BMW-Motorsport.gr

BMW-Motorsport.gr (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/index.php)
-   Σειρά 3 - DIY (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/forumdisplay.php?f=146)
-   -   Επιδιόρθωση υφάσματος κολονών σε e46 (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=28624)

ditris 03-10-11 12:17

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από bmwdakias85 (Μήνυμα 441766)
εγω στο 46αρι μου τα εχω ξεκολλησει τελειως γιατι ειχαν φουσκοσει ασχημα...πιστευω οτι μπωρο να τα φτιξω κ μονος μου αλλα το καπακι μπροστα που λεει airbag εχει ξεκολλ. κ απο αυτο η ταπετσαρια του>εκει να βαλω απ οτο ιδιο υφασμα?δεν θα φαινεται μετα ομως το aibag η δεν υπαρχει προβλημα!

Δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα που μετά δεν θα φαίνεται το ανάγλυφο airbag!Είναι καθαρά αισθητικό κ μόνο το θέμα!Ενα καπάκι είναι μόνο!Απλά το συγκεκριμένο θέλει λίγο "μαγκια" γ να ντυθεί σωστά ωστε στο κουμπωμα του με την κολώνα να κουμπώνει και να μην πετάγεται!Θα σου πρότεινα να διαλέξεις το ποντικί ύφασμα(1 νετρο=8 ευρω) να αγορασεις την κολλα που ανεφερα(6-7 ευρω), να βγαλεις τα κολωνακια μονος και να τα πας σε εναν ταπετσερη και με 40 ευρω που θα του δωσεις θα στα ντυσει κ θαχει κ την ευθυνη αν δεν γινουν ωραια!Διαβασε προσεκτικα απλα πως μπαινοβγαζεις τα κολωνακια........

bmwdakias85 03-10-11 12:41

εχω m pack σαλονι απο τη μανα του κ ειναι ο ουρανος μαυρος απλα τα κολονακια εχουν ξανιξη λιγο λογο ηλιου οπως κ η ταζερα πισω!ευχαριστω

ditris 03-10-11 14:01

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από bmwdakias85 (Μήνυμα 441774)
εχω m pack σαλονι απο τη μανα του κ ειναι ο ουρανος μαυρος απλα τα κολονακια εχουν ξανιξη λιγο λογο ηλιου οπως κ η ταζερα πισω!ευχαριστω

Ναι βρε ξέρω πως έχεις μαύρο(ποντικί έντονο φαίνεται!) mpack σαλόνι!Πανε εκει που πουλάν υφάσματα και ζήτα ύφασμα για αυτοκινητο για ουρανο-κολωνάκια!Θα σου δώσει μικρα κομματια δείγματα....θα τα βάλεις στα κολωνάκια και θα δεις ποιο είναι πιο ίδιο με το δικο σου!Ωστε και η εταζιερα "πεταξε" ε?Αυτο πρωτη φορά το ακουω.....

Xristis_Smpena 10-01-12 14:52

Tο ιδιο θεμα ειχα και εγω και στις 4 κολωνες. Εβαλα καινουργιο σκουρο Γκρι υφασμα και οχι το κανονικο του γιατι μου αρεσε περισσοτερο σαν χρωματικος συνδιασμος και μου πηρε 40 ευρω

Dermatis 31-07-12 11:38

Παιδες σημερα επιχειρησα να βγαλω τα μπροστινα κολωνακια γιατι εχουν ξεκολησει λιγο χαμηλα αλλα σωνονται πιστευω............και τα εκανα έσχατα! Τα κολωνακια σα να ητανε κολημενα απο την πλευρα του τζαμιου! Και δεν το συζητω για το καπακι που στην προσπαθεια μου να το βγαλω εφυγε λιγο το υφασμα και απο εκει! Αλλα το θεμα ειναι πως βγαινουν τα κολωνακια ???? ειναι οντως κολλημενα?

sakis4paok 31-07-12 15:06

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Dermatis (Μήνυμα 467863)
Παιδες σημερα επιχειρησα να βγαλω τα μπροστινα κολωνακια γιατι εχουν ξεκολησει λιγο χαμηλα αλλα σωνονται πιστευω............και τα εκανα έσχατα! Τα κολωνακια σα να ητανε κολημενα απο την πλευρα του τζαμιου! Και δεν το συζητω για το καπακι που στην προσπαθεια μου να το βγαλω εφυγε λιγο το υφασμα και απο εκει! Αλλα το θεμα ειναι πως βγαινουν τα κολωνακια ???? ειναι οντως κολλημενα?

Λοιπον τιποτα δε ειναι κολλημενο.το κολωνακι εκει που γραφει airbag το βγαζεις και απο κατω εχει βιδες.

ditris 31-07-12 15:53

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από makos (Μήνυμα 438185)
Τα εμπρος κολωνακια βγαινουν αν βγαλουμε το μικρο πλαστικο καπακι που γραφει airbag πάνω στο κολωνακι(με ενα μικρο ισιο κατσαβιδακι) κ ξεβιδωσουμε τις 3 βίδες(τύπου αστερι) σε κάθε κολώνα.

όπως είπε και ο ηλ/γος μας(sakispaok) και είχα αναφέρει και εγώ στο 2ο ποστ πέρσι ...τα εμπροσθια κολωνακια έχουν έκαστο 3 αστερατες βίδες αφού ξεκουμπωσεις το καπακακι που γραφει airbag......

