BMW-Motorsport.gr

BMW-Motorsport.gr (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/index.php)
-   Συντήρηση (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/forumdisplay.php?f=54)
-   -   Τα καραγκιοζιλίκια των XENON ΚΙΤ (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=16786)

grlag 27-12-08 23:12

Τα καραγκιοζιλίκια των XENON ΚΙΤ
 
Ίσως δεν γνωρίζουν πολλοί οτι τα XENON KIT των 100 ή 200 euro που κυκλοφορούν για φανάρια που είναι για λάμπες αλογόνου, σε λίγο καιρό καταστρέφουν τα φανάρια (με σημαντικό κόστος αντικατάστασης).Ένα XENON κομπλέ σύστημα περιλαμβάνει τα φανάρια τις λάμπες κ.λ.π. και κοστίζει πάνω απο 1000 euro και είτε είναι μαμά (σαν εξτρα στο αυτοκίνητο) είτε του εμπορίου. ...Τα υπόλοιπα είναι ιστορίες να αγαπιόμαστε που προορίζονται για τους φτωχούς συγγενείς αλλά που κοστίζουν τελικά πολύ παραπάνω. Ψαχτείτε λίγο να μην πληρώνετε τζάμπα χρήματα για καραγκιοζιλίκια κόβοντας καλώδια για συνδέσεις,ανοίγοντας τρύπες για τα καλώδια,προγραμματισμούς συστήματος κ.λ.π.

Nick_E60_GR 27-12-08 23:57

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από grlag (Μήνυμα 242601)
Ίσως δεν γνωρίζουν πολλοί οτι τα XENON KIT των 100 ή 200 euro που κυκλοφορούν για φανάρια που είναι για λάμπες αλογόνου, σε λίγο καιρό καταστρέφουν τα φανάρια (με σημαντικό κόστος αντικατάστασης).Ένα XENON κομπλέ σύστημα περιλαμβάνει τα φανάρια τις λάμπες κ.λ.π. και κοστίζει πάνω απο 1000 euro και είτε είναι μαμά (σαν εξτρα στο αυτοκίνητο) είτε του εμπορίου. ...Τα υπόλοιπα είναι ιστορίες να αγαπιόμαστε που προορίζονται για τους φτωχούς συγγενείς αλλά που κοστίζουν τελικά πολύ παραπάνω. Ψαχτείτε λίγο να μην πληρώνετε τζάμπα χρήματα για καραγκιοζιλίκια κόβοντας καλώδια για συνδέσεις,ανοίγοντας τρύπες για τα καλώδια,προγραμματισμούς συστήματος κ.λ.π.

Μπράβο ρε φίλε! Αυτό μόνο λες? Το άλλο, που όπου περνάνε γίνεται Ανάσταση Κυρίου και τυφλώνουν μέχρι και 6° όροφο με μεσαία σκάλα.

Εγώ πραγματικά απορώ πώς τα επιτρέπουν ....έχει γίνει κανένας έλεγχος ποτέ από το υπουργείο εμπορίου γι αυτά τα υποτιθέμενο xenon των 360° που φωτίζουν στον ουρανό? και μή μου πει κανείς ότι είναι θέμα ρύθμισης, γιατί ξέρω πολύ καλά τι ρύθμιση σηκώνουν ...ότι ρύθμιση και να τους κάνεις, αυτά τον ουρανό θα φωτίζουν.....

Όποτε τα πετυχαίνω απέναντι μου βλαστιμάω το μπουρδελο-κράτος που ζώ και φυσικά ανάβω τη μεγάλη σκάλα xenon, να δω τι γίνεται μπροστά μου, γιατί αλλιώς θα οδηγώ στα τυφλά ...και κάποια στιγμή, ή θα κολλήσω εγώ πάνω σε κανέναν τέτοιον, η αυτός πάνω σε μένα...

Αλλά μπουρδέλο χώρα δεν είμαστε? Τι να πείς?

Snoopy 28-12-08 00:48

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Nick_E60_GR (Μήνυμα 242605)
Μπράβο ρε φίλε! Αυτό μόνο λες? Το άλλο, που όπου περνάνε γίνεται Ανάσταση Κυρίου και τυφλώνουν μέχρι και 6° όροφο με μεσαία σκάλα.

