, υπ. συγκοινωνιων, εφορια και καποια τηλεφωνα που εκανα σε διεκπαιρεωτη και σε λογιστη, υποδεικνυει και επιβεβαιωνει πως στην Ελλαδα, ακομα και για ενα οχι και τοσο πολυπλοκο θεμα, δεν υπαρχει καποια 'στανταρ' διαδικασια, ακομα και οι αρμοδιες υπηρεσιες ειναι ανενημερωτες, οι υπαλληλοι, εκτος απο αναγωγοι οι περισσοτεροι, δεν ξερουν καλα τη δουλεια τους, οι υπηρεσιες δε συνεργαζονται και τοσο καλα μεταξυ τους, ταλαιπωρουν και χαλανε τον χρονο και τη διαθεση των πολιτων και οτι υπαρχουν επιτηδειοι που κοιτανε να σου φανε χρημα.
Αυτο το λεω γιατι, ειδικα στο τελωνειο κατι μου λεγανε για βεβαιωσεις και παραβολα της ταξης εως και των 80 ευρω, αλλα και παλι δεν ηταν και τοσο σιγουροι ουτε και αυτοι, τι και πως ακριβως. Μεχρι καποιος φωστηρας μου ελεγε πως πρεπει να παω στο Σπανο να ζητησω καποιες βεβαιιωσεις κι οτι θα με χρεωναν και εκει!
Ο διεκπεραιωτης, φυσικα κι αν του ανεθετα την υποθεση, θα θελε κι αυτος να βγαλει το μεροκαματο του και γενικα ενα μπαχαλο...
Συμπερασμα για το αν τελικα θα γλιτωσω το εστω αυτο το 15ευρω παραπανω στα τελη, δεν ειμαι κι 100% σιγουρος! Θα σας ενημερωσω μολις τελικα το διαπιστωσω κι ο ιδιος ποσα θα πληρωσω!

Raptor 24-11-15 16:59

αυτά είναι ρε φίλε... πρώτη φορά αριστερά.... και 30€ έκπτωση στα τέλη...............!!!!!!!!!!!!!!!!!! γιούπιιιιιιιιιιιιιιιιιι

tacos 24-11-15 17:48

+ 15 το ενα + 40 το αλλο.Μας "φαγανε" την γαλοπουλα και την βασιλοπιτα(να τους κατσει το φλουρι στο λαιμο).!!!

MarinosE46 24-11-15 22:49

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από giannis 116 (Μήνυμα 509281)
Σωστος ο Ράπιντ

Λοιπον ασχοληθηκα λιγο απο μονος μου με το θεμα, χωρις διεκπεραιωτες, μεσαζοντες, γραφεια, οτιδηποτε.

Παω χθες Χολαργο στο Υπ Συγκοινωνιων. Εκει μου λενε πως ο φακελος του αυτοκινητου μου ειναι στο αντιστοιχο γραφειο νοτιου τομεα. Φευγω απο Χολαργο παω Μπραχαμι. Εκει εκανα μια αιτηση για εκδοση νεας αδειας οπου να αναγραφεται η 1η ημ/νια εκδοσης αδειας διεθνως. Μου κρατησαν την παλια αδεια και σημερα πηγα και πηρα την καινουρια, ενα μηχανογραφημενο χαρτι με σφραγιδες κι υπογραφες και τα στοιχεια του αυτοκινητου που γραφει την 1η αδεια διεθνως και την 1η αδεια στην Ελλαδα. Η αιτηση και η εκδοση ηταν εντελως δωρεαν, δε μου ζητησαν τιποτα παραβολα ή αλλες πληρωμες. Τους ρωτησα αν θα ενημερωθει αυτοματα και η εφορια και μου ειπαν πως ναι, αλλα για σιγουρια να παω κι ο ιδιος στην εφορια μου με αυτη τη νεα αδεια.
Φευγω απο Μπραχαμι παω Δραπετσωνα στην εφορια. Εκει δεν μπορεσαν να αλλαξουν κατι στα στοιχεια μου καθως ειπαν οτι αλλγες γινονται μονο μεσω του συστηματος απ το υπουργειο συγκοινωνιων για το συγκεκριμενο θεμα. Μου εδωσαν καποια τηλεφωνα να ρωτησω μεσα στις επομενες μερες αν τελικα αλλαξαν τα στοιχεια. Η αλλαγη λεει μπορει να παρει απο 1 μερα, ως 2 μηνες.
Ομως οσον αφορα τα τελη ισως να μην αλλαζει κατι, θα αλλαζε μονο αν ειχε τεκμηριο, βεβαια δεν μου το ειπαν και με απολυτη σιγουρια, ουτε στην εφορια!
Θα δειξει στην εκδοση τελων τι θα μου ρθει τελικα!

