BMW-Motorsport.gr

BMW-Motorsport.gr (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/index.php)
-   Άλλες Σειρές - Γενικά Θέματα (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/forumdisplay.php?f=105)
-   -   MINI Cooper S (Auto) (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=8955)

Fanis 13-07-07 13:04

MINI Cooper S (Auto)
 
Όπως ίσως θυμάστε, πρίν μερικούς μήνες έδωσα την 325ti (ευτυχώς πήγε σε καλά χέρια). Μετά από αρκετή σκέψη, τελικά πήρα ένα Mini Cooper S (Αυτόματο), το πρώτο αυτοκίνητο που αγοράζω καινούργιο! Φυσικά από το φόρουμ δεν φεύγω, αφού στην ευρύτερη οικογένεια ανήκει το ΜΙΝΙ, αλλά παραμένει και η BMW του πατέρα! :dance:

Το αυτοκίνητο έχει μόλις 500χλμ (το στρώνω ακόμα), αλλά δεκτή κάθε ερώτηση, για όποιον ενδιαφέρεται. Περιληπτικά τα χαρακτηριστικά του είναι τα εξής:

- Pepper White / Black
- Εσωτερικό Black / Cream Ύφασμα Δέρμα
- Πακέτο Chili
- Ανθρακί Ουρανός
- Φυμέ Κρύσταλλα (εργοστασιακά)
- Hi-Fi Ηχεία
- Αυτόματο κιβώτιο με Paddles.
- Συναγερμός (εργοστασιακός).

Geo_3D 13-07-07 13:15

Καλοριζικο και καλοταξιδο να ειναι Φανη
Ερωτηση 1η και μοναδικη προς το παρον.Γιατι αυτοματο???

Chris316 13-07-07 13:29

Και από μένα καλορίζικο φίλε Φάνη.
Ερώτηση 2η : Αυτά τα 500χλμ τι ρόλο βαράνε? Πότε έγιναν? Από σένα ή να βάλω τις φωνές?

Fanis 13-07-07 14:09

Ευχαριστώ παιδιά!!!

1. Αυτόματο, γιατί το προτιμώ και μου αρέσει! Με το 80% των μετακινήσεών μου στην πόλη (δυστυχώς) και τον βαθμό εξέλιξης που έχουν τα αυτόματα κιβώτια πλέον, δεν βλέπω κανένα πλεονέκτημα στο χειροκίνητο κιβώτιο. Το κιβώτιο είναι κορυφαίο....είναι 6αρι, με πολύ γρήγορες αλλαγές και άψογη χειροκίνητη λειτουργία. Στην καθημερινή οδήγηση, είναι πιο γρήγορο από το χειροκίνητο (εκτός και εάν λειώνεις συνέχεια τον συμπλέκτη). Γενικά η ευκολία του αυτόματου είναι απίστευτη και λόγω μετατροπέα ροπής νιώθεις την ‘‘κλωτσιά‘‘ στην επιτάχυνση από στάση.

2. Τα 500χλμ είναι αυτά που έκανα μέσα στις 5 μέρες που το έχω. Το παρέλαβα με 2χλμ. Μάλλον δεν το έγραψα σωστά στο αρχικό ποστ. Εννοούσα ότι έχω κάνει μόλις 500χλμ, οπότε ακόμα το στρώνω και δεν το έχω πατήσει για να δώ πως πάει.

Geo_3D 13-07-07 14:28

Ok,απλα εννοοσα οτι ο σπορ χαρακτηρας του μινι κουπερ δικαιολογεται με χειροκινητο κιβωτιο,αλλά μιας και οπως λες οι μετακινησεις στην πολη ταλαιπωρουν τον συμπλεκτη οποτε ::dblthumb2 απο μενα

sv2 13-07-07 14:29

Πολύ σωστά έπραξες και το πήρες αυτόματο.Μακράν καλύτερο από το χειροκίνητο.Καλορίζικο και καλά και ευχάριστα χιλιόμετρα...

Fanis 13-07-07 14:51

Έχεις ένα δίκιο Γιώργο, αλλά επειδή οδήγησα και το χειροκίνητο, η εντύπωση που αποκόμισα από το αυτόματο είναι καλύτερη! Και τα Paddles στο τιμόνι κάνουν δουλειά (τα θεωρούσα απλά γκτζετάκι πριν τα δοκιμάσω)....αλλάζω πολύ πιο γρήγορα ταχύτητες, ειδικά κατεβάσματα πρίν από στροφή. :)

Ευχαριστώ SV2. :dblthumb2

oldcarskickass 13-07-07 14:54

Κάποιες παραπάνω πληροφορίες για το αυτόματο όπως :
1)δουλεύει και σειριακά;
2)κρατάει τις σχέσεις στον κόφτη;
3)έχει επιλογή ταχύτητας αλλαγής σχέσης;

Ξέρω μπορεί να φαίνονται ηλίθια τα ερωτήματα και απλά αλλά έχω χάσει αρκετά επεισόδια μετά το 36άρι.

Chris316 13-07-07 14:56

Ωχ φίλε Φάνη σε βλέπω καθημερινό επισκέπτη από βουλιαγμένη πλευρά...έχει και κάτι λιμάνια εκεί:king::drive2:

sv2 13-07-07 14:58

Και εγώ δεν πρόκειται να ξανααγοράσω αυτοκίνητο με χειροκίνητο σασμάν,εδώ πρίν από χρόνια σε ένα GP της F1 σε μία τρίλεπτη συνομιλία με κορυφαίο πιλότο της F1 (δεν λέω όνομα) μου είχε πει ότι και αυτός μόνο αυτόματα οδηγούσε όπως και κάθε συνάδελφός του........


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 03:32.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.