BMW-Motorsport.gr

BMW-Motorsport.gr (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/index.php)
-   Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/forumdisplay.php?f=52)
-   -   Δείκτης κατανάλωσης καυσίμου (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=16693)

Ευλογητός 18-12-08 23:39

Δείκτης κατανάλωσης καυσίμου
 
Καλησπέρα!

Έχω ένα Ε46 318ci cabrio και αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα:Κάποια στιγμή έβαλα μπρος το αυτοκίνητο και διαπίστωσα ότι όλοι οι δείκτες κινούνται ανώμαλα.Του κοντέρ,των στροφών,της κατανάλωσης...

Μετά από κάποια χιλόμετρα έστρωσαν οι δείκτες όλοι εκτός από αυτόν της κατανάλωσης ο οποίος ακόμα ανεβοκατεβαίνει ανώμαλα.Δηλαδή θα έλεγα ότι αργεί να "αντιδράσει"...

Έχει αντιμετωπίσει κανείς παρόμοιο πρόβλημα;

Ευχαριστώ!

YAziDis 19-12-08 02:35

Υπάρχει περίπτωση να έχεις ανοίξει το κοντέρ και να πειράχθηκαν οι δείκτες ?

m-power_01 19-12-08 03:10

φιλε μου αν σου μενει κολημενος ο δεικτεις της βενζινης στ0 1/2 ας πουμε και εσυ ξερεις οτι εχεις μεσα 3/4 .λογικα μολις καψεις την βενζινη σου θα δουλευει κανονικα...Αυτο φανταζομαι οταν λες οτι αργει λιγο....
Αν ειναι αυτη η περιπτωση μην ανησυχεις θα φτιαξει μονος του!!! Οσο γελοιο και αν σου φαινεται φταιει το κινητο σου...ΜΗΝ το βαζεις κοντα στο καντραν... (το παθαινουν και τα audi) ηλεκτρομαγνητισμος...
αν ειναι αυτο που καταλαβα

m-power_01 19-12-08 03:13

ΟΥΠΣ ασχετο νομιζα για το ντεποζιτο...Δεν εχω ακουσει κατι για το οικονομομετρο!!!!Χωρις να αποκλειω το ενδεχομενο να φταει το ιδιο πραγμα

Kostas Christ 19-12-08 04:44

Εγω σε ε30 βεβαια ηθελαν απλα ενα καθαρισμα οι φισες τπτ αλλο...

Ευλογητός 19-12-08 13:42

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.Θα κοιτάξω αυτά που λέτε.
Δνε υπάρχει περίπτωση να έχει σχέση με κάτι πιο σοβαρό έτσι?

zgouriazmenos 20-12-08 02:27

Κάνε ένα test στα όργανα,μπας και στρώσει ο δείκτης.

Ευλογητός 20-01-09 15:39

Τελικά το πρόβλημα εντοπίστηκε στον αισθητήρα οξυγόνου.

6ylinder 06-01-21 08:52

Δείκτης στιγμιαίας κατανάλωσης
 
1 Συνημμένο(α)
Σε Ε36, ο δείκτης στιγμιαίας κατανάλωσης ξαφνικά δεν πάει πάνω από ~26λτ/100km. Ενώ κανονικά χάνεται πέρα από το όριο των 30lt/100 που έχει το οικονομόμετρο. Επίσης στο εύρος που λειτουργεί ( 0-26 ), δείχνει λάθος τιμές. Δείχνει πολύ μικρότερες σε σχέση με τις κανονικές. Δλδ αν πχ με 5η και 80 θα έδειχνε γύρω στα 5lt/100, τώρα δείχνει 1-2lt/100.

Είναι σαν να έχει περιοριστεί το εύρος λειτουργίας του από 0-80 που μπορεί να είναι κανονοικά σε 0-26, οπότε και δείχνει υποπολλαπλάσιες τιμές.

Δεδομένου ότι η στιγμιαία κατανάλωση που δείχνει το OBC είναι σωστή και αυτά τα 2 συνδέονται μεταξύ τους, έχετε καμιά ιδέα τι μπορεί να φταίει;

tasos.kamv 06-01-21 11:43

Μήτσε, άστα αυτά με την κατανάλωση.... πέτα έναν κομπρέσορα στην is-αρα και θα ισιώσουν όλα.. :drive2:


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:31.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.