BMW-Motorsport.gr

BMW-Motorsport.gr (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/index.php)
-   Σειρά 3 - Τεχνικά Θέματα (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/forumdisplay.php?f=78)
-   -   ΖΑΝΤΕΣ ΓΙΑ Ε36 (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=32746)

alexandros_drmr 04-05-15 22:13

ΖΑΝΤΕΣ ΓΙΑ Ε36
 
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ !!!
ΕΙΜΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟΣ ΒΜWΔΑΚΙΑΣ....ΑΓΟΡΑΣΑ ΠΡΟΣΦΑΤΑ ΕΝΑ Ε36 318IS.
ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΩ ΣΤΟ ΘΕΜΑ.
ΣΗΜΕΡΑ ΕΒΑΛΑ ΕΛΑΣΤΙΚΑ... ΚΛΑΣΙΚΑ ΟΙ ΖΑΝΤΕΣ ΕΙΝΑΙ ΧΑΛΙΑ ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΜΕ ΛΑΘΟΣ OFFSET.
ΟΠΟΤΕ ΛΕΥΤΑ ΝΑΧΟΥΜΕ ΝΑ ΧΑΛΑΜΕ...
ΣΚΕΥΤΟΜΑΙ ΝΑ ΨΑΞΩ ΝΑ ΒΡΩ ΖΑΝΤΑ ΑΠΟ Μ3 Ε36...ΓΙΑ 17" ΜΙΛΑΩ.
ΑΝ ΔΕ ΚΑΝΩ ΛΑΘΟΣ ΕΙΝΑΙ 7,5 ΜΠΡΟΣΤΑ 8,5 ΠΙΣΩ.
ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΤΕ ΜΕ ΤΑ ΚΑΤΑ ΚΑΙ ΤΑ ΥΠΕΡ ΤΗΣ ΣΚΕΨΗΣ ΜΟΥ ???
ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΜΕ ΙΔΕΕΣ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΕΣ...
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΜΑΓΚΕΣ!!!

Dim77 05-05-15 07:32

Καλημέρα, καλώς ήρθες στο φόρουμ και καλορίζικο το αυτοκίνητο σου.

Αρχικά. Απαγορεύεται να γράφεις μόνο με κεφαλαία στο φόρουμ, όπως συμφώνησες με τους κανονισμούς κατά την εγγραφή σου. Επειδή δεν τους διάβασες προφανώς, μπορείς ξανά εδώ.

Τι εννοείς είναι χάλια οι ζάντες και έχουν λάθος offset?

Είναι της BMW? Είναι replica? Είναι aftermarket? Και είναι π.χ. για σειρά 5?

Γιατί σε άφησε ο λαστιχάς ενώ είναι λάθος οι ζάντες να αλλάξεις πρώτα λάστιχα και μετά να χρειαστείς ζάντες?

Το μόνο σωστό που μπορείς να κάνεις, είναι να βρείς μεταχειρισμένες ζάντες γνήσιες BMW και να τις βάλεις. Πλέον πρέπει να είναι και πολύ φτηνές.

Είτε 15-16-17 ίντσες, με λάστιχα 205-60-15, 205-55-16, ή 225-45-17 αντίστοιχα.

Αν βρείς 17άρες 7.5 εμπρός, 8.5 πίσω, θα πρέπει να βάλεις 245-40-17 πίσω. (μπορείς και 225-45-17, αλλά έτσι έβαζε η BMW για να κάνει πιο ουδέτερο-υποστροφικό το αυτοκίνητο).

TSAF 05-05-15 16:04

πουλαω εγω τις δικες μου μαζι με λαστιχα

http://www.car.gr/parts/view/6394422/

alexandros_drmr 05-05-15 18:52

συγνώμη για τα κεφαλαία...
διαβάσα για τα ελληνικά αλλά δεν είδα για μικρά η κεφαλαία.
ενα ενα θα τα παρω φίλε Dim77
Οι ζάντες μου είναι στραβιές και με λάθος ofsset ( είναι προς τα μέσα και όταν στρίβω το τιμόνι γλύφει το θόλο )
το αμάξι το πείρα πριν 2 μήνες. πείγα να βάλω ελαστικά μεταχ/να για να κάνω προσορινά τι δουλειά μου.
ο τύπος λοιπόν μου εδείξε τα θεματάκια και μου είπαι πως έχει κατι ζαντούλες BMW στην αποθήκη, αλλά αυτός έχει, εγώ EURO δεν έχει. οπότε και του είπα για χαρά και αντίο.
Τώρα οι ζάντες μου.
Είναι ίδιες με τις HAMMAN PG2 αλλά δεν αναφέρει κατι επάνω οπότε για μούφα τις κόβω...

