BMW-Motorsport.gr

BMW-Motorsport.gr (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/index.php)
-   Σειρά 3 - Τεχνικά Θέματα (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/forumdisplay.php?f=78)
-   -   οδική συμπεριφορα e46 (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=27771)

M_enzo 08-04-11 00:53

οδική συμπεριφορα e46
 
ανοιγω αυτο το θεμα μηπως και μου δωσετε τα φωτα σας.
μου κανει εντυπωση ο τροπος που στριβει η e46 316ti μου. στριβει σαν ενα κομματι, αλλα οχι με την καλη εννοια (?!)
αυτο που θελω να πω ειναι οτι δεν σου δινει την αισθηση αν θα φυγει υποστροφικα, υπερστροφικα ή με τα τεσσερα. επισης το τιμονι δεν περνα καποια σημαντικη πληροφορια για το τι γινεται εκει κατω.
το πιθανοτερο ειναι οτι εγω δεν διαβαζω τα μηνυματα σωστα, αλλα θα ηθελα να ακουσω γνωμες.
τα σινεμπλοκ μου ειναι σε πολυ καλη κατασταση, τα ψαλιδια καινουρια, ευθυγραμμιση φρεσκια (συγκλιση εμπρος -0 deg 45 minutes , καμπερ 5 degr 30 minutes, καστερ 0.1 deg) στον Κωτσοπουλο.
ελαστικα 225/45/17 continental sc2
αμορτισερ bilstein B6 με καπου 5Κ km

ps: γιωργο την δικη σου αποψη

giannis_compact 08-04-11 03:22

Εγώ έχω το ίδιο αμάξι και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος!Το όφσετ των ζαντών είναι σωστό?Φίλος με 46άρι κουπέ είχε το ίδιο θέμα διότι το όφσετ ήταν απο Ε90!Άν είσαι κάπου Θεσσαλονίκη ή εκεί κοντά πάρε μια βόλτα το δικό μου να δείς άν έχει κάποια διαφορά!

sakkunen 08-04-11 18:18

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από M_enzo (Μήνυμα 422328)
ανοιγω αυτο το θεμα μηπως και μου δωσετε τα φωτα σας.
μου κανει εντυπωση ο τροπος που στριβει η e46 316ti μου. στριβει σαν ενα κομματι, αλλα οχι με την καλη εννοια (?!)
αυτο που θελω να πω ειναι οτι δεν σου δινει την αισθηση αν θα φυγει υποστροφικα, υπερστροφικα ή με τα τεσσερα. επισης το τιμονι δεν περνα καποια σημαντικη πληροφορια για το τι γινεται εκει κατω.
το πιθανοτερο ειναι οτι εγω δεν διαβαζω τα μηνυματα σωστα, αλλα θα ηθελα να ακουσω γνωμες.
τα σινεμπλοκ μου ειναι σε πολυ καλη κατασταση, τα ψαλιδια καινουρια, ευθυγραμμιση φρεσκια (συγκλιση εμπρος -0 deg 45 minutes , καμπερ 5 degr 30 minutes, καστερ 0.1 deg) στον Κωτσοπουλο.
ελαστικα 225/45/17 continental sc2
αμορτισερ bilstein B6 με καπου 5Κ km

ps: γιωργο την δικη σου αποψη

Η σύγκλιση είναι ημισύγκλιση που χεις δώσει ?
Βασικά οι τιμές που δίνεις είναι :friday:

M_enzo 08-04-11 18:39

φανταζομαι ειναι οι μοιρες καθε τροχου. δεν ξερω για ημισυγκλιση. τι τιμες εχεις εσυ;

M_enzo 08-04-11 18:42

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από giannis_compact (Μήνυμα 422331)
Εγώ έχω το ίδιο αμάξι και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος!Το όφσετ των ζαντών είναι σωστό?Φίλος με 46άρι κουπέ είχε το ίδιο θέμα διότι το όφσετ ήταν απο Ε90!Άν είσαι κάπου Θεσσαλονίκη ή εκεί κοντά πάρε μια βόλτα το δικό μου να δείς άν έχει κάποια διαφορά!

ευχαριστω πολύ για την προσκληση, αλλα δεν ειμαι σαλονικα:( οσον αφορα το οφσετ δεν νομιζω γιατι οι ζαντες ειναι κλασικες e46. πως μπορω να το επιβεβαιωσω ομως;;

Action Man 08-04-11 18:43

Σηκώνει πολύ κουβέντα το θρέντ,και στο τέλος παίζει να τσακωθούμε(πλάκα κάνω :P)

Eπειδή και εγώ είχα παλιά Ε46ti έχω διαπιστώσει οτι οι τιμές πάνε ανάλογα με το οδηγικό στύλ του εκάστοτε οδηγού...
Προσωπικά πιστεύω οτι οι τιμές που δίνει η μαμά εταιρία είναι γτπ.(φιλικό προς τον χρήστη κτλ)

Dim77 08-04-11 18:49

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Action Man (Μήνυμα 422397)
Σηκώνει πολύ κουβέντα το θρέντ,και στο τέλος παίζει να τσακωθούμε(πλάκα κάνω :P)

Eπειδή και εγώ είχα παλιά Ε46ti έχω διαπιστώσει οτι οι τιμές πάνε ανάλογα με το οδηγικό στύλ του εκάστοτε οδηγού...
Προσωπικά πιστεύω οτι οι τιμές που δίνει η μαμά εταιρία είναι γτπ.(φιλικό προς τον χρήστη κτλ)

Συμφωνώ απόλυτα Παντελή.
:dblthumb2
Οι μαμά τιμές (ιδίως όσο πάει στο ένα άκρο που δέχεται σαν εύρος αποδεκτών τιμών) είναι για να γίνει το αμάξι Mercedes:ban:, άνετο και απροβλημάτιστο στην ευθεία.

Φυσικά στο άλλο άκρο ''αποδεκτών'' τιμών γίνεται ωραίο το αυτοκίνητο.

Και κάποιος ευθυγραμμισάς που γνωρίζει πραγματικά και εφ'όσον του το ζητήσεις μπορεί να ξεπεράσει κάποιες τιμές σε άλλα σημεία που κάνουν το αυτοκίνητο σε ΜΗ ευθείες συγκλονιστικό. (αλλά κουραστικό :icon_pai: στις ανωμαλίες του δρόμου στην ευθεία κλπ)...

:cheers:

M_enzo 08-04-11 19:00

χαχα οντως merc εχει γινει. η επαναφορά δεν ερχεται ποτε, τουλαχιστον οχι με τον κλασικο bmw τροπο μιας e34 :P
προτεινετε κανα νουμερο μπας και δουμε ασπρη μερα.

zaharias 10-04-11 23:06

Εγω λεω να μπαξουμε adjustable camber plates-arms και να κανουμε πειραματα.. :D

Για πειτε τιμες γιατι και γω θελω ευθυγραμμιση "καλη"..

zaharias 10-04-11 23:40

Επισης αλλαζει κατι σε αυτους που δεν φορανε ΟΕΜ ζαντες, αλλα του εμποριου-aftermarket..??


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:43.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.