BMW-Motorsport.gr

BMW-Motorsport.gr (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/index.php)
-   Σειρά 3 - Εγκαταστάσεις/Βελτιώσεις (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/forumdisplay.php?f=79)
-   -   Σε ποια σημεια (αν υπαρχουν) "ποναει" ο Μ54.. (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=24258)

zaharias 02-03-10 12:33

Σε ποια σημεια (αν υπαρχουν) "ποναει" ο Μ54..
 
Χαιρετω τη παρεα!

Θα ηθελα να ρωτησω αν υπαρχουν "θεματα" στον Μ54, δηλαδη αν βγαζει ζημιες, ποιες ειναι αυτες, που "ποναει" δηλαδη..

Ευχαριστω..

mitsos_chania 02-03-10 12:50

Zαχαρια αν ψαχνεις για την μετατροπη σου θα κοιταξεις τα κλασικα(για αλλαγες λαδιων κτλ)Επισης τσεκαρε την λειτουργια του βανος,και αισθητηρες εκκεντροφορου και στροφαλου.Γενικοτερα τα μοτερ της σειρας Μ54 ειναι σκυλια.Το δικο μου εχει βγαλει μονο αισθητηρα εκκεντροφορου και του πατερα μου που εχει τα διπλα χιλιομετρα,μονο μια πεταλουδα γκαζιου

Geo_3D 02-03-10 20:02

Αν εισαι τυπικος και σωστος στην συντηρηση του,οπως πιστευω οτι ειμαι και εγω,το μονο μειονεκτημα που καταφερα να βρω ειναι οτι εχουν το κλασσικο προβλημα να στεγνωνουν τα ωστηρια αν το αφησεις αρκετες μερες ακινητο και με κρυο.Θα αρχισει να ρεταρει μεχρι να γινει σωστα η λιπανση και θα στρωσει μονο του σε λιγοτερο απο λεπτο...Κατα τα άλλα διατηρει επαξια τον τιτλο ενος απτα πιο αλεξισφαιρα μοτερ.

-E36IS- 02-03-10 21:55

Eγω παλι πιστευω πως εχουν θεμα με την βαλβιδα disa:bugeye:, την βαλβιδα αναθυμιασεων λαδιου:bugeye:,τους πολαπλασιαστες:bugeye: καθως και με την λειτουργια του vanos:bugeye:

Geo_3D 03-03-10 02:29

Disa μετα απο αρκετα χλμ
Βαλβιδα αναθυμιασεων λαδιου,ετσι και ετσι αλλά και αυτο μετα απο αρκετα χλμ μπορει να παρατηρηθει
Πολ/στες ποτε!
Το vanos ακομα και αν βγει εκτος τιμων και να δινει οδηγια στο διαγνωστικο "προχωρειστε σε αλλαγη του βανος",αν δεν φτασει σε σημειο να μην τραβαει καθολου το αμαξι,δεν πειραζεις τπτ..Δεν θα δεις καμια αντιληπτη διαφορα

zaharias 03-03-10 06:09

Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις παιδια.. :)

mitsos_chania 03-03-10 15:31

Και γω για πολλαπλασιαστες δεν εχω ακουσει για τον Μ54.Γενικα ξερω Μ54Β30 απο πρωτο χερι με πανω απο 180000χλμ και δεν εχει βγαλει πραγματικα καμια ζημια(χτυπα ξυλο).Ζαχαρια εγω σου προτεινω να βρεις το μοτερ που θες,να εξετασεις τα χλμ που εχει και την συντηρηση του.Αν δεις οτι ειναι καθαρο τοτε μην το φοβηθεις

zaharias 03-03-10 16:03

Ευχαριστω Μητσακο..

Με λαδια εχει κανεις προβλημα που διαβαζω (σε φυσιολογικα πλαισια μιλαω)..?? Συμπληρωνετε..??

-E36IS- 03-03-10 16:50

Αναλογα την χρηση, περιπου 1 με 1,5 lt για καθε 7.500Km castrol tws M

Geo_3D 03-03-10 17:23

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από -E36IS- (Μήνυμα 369729)
Αναλογα την χρηση, περιπου 1 με 1,5 lt για καθε 7.500Km castrol tws M

Μονο οταν εχω παει πιστα...κατα τα άλλα με σκληρη χρηση ειμαι περιπου στο μισο λιτρο στις 5000 και στις 7.500 αλλαζω
Εδιτ...εγω βαζω castrol edge 5-30 LL04


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:03.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.