BMW-Motorsport.gr

BMW-Motorsport.gr (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/index.php)
-   LPG και εναλλακτικά καύσιμα (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/forumdisplay.php?f=133)
-   -   Γνωμη για τοποθετηση gas σε bmw x5 3000cc (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=31403)

kefalismos 26-06-13 22:25

Να το βάλεις φίλε μου . Εγώ έχω Aldessa ( τουρκικο ) σε 28άρι μοτέρ και σε mercedes compressor . Το 28άρι έχει 170.000 χμ με αέριο , περίπου 380.000 στο σύνολο . Δε καταλαβαίνεις καμία διαφορά με τη βετζίνη πέρα ότι είναι 1 κλικ πιο αργο , που εμένα δε με νοιάζει . Έτσι και αλλιώς το αμάξι βαραίνει με όλο τον εξοπλισμό επάνω και γεμάτο το ντεπόζιτο του υγραερίου οπότε πάμε στο 2 κλικ πιο αργό .
Στο mercedes με ζόρισε ( ίδια άλογα τα 2 αυτοκίνητα ), δε δούλεψε καλά και το έκανα και αρκετα χιλιόμετρα έτσι αλλά με αλλαγές μεγαλύτερο πνεύμονα άλλης μάρκας και μπεκ όλα καλά . Με προγραμματισμό μόνο δεν έστρωνε . Αυτό έχει 15000 με αέριο . Πλέον και αυτό δεν έχει διαφορα σαν λειτουργία με τη βετζίνη .
Δεν έχω πληρώσει τιποτα απο φθορά υγραερίου πουθενά . Τα φίλτρα στο bmw αλλάζονται όποτε θυμηθώ . Έχω κάνει και 50.000+ με τα ίδια φίλτρα και σαν καινούργια ήταν όταν τα βγαλα , δεν είχαν ρινίσματα και σκόνες μέσα . Κόστος φίλτρου , άνευ συζητήσεως .
Κανένα θέμα , μη το φοβάσε το υγραέριο .

pank 26-06-13 23:00

Εγώ αντίθετα μετά από αρκετή ταλαιπωρία κανένα 5 μηνο τώρα πλέον δουλεύει καλά αλλά έχω χάσει την εμπιστοσύνη μου στο κιτ που έβαλα - εγκαταστάτη (NIGS - Τσοπελογιάννης στη Μεταμόρφωση). Μεγάλη προσοχή στον εγκαταστάτη και θα είσαι οκ. Αν θα έβαζα ξανά σήμερα άλλο κιτ θα έβαζα prins ή οπωσδήποτε κάτι που να έχει injection μπεκ και όχι ηλεκτροβαλβίδας.

Ανεξάρτητα από τα παραπάνω στο δικό μου με υγραέριο έχω να παρατηρήσω τα :
1-2 κλικ ποιό αργό (με ελάχιστη καθυστέρηση απόκρισης), ελάχιστο κόμπιασμα σε πολύ χαμηλές στροφές αλλά χωρίς να χτυπάνε τα πιράκια όπως με απλή αμόλυβδη (με 100άρα δεν έχει πρόβλημα), + 1 άτομο από το βάρος της εγκατάστασης και το καύσιμο, +20 με 22% αύξηση κατανάλωσης με το υγραέριο.

saikoE39 26-06-13 23:22

Σε bmw δεν εχω αεριο...αλλα εχω σε bravo tjet (150ps)..viale 5ης γενιας..
Eχει κανει 20.000+ χλμ...πολυ καλη λειτουργιά...σε αποδοση καμια αισθητη διαφορα...
Απο την μερα που μπηκε εχεις παει 2 φορες στον εγκαταστατη για απλο τσεκ απ και μονο.

Tsatsas 27-06-13 01:04

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από GEORGE 1974 (Μήνυμα 485981)
Kαι σε δημόσιο Κτέο είναι 10€ φθηνότερα !!! 35€

απο οσο ξερω δημοσια κτεο δεν υπαρχουν πια!

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από pank (Μήνυμα 486003)
Εγώ αντίθετα μετά από αρκετή ταλαιπωρία κανένα 5 μηνο τώρα πλέον δουλεύει καλά αλλά έχω χάσει την εμπιστοσύνη μου στο κιτ που έβαλα - εγκαταστάτη (NIGS - Τσοπελογιάννης στη Μεταμόρφωση). Μεγάλη προσοχή στον εγκαταστάτη και θα είσαι οκ. Αν θα έβαζα ξανά σήμερα άλλο κιτ θα έβαζα prins ή οπωσδήποτε κάτι που να έχει injection μπεκ και όχι ηλεκτροβαλβίδας.

Ανεξάρτητα από τα παραπάνω στο δικό μου με υγραέριο έχω να παρατηρήσω τα :
1-2 κλικ ποιό αργό (με ελάχιστη καθυστέρηση απόκρισης), ελάχιστο κόμπιασμα σε πολύ χαμηλές στροφές αλλά χωρίς να χτυπάνε τα πιράκια όπως με απλή αμόλυβδη (με 100άρα δεν έχει πρόβλημα), + 1 άτομο από το βάρος της εγκατάστασης και το καύσιμο, +20 με 22% αύξηση κατανάλωσης με το υγραέριο.

στον τσοπελογιαννη δεν βαζουμε υγραεριο. μονο για να μπαλωσει κανα παλεας γενιας ψυγειο. μεχρι εκει φτανει η τεχνογνωσια τους

GEORGE 1974 27-06-13 15:52

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Tsatsas (Μήνυμα 486007)
απο οσο ξερω δημοσια κτεο δεν υπαρχουν πια!





στον τσοπελογιαννη δεν βαζουμε υγραεριο. μονο για να μπαλωσει κανα παλεας γενιας ψυγειο. μεχρι εκει φτανει η τεχνογνωσια τους



Ποιος στο είπε 'οτι δεν υπάρχουν δημόσια κτεο !! υπαρχει στην μάνδρα Αττικης !! αλλά είναι μόνο πρωί !!

MZ3 27-06-13 18:48

μακαρι να ειχα και εγω ενα σωστο κιτακι στο μ5 μου....


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:44.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.