BMW-Motorsport.gr

BMW-Motorsport.gr (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/index.php)
-   Σειρά 3 - Γενικά Θέματα (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/forumdisplay.php?f=77)
-   -   βαλβιδες χτυπανε στον μ40! (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=32880)

sotiris e30 316i 22-09-15 23:54

βαλβιδες χτυπανε στον μ40!
 
Γεια σας ειμαι νεοτατος στο φορουμ.εχω ενα bmw e30 316i m40 μοτερ.στα 245000 χιλιομετρα αλλαξα ωστηρια επειδη χτυπαγαν, οταν ηταν κρυο το μοτερ.ο μηχανικος μου πριν δουλευε στην αντιπροσωπεια της bmw, μετα ανοιξε δικο του συνεργειο.οταν ανοιχτηκε το καπακι ο εκκεντροφορος ηταν σε καλη κατασταση και οχι φαγωμενος, γιατι το μοτερ παντα το προσεχα λαδια και φιλτρο καθε 5000 χιλιομετρα κανονικα.εβαζα 10w-40 αρχικα και μετα 5w-40.το σωληνακι λιπανσης εκκεντροφορου πεντακαθαρο.τελικα αλλαξα μονο τα ωστηρια δεν ηθελε κατι αλλο αλλαγη.το αυτοκινητο το εχω βαλει στον εγκεφαλο δεν εχει βγαλει ποτε βλαβη.μια φορα ταξιδευα για πατρα και εξω απο το γαλαξειδι αρχισε να χτυπανε οι βαλβιδες πριν αλλαξω τα ωστηρια το καταλαβα γιατι ειχα ανεβασμενα παραθυρα και κλειστο ραδιο και αρχισε να ακουγεται αυτος ο ψιλοθορυβος που κανουν οι βαλβιδες.για χρονια ειχα το θορυβο και λιγο παραπανω καταναλωση, απο το συνηθες.αλλαξα ωστηρια και ο θορυβος απο τις βαλβιδες δεν εφυγε αλλα το αμαξι πηγαινε πολυ καλυτερα απο οτι πριν.την αυξημενη καταναλωση την εχω ακομη.εχω ψαξει τα παντα ολα τα εχω δει και ολα λειτουργουνε κανονικα οπως πρεπει.Μηπως οι βαλβιδες χρειαζονται τριψιμο για να πατησουνε καλα στις εδρες?το αυτοκινητο πεταει απλα αν το γκαζωσεις στο ρελαντι χτυπανε οι βαλβιδες και τρεμει λιγο ο κινητηρας και το καταλαβαινεις και απο την εξατμιση τις διακοπες του κινητηρα.Ζητω ενα μεγαλο συγγνωμη για το μεγαλο ποστ αλλα ηθελα να σας πω το ιστορικο του αυτοκινητου για να εχτε μια ιδεα.ευχαριστω προκαταβολικα για τις απαντησεις σας.

rapid_fast 23-09-15 08:45

Μπεκ.............

sotiris e30 316i 23-09-15 10:38

ευχαριστω για την απαντηση rapid fast.τα μπεκ τα εχω αλλαξει και εχω βαλει απο ε36 και ειναι μια χαρα.αυτα που ειχε απο τη μανα του ηταν λιγο βουλωμενα και τα ειχα καθαρισει τουλαχιστον 3 φορες οποτε εβαλα αλλα μεταχειρισμενα πεντακαθαρα.γενικα το αυτοκινητο δουλευουν ολα στο ακεραιο απλα δεν εχω δει πουθενα εδω στο φορουμ να λενε για τριψιμο βαλβιδες και ως συνηθως στα χιλιομετρα αυτα πιανουν καταλοιπα απο τις βενζινες.εχω αλλαξει και ασθητηρα λαμδα προσφατα ετσι χωρις λογο απλα να δω αν θα αλλαξει τιποτα.το αμαξι παει πολυ καλα απλα εχει μια αυξημενη καταναλωση και στο ρελαντι γυρω στις 2000 στροφες ψιλοτρεμει και χτυπαει μεσα στο μοτερ μεταλλικος ηχος και στην εξατμιση τα καυσαερια δεν βγαινουν ομαλα αλλα με καποιες αρρυθμιες.το κανει αυτο εδω και 7 χρονια χωρις να μου δημιουργει προβλημα κατα την οδηγηση.