Εγώ πραγματικά απορώ πώς τα επιτρέπουν ....έχει γίνει κανένας έλεγχος ποτέ από το υπουργείο εμπορίου γι αυτά τα υποτιθέμενο xenon των 360° που φωτίζουν στον ουρανό? και μή μου πει κανείς ότι είναι θέμα ρύθμισης, γιατί ξέρω πολύ καλά τι ρύθμιση σηκώνουν ...ότι ρύθμιση και να τους κάνεις, αυτά τον ουρανό θα φωτίζουν.....

Όποτε τα πετυχαίνω απέναντι μου βλαστιμάω το μπουρδελο-κράτος που ζώ και φυσικά ανάβω τη μεγάλη σκάλα xenon, να δω τι γίνεται μπροστά μου, γιατί αλλιώς θα οδηγώ στα τυφλά ...και κάποια στιγμή, ή θα κολλήσω εγώ πάνω σε κανέναν τέτοιον, η αυτός πάνω σε μένα...

Αλλά μπουρδέλο χώρα δεν είμαστε? Τι να πείς?

μαζί σου και +10000.
Καλά ΚΤΕΟ περνάνε αυτα τα πράματα?

ermis1975 28-12-08 00:52

Οτι δεν είναι εργοστασιακό, δύσκολα είναι και σωστό. Οι περισσότεροι δε ξέρουν κάν γιατί τα βάζουν. Εγώ πχ τα είχα βάλει σε ένα αμάξι με σκοπό να φωτίσει καλύτερα! Δε τύφλωναν αλλά τελικά δεν άλλαξε τίποτα στο πεδίο που φωτίζανε παρα μόνο το χρώμα που ήταν σαφώς καλύτερο. Γι αυτό και τα γνήσια Xenon έχουν ειδικά φανάρια, πιτσιλιτίρες, αισθητήρες ρύθμισης. Ετσι πήρα απόφαση και δε ξανα ασχολήθηκα με τα φώτα! Υπάρχουν βέβαια και καλύτερες απλές λάμπες με δυνατότερο φώς!

mitsos_chania 28-12-08 00:54

επειδη πολλοι κατακρινουν τα aftermarket ξενον εγω που στο 46αρι τα εχω ενω στο Χ5 ειναι εργοστασιακα οποιος θελει ας ερθει να συγκρινει ποια στραβωνουν πιο πολυ.το οτι μερικοι βαριουνται να πανε να τα ρυθμισουν δεν φταινε τα φωτα,αυτοι οι βλακες φταινε

Nick_E60_GR 28-12-08 01:10

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από mitsos_chania (Μήνυμα 242618)
επειδη πολλοι κατακρινουν τα aftermarket ξενον εγω που στο 46αρι τα εχω ενω στο Χ5 ειναι εργοστασιακα οποιος θελει ας ερθει να συγκρινει ποια στραβωνουν πιο πολυ.το οτι μερικοι βαριουνται να πανε να τα ρυθμισουν δεν φταινε τα φωτα,αυτοι οι βλακες φταινε

Δεν ρυθμίζονται Μήτσο, τι να ρυθμίσεις? αφού δεν έχουν δικά τους κάτοπτρα ώστε να ελεγχθεί η διάθλαση του φωτός. Στα κουτουρου φωτίζουν. Εντάξει, να φέρεις τη δέσμη στο σωστό σημείο, τη φέρνεις. Άσε που αν πέσεις σε 2 λακκούβες, πάλι ρύθμιση θα θέλεις. Αλλά με τη διάθλαση που τυφλώνει το σύμπαν, λιγότερο κάποιες φορές ή εντελώς κάποιες άλλες, τι κάνεις? Δεν μαζεύεται αυτή με τίποτα.

Όσο για τα Χ5, μάλλον αυτά θέλουν όντως ρύθμιση. Δεν μπορεί να τυφλώνουν ...εκτός αν ξεγελιέσαι επειδή στο Χ5 είναι σε ψηλό σημείο τα φανάρια του.

mitsos_chania 28-12-08 01:15

το Χ5 ειναι ρυθμισμενα και μαλιστα πολυ χαμηλα.επιτηδες με το που το πηραμε πηγα και τα κατεβασα γιατι στραβωναν.επισης ολοι εχουν παρατηρησει οτι δεν στραβωνουνω αυτα που εχω βαλει,τωρα δεν ξερω γιατι,οπως και σε ενα σμαρτ που βαλαμε το ιδιο κιτ παλι δεν στραβωνει καθολου

