BMW-Motorsport.gr

BMW-Motorsport.gr (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/index.php)
-   Σειρά 3 - Τεχνικά Θέματα (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/forumdisplay.php?f=78)
-   -   E46 ABS-DSC (Cabrio-N42) (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=32719)

performance 20-04-15 11:29

E46 ABS-DSC (Cabrio-N42)
 
Καλημερα.
Χτες διαπιστωθηκε πως η μοναδα abs-dsc μου αφησε χρονους...
Θελω να ρωτησω μια σημαντικη λεπτομερεια.
Η "δικη" μου μοναδα εχει συγκεκριμμενο S/N,πρεπει να βρω μοναδα με το ΙΔΙΟ S/N?
Οπως καταλαβατε βρισκω αρκετα πραγματα αλλα δεν γνωριζω την λεπτομερεια που ανεφερα πιο πανω.

Ευχαριστω!

BMW_330i 22-04-15 21:12

s/n υπαρχουν διαφορα και εννοειται οτι το πιο σωστο ειναι να βρεις το δικο σου.βεβαια ταιριαζουν και αλλα s/n απλα αυτο πρεπει να το τσεκαρεις και με το vin του αυτοκινητου

performance 24-04-15 08:45

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από BMW_330i (Μήνυμα 506227)
s/n υπαρχουν διαφορα και εννοειται οτι το πιο σωστο ειναι να βρεις το δικο σου.βεβαια ταιριαζουν και αλλα s/n απλα αυτο πρεπει να το τσεκαρεις και με το vin του αυτοκινητου

Οντως υπαρχουν πολλα,αλλα τελικα ειναι μονοδρομος!Ηταν απαραιτητο να βρεθει μοναδα με ακριβως το ιδιο s/n!
Εδω υπαρχει μια λεπτομερεια.Το πραγμα χωριζεται σε δυο τμηματα.
Η υδραυλικη μοναδα εχει ενα S/N.Η ηλεκτρονικη μοναδα εχει αλλο S/N!
9 στις 10 περιπτωσεις αυτο που δυσλειτουργει ειναι η ηλεκτρονικη μοναδα.
Ομως αυτο που κυκλοφορει στο εμποριο -σαν μεταχειρισμενο-ειναι ΟΛΟΚΛΗΡΗ μοναδα.
Αν ταιριαζει το s/n του υδραυλικου τμηματος τοτε ταιριαζει και το ηλεκτρονικο της τμημα!
Αυτο ακριβως εγινε στη περιπτωση μου.
(Βεβαιως μετα χρειαζεται καλιμπραρισμα μεσω διαγνωστικου και ΠΟΛΥ σωστη εξαερωση ολου του κυκλωματος)

MZ3 25-04-15 00:34

απο ε46 μ3 εχω μια τετοια μοναδα
αλλα θυμαμαι το abs ηταν σε εμφανες σημειο εκει που μπενει αριστερα η μπαταρια στα πιο παλια 46ρια η στα ελληνικα
αν ειναι κατω απο το μοτερ το ολο συστημα σηγουρα δεν θα σου κανει θα πρεπει να αποκτησεις καποια προσβαση να την βγαλεις και να ψαχνεις με το ανταλακτικο στο χερη σε οσους εχουν ανταλακτικα
οσο ειναι στο αμαξη πανω μονο ικασιες μπορεις να κανεις αν βρεις την ιδια μοναδα

performance 25-04-15 11:27

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από MZ3 (Μήνυμα 506265)
απο ε46 μ3 εχω μια τετοια μοναδα
αλλα θυμαμαι το abs ηταν σε εμφανες σημειο εκει που μπενει αριστερα η μπαταρια στα πιο παλια 46ρια η στα ελληνικα
αν ειναι κατω απο το μοτερ το ολο συστημα σηγουρα δεν θα σου κανει θα πρεπει να αποκτησεις καποια προσβαση να την βγαλεις και να ψαχνεις με το ανταλακτικο στο χερη σε οσους εχουν ανταλακτικα
οσο ειναι στο αμαξη πανω μονο ικασιες μπορεις να κανεις αν βρεις την ιδια μοναδα

