BMW-Motorsport.gr

BMW-Motorsport.gr (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/index.php)
-   Σειρά 3 - Τεχνικά Θέματα (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/forumdisplay.php?f=78)
-   -   βυθισμα γκαζιου e46 318ci valvotronic (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=27499)

sifu_miltos 06-03-11 15:02

βυθισμα γκαζιου e46 318ci valvotronic
 
καλησπερα. εχω παρατηρησει οτι στις αλλαγες ταχυτητας με το που κουμπωνω την αλλαγη και παταω το γκαζι υπαρχει ενα μικρο διαστημα 1sec και λιγοτερο μεχρι να ανταποκριθει το πατημα του γκαζιου και νιωθω οπως οταν ενεργοποιειται το dsc με την διαφορα οτι δεν ενεργοποιειται, δηλαδη δεν ειναι απο αυτο σιγουρα. το κανει σε ολες τις ταχυτητες και οσο πιο "αποτομη" ειναι η αλλαγη ταχυτητας τοσο πιο εμφανες ειναι το προβλημα. εχει τυχει σε καποιον?
γνωριζει καποιος τι μπορει να ειναι?:screwy: ευχαριστω.

ThaNOS E46coupe 06-03-11 15:26

το ηλεκτρόγκαζο είναι μίλτο. ένα αντάπτορας sprint booster θα μειώσει κατα πολύ την αίσθηση που έχεις. ίσως και να την εξαλείψει....ίσως να χρειάζεται και έναν απλό επαναπροργαμματισμό....

zaharias 06-03-11 15:40

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ThaNOS E46coupe (Μήνυμα 417379)
το ηλεκτρόγκαζο είναι μίλτο. ένα αντάπτορας sprint booster θα μειώσει κατα πολύ την αίσθηση που έχεις. ίσως και να την εξαλείψει....ίσως να χρειάζεται και έναν απλό επαναπροργαμματισμό....

Συμφερει ο επαναπρογραμματισμος (οσοι τουλαχιστον ειχαμε-εχουν βαλει superchips*) γιατι βελτιωνει την αποκριση του γκαζιου (δεν προκειται να γινει και ντιζα :D), ΔΕΝ εχει διαφορά στη καταναλωση (να καιει παραπανω δηλαδη) και κερδιζεις και καποια αλογακια.. Ενω με το booster απλα κερδιζεις αποκριση, ΟΧΙ αλογα.. Η διαφορα ειναι στη τιμη φυσικα, οπου το προγραμμα εχει 500-600 ευρω ενω το αλλο κανα 200αρι αν θυμαμαι καλα..

*Αναφερω για το superchips, γιατι το ειχα οταν φορουσα το Ν42Β20 και το εχουν ακομη επισης αρκετοι και εδω μεσα και το χαιρονται, δεν κανω διαφημιση..

rapid_fast 06-03-11 16:42

Τι λές τώρα... τι λές τώρα...
Εδώ κατεβάζεις γρήγορα ταχύτητα, με αφημένο γκάζι, και το αμάξι επιταχύνει για ένα δευτερόλεπτο.. δε το έχεις παρατηρήσει???

sifu_miltos 07-03-11 16:06

δηλαδη ειναι φυσιολογικο μου λετε ε? το θεμα ομως ειναι οτι πιο παλια δεν το ειχα το προβλημα. τωρα εχει γινει αρκετα εντονο! ο επαναπρογραμματισμος που λετε δηλαδη κοστιζει 200 ευρω?? τοποθετειται κατι και κοστιζει τοσο? αντε το superchip το αντιλαμβανομαι να κοστιζει τοσο γιατι ειναι κατι που τοποθετειται extra και δινει κι αλογακια οπως ειπατε, αλλα το αλλο? ο επαναπρογραμματισμος παιδες ενα εξουσιοδοτημενο συνεργειο τον κανει? για το superchip φανταζομαι θα πρεπει να παω καπου με βελτιωσεις ε? και για ποσα αλογακια μιλαμε παραπανω? 2-3?

zaharias 07-03-11 17:34

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από sifu_miltos (Μήνυμα 417480)
δηλαδη ειναι φυσιολογικο μου λετε ε? το θεμα ομως ειναι οτι πιο παλια δεν το ειχα το προβλημα. τωρα εχει γινει αρκετα εντονο! ο επαναπρογραμματισμος που λετε δηλαδη κοστιζει 200 ευρω?? τοποθετειται κατι και κοστιζει τοσο? αντε το superchip το αντιλαμβανομαι να κοστιζει τοσο γιατι ειναι κατι που τοποθετειται extra και δινει κι αλογακια οπως ειπατε, αλλα το αλλο? ο επαναπρογραμματισμος παιδες ενα εξουσιοδοτημενο συνεργειο τον κανει? για το superchip φανταζομαι θα πρεπει να παω καπου με βελτιωσεις ε? και για ποσα αλογακια μιλαμε παραπανω? 2-3?

Διαβασε εδω http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...ead.php?t=5944

rapid_fast 08-03-11 17:39

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από sifu_miltos (Μήνυμα 417480)
δηλαδη ειναι φυσιολογικο μου λετε ε? το θεμα ομως ειναι οτι πιο παλια δεν το ειχα το προβλημα. τωρα εχει γινει αρκετα εντονο! ο επαναπρογραμματισμος που λετε δηλαδη κοστιζει 200 ευρω?? τοποθετειται κατι και κοστιζει τοσο? αντε το superchip το αντιλαμβανομαι να κοστιζει τοσο γιατι ειναι κατι που τοποθετειται extra και δινει κι αλογακια οπως ειπατε, αλλα το αλλο? ο επαναπρογραμματισμος παιδες ενα εξουσιοδοτημενο συνεργειο τον κανει? για το superchip φανταζομαι θα πρεπει να παω καπου με βελτιωσεις ε? και για ποσα αλογακια μιλαμε παραπανω? 2-3?

Εγώ έχω παρατηρήσει, πως οσο φθείρονται τα λάστιχα, τόσο πιό έντονο γίνεται το θέμα..
Πάντως δεν αξίζει να δώσεις χρήματα για εικονικά άλογα..

Vassilis E46 Cabrio 28-03-11 20:52

Ακριβώς το ίδιο πρόβλημα με sifu_miltos αντιμετωπίζω κι εγώ.Απ'ότι βλέπω απάντηση δεν δόθηκε....

rapid_fast 29-03-11 01:23

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Vassilis E46 Cabrio (Μήνυμα 420924)
Ακριβώς το ίδιο πρόβλημα με sifu_miltos αντιμετωπίζω κι εγώ.Απ'ότι βλέπω απάντηση δεν δόθηκε....

Λοιπόν, επειδή δεν βλέπεις καλα..
ΑΛΛΑΞΕ ΛΑΣΤΙΧΑ..

ThaNOS E46coupe 29-03-11 01:29

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Vassilis E46 Cabrio (Μήνυμα 420924)
Ακριβώς το ίδιο πρόβλημα με sifu_miltos αντιμετωπίζω κι εγώ.Απ'ότι βλέπω απάντηση δεν δόθηκε....

ασχετο αλλα σχετικο...για να δωθει ,μια απαντηση πρεπει καποιος να ενδιαφερθει να γραψει... Οταν δε γραφουμε πως να δωθει απαντηση?


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 09:36.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.