BMW-Motorsport.gr

BMW-Motorsport.gr (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/index.php)
-   Συντήρηση (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/forumdisplay.php?f=54)
-   -   Αλλαγή Βαλβολίνες (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=9556)

Nick_compact 12-09-07 13:58

Εσύ πρέπει να βάλεις βαλβολίνη μόνο... Μην κάνεις πειράματα...

psimos 12-09-07 15:10

Οπως δηλαδη αναφερεται στο pdf:
"Λάδι κιβωτίου ταχυτήτων για κιβώτια ταχυτήτων χωρίς αυτοκόλλητο" ;
ή καποια οποιαδηποτε βαλβολινη 75/90, SAE 80 κλπ κλπ ???

God 12-09-07 15:19

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από psimos (Μήνυμα 137385)
Το αυτοκινητο ειναι 7/96 Ε36 1.6, και συμφωνα με τα αρχεια που εχει βαλει ο MPOWER πρεπει να βαζω κοινες βαλβολινες στο κιβωτιο καθοτι δε πρεπει να εχει και κανενα ταμπελακι εκει κατω ...

Μπορω να βαλω ATF η πρεπει να βαλω μονο βαλβολινη SAE 80, ή SAE40 κλπ κλπ

Μηπως εαν κανει τελικα, να βαλω ΑΤF μπας και εχω πιο "απαλη" αλλαγη στο κιβωτιο?

Βασικα εχω μπερδευτει λιγακι :dupe: :dupe: καθοτι αναφερθηκε οτι ΑΤF μπορουν να μπουν και σε Ε30 ....

Εχει ταμπελακι το κιβωτιο σου, ολα εχουν.

Δεν ειπε κανεις οτι τα ATF μπορουν να μπουν σε Ε30, ειπε οτι υπαρχουν και Ε30 με σασμαν που μπορει να παρει ATF. Αμα σε σασμαν που παιρνει βαλβολινες βαλεις ATF, δεν θα κανεις ουτε 100 μετρα.

Αμα παιρνει βαλβολινες, μια καλη βαλβολινη 70W80, 75W80, 75W90 ειναι μια χαρα. Αμα παιρνει ATF, βαζεις ATF. Αμα παιρνει το ενα και βαλεις το αλλο, θα παρεις εσυ το σασμαν στο χερι!

psimos 12-09-07 15:21

Σας ευχαριστω για τις απαντησεις ...δεν ειμαστε για πειραματα οντως !!! :p:

stefos 12-09-07 15:26

Πάντως εάν βρεθέι κανένας άλλος που δοκιμάσει τα συγκεκριμένα λιπαντικά ας πει τις εντυπώσεις του...

kouk 17-09-07 15:44

Τα έβαλα εγώ σήμερα stefos! :yipee:

Είναι πολύ καλύτερα από τα Redline High Temp που είχα! Εντυπωσιακά καλύτερα και ειδικά όσο είναι ακόμα κρύα!!! :)


Δοκίμασε στον κινητήρα σου τα 10/40 της Redline. Θα με θυμηθείς!:)

God 17-09-07 16:17

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από stefos (Μήνυμα 137452)
Πάντως εάν βρεθέι κανένας άλλος που δοκιμάσει τα συγκεκριμένα λιπαντικά ας πει τις εντυπώσεις του...

Redline φοραω και εγω σασμαν - διαφορικο και τις προτεινω ανεπιφυλακτα γενικοτερα. Ειναι πολυ ποιοτικα προιοντα.

Για τα λαδια κινητηρων, ειναι φοβερα αλλα πολυ ακριβα και δεν βγαζουν πολλες χιλιαδες χλμ, ειναι πιο πολυ αγωνιστικου τυπου για 8.000-12.000 χλμ σε ζορικες συνθηκες.

stefos 17-09-07 17:11

Είναι όντως πολύ καλά...μαλακώνει όλο το σασμαν...Ευγε!

InsaneDriver 17-09-07 17:20

Stefo στο διαφορικό τι βάζεις;

stefos 17-09-07 17:58

Την τελευταια φορά την αλλαγή δεν την εκανα εγω...ετσι δεν γνωρίζω τι έβαλε ο μηχανικός μου....αν δω την απόδειξη λέει απάνω...κάτι της Castrol πρέπει να εχει βάλει...μόνο αυτά βάζει...


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 08:30.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.