αν βρώ δηλαδή ζαντούλες bmw σ' αυτές τις διαστάσεις 7,5 - 8,5 θα αποδίδει τ' αμάξι ή θα με περνάνε και τα παπιά;;;

MarinosE46 05-05-15 20:33

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από alexandros_drmr (Μήνυμα 506404)
συγνώμη για τα κεφαλαία...
διαβάσα για τα ελληνικά αλλά δεν είδα για μικρά η κεφαλαία.
ενα ενα θα τα παρω φίλε Dim77
Οι ζάντες μου είναι στραβιές και με λάθος ofsset ( είναι προς τα μέσα και όταν στρίβω το τιμόνι γλύφει το θόλο )
το αμάξι το πείρα πριν 2 μήνες. πείγα να βάλω ελαστικά μεταχ/να για να κάνω προσορινά τι δουλειά μου.
ο τύπος λοιπόν μου εδείξε τα θεματάκια και μου είπαι πως έχει κατι ζαντούλες BMW στην αποθήκη, αλλά αυτός έχει, εγώ EURO δεν έχει. οπότε και του είπα για χαρά και αντίο.
Τώρα οι ζάντες μου.
Είναι ίδιες με τις HAMMAN PG2 αλλά δεν αναφέρει κατι επάνω οπότε για μούφα τις κόβω...

αν βρώ δηλαδή ζαντούλες bmw σ' αυτές τις διαστάσεις 7,5 - 8,5 θα αποδίδει τ' αμάξι ή θα με περνάνε και τα παπιά;;;

βάλτες.Θα κόψει μεν με αλλά δεν έχει ανάγκη.Εδώ τις φοράμε εμείς με 100 άλογα,το is θα ενοχλήσουν?

Stunt Mike 06-05-15 00:05

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από alexandros_drmr (Μήνυμα 506404)
συγνώμη για τα κεφαλαία...
διαβάσα για τα ελληνικά αλλά δεν είδα για μικρά η κεφαλαία.
ενα ενα θα τα παρω φίλε Dim77
Οι ζάντες μου είναι στραβιές και με λάθος ofsset ( είναι προς τα μέσα και όταν στρίβω το τιμόνι γλύφει το θόλο )
το αμάξι το πείρα πριν 2 μήνες. πείγα να βάλω ελαστικά μεταχ/να για να κάνω προσορινά τι δουλειά μου.
ο τύπος λοιπόν μου εδείξε τα θεματάκια και μου είπαι πως έχει κατι ζαντούλες BMW στην αποθήκη, αλλά αυτός έχει, εγώ EURO δεν έχει. οπότε και του είπα για χαρά και αντίο.
Τώρα οι ζάντες μου.
Είναι ίδιες με τις HAMMAN PG2 αλλά δεν αναφέρει κατι επάνω οπότε για μούφα τις κόβω...

αν βρώ δηλαδή ζαντούλες bmw σ' αυτές τις διαστάσεις 7,5 - 8,5 θα αποδίδει τ' αμάξι ή θα με περνάνε και τα παπιά;;;

Κατα πασα πιθανοτητα εχουν το ιδιο οφσετ με τις Μ3 ζαντες(41 δλδ) οποτε παλι θα βρισκουν μεσα!!Ολα τα Ε36 οταν βαζουν 17αρες με οφσετ μεγαλυτερο του 35,βρισκουν μεσα στο τερμα του τιμονιου τους και χρειαζονται δακτυλιους στην κρεμαγιερα(οπως εχει το Μ3) για να στριβει λιγοτερο και να μην βρισκει.....Οποτε τσεκαρε το οφσετ σου πρωτα και μην μπαινεις σε ακοπα εξοδα...Στην χειροτερη το προβλημα λυνεται με 0.5 εως 1.5cm αποστατες+μπουλονια.....100 ευρω ζημια δλδ.....

alexandros_drmr 06-05-15 21:00

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Stunt Mike (Μήνυμα 506409)
Κατα πασα πιθανοτητα εχουν το ιδιο οφσετ με τις Μ3 ζαντες(41 δλδ) οποτε παλι θα βρισκουν μεσα!!Ολα τα Ε36 οταν βαζουν 17αρες με οφσετ μεγαλυτερο του 35,βρισκουν μεσα στο τερμα του τιμονιου τους και χρειαζονται δακτυλιους στην κρεμαγιερα(οπως εχει το Μ3) για να στριβει λιγοτερο και να μην βρισκει.....Οποτε τσεκαρε το οφσετ σου πρωτα και μην μπαινεις σε ακοπα εξοδα...Στην χειροτερη το προβλημα λυνεται με 0.5 εως 1.5cm αποστατες+μπουλονια.....100 ευρω ζημια δλδ.....

Ευχαριστώ φιλαράκο !!!
θα το ψάξω...

cosarg7 28-05-15 03:56

Σχεδόν σίγουρο είναι ότι οι replica ζάντες θα είναι πιο βαριές.Είχα look M3 και όταν τις άλλαξα με γνήσιες Μ3 διαπίστωσα ότι ήταν απλά ασήκωτες!!


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:04.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.