Η γενικοτερη εμπειρια παντως με βολτες σε τελωνειο, υπ. συγκοινωνιων, εφορια και καποια τηλεφωνα που εκανα σε διεκπαιρεωτη και σε λογιστη, υποδεικνυει και επιβεβαιωνει πως στην Ελλαδα, ακομα και για ενα οχι και τοσο πολυπλοκο θεμα, δεν υπαρχει καποια 'στανταρ' διαδικασια, ακομα και οι αρμοδιες υπηρεσιες ειναι ανενημερωτες, οι υπαλληλοι, εκτος απο αναγωγοι οι περισσοτεροι, δεν ξερουν καλα τη δουλεια τους, οι υπηρεσιες δε συνεργαζονται και τοσο καλα μεταξυ τους, ταλαιπωρουν και χαλανε τον χρονο και τη διαθεση των πολιτων και οτι υπαρχουν επιτηδειοι που κοιτανε να σου φανε χρημα.
Αυτο το λεω γιατι, ειδικα στο τελωνειο κατι μου λεγανε για βεβαιωσεις και παραβολα της ταξης εως και των 80 ευρω, αλλα και παλι δεν ηταν και τοσο σιγουροι ουτε και αυτοι, τι και πως ακριβως. Μεχρι καποιος φωστηρας μου ελεγε πως πρεπει να παω στο Σπανο να ζητησω καποιες βεβαιιωσεις κι οτι θα με χρεωναν και εκει!
Ο διεκπεραιωτης, φυσικα κι αν του ανεθετα την υποθεση, θα θελε κι αυτος να βγαλει το μεροκαματο του και γενικα ενα μπαχαλο...
Συμπερασμα για το αν τελικα θα γλιτωσω το εστω αυτο το 15ευρω παραπανω στα τελη, δεν ειμαι κι 100% σιγουρος! Θα σας ενημερωσω μολις τελικα το διαπιστωσω κι ο ιδιος ποσα θα πληρωσω!

με όλο το θάρρος,αν είναι να χάσω ένα μεροκάματο και να κάψω 20 ευρώ βενζίνη στα πήγαινε-έλα ας πληρώσω τα τέλη ως έχουν.Αποκλείω την περίπτωση του διεκπεραιωτή γιατί και πάλι η αμοιβή του είναι μεγαλύτερη από τη διαφορά των τελών...

sierra 24-11-15 23:37

Το έκανα πέρυσι το χειμώνα και το καλοκαίρι μου επέστρεψε η εφορία τον φόρο πολυτελείας στο ακέραιο. Αύριο ή μεθαύριο που θα ανοίξει το σύστημα θα δούμε και τα τέλη...

DiMiTrIs_ 24-11-15 23:47

εχει ανοιξει μπορειτε να δειτεε τα τελη απο τωρα εδω
https://www1.gsis.gr/webtax2/telhkyk...kykl/index.jsp

MZ3 25-11-15 01:11

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Raptor (Μήνυμα 509283)
αυτά είναι ρε φίλε... πρώτη φορά αριστερά.... και 30€ έκπτωση στα τέλη...............!!!!!!!!!!!!!!!!!! γιούπιιιιιιιιιιιιιιιιιι

εχει και το troll την πλακα του
συνέχισε

BMW Power 25-11-15 10:21

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από sierra (Μήνυμα 509288)
Το έκανα πέρυσι το χειμώνα και το καλοκαίρι μου επέστρεψε η εφορία τον φόρο πολυτελείας στο ακέραιο. Αύριο ή μεθαύριο που θα ανοίξει το σύστημα θα δούμε και τα τέλη...

Αυτό πώς έγινε φίλε, στα επέστρεψαν μόνοι τους ή έκανες εσύ κάποια διαδικασία?
Τα νέα τέλη είναι με την πρώτη άδεια ή με την άδεια στην Ελλάδα, όπως τα δικά μου?

rapid_fast 25-11-15 14:58

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από BMW Power (Μήνυμα 509293)
Αυτό πώς έγινε φίλε, στα επέστρεψαν μόνοι τους ή έκανες εσύ κάποια διαδικασία?
Τα νέα τέλη είναι με την πρώτη άδεια ή με την άδεια στην Ελλάδα, όπως τα δικά μου?

