BMW-Motorsport.gr

BMW-Motorsport.gr (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/index.php)
-   Σειρά M - Εγκαταστάσεις/Βελτιώσεις (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/forumdisplay.php?f=99)
-   -   air box carbon BMC (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=27157)

spiros xania m3 27-01-11 21:47

air box carbon BMC
 
οπως και λεει ο τιτλος το εχει δοκιμασει καποιος το βαρελακι τις BMC ?(το αμαξι δουλευει με αγραφο και βεβαια χωρις air flow)!! ειναι ε36 μ3 τι λετε? αξιζει να το βαλω?α!κατι που ξεχασα μαζι με το βαρελακι θα βαλω και carbon εισαγωγη HAMANN..Αυτα παιδια περιμενω γνωμες γεια σας!!!!!

gearboxer 27-01-11 22:19

Έχω το συγκεκριμένο CDA στο IS και πιστεύω ότι είναι πραγματικά ότι καλύτερο για after market φίλτρο τόσο απο θέμα απόδοσης (δίνει στο δυναμόμετρο αποδεδειγμένα 5 ίππους σε μικρά μοτέρ όπως το 100άρι Panda έως και 12 σε Ε36 Μ3). Μπορεί βέβαια οι δυναμομετρήσεις σε ξένα φόρουμ να μην είναι και τόσο αξιόπιστες αλλά σίγουρα δεν λένε όλες ψέμματα.

Από προσωπική εμπειρία αξίζει. Πολύ καλός ήχος, ωραία κατασκευή, και καλύτερη απόδοση στις μεσαίες-ψηλές. Το μόνο θέμα είναι ότι είναι σχετικά ακριβό. Εγώ το πήρα μεταχειρισμένο, το περιποιήθηκα και όλα καλά. Απλά για μένα πρέπει να φροντίσεις ο αέρας που ρουφάει να είναι όσο το δυνατόν πιο κρύος και η διαδρομή του αέρα σύντομη και χωρίς πολλές...στροφές!

Fairytale 28-01-11 13:23

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από gearboxer (Μήνυμα 411929)
...
Από προσωπική εμπειρία αξίζει. Πολύ καλός ήχος, ωραία κατασκευή, και καλύτερη απόδοση στις μεσαίες-ψηλές. Το μόνο θέμα είναι ότι είναι σχετικά ακριβό. Εγώ το πήρα μεταχειρισμένο, το περιποιήθηκα και όλα καλά. Απλά για μένα πρέπει να φροντίσεις ο αέρας που ρουφάει να είναι όσο το δυνατόν πιο κρύος και η διαδρομή του αέρα σύντομη και χωρίς πολλές...στροφές!

Μπορείς να ανεβάσεις μια φωτογραφία απο το μηχανοστάσιο σου;
Η βασική ερώτηση είναι αν έχεις τοποθετήσει το μεγάλο (85-150) και ειδικότερα αν έχεις βρει τρόπο να χωρέσεις ΚΑΙ τον εύκαμπτο σωλήνα για να τραβάει αέρα εκτός μηχανοστασίου.
Αν έχεις καταφέρει να το κάνεις αυτό ok, δουλεύει. Αλλιώς...
C U out there

mike21 28-01-11 13:28

ιδίως εάν μπεί και πλένουμ απο carbon έρχεται πολύ μπροστά η εισαγωγή για να χωρέσει αυτό το βαρελάκι

gearboxer 28-01-11 13:38

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Fairytale (Μήνυμα 411974)
Μπορείς να ανεβάσεις μια φωτογραφία απο το μηχανοστάσιο σου;
Η βασική ερώτηση είναι αν έχεις τοποθετήσει το μεγάλο (85-150) και ειδικότερα αν έχεις βρει τρόπο να χωρέσεις ΚΑΙ τον εύκαμπτο σωλήνα για να τραβάει αέρα εκτός μηχανοστασίου.
Αν έχεις καταφέρει να το κάνεις αυτό ok, δουλεύει. Αλλιώς...
C U out there

Θα ανεβάσω σύντομα φωτό. Ναι το 85-150 έχω το μεγάλο. Για το κολάρο που βγαίνει από την εισαγωγή αν εννοείς χρειάστηκε να κοπεί προσεκτικά γύρω στα 2 εκατοστά. Βέβαια, στη συνέχεια διαπίστωσα ότι δεν ήταν και απαραίτητο. Χαλβαδιάζω είναι η αλήθεια να αλλάξω αυτό το κολάρο με το σιλικονάτο της Samco (120 ευρώ βέβαια).
Ο εύκαμπτος σωλήνας δεν έχει μπεί γιατί δεν τον είχε αυτός που μου πούλησε το φίλτρο. Δεν πιστεύω όμως ότι είναι απαραίτητος καθότι ο αέρας που τραβάει το φίλτρο στο σημείο που βρίσκεται είναι σίγουρα κρύος και αρκετά μακριά από το μοτέρ.

