BMW-Motorsport.gr

BMW-Motorsport.gr (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/index.php)
-   Σειρά X - Τεχνικά Θέματα (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/forumdisplay.php?f=94)
-   -   Δεν τραβάει!!! Πρόβλημα Ρυθμιστή Αέρα? (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=26589)

harristheo 29-01-14 14:38

Τσεκαρε και το MAP σου (προσοχή οχι MAF) Manifold Absolut Pressure
Αισθητήρας πίεσης

Πολλές φορές βέβαια αυτός δεν βγαίνει σαν βλάβη στο σύστημα της BMW αλλα με ειδικότερες μετρήσεις κάποιος ειδικός (και οχι μαστόρι οπως λέει πολυ σωστα ο φίλος μας Rapid Fast ) μπορει να καταλάβει εαν λειτουργεί σωστα η οχι

Χαρης

DiMiTrIs_ 29-01-14 17:21

οχι και 30.000 ρε παιδια αλλαγη λαδιων...ειναι υπεβολικο!

ThaNOS E46coupe 29-01-14 17:40

Το λαμπακι αναβει γιατι μαλλον εχεις και χαλασμενο αισθητηρα Λ. Και συνηθως χαλαει ο μπροστα, απο κακης ποιοτητας καυσιμα.Γι αυτο κ δεν τραβαει κι ολας... Λαδια ανα 30.000 ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ...ανα 6-7 χιλιαδες. Για να ειναι παντα λαμπικο ο κινητηρας...

sakis4paok 29-01-14 18:08

Προσαρμογη αισθητηρα μαζας αερα.

pants 29-01-14 20:07

Το ξερω οτι ειναι πολλα τα 30000 χλμ που λενε αλλα η bmw δεν το εκενε το service λεγοντας οτι ειναι νωρις. ThaNOS E46coupe το αμαξι τραβαει κανονικα δεν εχει θεμα.

sakkunen 30-01-14 17:18

όποιος είναι κοντά στην Αθήνα ας περάσει απο την Π.Ε.Α.Κ, είναι παράδρομο Κηφισού με Ιερά οδό. Ο,τι θέμα προκύπτει στα ντίζελ το επιλύουν.

bolos 20-02-14 22:54

Καλησπερα κ γω εχω ενα x3 2.0d με τα ιδια συμπτωματα κ μου ειπαν κ μενα καθαρισμο πολαπλης με φαρμακο για να μαλακωσει κ μετα τριψιμο κλπ τωρα τελευταια βεβαια δεν αναβει το λαμπακι αλλα στον ελεγχο μαζι με προθερμαντηρες (κλασσικα καμενοι) λεω να τα καθαρισω απλα φοβαμαι μην παθω κ γω τα ιδια κ τραβιεμαι μετα.ενταξει καλα παει τα αμαξι αλλα νομιζω θα βελτιωθει.

Pro 06-01-15 17:26

Το πρόβλημα σου είναι με το φίλτρο μικροσωματιδίων dps.
 
Το ίδιο είχα πάθει και εγώ με το ακριβός ίδιο αμάξι.Το πήγα σε αντιπρόσωπο και σχετικά συνεργεία όλοι τους λέγανε τα δικά τους άλλος μου είπε τουρμπίνα άλλος τα μπέκ έχουν πρόβλημα κλπ κανένας δεν έχει χαμπάρι..Το πρόβλημα είναι στο φίλτρο μικροσωματιδίων το οποίο βρίσκεται στην εξάτμιση.Μετά από καιρό βουλώνει αυτό το φίλτρο και δεν τραβάει το ο κινητήρας.Χρειάζεται καθαρισμό με κάτι ιδικά υγρά και μετά σαν καινούριο.

dipan57 12-05-16 14:26

Ο φίλος Pro έχει δίκαιο.Στο αυτοκίνητο αυτό το φίλτρο μικροσωματιδίων (PDF) είναι η "Αχίλλειος πτέρνα του".
Έχει όμως κάποιες παραμέτρους που οδηγούν σ' αυτό το πρόβλημα. Πέρασα και εγώ πολλά προβλήματα από αυτά που γράφονται παραπάνω. Είμαι στις 320.000 χλμ και το αυτοκίνητο "πετάει", κατανάλωση 6,5 έως 8 λτ/100χλμ. ανάλογα με την οδήγηση (επιλέγω 1.700 έως 3.000 στροφές) και το καύσιμο.
Παρατηρήσεις: 1) Η πόλη το.... σκοτώνει.(βουλώνει ταχύτατα το φίλτρο PDF). 2)Προσοχή στο καύσιμο.α) Δοκιμάστε το βενζινάδικο (βάλτε 20 λτ. και παρακολουθήστε την απόδοση) β)Μηδενίστε σε κάθε γέμισμα την μέση κατανάλωση και με τον δικό σας πάντα προσωπικό τρόπο οδήγησης συγκρίνετε την κατανάλωση.2) Προγραμματίστε ταξιδάκια σε αυτοκινητόδρομους με σταθερές στροφές 2800 με 3000.(το φίλτρο αναγεννάται και το αυτοκίνητο μαζί).Αυτά και αλλά που θα πούμε εν καιρώ..,.
ΣΗΜ.Ο εγκέφαλος του αυτοκινήτου έχει ένα "όπλο άμυνας" όταν κάτι στον κινητήρα δεν δουλέυει σωστά που λέγεται "safe mode" .Δηλαδή απλά δεν τραβάει... σέρνεται, με το σκεπτικό να φτάσετε σε συνεργείο χωρίς να ακινητοποιηθείτε και να μειωθούν οι κίνδυνοι καταστροφής του κινητήρα.
Αυτά!

Dim77 12-05-16 18:10

Μια μικρή παρατήρηση για το τυπικό. Το φίλτρο λέγεται ''DPF'' (Diesel Particulate Filter) και όχι ''.pdf'' (Portable Document Format).

Σωστές πάντως οι παρατηρήσεις. Και πολύ ωραία γραμμένες. Και το αποτέλεσμα είναι ότι το πετρέλαιο, δεν είναι για να το πηγαίνεις με το ''αυγό'' πάνω από το πεντάλ του γκαζιού...όπως με τη βενζίνη.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:54.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.