Dermatis 31-07-12 22:35

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από makos (Μήνυμα 467877)
όπως είπε και ο ηλ/γος μας(sakispaok) και είχα αναφέρει και εγώ στο 2ο ποστ πέρσι ...τα εμπροσθια κολωνακια έχουν έκαστο 3 αστερατες βίδες αφού ξεκουμπωσεις το καπακακι που γραφει airbag......

Ναι ναι νταξει ειπαμε δεν ειμαι και τοσο ασχετος ,............ τις εβγαλα τις βιδες..........:dance::bananasmi:icon42: Απλα ξεκουμπωνοντας τα ειδα το υφασμα ( οχι και το κολονακι(πλαστικο) ) να ειναι κατα καποιο τροπο κολλημενο στη γωνια με το παρμπριζ και τραβωντας το να ξεκολαει και να ξεφτιζει και αλλο!

ditris 02-08-12 15:14

Απάντηση στην ερωτηση που μουκανε ο χρηστης Dermatis...μιας κ δεν ειναι δυνατη η αποστολή π.μ σε αυτόν!!!......

Αγορασα την ειδική βενζινοκολλα πούπα πει κ στο thread που στοίχισε 7-8 ευρώ/κιλό και την οποία χρησιμοποιούν όλοι οι ταπετσέρηδες αυτοκινήτων.
Αγοραστηκε 1 μέτρο ύφασμα 8ευρώ/μέτρο το οποίο φτάνει άνετα(στην πράξη είναι 1μ χ 1,40μ περίπου) γ ντυσιμο μπρος-πισω μεσαιων κολωνακιων και του οποίου το χρώμα ταιριαζε με το αρχικό(γκρι) σχεδον απόλυτα.Το υφασμα εχει ενσωματωμενο απο μεσα αφρολεξακι λεπτο.Ετσι μαζι με το ενσωματωμενο αφρολεξακι το κολλησαμε σε ολα τα κολωνακια...πλην των 2 φιλετων (που γραφουν airbag) στα εμπροσθια κολωνακια...διοτι θα φουσκωναν κ δεν θα κουμπωναν!Σε αυτα τα 2 "φιλετακια" αφαιρεσαμε το αφρολεξακι απο το υφασμα(πουπαμε ήταν κολλημενο-ενσωματωμενο).........
Το θεμα δεν ειναι ασφαλειας(μην δεν ανοιξει ο αεροσακος!) αλλα αισθητικο-πρακτικο...μιας κ οπως προειπα αν δεν αφαιρουσαμε το αφρολεξακι απο αυτα τα 2 κουμπωτα φιλετακια δεν θα κουμπωναν στο κολωνακι μετα!!
Το υφασμα το πηρα απο τον Βικοπουλο εδω στην Μενεμενη Θεσσαλονικης.......

Dermatis 02-08-12 16:04

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από makos (Μήνυμα 468041)
Απάντηση στην ερωτηση που μουκανε ο χρηστης Dermatis...μιας κ δεν ειναι δυνατη η αποστολή π.μ σε αυτόν!!!......

Αγορασα την ειδική βενζινοκολλα πούπα πει κ στο thread που στοίχισε 7-8 ευρώ/κιλό και την οποία χρησιμοποιούν όλοι οι ταπετσέρηδες αυτοκινήτων.
Αγοραστηκε 1 μέτρο ύφασμα 8ευρώ/μέτρο το οποίο φτάνει άνετα(στην πράξη είναι 1μ χ 1,40μ περίπου) γ ντυσιμο μπρος-πισω μεσαιων κολωνακιων και του οποίου το χρώμα ταιριαζε με το αρχικό(γκρι) σχεδον απόλυτα.Το υφασμα εχει ενσωματωμενο απο μεσα αφρολεξακι λεπτο.Ετσι μαζι με το ενσωματωμενο αφρολεξακι το κολλησαμε σε ολα τα κολωνακια...πλην των 2 φιλετων (που γραφουν airbag) στα εμπροσθια κολωνακια...διοτι θα φουσκωναν κ δεν θα κουμπωναν!Σε αυτα τα 2 "φιλετακια" αφαιρεσαμε το αφρολεξακι απο το υφασμα(πουπαμε ήταν κολλημενο-ενσωματωμενο).........
Το θεμα δεν ειναι ασφαλειας(μην δεν ανοιξει ο αεροσακος!) αλλα αισθητικο-πρακτικο...μιας κ οπως προειπα αν δεν αφαιρουσαμε το αφρολεξακι απο αυτα τα 2 κουμπωτα φιλετακια δεν θα κουμπωναν στο κολωνακι μετα!!
Το υφασμα το πηρα απο τον Βικοπουλο εδω στην Μενεμενη Θεσσαλονικης.......

Ευχαριστω πολυ φιλε μου.........!!!! Καθαρισες το τοπιο γιατι μου λεγαν διαφορα κυριως για τα μπροστινα! Οσο για τα π.μ. τωρα το πηρα χαμπαρι οτι ειχα ρυθμιση για να μην δεχομαι π.μ απο οχι φιλους .......παω να το αλλαξω!
Και παλι ευαριστω!


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 06:28.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.