Με την πρώτη άδεια κυκλοφορίας εντός ΕΕ...
Αν το αυτοκίνητο το έφερες απο Αμερική, ή Τουρκία, ή Κίνα, ΠΑΠΑΛΑ...
Τα επιστρέφουν μόνοι τους, βγαίνει αυτόματα απο το σύστημα τους..
Και σε εμένα έτσι έγινε για τον περσινό φόρο πολυτελείας, μου τον είχαν χρεωμένο
τον Αύγουστο, έκανα αλλαγή στο τέλος Αυγούστου, άνοιξε ένα πεδίο στην ηλεκτρονική εφαρμογή, έκανε αποδοχή η λογίστρια και τώρα έχω να παίρνω επιστροφή ;) ..

Raptor 25-11-15 16:41

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από rapid_fast (Μήνυμα 509301)
Με την πρώτη άδεια κυκλοφορίας εντός ΕΕ...
Αν το αυτοκίνητο το έφερες απο Αμερική, ή Τουρκία, ή Κίνα, ΠΑΠΑΛΑ...
Τα επιστρέφουν μόνοι τους, βγαίνει αυτόματα απο το σύστημα τους..
Και σε εμένα έτσι έγινε για τον περσινό φόρο πολυτελείας, μου τον είχαν χρεωμένο
τον Αύγουστο, έκανα αλλαγή στο τέλος Αυγούστου, άνοιξε ένα πεδίο στην ηλεκτρονική εφαρμογή, έκανε αποδοχή η λογίστρια και τώρα έχω να παίρνω επιστροφή ;) ..

το έκανα φέτος. το αυτοκίνητο είναι 15.01.2002 και για φέτος δε χρεώθηκε ο φόρος πολυτελείας. Δικαιούμαι επιστροφής προηγούμενων χρονιών μιας και ήταν ήδη πέραν 10ετίας από το '13?

Vassilis E46 Cabrio 25-11-15 17:55

Πρόβλημα:

Πήγα να τυπώσω τα τέλη κυκλοφορίας...

Πέρυσι είχα αλλάξει στο μηχανολογικό την άδεια κυκλοφορίας του αυτοκινήτου μου με αυτή της 1ης άδειας στην Γερμανία από όπου έγινε και η εισαγωγή του στην Ελλάδα....
Ο λογιστής μου ενημέρωσε κανονικά το σύστημα και τον ιούλιο που έκανα φορολογική δήλωση φορολογήθηκα με τεκμήριο αυτοκινήτου 10ετιας...

Τώρα στα τέλη κυκλοφορίας, μου εμφανίζει το ποσό των 690€ αντι για 630€ με άδεια κυκλοφορίας το 2008 στην Ελλάδα...

1) Τι πήγε στραβά???

2) Πρέπει να πάω ο ίδιος στην εφορία ή στο μηχανολογικό της περιοχής μου να κάνω κάποια extra ενέργεια????

3) Δεν ενημερώθηκε το σύστημα της εφορίας ή άλλαξαν πάλι το ΦΕΚ για τα εισαγώμενα αυτοκίνητα????

DiMiTrIs_ 25-11-15 20:09

οπως λενε και παραπανω οι αλλοι τα τελη πανε με την ημερομηνια κυκλοφοριας στην ελλαδα
αυτο με την ημερομηνια στο εξωτερικο το κανεις για τα τεκμηρια..δν αλλαζουν τα τελη σου

giannis 116 25-11-15 20:47

Για να γλιτωσει καποιος φορο πολυτελειας λογω τεκμηριου, αξιζει να το κανει καποιος.
Τελικα για τα τελη δεν αξιζει γιατι δεν εχει καμμια σημασια, ουτε αλλαζει κατι, τωρα.

sierra 26-11-15 00:23

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από BMW Power (Μήνυμα 509293)
Αυτό πώς έγινε φίλε, στα επέστρεψαν μόνοι τους ή έκανες εσύ κάποια διαδικασία?
Τα νέα τέλη είναι με την πρώτη άδεια ή με την άδεια στην Ελλάδα, όπως τα δικά μου?

