BMW-Motorsport.gr

BMW-Motorsport.gr (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/index.php)
-   Εξωκλαμπικές (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/forumdisplay.php?f=42)
-   -   3.62 vs 3.91- CSL vs Z4M (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=28772)

chief 21-09-11 14:08

3.62 vs 3.91- CSL vs Z4M
 
Ανοιγω το θρεντ και δεν το βαζω στην ενοτητα των πατηματων γιατι το πάτημα είχε σκοπό να λυσω την απορία που εχω (και εχει συζητηθει αρκετες φόρες).

Το αμαξι μου φοράει το εργοστασιακό βημα διαφορικού (3.62) και σε δυο-τρεις μερες θα το αλλαξω σε 3.91 γιατι πιστευω οτι θα με βοηθησει αρκετα σε χρονους στα track days που λαμβανω μερος.

Πριν τοποθετησω το διαφορικό κανονισα με φιλο μου που εχει ενα Ζ4Μ να μετρησουμε τα αμαξια και να ξαναμετρησουμε σε λιγες μερες κατω απο τις ιδιες συνθηκες για να δουμε διαφορες.
Γεμισαμε και δυο μεχρι τερμα τα ντεποζιτα, βαλαμε απο ενα συνοδηγο βαρους 80 κιλων στο αυτοκινητο και καναμε τις δοκιμες μας απο πρωτες και δευτερες ταχυτητες.

Υποψην οτι τα Ζ4Μ δεν εχουν επαφη με Μ3 Ε46. Ειναι αρκετα πιο γρηγορα γι αυτο ηθελα Ζ4Μ για αντιπαλο ουτως ωστε να ειμαστε κοντα για να βγουν καλυτερα συμπερασματα οταν αλλαξω εντός της εβδομαδας το διαφορικό.

Στο πατημα τωρα, το CSL ηταν μπροστα.

Θα ακολουθησουν βιντεακια αποψε, οπως και την επομενη εβδομαδα που θα ανανεωσω το θρεντ με βιντεακια του πατηματος υπο τις ιδιες συνθηκες αλλα 3.91 βήμα στο αμαξι μου.

Πειμενω και τις προβλεψεις σας :)

Dimitris ///M 21-09-11 16:57

Το CSL με το Ζ4Μ έχουν ίδιο βάρος αρχικά? Όπως και οι κινητήρες είναι ΊΔΙΟΙ?

;)

chief 21-09-11 17:25

Το Ζ4Μ ειναι περιπου 40 κιλα πιο ελαφρυ.

chief 21-09-11 17:57

Το πρωτο ανοιγμα απο δευτερες και τα αλλα με πρωτη ταχυτητα νομιζω
https://skydrive.live.com/?cid=f3f61...211C410DC!2490

θα δουμε τι θα γινει και με πιο κοντο διαφορικό, αν και νομιζω οτι ψηλά μπορει να με μαζεψει σε 2-3 μερες που θα ξαναπάμε.

EVANGELOS 21-09-11 18:13

το youtube δεν το ξερετε στην Κύπρο ????????

πως σκ@τα να το δω αυτό το πράγμα ??? θέλει λεει sing in και π@παριες ... κάνε ένα upload youtube ρεεεεεεεεεε

chief 21-09-11 18:16

Κατεβασε το VLC (1 λεπτο κατεβενει) και θα τα δεις μεχρι να δουμε ποτε ο φιλος με το Ζ4 θα τα ανεβασει το youtube.

EVANGELOS 21-09-11 18:23

ποιό vlc ρε το link σε βγάζει σε microsoft official site ... και ζητάει sign in ... αίντεεεεεε

chief 21-09-11 18:24

οκ τοτε. θα του πω αποψε να τα ανεβασει στο youtube και θα τα ποσταρω.

chief 21-09-11 18:36

παρε βιντεο
http://youtu.be/MZUPwZZ8DjY

EVANGELOS 21-09-11 18:38

το Ζ πατάει ??? ... δεν υπάρχει επαφή Τσιφ έλα να σου κόψω την καργιέρα

EVANGELOS 21-09-11 18:44

το τσε ες ελ με ρημπάπινγκ by Nikos Kalantas και μια δύο δικές μου πινελιές επιτέλους έδειξε τα δόντια του

chief 21-09-11 18:48

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από EVANGELOS (Μήνυμα 440547)
το Ζ πατάει ??? ... δεν υπάρχει επαφή Τσιφ έλα να σου κόψω την καργιέρα

Την καριερα μου την εχεις κοψει ηδη.
Με επεισες να βαλω 3.91 διαφορικό.
Αυριο μπαινει στο αμαξι και υπαρχει επαναληπτικο για να δουμε διαφορες. Αν και οπως εγραψα, μαλλον θα μαζεψει την διαφορα το Ζ4 στα πολλα χιλιομετρα.

