BMW-Motorsport.gr

BMW-Motorsport.gr (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/index.php)
-   Λάδια (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/forumdisplay.php?f=136)
-   -   ΣΩΣΤΗ ΑΛΛΑΓΗ ΛΑΔΙΟΥ (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=18366)

Chalyps 16-03-09 11:18

ΣΩΣΤΗ ΑΛΛΑΓΗ ΛΑΔΙΟΥ
 
Υπάρχουν δύο τρόποι αλλαγής λαδιού ποιον θεωρείτε πιο σωστό?
τεκμηριώστε αν είναι δυνατόν.

leyteris 16-03-09 12:23

οταν ανοιγεις την ταπα απο κατω φευγουν πιο πολλα καταλοιπα με την ροη του λαδιου

oldcarskickass 16-03-09 12:27

Θεωρώ την αναρόφηση πιο σωστή γιατί απλά μέσα στο κάρτερ δε μένει ΤΙΠΟΤΑ, αντίθετα όταν ανοίξεις την τάπα μπορεί να περιμένεις μέχρι και 6 - 7 ώρες (πράμα το οποίο έκανα από περιέργεια) και πάλι να δακρύζει.

Αρκεί βέβαια η σωλήνα της αναρόφησης να φτάνει τέρμα κάτω.

Βέβαια με την αναρόφηση δεν έχεις ούτε καν ποιοτικό έλεγχο για το πόσο περίπου λάδι βγήκε ή αν βγήκε όλο, αυτό που πρέπει κανείς να σιγουρευτεί είναι
1)να την αφήσει να δουλέψει αρκετή ώρα (γιατί όσο διάφανος και να είναι ο σωλήνας μετά από κάποιο καιρό μαυρίζει και δε βλέπεις τι περνάει
2)ότι η βέργα φτάνει μέχρι ΤΕΡΜΑ κάτω και ότι ρουφάει ΟΛΟ το λάδι, μπορείς να το δεις βάζοντας τη βέργα του λαδιού για να δεις αν και πόσο λάδι έχει απομείνει (όσοι βέβαια έχουν βέργα)

Τώρα θα μου πεις οι εταιρείες σταματάνε σιγά σιγά να βγάζουν τον δείκτη λαδιού και τον αντικαθιστούν με ηλεκτρονικό. Αυτό δε ξέρω αν και κατά πόσο έχει να κάνει με τη διαδικασία αλλαγής λαδιών.

Chalyps 16-03-09 12:29

Θα σας περιγράψω την τέλεια αλλαγή λαδιών.
Είναι λίγο large βέβαια αλλά.....είναι οτι πιο τέλειο μπορείς να κάνεις.
Προκειται για μια τεχνική που εφαρμόζαν στις μηχανές των πολεμικών πλοίων.
Αδειασμα του παλαιού λαδιου απο την στρόφιγγα στην δική μας περίπτωση τάπα κάρτερ.
Η θερμοκρασία του κινητήρα να είναι η θερμοκρασία λειτουργίας του κινητήρα και όχι κρύος.
Συπμλήρωμα του δοχείου(κάρτερ) μέχρι το min με λάδι λεπτόρευστο με μονό ιξώδες πχ 5W.
Λειτουργούμε τον κινητήρα μέχρι να ξαναφτάσει την θερμοκρασία λειτουργίας , (γιατί έχει κρυώσει) με σκοπο το φρέσκο λεπτόρευστο λάδι να πάει παντού και να καθαρίσει/συνπαρασύρει τυχόν επικαθίσεις.
Αδειάζουμε και τοποθετούμε το λάδι της αρεσκείας μας.

oldcarskickass 16-03-09 12:42

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Chalyps (Μήνυμα 265493)
Θα σας περιγράψω την τέλεια αλλαγή λαδιών.
Είναι λίγο large βέβαια αλλά.....είναι οτι πιο τέλειο μπορείς να κάνεις.
Προκειται για μια τεχνική που εφαρμόζαν στις μηχανές των πολεμικών πλοίων.
Αδειασμα του παλαιού λαδιου απο την στρόφιγγα στην δική μας περίπτωση τάπα κάρτερ.
Η θερμοκρασία του κινητήρα να είναι η θερμοκρασία λειτουργίας του κινητήρα και όχι κρύος.
Συπμλήρωμα του δοχείου(κάρτερ) μέχρι το min με λάδι λεπτόρευστο με μονό ιξώδες πχ 5W.
Λειτουργούμε τον κινητήρα μέχρι να ξαναφτάσει την θερμοκρασία λειτουργίας , (γιατί έχει κρυώσει) με σκοπο το φρέσκο λεπτόρευστο λάδι να πάει παντού και να καθαρίσει/συνπαρασύρει τυχόν επικαθίσεις.
Αδειάζουμε και τοποθετούμε το λάδι της αρεσκείας μας.

