BMW-Motorsport.gr

BMW-Motorsport.gr (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/index.php)
-   Συντήρηση (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/forumdisplay.php?f=54)
-   -   Αλλαγή Βαλβολίνες (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=9556)

stefos 09-09-07 17:32

Αλλαγή Βαλβολίνης
 
Μετά την πρόσφατη αλλαγή είπα να σας μεταφέρω τις απόψεις μου επί του θέματος... Όπως γνωρίζετε η BMW δηλώνει πως οι βαλβολίνες στα κιβώτια της είναι lifetime, και σε κάποιο service που είχα πάει είχα ζητήσει αλλαγή στις βαλβολίνες του κιβωτίου και μου είπαν ότι δεν μπορούν να τις αλλάξουν...μετά από μία, όχι και τόσο ήρεμη, συζήτηση για το αν θα έπρεπε να αλλαχτούν η όχι δεν κατέλληξα πουθενά...

Διαβάζοντας σε διάφορα φόρουμ για το συγκεκριμένο θέμα ανακάλυψα ότι είναι αρκετοί ιδιοκτήτες που έχουν αντίστοιχα προβλήματα με τα κιβώτια τους και όλοι προχωρούν τελικά σε αλλαγή... Για τα χειροκίνητα κιβώτια (5άρια και 6άρια) χωρίς να είναι 100% σίγουρος χρησιμοποιούν τις ίδιες βαλβολίνες και είναι ΜΟΝΟ βαλβολίνες από αυτόματα κιβώτια. Τον λόγο δεν τον γνωρίζω, ωστόσο και στους πίνακες με τις συμβατές βαλβολίνες της BMW είναι όλες για αυτόματα κιβώτια....

Διαβάζοντας λοιπόν από σχόλια και κριτικές για προϊόντα κετέλληξα στη βαλβολίνη Redline ATF D4, είναι αμερικάνικη και συμφωνα με την redline είναι 100% συμβατό με όλα τα χειροκίνητα της BMW και καλύπτει όλες τις προδιαγραφές τους... Χωρίς πολλά πολλά βρήκα τον αντιπρόσωπο στην Ελλάδα και αγόρασα 2 λίτρα με 30 ευρώ... Σάββατο πρωί σήκωσα το αυτοκίνητο έβγαλα τις παλίες, οι οποίες ήταν σχεδόν μαύρες (και στον πατο του δοχείου είχε γρεζάκια, οχι πολλα αλλά είχε), και γέμισα με D4 ATF. Το δικό μου 5άρι παίρνει 1,1 λίτρα περίπου....μετά από 30 λεπτά δουλεία πήρα το αυτοκίνητο για βόλτα.... ότι και να πω για την αλλαγη θα με πείτε υπερβολικό αλλά η αλλαγή είναι αδιανόητη...η ταχύτητες γλυστράνε η μία μετά την αλλη χωρίς να ¨γραντζουνάνε" και να διαστάζουν....ειδικα η αλλαγή σε κρύο σασμάν από 1η σε 2α στο δικό μου ήταν ταλαιπωρία, τώρα είναι λες και δεν είχε ποτέ πρόβλημα... το αυτοκινητο μου φοράει και shortshifter και από τότε οι αλλαγές ήταν ακόμα πιο δύσκολες, τώρα έχουν γίνει σχεδόν εργοστασιακές....γενικά είμαι πολυ ικανοποιημένος από την αλλαγή, αξίζει τον κόπο και πιστεύω ότι παρατείνει την ζωή του σασμάν...

Dimitris__ 09-09-07 17:40

ενδιαφέρον θέμα, στα πόσα χλμ έκανες την αλλαγή;

oldcarskickass 09-09-07 17:45

Για άλλα μοντέλα βγάζει βαλβολίνες ;

Εδώ που μπορούμε να τις βρούμε;

Nick_compact 09-09-07 17:47

Δεν είναι βαλβολίνες , άλλο η βαλβολίνη, άλλο το ATF. ATF σημαίνει Automatic Transmission Fluid. Δε νομίζω οτί τα τα Ε30 παίρνουν ATF. Μπες trade-wind.gr , έχει χημικά Red Line

oldcarskickass 09-09-07 18:00

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Nick_compact (Μήνυμα 136857)
Δεν είναι βαλβολίνες , άλλο η βαλβολίνη, άλλο το ATF. ATF σημαίνει Automatic Transmission Fluid. Δε νομίζω οτί τα τα Ε30 παίρνουν ATF. Μπες trade-wind.gr , έχει χημικά Red Line


Δηλαδή ποια η διαφορά, εγώ θέλω να αλλάξω βαλβολίνες στο σασμάν μου (πρέπει να είναι το μόνο υγρό που δεν άλλαξα από την μετατροπή και είναι αγνώστων χιλιομέτρων!).

Το θέμα είναι ότι δε ξέρω τι να βάλω (δε ξέρω καν τι παίρνει) αλλά και στο σασμάν πρέπει να αλλάξω υγρά και στο διαφορικό.

Στο διαφορικό θέλω να είμαι λίγο πιο προσεκτικός καθώς είναι μπλοκέ.