Snoopy 28-12-08 01:20

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από mitsos_chania (Μήνυμα 242626)
το Χ5 ειναι ρυθμισμενα και μαλιστα πολυ χαμηλα.επιτηδες με το που το πηραμε πηγα και τα κατεβασα γιατι στραβωναν.επισης ολοι εχουν παρατηρησει οτι δεν στραβωνουνω αυτα που εχω βαλει,τωρα δεν ξερω γιατι,οπως και σε ενα σμαρτ που βαλαμε το ιδιο κιτ παλι δεν στραβωνει καθολου

δεν θα ειναι δυνατό σε κεριά Δημήτρη. Δεν εξηγείται αλλιώς.

mitsos_chania 28-12-08 01:23

σταματη και μενα περιεργο μου φαινεται αλλα δεν στραβωνει,δεν ξερω τι αλλο να πω.

God 28-12-08 01:26

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από grlag (Μήνυμα 242601)
Ίσως δεν γνωρίζουν πολλοί οτι τα XENON KIT των 100 ή 200 euro που κυκλοφορούν για φανάρια που είναι για λάμπες αλογόνου, σε λίγο καιρό καταστρέφουν τα φανάρια (με σημαντικό κόστος αντικατάστασης).Ένα XENON κομπλέ σύστημα περιλαμβάνει τα φανάρια τις λάμπες κ.λ.π. και κοστίζει πάνω απο 1000 euro και είτε είναι μαμά (σαν εξτρα στο αυτοκίνητο) είτε του εμπορίου. ...Τα υπόλοιπα είναι ιστορίες να αγαπιόμαστε που προορίζονται για τους φτωχούς συγγενείς αλλά που κοστίζουν τελικά πολύ παραπάνω. Ψαχτείτε λίγο να μην πληρώνετε τζάμπα χρήματα για καραγκιοζιλίκια κόβοντας καλώδια για συνδέσεις,ανοίγοντας τρύπες για τα καλώδια,προγραμματισμούς συστήματος κ.λ.π.

Δεν ξέρω ποιός στα είπε αυτά φίλε μου αλλά:

1. Τα κίτ Xenon είναι αδύνατον να καταστρέψουν το φανάρι αφού ζεσταίνονται πολύ λιγότερο από την μαμά λάμπα. Αυτά που καταστρέφουν το φανάρι είναι οι λάμπες αλογόνου αγωνιστικού τύπου (100W και άνω) οι οποίες απαγορεύονται σε αυτοκίνητο δρόμου.

2. Δεν είναι 'κομπλέ συστήματα' μόνο αυτά της αντιπροσωπείας. Κυκλοφορούν και κιτ αλλά και ολόκληρα φανάρια στο εμπόριο και είναι πολύ φτηνότερα. Για Ε30/Ε36 αν θυμάμαι καλά ολόκληρο το σετ με τα φανάρια από Γερμανία δεν είχε πάνω από 400 ευρώ.

3. Είναι πολύ σπάνιο (και καγκουριά) να χρειάζεται ένα έστω και μέτριο κιτάκι άνοιγμα τρυπών ή προγραμματισμό. Έτσι πάει να πει ότι απλώς αγόρασες κάτι που δεν κάνει για το αυτοκίνητό σου. Εδώ και τα κιτάκια των 100€ έχουν αντάπτορες για τις φύσες του εκάστοτε αυτοκινήτου. Τα ακριβότερα έχουν και πυκνωτές για να αντισταθμίζουν τον ελεγκτή του εγκεφάλου.

4. Ναι, δεν κάνουν τα Xenon για όλα τα φανάρια γιατί αρκετά έχουν πάρα πολύ ανοιχτή δέσμη και χτυπούν ψηλά. Κυρίως στα Ιαπωνικά και Κορεάτικα αυτοκίνητα. Και ναι, τα φανάρια θέλουν ρύθμιση όταν βάλεις Xenon για να χτυπούν κάτω από το ύψος τους και μόνο, και γίνεται πολύ εύκολα αν ξέρει ο ρυθμιστής την δουλειά του.


Εγώ Xenon της Hella έχω βάλει κιτάκι (και μάλιστα ήταν για άλλο αυτοκίνητο, χρειάστηκε να αλλάξω φύσες) και το έχω πάνω πολλά χρόνια χωρίς κανένα πρόβλημα και χωρίς να στραβώνω ποτέ κανέναν. Και ΚΤΕΟ περνάω 100% ορθόδοξα αφού είναι ρυθμισμένα και χτυπούν μόνο εκεί που πρέπει. Και σίγουρα δεν το πλήρωσα 1000€...


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:29.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.