rapid_fast 23-09-15 12:26

Εγώ μαζί σου είμαι...
Όπως το περιέγραψες, και εξακολουθείς και το περιγράφεις, μία είναι η απάντηση..
ΜΠΕΚ...

sotiris e30 316i 26-09-15 14:02

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από rapid_fast (Μήνυμα 508156)
Εγώ μαζί σου είμαι...
Όπως το περιέγραψες, και εξακολουθείς και το περιγράφεις, μία είναι η απάντηση..
ΜΠΕΚ...

χτες εβγαλα τα μπεκ και εβαλα αλλα ακριβως τα ιδια κανει.θα ξανακοιταξω μπουζοκαλωδια τα ρευματα ολα και αν ολα ειναι ενταξει τοτε θα πω στο μαστορα να ανοιξει καπακι να δει βαλβιδες μηπως καμια εχει ψιλοκαει ή δεν πατα καλα στην εδρα.πηγα και σε εξατμισά να δω αν υπαρχει κανα προβλημα τιποτα δεν βρηκε.αρα ή ρευμα ειναι ή μοτερ μεσα.παντως αν δεν βγαλω ακρη θα βαλω φωτογραφιες εδω στο φορουμ να το πουλησω και πιστευω θα πουληθει αμεσως σε αυτην την κατασταση που το εχω.μετα θα παρω πετρελαιο γιατι βαρεθηκα τη βενζινη.:smokin:

Dimzan 26-09-15 14:08

συμπιεση εχεις μετρησει?

PetrosD 26-09-15 14:47

Οι βαλβίδες είναι καλά ρυθμισμένες; (το διάκενο εννοώ)

MarinosE46 26-09-15 16:46

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από sotiris e30 316i (Μήνυμα 508225)
χτες εβγαλα τα μπεκ και εβαλα αλλα ακριβως τα ιδια κανει.θα ξανακοιταξω μπουζοκαλωδια τα ρευματα ολα και αν ολα ειναι ενταξει τοτε θα πω στο μαστορα να ανοιξει καπακι να δει βαλβιδες μηπως καμια εχει ψιλοκαει ή δεν πατα καλα στην εδρα.πηγα και σε εξατμισά να δω αν υπαρχει κανα προβλημα τιποτα δεν βρηκε.αρα ή ρευμα ειναι ή μοτερ μεσα.παντως αν δεν βγαλω ακρη θα βαλω φωτογραφιες εδω στο φορουμ να το πουλησω και πιστευω θα πουληθει αμεσως σε αυτην την κατασταση που το εχω.μετα θα παρω πετρελαιο γιατι βαρεθηκα τη βενζινη.:smokin:

καμμένη βαλβίδα δε χτυπάει.Δε θα έχει συμπίεση ο συγκεκριμένος κύλινδρος.

sotiris e30 316i 26-09-15 23:42

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Dimzan (Μήνυμα 508226)
συμπιεση εχεις μετρησει?

οχι δεν εχω μετρησει.το εχω υποψιν μου να το κανω

sotiris e30 316i 26-09-15 23:44

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από PetrosD (Μήνυμα 508227)
Οι βαλβίδες είναι καλά ρυθμισμένες; (το διάκενο εννοώ)

εχω ρωτησει το μαστορα και μου ειπε οτι δεν ρυθμιζονται γιατι εχει ωστηρια και ειναι αυτορυθμιζομενες.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:01.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.