BMW-Motorsport.gr

BMW-Motorsport.gr (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/index.php)
-   Λάδια (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/forumdisplay.php?f=136)
-   -   ΛΑΔΙΑ 30000χλμ (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=6901)

nasos M40 23-01-07 12:31

ΛΑΔΙΑ 30000χλμ
 
Χαιρετώ το forum!

Πριν 4 μίνες ο αδερφός μου αγόρασε ένα corsa 1.2 μοντέλο 2004 με 18000χλμ από την αντιπροσωπεία ρωτάμε, για τα service και μας λένε μεταξύ άλλων αλλαγή λαδιών κάθε 30000χλμ ή στο χρόνο οποίο συμπληρωθεί πρώτο. Προχθές ρίξαμε μια μάτια στη στάθμη των λαδιών, έκπληκτοι :bugeye: διαπιστώσαμε ότι ο δείκτης δεν ‘πιάνει’ λάδι! Το μοτέρ δε χάνει αν έχανε θα το βλέπαμε το να καίει λάδι δε θέλω να το πιστέψω! Ανοίγω το manual και τι διαβάζω? :deal: Ο κατασκευαστής δικαιολογεί απώλεια λαδιού 600ml ανά 1000 χλμ!! Και αναρωτιέμαι τι γίνεται εδώ καινούριο αυτοκίνητο και θα είμαι αναγκασμένος να συμπληρώνω λάδι ανά τόσο τακτά χρονικά διαστήματα? Αυτοί είναι οι κινητήρες νέας γενιάς?
Αυτό που με εξόργισε είναι ότι λένε αλλαγή ανά 30000χλμ δε μας είπαν όμως αν θα έχει μείνει μέσα λάδι για να αλλάξουμε επίσης τι λάδια είναι αυτά που αντέχουν 30000χλμ? Εκτός και αν βασίζονται στο γεγονός ότι ο ιδιοκτήτης θα συμπληρώνει συχνά όποτε το Κάρτερ θα έχει πάντα μια ποσότητα ‘φρέσκου’ λαδιού. Ξέχασα να αναφέρω ότι το αμάξι τώρα έχει 24000χλμ και συμπληρώσαμε περίπου 1lt. το αμάξι σπανίως δουλεύει πέραν των 6000rpm
Το θέμα το θέτω κυρίως για τη μηχανολογική του εκδοχή για να ακουστούν απόψεις για τα λάδια των 30000χλμ.

Dim77 23-01-07 12:35

Τη στάθμη του λαδιού τη μέτρησες με εντελώς κρύο μοτέρ ή όπως λένε οι κατασκευαστές?
Οι κατασκευαστές δίνουν οδηγία να είναι η μηχανή σε κανονική θερμοκρασία λειτουργίας (στη μέση ο δείκτης) και μετά να κρυώσει 5 λεπτά και να γίνει η μέτρηση έτσι.

nasos M40 23-01-07 12:49

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Dim77 (Μήνυμα 94548)
Τη στάθμη του λαδιού τη μέτρησες με εντελώς κρύο μοτέρ ή όπως λένε οι κατασκευαστές?
Οι κατασκευαστές δίνουν οδηγία να είναι η μηχανή σε κανονική θερμοκρασία λειτουργίας (στη μέση ο δείκτης) και μετά να κρυώσει 5 λεπτά και να γίνει η μέτρηση έτσι.

Τη σταθμη τη μετρησα με απολυτως κρυο το μοτερ και σε οριζοντιο επιπεδο με ακρηβεια αλφαδιου το βιβλιο δεν αναφερει κατι για το αν πρεπει να ειναι κρυο ή ζεστο το μοτερ αυτονοητο δεν ειναι οτι πρεπει να ειναι κρυο για να εχεις καλη μετρηση?

azoud 23-01-07 12:50

Φιλε καλημερα!

Πριν αποκτησω την μπουμπου μου ειχα κι εγω ενα ΑΣΤΡΑ του 93. Επειδη ειχα κι εγω το ιδιο προβλημα πρεπει να γνωριζεις οτι ολα τα οπελ το εχουν αυτο.
Καινε αρκετο λαδακι και φυσικα λογω του οτι στη χωρα μας η θερμοκρασιες ειναι υψηλοτερες απ οτι στη Γερμανια αυτο ειναι λιγο πιο εντονο.

Μεγαλη προσοχη θελει και η επιλογη του λαδιου. Συνηθως λαδια γερμανικων προδιαγραφων ειναι λιγο μακρυα απ τις προδιαγραφες της Ελλαδας.

Τωρα για λαδια 30.000 χλμ, μου φαινεται λιγακι τραβηγμενο:nixweiss:
Κατι σε βαλβολινη μου μοιαζει!!!:bugeye:

Ρωτα σε καποιο εξειδικευμενο οπελ μακρυα απο αντιπροσωπειες για να σε διαφωτησουν πανω σ αυτα τα θεματα.

:bullhorn: Και μια φιλικη συμβουλη που μου εχει μεινει αποθυμενο απο τοτε> αν δεν εχεις θεμα με εγγυηση μακρυα απο σερβις στις αντιπροσωπειες! χρεωνουν ενα σωρο χρηματα για ανταλλακτικα που κοστιζουν πολυ λιγοτερα και δουλεια δεν γινεται!:thumbsdow

nasos M40 23-01-07 13:00

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από azoud (Μήνυμα 94554)
Φιλε καλημερα!