Οι φθορές που θα προκληθούν από τη χρήση μονότυπου 5W όμως; Και μάλιστα από τη στιγμή που θα δουλέψει μέχρι να ξαναζεσταθεί.

Και μην ξεχνάς ότι άλλες οι ανοχές των μηχανών των πλοίων αλλές ενός οχήματος.

skatzoxoiros 19-03-09 01:56

Απλά τα πράγματα....

Σε μια δεξαμενή η οποία είναι γεμάτη νερό έχει στον πάτο της λάσπη και πετραδάκια, μπορείς να αφαιρέσεις το νερό ή ρουφώντας το με μια αντλία, ή ανοίγοντας την κάνουλα που έχει στον πάτο.

Και στις δυο περιπτώσεις νερό δε θα μείνει, το θέμα είναι σε ποια απο τις δυο θα φύγει και η περισσότερη λάσπη και πετραδάκια...


ΥΓ Συνάδελφοι με Toyota avensis σαν το παλιό το δικό μου, άλλαζαν τα λάδια τους με την μέθοδο της αναρρόφησης για οικονομία χρόνου. Σας πληροφορώ πως τα κάρτερ τους γέμισαν λάσπη, και επειδή η αντλία του λαδιού είναι στο κάτω μέρος του κάρτερ κόλλαγε με ότι επακόλουθα φαντάζεστε...
Ενδεικτικά, το δικό μου το έδωσα με 400.000 Km και αντλία λαδιού δεν είχα πειράξει, ένώ άλλοι στα 200.000 έτρεχαν για άνοιγμα κάρτερ, αντλίες λαδιού και επισκευές κινητήρα...

Sp!ros G 19-03-09 02:13

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από skatzoxoiros (Μήνυμα 266452)
Απλά τα πράγματα....

Σε μια δεξαμενή η οποία είναι γεμάτη νερό έχει στον πάτο της λάσπη και πετραδάκια, μπορείς να αφαιρέσεις το νερό ή ρουφώντας το με μια αντλία, ή ανοίγοντας την κάνουλα που έχει στον πάτο.

Και στις δυο περιπτώσεις νερό δε θα μείνει, το θέμα είναι σε ποια απο τις δυο θα φύγει και η περισσότερη λάσπη και πετραδάκια...


ΥΓ Συνάδελφοι με Toyota avensis σαν το παλιό το δικό μου, άλλαζαν τα λάδια τους με την μέθοδο της αναρρόφησης για οικονομία χρόνου. Σας πληροφορώ πως τα κάρτερ τους γέμισαν λάσπη, και επειδή η αντλία του λαδιού είναι στο κάτω μέρος του κάρτερ κόλλαγε με ότι επακόλουθα φαντάζεστε...
Ενδεικτικά, το δικό μου το έδωσα με 400.000 Km και αντλία λαδιού δεν είχα πειράξει, ένώ άλλοι στα 200.000 έτρεχαν για άνοιγμα κάρτερ, αντλίες λαδιού και επισκευές κινητήρα...

Skatzoxire τι εννοεις λασπη??Την κανονικη??χωμα με νερο???

michaelp900 19-03-09 02:16

Με καλαμακι ισως....

Sp!ros G 19-03-09 02:28

Δε ξερω ποιος ειναι ο καλητερος τροπος αλλαγης λαδιων και τους δυο χρησιμοποιω,αλλα μου

δημιουργηθηκε τωρα ενα ερωτημα και οποιος γνωριζει,ας απαντησει!Δοκιμασε κανεις να αλλαξει τα λαδια με

την αναρροφηση και μετα να ανοιξει την ταπα του καρτερ?Λογικα,αν οντος τα ρουφαει ολα δεν πρεπει να

σταξει τιποτα,αλλιως αν σταξει εστω και λιγο πιστευω οτι ειναι το ιδιο πραγμα.

george kaleas 19-03-09 03:04

spiro το εχω κανει εγω τρεξαν αλα παρα πολυ λιγα αλα ωπος λες ειναι το ιδιο πραγμα!!
οποτε ταπα απο κατω ΚΑΙ ΤΙΠΟΤΑ!!!!!


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:57.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.