Πριν 15.000 χλμ έβαλα ένα της CASTROL που προβλέπεται για τα μπλοκέ αλλά σφυρίζει ρε γμτ, πιο πολύ από ότι πιο πριν μια απλή που έβαλα (δεν είναι συνθετικό).

Nick_compact 09-09-07 18:05

Το δικό σου παίρνει 80W-90 στο σασμάν και 75W-90 στο διαφορικό , με επιφύλαξη. Το ATF είναι πιο λεπτόρευστο, καλύτερο για κρύες εκκινήσεις, και η βαλβολίνη καλύτερη για μεγάλες θερμοκρασίες. Το ATF έχει κόκκινο χρώμα, και χρησιμοποιείται απο 97 και μετά σε όλα τα σασμάν BMW.

stefos 09-09-07 18:11

Σωστά τα λέει ο Nick_compact...αυτο για το 97 και μετα ισχύει, από το 97 και πρίν δεν ξέρω τι γίνεται. Πάντως και στο φόρουμ μέσα η λίστα που έχει με τις βαλβολίνες για όλα τα BMW είναι αρκετά κατατοπιστικη... όσο για το ΑΤF γνωρίζω τι σημαίνει και είχα την εντύπωση ότι και αυτό βαλβολίνη λέγεται, ασχετο αν έχει άλλα χαρακτηριστικά λειτουργείας...

InsaneDriver 09-09-07 18:26

Eγώ όταν άλλαξα έβαλα της castrol την atf. Είχα διαβάσει όλα αυτά που περιγράφεις για τις καλύτερες αλλαγές με την Redline ATF D4 σε κρύο ξεκίνημα κτλπ αλλά είχα διαβάσει και 2-3 περιπτώσεις failure του κιβωτίου. Βέβαια μπορεί να είναι άσχετο αυτό μιας και έχει να κάνει με την σωστή χρήση που κάνεις. Τελικά έβαλα την castrol γιατί αυτή είχε ο λαδάς μου. Αν είχε της redline μπορεί και να έβαζα εκείνη.

Πάντως δεν ξέρω αν παρατήρησες τις παλιές σου βαλβολίνες αλλά καμία σχέση δεν έχουν με την υφή έστω και του λεπτόρευστου λαδιού. Θυμίζουν νερό που κυλάει.

oldcarskickass 09-09-07 18:32

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Nick_compact (Μήνυμα 136864)
Το δικό σου παίρνει 80W-90 στο σασμάν και 75W-90 στο διαφορικό , με επιφύλαξη. Το ATF είναι πιο λεπτόρευστο, καλύτερο για κρύες εκκινήσεις, και η βαλβολίνη καλύτερη για μεγάλες θερμοκρασίες. Το ATF έχει κόκκινο χρώμα, και χρησιμοποιείται απο 97 και μετά σε όλα τα σασμάν BMW.

Στο διαφορικό παίρνει αυτή. Τώρα για το σασμάν πρέπει να κοιτάξω τα pdf του φόρουμ μπας και βρω τίποτα.

God 09-09-07 18:41

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Nick_compact (Μήνυμα 136864)
Το δικό σου παίρνει 80W-90 στο σασμάν και 75W-90 στο διαφορικό , με επιφύλαξη. Το ATF είναι πιο λεπτόρευστο, καλύτερο για κρύες εκκινήσεις, και η βαλβολίνη καλύτερη για μεγάλες θερμοκρασίες. Το ATF έχει κόκκινο χρώμα, και χρησιμοποιείται απο 97 και μετά σε όλα τα σασμάν BMW.

Αυτο θα σου φανει περιεργο αλλα τουλαχιστον το Μ40 και νομιζω και το Μ20 παιρνει 70W80 στο σασμαν και 75W140 στο διαφορικο! Επιβεβαιωμενο απο ολους τους καταλογους των εταιριων (Castrol-Liqui Moly-Aral κτλ). Redline φοραω και εγω εδω και λιγους μηνες και δεν μπορω να πω οτι παρατηρησα οποιοδηποτε προβλημα, ουτε θορυβους εχω ουτε κατι παρομοιο. Δεν ειδα καποια ιδιαιτερη διαφορα αφου αλλαζω βαλβολινες καθε 20.000χλμ περιπου αλλα δεν ειναι καθολου κακες.

Λογικο ειναι το ATF να θυμιζει νερο...ειναι παρα πολυ λεπτο λαδι, 3-4 φορες λεπτοτερο απο του κινητηρα σου και περιπου 8 φορες απο μια σχετικα λεπτη βαλβολινη!

Επισης υπαρχουν πολλα χειροκινητα κιβωτια BMW ακομα και σε Ε30 που παιρνουν αντι βαλβολινες λαδι αυτοματου σασμαν. Προσοχη στα ταμπελακια διπλα απο την ταπα!

Τα περι lifetime...καλο θα ηταν αν δεν θεωρειται lifetime του αυτοκινητου σας τα 150.000χλμ, να αλλαζετε λαδια διαφορικου και σασμαν καθε 70-80 χιλ χλμ τουλαχιστον.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:39.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.