BMW-Motorsport.gr

BMW-Motorsport.gr (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/index.php)
-   Σειρά 3 - Τεχνικά Θέματα (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/forumdisplay.php?f=78)
-   -   Πιθανο προβλημα με την θυρα obd σε e36 compact (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=32757)

Dokimos e36 13-05-15 22:11

Πιθανο προβλημα με την θυρα obd σε e36 compact
 
Καλησπερα!μαλλον εχω προβλημα με την φυσα διαγνωσης στην e36 compact ..πως το ανακαλυψα?πηγα σημερα το πρωι σε ενα συνεργειο για να κανω service το κλιματιστικο(ειχε να δουλεψει απο τοτε που το πηρα..2 χρονια δηλαδη)ολα οκ!επειδη μου εχει αναψει το λαμπακι του αντισπιν-abs(μοναδα μαλλον) κ του αεροσακου ειχε εκει ο μαστορας ενα τεστερ..το βαζουμε προσπαθουμε να βρουμε το absδεν εβρισκε σημα δοκιμασαμε γενικα στην μηχανη παλι δεν εβρισκε σημα..τελικα μονο τον αεροσακο καταφεραμε να διαβασει..αλλα κ παλι η βλαβη δεν σβηστηκε..(αισθητηρας καταληψης θεσης)μου ειπε ο μαστορας λοιπον οτι πιθανον εχει προβλημα η πλεξουδα κ γι αυτο δεν διαβαζει το τεστερ..επισεις το εχει δοκιμασει σε απειρα 36αρια κ δουλευε λεει κανονικα!δεν μπορω να καταλαβω τι ακριβως συμβαινει..παιζει ρολο οτι αυτοκινητο ειναι εισαγωγης?εχει τυχει σε καποιον αυτο?την βοηθεια σας ζητω σε οσουν γνωριζουν..!!!:lamer:

ffzs99 14-05-15 00:17

πηγαινε καλου κακου σε ενα αλλο διαγνωστικό να δεις γτ περίεργο μου φαίνεται η θα διαβαζε η δεν θα διαβαζε.... δεν υπαρχει κατι ενδιάμεσο...

οσο για τα λαμπακια αν ειναι μαζι αναμενα το ABS+ASR ειναι καποιος αισθητήρας τροχου το βγαζει στην διαγνωση.... το λαμπακι αεροσακου ειναι το κλασικο....

Dokimos e36 14-05-15 08:08

Δεν ξερω αλλα με προβληματισε γτ να μην δουλευει??με τον σεροσακο τι παιζει ακριβως?ειδα μια παντεντουλα στο youtube με τις διοδους κ τις αντιστασεις κ το εφτιαξα..ναι μεν στο διαγνωστικο εσβησε η βλαβη θεση καταληψης..αλλα δεν σβηνει του προεντατιρα..μηπως εβαλα μεγαλυτερες αντιστασεις κ τον εβγαλε εκτος???

rapid_fast 14-05-15 08:10

Στη θεση σου θα πήγαινα στην αντιπροσωπία να το βάλω στο διαγνωστικο για να μην εχω αμφιβολία.

Dokimos e36 14-05-15 08:48

Σωστος!!και αυτο θα κανω!θα το παω να δω τι παιζει..

Dokimos e36 22-09-15 11:22

Το πηγα σημερα σε εξουσιοδοτημενο..τελικα το διαγνωστικο της bmw διαβαζει τον εγκεφαλο κανονικοτατα χωρις προβλημα(το ειδα με τα ματια μου)!!ειχε καταγραψει σφαλμα στον λ(το εσβησε κ δεν ξαναεμφανιστηκε)και το συστημα εισαγωγης αερα μεταβλητου χρονου..κατι τετοιο..disa???τεσπα ολα καλα!!!

rapid_fast 22-09-15 11:51

Κατά τα άλλα ο μάστορας ήθελε να σε πείσει οτι έφταιγε η πλεξούδα σου..:bowdown:
Και ότι όοοοοολα τα άλλα τα διαβάζει, εκτός απο το δικό σου... :thefinger

Dokimos e36 22-09-15 15:04

Χαχα!εγω του ειπα καταμουτρα οτι το διαγνωστικο του ειναι μαπα!και αυτος μου ελεγε να βαλουμε κ στοιχημα οτι εχω κομμενη πλεξουδα η καμμενο εγγεφαλο..αλλα ημουν σιγουρος οτι αλλος ειχε θεμα με τον εγγεφαλο!γι αυτο κ δν ασχοληθηκα κατευθειαν..!!

konc 22-09-15 21:00

Δεν φταίει ο μάστορας για τίποτε άλλο εκτός του ότι είναι "μάστορας" με την κακή-Ελληνική έννοια. Πιθανότατα δεν προσπάθησε να εξαπατήσει, ΟΣΑ κοινά διαγνωστικά (από αυτά που μπορεί να αγοράσει ελεύθερα ο καθένας μας) έχω δει σε συνοικιακά συνεργεία δεν διαβάζουν Ε36 compact. Δεν ξέρω το λόγο, ξέρω όμως ως πρώην κάτοχος του αυτοκινήτου και τακτικός τότε επισκέπτης συνεργείων ότι δεν...
Μάλλον δεν του είχε ξανατύχει compact του τύπου.

Dokimos e36 24-09-15 16:47

Μου κανει περιεργεια πως μπορει να μην το διαβαζει??στην ουσια μηχανικα ειναι οπως ενα κοινο e36 τιποτα παραπανω!


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 09:50.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.