Πριν αποκτησω την μπουμπου μου ειχα κι εγω ενα ΑΣΤΡΑ του 93. Επειδη ειχα κι εγω το ιδιο προβλημα πρεπει να γνωριζεις οτι ολα τα οπελ το εχουν αυτο.
Καινε αρκετο λαδακι και φυσικα λογω του οτι στη χωρα μας η θερμοκρασιες ειναι υψηλοτερες απ οτι στη Γερμανια αυτο ειναι λιγο πιο εντονο.

Μεγαλη προσοχη θελει και η επιλογη του λαδιου. Συνηθως λαδια γερμανικων προδιαγραφων ειναι λιγο μακρυα απ τις προδιαγραφες της Ελλαδας.

Τωρα για λαδια 30.000 χλμ, μου φαινεται λιγακι τραβηγμενο:nixweiss:
Κατι σε βαλβολινη μου μοιαζει!!!:bugeye:

Ρωτα σε καποιο εξειδικευμενο οπελ μακρυα απο αντιπροσωπειες για να σε διαφωτησουν πανω σ αυτα τα θεματα.

:bullhorn: Και μια φιλικη συμβουλη που μου εχει μεινει αποθυμενο απο τοτε> αν δεν εχεις θεμα με εγγυηση μακρυα απο σερβις στις αντιπροσωπειες! χρεωνουν ενα σωρο χρηματα για ανταλλακτικα που κοστιζουν πολυ λιγοτερα και δουλεια δεν γινεται!:thumbsdow

Αυτο εκανα φιλε μου ρωτησα σε ενα συνεργειο που ασχολειται μονο με Opel και μου ειπε αυτα που λενε αλλαγη στα 30000χλμ ειναι καραγκιοζηλικια! Αλλαγη οπως ολος ο κοσμος δηλαδη στις 10000χλμ Δυστηχως παιζει ακομα εγγυηση!

azoud 23-01-07 13:05

Ακριβως αυτο κι εγω πιστευω και οντως ειναι καραγκιοζηδες!
Αποκει και περα εσυ κανει καθε 10.000 για να εχεις καθαρο κινητηρα και για να μην σου δημιουργησει κανενα προβλημα.

Dim77 23-01-07 13:11

1 Συνημμένο(α)
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από nasos M40 (Μήνυμα 94553)
Τη σταθμη τη μετρησα με απολυτως κρυο το μοτερ και σε οριζοντιο επιπεδο με ακρηβεια αλφαδιου το βιβλιο δεν αναφερει κατι για το αν πρεπει να ειναι κρυο ή ζεστο το μοτερ αυτονοητο δεν ειναι οτι πρεπει να ειναι κρυο για να εχεις καλη μετρηση?


Το οριζόντιο επίπεδο είναι σωστό. Τώρα για τη θερμοκρασία του μοτέρ είμαι σίγουρος ότι ΔΕΝ πρέπει να είναι εντελώς κρύο (γιατί πρέπει να μετρώνται στη κανονική θερμοκρασία λειτουργίας). Για το ψυγείο (το paraflu) πρέπει να μετράς με εντελώς κρύο μοτέρ.
Δες μια φώτο από το manual του αυτοκινήτου μου (Ε46) στα Αγγλικά.

Dim77 23-01-07 13:16

Να σημειώσω ότι το ίδιο ΑΚΡΙΒΩΣ γραφει και στα βιβλία από 5 άλλα αυτοκίνητα διαφορετικών εταιρειών που έχω δει.
Με κανονική θερμοκρασία κινητήρα (στη μέση δηλαδή), σβήνεις και περιμενεις 5 λεπτά και μετράς κανονικά.
(δηλαδή να κρυώσει ελάχιστα, λίγο κατω από τη μέση)

nasos M40 23-01-07 13:24

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Dim77 (Μήνυμα 94565)
Να σημειώσω ότι το ίδιο ΑΚΡΙΒΩΣ γραφει και στα βιβλία από 5 άλλα αυτοκίνητα διαφορετικών εταιρειών που έχω δει.
Με κανονική θερμοκρασία κινητήρα (στη μέση δηλαδή), σβήνεις και περιμενεις 5 λεπτά και μετράς κανονικά.
(δηλαδή να κρυώσει ελάχιστα, λίγο κατω από τη μέση)

Καταρχην να σε ευχαριστησω για τον κοπο που εκανες να παραθεσεις το κειμενο :) θα ξαναδιαβασω το βιβλιο προσεκτικοτερα ελπιζω να μην εκανα καμια λαλακια και χρειαστει να αδειζουμε λαδι:chair:

Dim77 23-01-07 13:34

Δεν ήταν κόπος. Τώρα αν συμπλήρωσες πολύ (1 λίτρο...) και δε χρειαζόταν...
Τι να πώ. Πάντως δεν κάνει να ξεπερνάς το max στη στάθμη γιατί το περισσιο λάδι κανει μάλλον κακό. Τώρα αν είναι 300 ml παραπάνω δε πειράζει.
Τα σημερινά αυτοκίνητα δε καίνε τόσο λάδι, εξαίρεση είναι κάποια αυτοκίνητα υψηλών επιδόσεων με πολύστροφους κινητήρες που έχουν και μεγαλύτερες ανοχές στους κυλίνδρους. (πχ. S2000, Type R, M3, Toyota Tsport, γενικά αυτά που στροφάρουν πολύ ψηλά)


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:14.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.