EVANGELOS 21-09-11 18:55

αν ακολουθήσεις τις συμβουλές του Nikos Kalantas και όσα σου έχω πει θα είσαι δικόλωνο μπροστά

panos 316T 21-09-11 19:06

Οντως χαλαρα μπροστα,μπραβο χριστοφορε!
Θα χει ενδιαφερον με το κοντό ποσο και που.
Αναμενουμε...

EVANGELOS 21-09-11 19:08

το 3.91 έχει θέματα με το smgII ο Τσιφ δεν μας ακούει (ούτε εμένα ούτε το Νίκο τον Κάλαντα -φίλο και δάσκαλο)

chief 21-09-11 19:15

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από panos 316T (Μήνυμα 440553)
Οντως χαλαρα μπροστα,μπραβο χριστοφορε!
Θα χει ενδιαφερον με το κοντό ποσο και που.
Αναμενουμε...

Θα δουμε τι θα γινει Πανο.
Αν δω οτι δεν δουλευει, μου εχει πει ο Καλαντας και ο Ευαγγελος να ανεβασω τον κοφτη.
Θα το δοκιμασω και αυτο σε περιπτωση που το αμαξι χασει πολύ.

chief 26-09-11 23:18

Μερος 2ο : 3.91 vs 3.62
 
Εγινε πριν απο λιγο και η δευτερη δοκιμη με το Ζ4Μ, αυτη την φορά το αμαξι μου να εχει 3.91 διαφορικό.

Λοιπόν, δεν υπηρχε καμια επαφη με το Ζ4 και η διαφορά ηταν ακομη μεγαλυτερη.
Σε ανοιγματα απο δευτερες του ανοιγα λες και ειχα 80 αλογα παραπάνω.
Με πρωτες ειχα μεγαλο θεμα με το σπινιαρισμα αφου αφηνα ολη την πρωτη κατω αλλα μαζευα και περνουσα ευκολα μετα.
Μαλλον τα λάστιχα μου (PS2) ειναι για τα σκουπιδια και δεν νομιζω να φταιει το διαφορικό.

Παιρνω πισω οσα ελεγα τοσα χρονια οσον αφορα τις αποψεις μου περι κοντυτερου διαφορικου σε Μ3.

Ο δρομος εδειξε την διαφορά και ο Ευαγγελος ειχε δικιο τελικα που φωναζε τοσο καιρό.

Μιλαμε για τρομερα ξεκολληματα και μεγαλη διαφορα.

Βιντεακια αυριο.

panos 316T 27-09-11 06:32

τόσο πολύ;;; πάλι σε ίδιες συνθήκες;:screwy:
ήσουν μια ταχύτητα κάτω από την προηγούμενη φορά;
να πέσουν τα βίντεα...
ευχαριστούμε Χριστόφορε για τα χρήσιμα συμπεράσματα:dblthumb2

υγ1: respect στον γκουρού
υγ2:και γω είδα διαφορά κονταίνοντας το βήμα με βάση την διάσταση ελαστικού αλλά δεν ξέρω ακόμα πόσο.

Vasilis M3 27-09-11 06:44

Ωραίος Τσίφ:yippee:

Και ο Εβάγγελος 3.91 φοράει?

Geo_3D 27-09-11 10:06

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από panos 316T (Μήνυμα 441091)
τόσο πολύ;;; πάλι σε ίδιες συνθήκες;:screwy:
ήσουν μια ταχύτητα κάτω από την προηγούμενη φορά;
να πέσουν τα βίντεα...
ευχαριστούμε Χριστόφορε για τα χρήσιμα συμπεράσματα:dblthumb2

υγ1: respect στον γκουρού
υγ2:και γω είδα διαφορά κονταίνοντας το βήμα με βάση την διάσταση ελαστικού αλλά δεν ξέρω ακόμα πόσο.

Ασε τι ειδες εσυ...Δεν εχει καμια σχεση το κοντυμα σε εμας σε σχεση με τα Μ3...αφου τα εχουμε πει 1 εκατομυριο φορες!!

panos 316T 27-09-11 10:22

συμφωνώ αλλά δεν εννοούσα αυτό..
για το πριν και το μετά στο δικό μου είπα αυτό καθαυτό.

chief 27-09-11 10:32

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από panos 316T (Μήνυμα 441091)
τόσο πολύ;;; πάλι σε ίδιες συνθήκες;:screwy:
ήσουν μια ταχύτητα κάτω από την προηγούμενη φορά;
να πέσουν τα βίντεα...
ευχαριστούμε Χριστόφορε για τα χρήσιμα συμπεράσματα:dblthumb2

υγ1: respect στον γκουρού
υγ2:και γω είδα διαφορά κονταίνοντας το βήμα με βάση την διάσταση ελαστικού αλλά δεν ξέρω ακόμα πόσο.

