BMW-Motorsport.gr

BMW-Motorsport.gr (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/index.php)
-   Σειρά 3 - Τεχνικά Θέματα (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/forumdisplay.php?f=78)
-   -   Ε36 τρέμουλο στην εκκίνηση! (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=33134)

Sick Jacker 20-03-16 23:49

Ε36 τρέμουλο στην εκκίνηση!
 
Καλησπέρα σε όλο τον κοσμο του forrum! Νέο μέλος και νέος κατοχος 1 πανεμορφης e36 316i! Θα μπω κατευθειαν στο ψητο! Το εχω στην κατοχη μου 5 μηνες τωρα! Στον 3ο μηνα αλαξα δισκο πλατο! Μετα απο την αλαγη του αρχισε να μ κανει 1 τρεμουλο μολις αποσυμπλεκω! Μονο στην 1η ταχυτητα! Στις ανηφορες γινεταο ποιο εστιτο! Επισης αμα παταω τον συμπλεκτη και τον αφησω χωρις ταχυτητα ακουγεται 1 θορυβος σαν γκαπ! Μπορει καποιος να μου δωσει τα φωτα? :search:

rapid_fast 21-03-16 09:38

Αυτό που συμβαίνει, αν καταλαβαίνω καλά, έχει δημιουργηθεί μετά απο
την αλλαγή δίσκου και πλατώ..
δεν ξέρω τι ποιότητα εργασίας, ή τι ανταλλακτικά χρησιμοποιήθηκαν, ή αν χρησιμοποιήθηκαν όλα τα ανταλλακτικά τα οποία πρέπει να χρησιμοποιηθούν.
Εμένα για δίχαλο μου κάνει αυτό που λές..

Sick Jacker 21-03-16 17:18

Δεν μπορω να το ξερω ουτε.εγω δυστηχως! καθως με συστησε καλος φιλος στο συνεργειο και εχωαλαξει 2,3 πραγματακια εκει οπως φλαντζα μεσαια, αλαγη υγρων τιμονιου σερβις και κατι ψιλοπραγματακια δεν ειχα καποιο θεμα! Ξερεθς καποιο τροπο να διαπιστωσω αν εχει γινει σωστη δουλει? εαν δεν εχει αντικατασταθει ο δισκος και το πλατο? Σε ευχαριστω εκ τον προτερων και για την αμεση απαντηση :) αα επισης να επισημανω αυτο ολο γινεται μετα απο 1 10λεπτο χρηση εφοσον ζεσταθει και "περπατησει" λιγο το αυτοκινητο! κρυο δεν το κανει καν! Επισης πολυ σωστο αυτη η προταση που εχεις ως pm τα μαστορια χαλανε τα αμαξια μας!

rapid_fast 22-03-16 10:33

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Sick Jacker (Μήνυμα 512128)
Δεν μπορω να το ξερω ουτε.εγω δυστηχως! καθως με συστησε καλος φιλος στο συνεργειο και εχωαλαξει 2,3 πραγματακια εκει οπως φλαντζα μεσαια, αλαγη υγρων τιμονιου σερβις και κατι ψιλοπραγματακια δεν ειχα καποιο θεμα! Ξερεθς καποιο τροπο να διαπιστωσω αν εχει γινει σωστη δουλει? εαν δεν εχει αντικατασταθει ο δισκος και το πλατο? Σε ευχαριστω εκ τον προτερων και για την αμεση απαντηση :) αα επισης να επισημανω αυτο ολο γινεται μετα απο 1 10λεπτο χρηση εφοσον ζεσταθει και "περπατησει" λιγο το αυτοκινητο! κρυο δεν το κανει καν! Επισης πολυ σωστο αυτη η προταση που εχεις ως pm τα μαστορια χαλανε τα αμαξια μας!

Δεν έχει να κάνει πάντα με την εργασία..
Μερικές φορές κάποια πράγματα εμφανίζονται
λογω των υλικών που χρησιμοποιεί κάθε συνεργείο.
Αυτό που στο κάνει ζεστό και όχι κρύο, δείχνει πάντως να μην υπάρχει αρκετή πίεση
μεταξύ πλατώ και δίσκου..
Αλλά αν δεν κατεβεί το κιβώτιο, δεν μπορούμε να ξέρουμε..

Sick Jacker 22-03-16 23:07

Σε ευχαριστω παρα πολυ! Αυριο κατεβαζω σασμαν να δουμε τι παιζει! Ευχομαι ολα να κυλησουν ομορφα ευχαριστω και παλι για τις συμβουλες :nod:

Sick Jacker 23-03-16 21:57

λοιπον εχω νεα! Πηγα σημερα στο συνεργειο οπου αλαξα το δισκοπλατο! Χωρις να κατεβασειτο σασμαν του ειπα τα συμπτωματα της μπεμπας και μ ειπε οτι θελει αλαγη το βολαν! Δεν ρωτησα κατι περστερω γτ ξενερωσα τοσο που θα πρεπει να σκασω αλλα 600+ απο οτι πιστευω! Ρωταω εσας! 1) μπορουσε να ειχε καταλαβει οταν αλαξε το δισκοπλατο την φθορα του βολαν? φαινεται μετο ματι? η πρεπει να βγει και να μετρηθει? 2) πως χαλαει 1 βολαν? 3) γιατι μ εβγαλε τα συμπτωμΑτα τωρα και οχι πριν αλαξω διζκοπλατο?

pank 26-05-16 23:23

To τρέμουλο που περιγράφεις εμένα μου το κάνει τουλάχιστον 4 χρόνια τώρα. Δεν θυμάμαι αν άρχισε ξαφνικά ή αν εμφανίστηκε σταδιακά. Δεν έχω ασχοληθεί στους δύσκολους καιρούς που ζούμε αλλά δεν το κάνει και πάντα για να είναι πολύ ενοχλητικό. Έχω Ε46 με 240.000 χλμ και δεν έχω αλλάζει ακόμα δίσκο.

RED BILLY CAR LIFTING 19-09-16 22:16

Το βολαν ειναι πολυ δισκολο να στραβωσει τρεμουλο κανει οταν ειναι στραβα , η απο πλατο η καρφομενο δισκο .Αυτα τα εβαλες καινουρια η στα χρεωσε για καινουρια .η απλα σου καρφωσε τον δισκο και σου εβαλε το παλιο πλατο ?

ThaNOS E46coupe 20-09-16 02:36

Άλλαξε βολάν. Εγώ πριν μια εβδομάδα. Άλλαξα δισκοπλατω κ βολάν. Το είχε φάει στο κέντρο. Είναι διπλής μάζας κ το τρώει παρακεντρα. Κ δε λειτουργούν τα ελατήρια. 430 έχει το βολάν. Θα δεις άλλο αυτοκίνητο. Με το δίσκο δεν ξέρω αν μπορεί να τον ξανά κουρδισει ο μάστορας. Εμένα ήρθε κουρδισμενος από το εργοστάσιο κ απλά τον "ξεκλειδωσαν" με τα εργαλεία μιας χρήσης που έχει μέσα η Λουκ. Άλλαξε βολάν κ θα με θυμηθεις


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:50.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.