BMW-Motorsport.gr

BMW-Motorsport.gr (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/index.php)
-   Συντήρηση (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/forumdisplay.php?f=54)
-   -   Αλλαγή Βαλβολίνες (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=9556)

stefos 09-01-08 19:39

Σε τι αυτοκίνητο αναφερεσαι και τι κιβώτιο? Μετά από πόσο καιρό (χλμ.) λες οτι σου "έσφιξε"...? Πάντως εμένα μετά από κοντά 3.000 χλμ ολα είναι μία χαρά...Θες να μου πεις λίγο πιο αναλυτικά τι διαφορές είδες?

propeller 09-01-08 20:32

ακολουθοντας την συνταγη του Στεφανου εβαλα Redline D4 ATF
το δικο μου σασμαν ειναι οταν ειναι κρυο λιγο "σφιχτο" και δυσκολο καμια φορα, αλλα α) ειναι φυσιολογικο νομιζω ως ενα βαθμο και β) εχω ταλαιπωρημενο δισκο
κατα τα αλλα, οι αλαγες οταν ειναι ζεστο το σασμαν, γινονται με το δαχτυλο

αμαξι : Ε46, κιτρινο αυτοκολλητο σασμαν

Dim77 09-01-08 20:49

Και εγώ έβαλα Redline D4 ATF πριν 1,5 μήνα (και 3500χλμ).
Είναι λίγο σφικτό τα πρώτα 3-5 λεπτά. Μετά πολύ μαλακό. (έχω και shortshift).
Να δούμε και μετά από καιρό τι θα γίνει.

propeller 09-01-08 20:53

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Dim77 (Μήνυμα 165161)
Και εγώ έβαλα Redline D4 ATF πριν 1,5 μήνα (και 3500χλμ).
Είναι λίγο σφικτό τα πρώτα 3-5 λεπτά. Μετά πολύ μαλακό. (έχω και shortshift).
Να δούμε και μετά από καιρό τι θα γίνει.

ακριβως αυτο που λες
Η επομενη αλλαγη σε ποσα χλμ λες??
σκεφτομαι κ για MOTUL την επομενη φορα
της εχω μεγαλη εμπιστοσυνη :love:

stefos 09-01-08 20:55

Είναι σφικτο, θα συμφωνήσω μαζί σας, αλλά για θυμηθείτε πως ήταν παλία...προσωπικά ακόμα και κρύο, που είναι σφικτό ακόμα, παραμένει μαλακότερο από πριν...πάντως αν οι βολβολίνες που έβαλε ο φίλος καλύπτουν τις προδιαγραφές της ΒΜW τότε δεν βλέπω γιατι να μην τις τοποθετήσει...

Dim77 09-01-08 22:04

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από stefos (Μήνυμα 165164)
Είναι σφικτο, θα συμφωνήσω μαζί σας, αλλά για θυμηθείτε πως ήταν παλία...προσωπικά ακόμα και κρύο, που είναι σφικτό ακόμα, παραμένει μαλακότερο από πριν...πάντως αν οι βολβολίνες που έβαλε ο φίλος καλύπτουν τις προδιαγραφές της ΒΜW τότε δεν βλέπω γιατι να μην τις τοποθετήσει...

Έχει δίκιο ο stefos, μπορεί να είναι σφικτό αλλά και πρίν ήταν σφικτό τα πρώτα λεπτά.

Για την ιστορία τις βαλβολίνες τις τοποθέτησα ΜΑΖΙ με το μηχανισμό του shortshift (που σκληραίνει το σασμάν), οπότε φαντάζομαι ότι χωρίς αυτό θα ήταν μαλακότερα ΚΑΙ τα πρώτα λεπτά.

Τώρα για τα χλμ αλλαγής δεν έχω αποφασίσει....αλλά νομίζω κάθε 30-40.000 χλμ είναι καλά.
Δε θα κάνουμε και αυτή τη δουλειά όλη την ώρα.
Στο κάτω κάτω ας σπάσει να βάλουμε 6αρι :ban:

stefos 09-01-08 22:08

+1 sostost....!

Geo_3D 09-01-08 23:24

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Dim77 (Μήνυμα 165174)
Στο κάτω κάτω ας σπάσει να βάλουμε 6αρι :ban:

Εγω λεω να αλλαξουμε και τιποτα αλλο πριν σπασει;):D

bill987 10-01-08 08:36

Παιδιά βοήθεια!!!!
Θα πάω για σερβις την επόμενη εβδομάδα στα 65.000χλμ και με αυτά που διάβασα με πείσατε να αλλάξω βαλβολίνες!!!!!
Το αυτοκινητό μου είναι Ε46 318 CI με τον Ν42!
Τι βαλβολίνες ή ATF (δεν ξέρω τι παίρνει) να βάλω????????
Στο διαφορικό πρέπει να αλλάξω κάτι???????



Επειδή το έχω πάρει απο μάντρα και έχω ακόμα εγγύηση πηγαίνω σε δικό του συνεργείο (boshservice) για την εγγύηση! Δεν τον κόβω να ξέρει πολλά απο BMW!:sleeping:
Βοήθειαααααααααα!

desecrator 10-01-08 08:51

Παιδιά καλημέρα. είναι λίγο off-topic αλλά το οτι καμιά φορά μου πετάει τις ταχύτητες μπορεί να οφείλετε σε βαλβολίνες ή απλά πάω για σασμάν?


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:51.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.