BMW-Motorsport.gr

BMW-Motorsport.gr (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/index.php)
-   Σειρά 1 - Τεχνικά Θέματα (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/forumdisplay.php?f=72)
-   -   Εκτιμώμενο κόστος service 2ετίας για BMW 116i (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=23478)

oldcarskickass 04-02-10 17:34

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από tottasp (Μήνυμα 362618)
Σήμερα το έκανα αλλαγή λαδιών, φίλτρου λαδιού και φίλτρου καμπίνας, χωρίς πλύσιμο (!) 190Εuro στον Αδαμίδη στην Θεσσαλονίκη.. Οτι θέλουνε χρεώνουνε?!

Προς υπεράσπισή του είναι η μόνη αντιπροσωπεία στη θεσσαλονίκη η οποία με ενημέρωσε ΠΛΗΡΩΣ για το τι ΑΚΡΙΒΩΣ πρέπει να γίνει στο αμάξι, με ρώτησε τι θέλω να κάνω και μου είπε το κόστος ΠΡΙΝ πιάσει το όχημα.

Επίσης μόλις έφευγα μου φόρτωσαν και τα αναλώσιμα που άλλαξαν (θα μου πεις πως ξέρω ότι είνα τα δικά μου αλλά τέλος πάντων...).

ΔΕΝ έχω καμία εμπορική συναλλαγή με την άνωθεν αντιπροσωπεία ούτε την διαφημίζω, απλά λέω την εμπειρία μου.

Μήπως ήταν η πρώτη φορά που πήγαινες και σου χρέωσαν κανένα έλεγχο; Αν θυμάμαι καλά γύρω στα 50 - 70 € κοστίζει αυτό.

pantelis 05-02-10 00:52

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από oldcarskickass (Μήνυμα 364894)
Προς υπεράσπισή του είναι η μόνη αντιπροσωπεία στη θεσσαλονίκη η οποία με ενημέρωσε ΠΛΗΡΩΣ για το τι ΑΚΡΙΒΩΣ πρέπει να γίνει στο αμάξι, με ρώτησε τι θέλω να κάνω και μου είπε το κόστος ΠΡΙΝ πιάσει το όχημα.

Επίσης μόλις έφευγα μου φόρτωσαν και τα αναλώσιμα που άλλαξαν (θα μου πεις πως ξέρω ότι είνα τα δικά μου αλλά τέλος πάντων...).

ΔΕΝ έχω καμία εμπορική συναλλαγή με την άνωθεν αντιπροσωπεία ούτε την διαφημίζω, απλά λέω την εμπειρία μου.

Μήπως ήταν η πρώτη φορά που πήγαινες και σου χρέωσαν κανένα έλεγχο; Αν θυμάμαι καλά γύρω στα 50 - 70 € κοστίζει αυτό.

αυτο με τα αναλώσιμα ειχε γινει και σε μενα τα βρηκα μεσα στο αμαξι!!! και εγω το ιδιο καμια σχεση δεν εχω με την εταιρία απλως τις 3-4 φορες που πηγα εξυπηρετήθηκα αρκετα καλα αν εξαιρέσεις οτι αργούν κοματακι!!!!!

sifnostonyla 07-02-10 16:36

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΤΗΝ ΠΑΡΕΑ .ΕΧΩ ΜΙΑ 116i ΤΟΥ 2005 70000ΚΜ ΜΗΠΩΣ ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΟΡΙΑ ΑΛΛΑΓΗΣ(ΦΘΟΡΑΣ) ΓΙΑ ΜΠΡΟΣΤΙΝΕΣ ΔΙΣΚΟΠΛΑΚΕΣ?

giannis 116 07-02-10 17:07

Αν θυμαμαι καλα με επιφυλαξη ομως, πρεπει να εχει μειωθει το παχος της κατα 3.5mm. Αυτο μετριεται με παχυμετρο, ρωτα καλυτερα και σε συνεργειο γιατι δε θυμαμαι ακριβως και ισως σου εχω γραψει λαθος. Τωρα αναλογα με τη χρηση συνηθως εχουν χρονο ζωης γυρω στις 100.000χμ για μια σχετικα νορμαλ χρηση που να περιλαμβανει οδηγηση σε ολους τους τυπους δρομων, πολη, εθνικη, επαρχιακους.
Γραφε και με μικρα please γιατι με κεφαλαια ειναι σα να φωναζεις και δεν επιτρεπεται απ τους κανονες του φορουμ, θα στο εγραφαν κι αλλοι αυτο.

pvalavan 09-02-10 16:19

Πρώτο γενικό service (μπροστά τακάκια-υγρα φρένων-Λάδια-Φίλτρο) + γρασάρισμα πόρτες 370€.
Στο Σφακιανάκη όπου είχα εποχιακή έκπτωση 20%.