Για τον φόρο πολυτελείας δεν έκανα τίποτα, τα τέλη κυκλοφορίας θα τα βγάλω αύριο και θα σας πω...

sierra 27-11-15 01:13

Τελικά τα τέλη μου βγήκαν 630 € δηλαδή 30 € μείωση. Ευτυχώς ξελάφρωσα λίγο ...:yippee: :yippee: :rofl2: :rofl2:

BMW Power 27-11-15 07:55

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από sierra (Μήνυμα 509321)
Τελικά τα τέλη μου βγήκαν 630 € δηλαδή 30 € μείωση. Ευτυχώς ξελάφρωσα λίγο ...:yippee: :yippee: :rofl2: :rofl2:

Ωραίος, με πρώτη άδεια στην Ελλάδα πότε?

M535 E28 27-11-15 11:22

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από sierra (Μήνυμα 509321)
Τελικά τα τέλη μου βγήκαν 630 € δηλαδή 30 € μείωση. Ευτυχώς ξελάφρωσα λίγο ...:yippee: :yippee: :rofl2: :rofl2:

μπορείς να μας πεις πώς συνέβη αυτό;
η πρώτη άδεια κυκλοφορίας του αυτοκινήτου πότε είναι;

zaharias 27-11-15 13:34

Εγω σωθηκα λεμε..
50 ευρω μειωση..!!! :D
(ελληνικο 2005 1η αδεια!!)

Fanatic 27-11-15 13:50

Mε 840, χωρις φορο πολυτελειας και μειωση κατα 40 ευρω νιωθω οτι κλεβω το δημοσιο... :chair:

giannis 116 27-11-15 15:41

Μιλησα με την εφορια σημερα, ειδα και τα τελη ονλαιν. Περασε η αλλαγη απ το Υπ Συγκοινωνιων και γραφει 1η αδεια διεθνως 2004, 1η Ελληνικη 2007, στα τελη δεν υπαρχει καποια διαφοροποιηση, οποτε 15 ευρω παραπανω φετος, απο 265 στα 280 με τις υγειες μας...

DiMiTrIs_ 27-11-15 21:18

το μονο καλο ειναι που δν χτυπησαν τα πολυ παλια που η αξια τους δν ειναι ουτε 100 ευρω στην αποσυρση....

sierra 28-11-15 00:49

Η πρώτη άδεια στην Ελλάδα " μας " είναι το 2004. Η πρώτη άδεια του αυτοκινήτου είναι τον Φεβρουάριο του 2002... :cheers:

BMW_330i 28-11-15 20:32

γλυτωνουμε 20 και 30 ευρω και νομιζει το κρατος οτι κατι μας εκανε οτι μας κατεβασαν τα τελη....ε ρε βουρδουλας που τους χρειαζεται κοπροσκυλα ειναι ολοι.πεστε μου εναν που εχει παραδωμενες πινακιδες και πληρωνε 660 και με την μειωση θα παει 630 και τωρα με τα 30 ευρω εκπτωση θα παει να παρει τις πινακιδες.ξερετε καποιον?εγω κανεναν.δεν κολλαμε στα 30 που θα γλιτωσουμε γτ η διαφορα απο τα 630 ειναι ψιχουλα..γτ και παλι ειναι πολλα παρα πολλα τα 630 και οι εκπτωσεις που μας εκαναν με μειωση 30 και 50 ευρω αυτα ειναι παραμυθακια απλα και μονο για να λεμε οτι φετος αλλαξε το συστημα και για αλλη μια φορα προς το χειροτερο

MZ3 29-11-15 00:29

εδω περαστικοι ερχονται και μου λενε αντε παλι τζαμπα κανανε τα τελη να παρεις πινακιδες για το παρκαρισμενο (το μαθανε και οι πετρες πλεον)

ετοιμος ειμαι μετα την εκτπωση των 40 ευρο να παω να σκασω τα υπολοιπα 1320

κίνητρο λεμε οχι μπουρδες και κουραφεξαλα

sierra 29-11-15 01:41

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από MZ3 (Μήνυμα 509374)
εδω περαστικοι ερχονται και μου λενε αντε παλι τζαμπα κανανε τα τελη να παρεις πινακιδες για το παρκαρισμενο (το μαθανε και οι πετρες πλεον)

ετοιμος ειμαι μετα την εκτπωση των 40 ευρο να παω να σκασω τα υπολοιπα 1320

κίνητρο λεμε οχι μπουρδες και κουραφεξαλα

:rofl2: :rofl2: :rofl2:


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 09:19.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.