Fairytale 28-01-11 14:03

Έχω δοκιμάσει πολλές φορές να συνδέσω την εισαγωγή του CDA με την εργοστασιακή τρύπα για τον αέρα (ανάμεσα στο ψυγείο και το φωτιστικό σώμα) αλλά η γωνία είναι πολύ δύσκολη και χώρος δεν υπάρχει (η εισαγωγή του CDA έρχεται σχεδόν πρόσωπο με το ένα καπάκι του φωτιστικού).
Αν καταφέρεις να έχεις ΚΑΙ τον εύκαμπτο σωλήνα (που είναι μέρος του kit) θα τραβάς αέρα εντελώς εκτός μηχανοστασίου και ανάλογα με το που θα "βγαζει" σωλήνα (από σίτα ή άνοιγμα προφυλακτήρα / πίσω από το φως ομίχλης / μέσα στον αεραγωγό των φρένων) μπορείς να έχεις πολύ μεγάλη διαφορά με το τώρα (ένας βασικός λόγος είναι ότι σε κίνηση του αυτοκινήτου με χλμ ο αέρας εισέρχεται με πίεση στο CDA με αυτόν τον τρόπο).
Μία ακόμα εφαρμογή μπορεί να είναι το CDA υπό γωνία (για να βρεις τα πολύτιμα εκατοστά για τον εύκαμπτο σωλήνα).
Δοκίμασε και θα καταλάβεις γιατί σε άλλα ΜΗ BMW αυτοκίνητα (που το CDA μπορεί να τοποθετηθεί σωστά) γαζώνει.
Τον σωλήνα μπορείς να τον αγοράσεις σκέτο από τα μαγαζιά που πουλάνε το CDA.
C U out there

gearboxer 28-01-11 15:52

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Fairytale (Μήνυμα 411981)
Έχω δοκιμάσει πολλές φορές να συνδέσω την εισαγωγή του CDA με την εργοστασιακή τρύπα για τον αέρα (ανάμεσα στο ψυγείο και το φωτιστικό σώμα) αλλά η γωνία είναι πολύ δύσκολη και χώρος δεν υπάρχει (η εισαγωγή του CDA έρχεται σχεδόν πρόσωπο με το ένα καπάκι του φωτιστικού).
Αν καταφέρεις να έχεις ΚΑΙ τον εύκαμπτο σωλήνα (που είναι μέρος του kit) θα τραβάς αέρα εντελώς εκτός μηχανοστασίου και ανάλογα με το που θα "βγαζει" σωλήνα (από σίτα ή άνοιγμα προφυλακτήρα / πίσω από το φως ομίχλης / μέσα στον αεραγωγό των φρένων) μπορείς να έχεις πολύ μεγάλη διαφορά με το τώρα (ένας βασικός λόγος είναι ότι σε κίνηση του αυτοκινήτου με χλμ ο αέρας εισέρχεται με πίεση στο CDA με αυτόν τον τρόπο).
Μία ακόμα εφαρμογή μπορεί να είναι το CDA υπό γωνία (για να βρεις τα πολύτιμα εκατοστά για τον εύκαμπτο σωλήνα).
Δοκίμασε και θα καταλάβεις γιατί σε άλλα ΜΗ BMW αυτοκίνητα (που το CDA μπορεί να τοποθετηθεί σωστά) γαζώνει.
Τον σωλήνα μπορείς να τον αγοράσεις σκέτο από τα μαγαζιά που πουλάνε το CDA.
C U out there

Tο θέμα της κινητικής ενέργειας στην εισαγωγή το είχα σκεφτεί κι εγώ. Αλλά αν ο σωλήνας κάνει στροφές και καμπύλες μέχρι να φτάσει δε θα έχει πετύχει και πολλά. Θέλει πάντως αρκετή προσπάθεια στο 36άρι για να φτιάξεις ένα τέτοιο Ramair. Λίγος χώρος εκεί μπροστά όπως είπες...

E36 RULES!! 28-01-11 21:38

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από gearboxer (Μήνυμα 411997)
Tο θέμα της κινητικής ενέργειας στην εισαγωγή το είχα σκεφτεί κι εγώ. Αλλά αν ο σωλήνας κάνει στροφές και καμπύλες μέχρι να φτάσει δε θα έχει πετύχει και πολλά. Θέλει πάντως αρκετή προσπάθεια στο 36άρι για να φτιάξεις ένα τέτοιο Ramair. Λίγος χώρος εκεί μπροστά όπως είπες...

Λύση θα υπάρξει σε λίγους μήνες έτοιμη.. Ήδη βρίσκεται στα σκαριά :greenboun

Για σας δουλεύω βρε :D

TAZ118! 28-01-11 21:55

Η λυση στο προβλημα σας...:ices_ange

http://1.1.1.2/bmi/www.modauto.gr/im...ternet_b26.jpg

gearboxer 28-01-11 22:44

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από E36 RULES!! (Μήνυμα 412032)
Λύση θα υπάρξει σε λίγους μήνες έτοιμη.. Ήδη βρίσκεται στα σκαριά :greenboun

Για σας δουλεύω βρε :D

Μάριε έχει κάνει μία καλή μοντίφα ο τύπος εδώ

Παρόλ' αυτά σου έχω εμπιστοσύνη..Αθάνατο Ελληνικό Πατεντιάρικο Μυαλό! :nod:


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 08:22.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.