Θεωρώ την τιμή πολύ καλή δεδομένου το ότι η bmw δεν έχει ετήσια sevice.

pvalavan 09-02-10 16:20

Το παραπάνω service έγινε στα 4 χρόνια 37000 km

themis78 10-02-10 00:26

200-250 ευρώ.

116sport 10-02-10 13:10

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από pvalavan (Μήνυμα 365779)
Πρώτο γενικό service (μπροστά τακάκια-υγρα φρένων-Λάδια-Φίλτρο) + γρασάρισμα πόρτες 370€.
Στο Σφακιανάκη όπου είχα εποχιακή έκπτωση 20%.

Θεωρώ την τιμή πολύ καλή δεδομένου το ότι η bmw δεν έχει ετήσια sevice.

Σου ειχε βγαλει λαμπακι για τα τακακια?εμενα λεει ο υπολογιστης να τα αλλαξω σε 10000 αλλα τα καταλαβαινω οτι δε πιανουν πολυ καλα απο τωρα.ξερεις ποσο ηταν η τιμη τους?

giannis 116 10-02-10 13:29

Πως δηλαδη καταλαβαινεις οτι δεν πιανουν καλα τα φρενα; Πολλες φορες ιδιως το χειμωνα οταν ειναι κρυα ή οταν βρεχει και ειναι βρεγμενες οι δισκοπλακες οντως δε πιανουν καλα. Δοκιμασε να τα ζεστανεις καλα, οχι να τα καψεις, και δες μετα αν πιανουν ή όχι. Δε νομιζω να υπαρχει αυτο που λες να μην πιανουν καλα και το BC να σου δειχνει οτι εχουν ακομα 10.000χμ ως την επομενη αλλαγη. Εκτος και εαν εχει κολλησει η ενδειξη του BC, καθολου απιθανο, μου ειχε συμβει κι εμενα, ενω ήθελαν αλλαγη σχεδον αμεσα και ηταν φαγωμενα αρκετα, στο BC δεν ειχε βγει ενδειξη και παρα τη χρηση τα χιλιομετρα δεν κατεβαιναν. Αλλαξα τακακια και μεσω διαγνωστικου εγινε ενα σεταρισμα στις ενδειξεις σερβις και απο τοτε δουλευει καλα. Το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να πας να σου δουν τα φρενα σε συνεργειο ασχετα με το τι γραφει το BC αν εσυ εχεις καποια αμφιβολια για το φρεναρισμα.

116sport 10-02-10 14:42

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από pvalavan (Μήνυμα 365779)
Πρώτο γενικό service (μπροστά τακάκια-υγρα φρένων-Λάδια-Φίλτρο) + γρασάρισμα πόρτες 370€.
Στο Σφακιανάκη όπου είχα εποχιακή έκπτωση 20%.

Θεωρώ την τιμή πολύ καλή δεδομένου το ότι η bmw δεν έχει ετήσια sevice.

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από giannis 116 (Μήνυμα 366028)
Πως δηλαδη καταλαβαινεις οτι δεν πιανουν καλα τα φρενα; Πολλες φορες ιδιως το χειμωνα οταν ειναι κρυα ή οταν βρεχει και ειναι βρεγμενες οι δισκοπλακες οντως δε πιανουν καλα. Δοκιμασε να τα ζεστανεις καλα, οχι να τα καψεις, και δες μετα αν πιανουν ή όχι. Δε νομιζω να υπαρχει αυτο που λες να μην πιανουν καλα και το BC να σου δειχνει οτι εχουν ακομα 10.000χμ ως την επομενη αλλαγη. Εκτος και εαν εχει κολλησει η ενδειξη του BC, καθολου απιθανο, μου ειχε συμβει κι εμενα, ενω ήθελαν αλλαγη σχεδον αμεσα και ηταν φαγωμενα αρκετα, στο BC δεν ειχε βγει ενδειξη και παρα τη χρηση τα χιλιομετρα δεν κατεβαιναν. Αλλαξα τακακια και μεσω διαγνωστικου εγινε ενα σεταρισμα στις ενδειξεις σερβις και απο τοτε δουλευει καλα. Το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να πας να σου δουν τα φρενα σε συνεργειο ασχετα με το τι γραφει το BC αν εσυ εχεις καποια αμφιβολια για το φρεναρισμα.

απλως εννοω οτι δε πιανουν τοσο καλα σε σχεση με παλιοτερα οταν ηταν καοινουριο.παντως η ενδειξη αλλαζει με τον τροπο οδηγησης,μπορει να αυξηθει κιολας.αν οδηγας ηρεμα μπορει να κανεις κ 10000 κμ χωρις να αλλαξει η ενδειξη στο bc


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 05:17.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.