BMW-Motorsport.gr

BMW-Motorsport.gr (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/index.php)
-   Σειρά M - Εγκαταστάσεις/Βελτιώσεις (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/forumdisplay.php?f=99)
-   -   ΑΛΛΑΓΗ ΤΑΚΑΚΙΑ Μ3 Ε46 ! ! ! (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=26838)

zaharias 22-01-16 16:53

Λοιπον..
Μπροστα οι δισκοι μου εχουν νυχι.. βγαζουν ομως μια αλλαγη τακακια ακομη αποτι μου ειπε ο μαστορας..
Αλλαξα υγρα και σωληνακια υψηλης και το φρεναρισμα ειναι πολυ καλυτερο και αρκετο για τη χρηση και το τροπο που οδηγαω το Μ3.
Οντως βγαζουν ενα βουητο καποιες φορες.
Πισω ηθελα τακακια εβαλα textar και ειμαι επισης ευχαριστημενος..
Μπροστα δεν ξερω τι φοραω, αλλα πολυ βρωμα ρε παιδι μου.. Μετα απο λιγα χλμ οι μπροστα ζαντες εχουν μαυρισει, οι πισω ειναι πεντακαθαρες!!
Οταν χρειαστουν αλλαγη να βαλω και μπροστα textar ή καποια αλλη μαρκα?
Με ενδιαφερει το φρεναρισμα εννοειται σε πρωτη φαση και μετα φυσικα η βρωμα απο τα τακακια.. απλα ελεγα μηπως υπαρχει κατι που να συνδυαζει και τα 2..

rapid_fast 22-01-16 17:16

Ζαχαρία,
εάν είσαι ευχαριστημένος απο τον πίσω άξονα, γιατί να μη βάλεις τα αντίστοιχα και στον μπροστά άξονα?

zaharias 22-01-16 18:05

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από rapid_fast (Μήνυμα 510330)
Ζαχαρία,
εάν είσαι ευχαριστημένος απο τον πίσω άξονα, γιατί να μη βάλεις τα αντίστοιχα και στον μπροστά άξονα?

Εννοειται αυτο και αυτο εχω σκοπό να κανω Παναγιώτη.
Απλα ήθελα να δω αν εχει να προτείνει κατι κάποιος...

zaharias 12-02-18 09:40

Επαναφερω το θεμα γιατι το ψαχνω για ενα καλυτερο (αν υπαρχει) τακακι απο τα οεμ..
Να βγαζει λιγοτερη βρωμια αν γινεται και να ειναι γενικα λιγο καλυτερο απο τα μαμα..
Διαβαζω για τα Performance Friction ή τα Ferodo DS2500, εχουμε καμια αποψη για αυτα?

mixalhs 12-02-18 15:32

Μαμα δίσκους φοράς ?

zaharias 12-02-18 17:48

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από mixalhs (Μήνυμα 519992)
Μαμα δίσκους φοράς ?

Μαμα ναι προς το παρον.

Κοιτάω μήπως κατσει και κανενα κιτ μεταχειρισμενο..

BMW Power 12-02-18 18:49

Από ότι λένε οι φίλοι, το κιτ του CSL είναι αρκετό.

zaharias 12-02-18 21:47

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από BMW Power (Μήνυμα 519996)
Από ότι λένε οι φίλοι, το κιτ του CSL είναι αρκετό.

Η αληθεια ειναι ψαχνω κανενα μεταχειρο BMW Perfomance ή CSL set up ;)

Τα δικα μου αντεχουν ακομα, οποτε δεν το βιαζομαι.

Απλα για τακακια ρωταω αν υπαρχει κατι σαν upgrade απο τα οεμ..

Fanatic 13-02-18 20:50

Πάντα όταν θα πας σε σκληρό τακακι (λιγότερη σκόνη) έχεις το πρόβλημα με πιθανό βουητό. Αν δεν κάνω λάθος την περισσότερη σκόνη την βγάζουν τα ΑΤΕ και μετά τα Textar. Εγώ θα πήγαινα σε TEXTAR και μετά από κάθε πλύσιμο ψεκάζεις με armour all break dust repellent. Βασικά αυτό κάνω στο δικό μου και είναι γενικά πολύ καλά.

zaharias 14-02-18 08:23

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Fanatic (Μήνυμα 520012)
Πάντα όταν θα πας σε σκληρό τακακι (λιγότερη σκόνη) έχεις το πρόβλημα με πιθανό βουητό. Αν δεν κάνω λάθος την περισσότερη σκόνη την βγάζουν τα ΑΤΕ και μετά τα Textar. Εγώ θα πήγαινα σε TEXTAR και μετά από κάθε πλύσιμο ψεκάζεις με armour all break dust repellent. Βασικά αυτό κάνω στο δικό μου και είναι γενικά πολύ καλά.

Καλη φάση αυτο.
Η αλήθεια ειναι ειχα διαβάσει 1-2 φορές για αυτο αλλα δεν ειχα δωσει σημασία.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:14.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.