Πανο, με τους ιδιους συνοδηγους, την ιδια ωρα, στον ιδιο δρομο και με γεματα ντεποζιτα οπως το καναμε πριν 4-5 μερες.
Πιο ιδιες συνθηκες δεν γινοταν να κάνω.

Εγω τα συμπερασματα μου τα εβγαλα (αφου εβγαζαν ματια).
Τωρα απ το βιντεο δεν ξερω τι θα φανει ειδικά απο πρωτες (γιατι αφηνα την πρωτη και την μιση δευτερα κατω).

Πριν την δοκιμη πιστευα οτι στα 200 χιλιομετρα που θα βαλω εγω πεμπτη και θα πεσουν οι στροφες μου, πιστευα οτι θα αρχισει να μαζευει το Ζ4 αφου θα εχοταν με τεταρτη και ψηλες στροφες. Δεν εγινε κατι τετοιο ομως. Η επιταχυνση ηταν συνεχομενη.

Δεν ξερω σε συγκριση με το παλοιο μου Μ3, αν βοηθαει το τωρα το βολάν που εχω στο CSL ή το Ram Air που δημηουργειτε απ την εισαγωγη στα πολλα χιλιομετρα.
Αυτό που ξερω ειναι οτι ακομη και μετρησεις με v-box απ τα 100-200 χιλιομετρα το 3.91 ειναι 0.4 - 0.6 sec πιο γρηγορο.
Μισο δευτερο στα 200 χιλιομετρα ειναι μεγααααααααλη αποσταση σε δυο ομοια αμαξια.:cheers:

Geo_3D 27-09-11 10:38

Το ολο μυστικο στο κοντυμα του διαφορικου,ειναι να βγαζει χλμ...Απο την στιγμη που δεν το εχεις χασει αυτο,δεν χανεις και στον δρομο...

soc12r 27-09-11 10:54

Και το round 2 που περιμενουμε ολη...θα βαλω και εγω μου φαινεται 3.91....
http://www.youtube.com/watch?v=XhCjCjCHFOg

chief 27-09-11 10:56

Να και το βιντεο.

Κοιταχτε στο 3,13 τι γινετε απο 2ες ρολλ χαμηλά και καντε μια συγκριση με το βιντεο που αναρτησα στην αρχη του θρεντ.

http://youtu.be/XhCjCjCHFOg

panos 316T 27-09-11 15:14

Χαθηκες απο την καμερα ρε ανθρωπε!

EVANGELOS 27-09-11 15:15

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από chief (Μήνυμα 441088)
...Ο δρομος εδειξε την διαφορά και ο Ευαγγελος ειχε δικιο τελικα που φωναζε τοσο καιρό.

Μιλαμε για τρομερα ξεκολληματα και μεγαλη διαφορα ...

άντε ρε ??? σοβαρά ???

π.σ. έλα ρε Νίκο Κόμπακτ να μας πεις ότι ΤΟ ΘΑΒΕΙ ΤΟ CSL που κάνει κόντρες και ότι μάλλον είναι 1000 άλογα (και με νίτρα)

Nick_compact 27-09-11 19:12

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από EVANGELOS (Μήνυμα 441141)
π.σ. έλα ρε Νίκο Κόμπακτ να μας πεις ότι ΤΟ ΘΑΒΕΙ ΤΟ CSL που κάνει κόντρες και ότι μάλλον είναι 1000 άλογα (και με νίτρα)

Μην μπερδεύεσαι Βαγγελάκη, το αμάξι του τεστάρει, δεν είναι καριερίστας!!! Όσον αφορά τα νίτρα, έλα λίγο στα ίσια σου, τέτοιο πράγμα δεν το έχω πει ποτέ!!!

mo328i 01-10-11 01:43

ο καθενας λεει οτι π@π@ρι@ του ερχεται , το κοντυτερο διαφορικο δεν δουλευει στα smg ,με κοντυτερο διαφορικο ετρωγα περισσοτερο απο πριν, με κοντυτερο διαφορικο το αμαξι ειναι μονο για πιστα και οχι για κοντρες , με κοντυτερο διαφορικο ειμαι μια κολωνα μπροστα.οτι μ@λ@κι@ θες την ακους..

EVANGELOS 01-10-11 01:51

φίλε Μο328 ... 4 χρόνια λέμε (όσοι έχουμε 3.91 σε 46αρι μάνουαλ) ότι είναι πιο γρήγορο ...

τώρα είναι γεγονός ότι όσοι (συμπεριλαμβάνομένου και του Τσιφ) είχαν βάλει 3.91 σε smgII έλεγαν ότι είναι πιο αργό

μη με ανγκάζεις να κάνω quote τα πάνω από 100 ποστ που έχω κάνει εξηγώντας γιατί είναι ΑΔΥΝΑΤΟ από φυσικης απόψεως να πηγαίνει πιο αργά ένα αμάξι με πιο κοντό διαφορικό ...


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:06.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.