Στο δικο μου ειναι δεξια (οπως ανοιγεις το καπο),κατω απο το δοχειο των υγρων φρενων και κατω απο την αντλια του φρενου.
Με ενα φακο διεκρινα τον αριθμο και ετσι βρηκα ακρη!
Εδω υπαρχει και αλλη λεπτομερεια,αλλο αριθμο μου εδινε το realoem(με vin) και αλλος αριθμος ηταν ο πραγματικος.

MZ3 25-04-15 14:42

το ρεαλ οεμ συνηθως δειχνει τον αριθμο αντικαταστασεις δεν μπορει να ξερει τι φορουσες
πριν τοσα χρονια
αλλες φορες γραφει το αρχικο αλλες οχι
αυτο που σε ενδιαφερει ειναι περισσοτερο η χρονολογιες και τα μοντελα
βαζεις δηλαδη τον αριθμο που εχεις η αυτον που σου δεινει το ρεαλοεμ
και βαζεις την επιλογη ποια αμαξια / χρονιες το φορουσανε (στην αναζητηση με αριθμο ανταλακτικου σου βγαζει της επιλογες)

εκει θα δεις αν ειναι συμβατα με αλλα μοντελα
για να καταλαβεις κοιτα την μοναδα ν42 με ποια αμαξια ειναι συμβατη
(απο οτι καταλαβενω μαλον περιορηζεσαι σε χρονολογια κατασκευεις δηλαδη 2001 εως 2004 ενα παραδειγμα)

http://www.realoem.com/bmw/partxref.do?part=34516765453

οποτε θα ειναι ευκολο στην αναζητηση μεταχειρησμενου δεν θα σε περιορηζει τοσο ο αριθμος ανταλακτικου


επισεις κοιταξε να δεις για επισκευη
συνηθως στο ebay με κανα διακοσαρικο αλλα και εδω ελλαδα εχω ακουση οτι επισκευαζουν

performance 25-04-15 20:36

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από MZ3 (Μήνυμα 506273)
το ρεαλ οεμ συνηθως δειχνει τον αριθμο αντικαταστασεις δεν μπορει να ξερει τι φορουσες
πριν τοσα χρονια
αλλες φορες γραφει το αρχικο αλλες οχι
αυτο που σε ενδιαφερει ειναι περισσοτερο η χρονολογιες και τα μοντελα
βαζεις δηλαδη τον αριθμο που εχεις η αυτον που σου δεινει το ρεαλοεμ
και βαζεις την επιλογη ποια αμαξια / χρονιες το φορουσανε (στην αναζητηση με αριθμο ανταλακτικου σου βγαζει της επιλογες)

εκει θα δεις αν ειναι συμβατα με αλλα μοντελα
για να καταλαβεις κοιτα την μοναδα ν42 με ποια αμαξια ειναι συμβατη
(απο οτι καταλαβενω μαλον περιορηζεσαι σε χρονολογια κατασκευεις δηλαδη 2001 εως 2004 ενα παραδειγμα)

http://www.realoem.com/bmw/partxref.do?part=34516765453

οποτε θα ειναι ευκολο στην αναζητηση μεταχειρησμενου δεν θα σε περιορηζει τοσο ο αριθμος ανταλακτικου


επισεις κοιταξε να δεις για επισκευη
συνηθως στο ebay με κανα διακοσαρικο αλλα και εδω ελλαδα εχω ακουση οτι επισκευαζουν

Τελικα βρηκα εδω στην Αθηνα μεταχειρισμενο βεβαιως...(Με αυτουσιο S/N οπως το δικο μου)
Ηταν ολοκληρη μοναδα απο την οποια χρειαστηκα μονο το ηλεκτρονικο τμημα.
Μπηκε στο αυτοκινητο,καλιμπραρισμα και ολα οκ.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 02:12.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.