BMW-Motorsport.gr

BMW-Motorsport.gr (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/index.php)
-   Σειρά 3 - Τεχνικά Θέματα (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/forumdisplay.php?f=78)
-   -   πρόβλημα με το σύστημα ψυξης e46 318 8v (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=34069)

dimitriseas 15-02-20 09:16

πρόβλημα με το σύστημα ψυξης e46 318 8v
 
καλησπέρα στην παρέα. Έχω πάρει ένα e46 318 το 8βαλβιδο πριν 1 μήνα. είδα ότι δεν έχει αντιψυκτικό και είπα να του βάλω. πάω να βγάλω την βίδα από το κάτω από το ψυγείο και με το που την έβγαλα ενώ το αμάξι ήταν ζεστό δεν έβγαλε σταγόνα νερό. Ενώ πάνω από την τάπα το δοχείο φαίνεται πληρης. πως γίνεται αυτό. εφόσον το νερό δεν κάνει κύκλο πως ψύχεται? το περπατάω εδώ και 1 μηνα και η θερμοκρασία είναι κανονική. Από που να αρχίσω να ψάχνω που είναι βουλωμενο?

rapid_fast 15-02-20 19:38

Πάμε απο την αρχη..
Είδες οτι δεν έχεις αντιψυκτικό, αλλά ταυτόχρονα το δοχείο είναι πλήρες?
Ποιά βίδα πήγες να βγάλεις (κατω απο το ψυγείο?)

dimitriseas 16-02-20 02:07

1. το δοχείο είναι πλήρης με νερό. δεν έχει αντιψυκτικό.
2. ξεβιδωνω την κάτω τη βίδα. (συνήθως είναι η μπλε η μεσα)
3. έχει ένα κεραμιδί κατακαθι. πιστεύω ότι ειναι αυτό το υγρό που βάζεις για διαροες.. (το διαπίστωσα βγάζοντας τα κολαρα)

rapid_fast 16-02-20 10:46

Βγάλε τα νερα απο το κάτω δεξια κολλάρο του ψυγειου.
Ξαναγέμισε το με νερο
ανοιξε το καλοριφερ τερμα ζεστο
βαλε μπρος τον κινητήρα
οταν ζεσταθει και ανοιξει ο θερμοστατης συμπληρωσε και κάνε εξαέρωση απο την μικρή βίδα πανω στο ψυγειο.
σβησε..
αδειασε πάλι τα νερα..
μετά επανέλαβε τα ανωθεν βαζοντας αντιψυκτικο και μετα συμπληρωσε την υπολοιπη ποσότητα με νερο..
Αυτό που βρήκες είναι μαλλον βρωμια..

dimitriseas 16-02-20 11:18

εντάξει τα νερά τα έβγαλε σήμερα από τη μπλε τη βίδα. με τόσο νερό βαλε- βγάλε καθάρισε... Ευχαριστώ για άλλη μια φορά

dimitriseas 17-02-20 16:59

πρόβλημα παραμένει.. το κάτω κολαρο δε ζεσταίνετε ποτέ... Η θερμοκρασία όμως είναι σταθερή στα 90. Μήπως να λύσω αντλία νερού το επόμενο βήμα μηπως λείπει η φτερωτή..

DiMiTrIs_ 17-02-20 17:08

Εμένα σε αυτοκινητο που μου το εκανε αυτο...δηλαδη να μενει το κατω κολαρο παντα κρυο εφταιγε οτι ο θερμοστατης ηταν κολλημενος παντα ανοιχτος και τα νερα ηταν κρυα...
αλλα εγώ το εβλεπα και στο δεικτη της θερμοκρασιας....σε παλιο αμαξι με πληρως "αναλογικο" δεικτη
τωρα εσυ λες πως βλεπεις 90 βαθμους αρα πιθανον να μην εισαι ιδια περιπτωση...
αλλα ο δεικτης στα καινουρια αυτοκινητα μενει γενικα σταθερος σε ενα ευρος θερμοκρασιων...
δηλαδη και εσενα μπορει να μην πιανει τη σωστη θερμοκρασια γιαυτο και τα νερα τα κρυα καθονται κατω εξου και το κολαρο κρυο
σε καθε περιπτωση εγω θα αλλαζα εναν θερμοστατη...φθηνος ειναι
*αν έλειπε η φτερωτη δεν θα ανέβαζε θερμοκραΣΙΑ το αμαξι?

dimitriseas 17-02-20 17:25

είχα το ίδιο αμάξι 5 χρόνια . Αυτό το πράγμα δε μου έτυχε ποτέ. να μην ζεσταίνεται το κάτω το κολαρο και η θερμοκρασία κανονική 90 βαθμούς.. Η σκέψη μου είναι ότι εάν δεν έχει φτερωτή δεν υποβοηθα το θερμοστατη να ανοξει . Αλλά και πάλι Αφού δεν ανοίγει πως δεν ανεβάζει θερμοκρασία..

DiMiTrIs_ 17-02-20 20:35

ψηφιζω θερμοστατης
αν λυσεις το θεμα ενημερωσε να μας φυγει και εμας η απορια

rapid_fast 17-02-20 21:49

Θερμοστάτης...
έχει κανα 130 αυτός, είναι χαρτογραφημένος...
Και να χάλασε η φτερωτή απο την αντλία, τα νερα κυκλοφορουν. απλά δεν τρέχουν..
Απο θερμοστάτη ξεκινάς...


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:25.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.