BMW-Motorsport.gr

BMW-Motorsport.gr (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/index.php)
-   Σειρά M - Γενικά Θέματα (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/forumdisplay.php?f=97)
-   -   Bmw M3 E30.....η ιστορια ενος θρυλου στην Ελλαδα! (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=235)

MAGNUS 16-10-04 10:56

Εφόσον μιλάμε για E30 Μ3 και θέλω να πάρω ένα και εγώ, μήπως ξέρει κανεις τι παίζεται με εισαγωγή τρακαρισμένου αυτοκινητου? Πληρώνεις φόρους κανονικά? Αν πάρω μονο το αυτοκίνητο χωρίς την μηχανή? Ο λόγος που ρωτάω είναι γιατί θέλω να φτιάξω κάποια στιγμή ένα E30 Μ3 με μοτέρ από E36 Μξ και αν μπορώ να φέρω το αμάξι θα το κάνω! Ξέρει κανεις τίποτα?

Fanatic 16-10-04 11:37

To θεμα ειναι οτι το δυσκλο ειναι να φερεις το σασσι και να του βγαλεις πινακιδες!Το να φερεις μοτερακι απο εξω ειναι απλο και συμβαινει συνεχεια!Εκτος αν φερεις Μ3 Ε30 απο εξω και βαλεις τα παντα πανω σε μαμα Ε30 σε ενα καλο φανοποποιο ,συνεργειο κτλ!Αλλα θελει πολυ δουλεια οπως εχει ειπωθει παλιοτερα! ;)

BMW Power 17-10-04 01:42

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από MAGNUS
Εφόσον μιλάμε για E30 Μ3 και θέλω να πάρω ένα και εγώ, μήπως ξέρει κανεις τι παίζεται με εισαγωγή τρακαρισμένου αυτοκινητου? Πληρώνεις φόρους κανονικά? Αν πάρω μονο το αυτοκίνητο χωρίς την μηχανή? Ο λόγος που ρωτάω είναι γιατί θέλω να φτιάξω κάποια στιγμή ένα E30 Μ3 με μοτέρ από E36 Μξ και αν μπορώ να φέρω το αμάξι θα το κάνω! Ξέρει κανεις τίποτα?


Το πρόβλημα στην περίπτωση που περιγράφεις είναι ότι απαγορεύεται από την Ελληνική νομοθεσία (τουλάχιστον μέχρι πρίν από 2 χρόνια που το είχα ψάξει) η είσοδος σασί στην χώρα σαν ανταλλακτικό. Οπότε δεν μπορείς παρά να εκτελωνίσεις το συγκεκριμένο αυτοκίνητο, πράγμα το οποίο δεν συμφέρει με τίποτε.

Geo_3D 17-10-04 01:50

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από M-POWERfanatic
Το περασμενο σαββακυ ειδα το παρακατω τερας στο Σουνιο κατω απο το ναο του ποσειδωνα.Πολυ καθαρο αν και μαλλον μετατροπη αφου ειχε μαμισια Μ40 υφασματινα καθισματα!Παντως ηταν αψογο!Αφησα και καρτουλα,ελπιζω να την βρηκε!Ειχε αυτοκολητο ''ΚΑΣΠΑΖΗΣ'' η κατι τετοιο στο πλαι!Κουκλααααα!!Το ξερει κανεις σας?

Στελιο αμα κατσω εγω μια μερα εξω απο το μαγαζι και τραβαω φωτογραφιες ολα τα Μ3 Ε30 που περνανε απο μπροστα,δεν θα μας φτασει ο χωρος του φορουμ.Το θεμα ομως ειναι ποιοι τα οδηγουν αυτα τα αμαξια.Δεν μπορω να πω περισσοτερα.Οποιος καταλαβε καταλαβε and thats all follks :(

alexk 17-10-04 14:24

1.Δεν ξέρω γιατί τόσοι πολλοί συγχέουν το Ε30 με το Μ40. Το Μ40 δεν είναι μοντέλο, κινητήρας είναι. Και το Ε36 είχε Μ40 κινητήρα, και το Ε34.

2.Αυτό το μαγάζί που είναι??? Είναι τόσα πολλά τα Μ3 Ε30?

m_power_lunatic 18-10-04 19:14

M-madness!
 
Πολυ σωστα φιλε Alex-k ειναι κινητηρας και οχι μοντελο,οσο αναφορα το μαυρο M3 E30 που υπαρχει σε φωτογραφια εχει αν δεν κανω λαθος το καρο σαλονι υφασματινο και το M3 E30 εβγαινε με υφασματινο σαλονι στη βασικη του εκδοση και αναλογα με την χρονολογια και την εκδοση υπαρχουν διαφοροι τυποι.

Fanatic 18-10-04 19:37

αρα παιζει να ηταν και γνησιο...παντως κουκλαρα man!! :cool:

Fanatic 13-11-04 10:10

1 Συνημμένο(α)
Eπειδη ξερω οτι ισως καποιοι ψαχνεστε,το παρακατω πωλειται στην auto view στην Γλυφαδα.Λεπτομερειες δεν ξερω καθολου,απλα οτι τα φωτα μπροστα ειναι αισχρα και οτι τα δερματινα καθισματα δεν ειναι στα καλυτερα τους.Απο εκει και περα το χρωματακι,το ζαντικο και γενικα η οψη του μαμει.... :bowdown:

alexk 13-11-04 17:54

Σχετικά με τις διπλές δαγκάνες εμπρός...
Ναι, μπορούν να μπουν διπλές δαγκάνες εμπρός-πίσω. Συνήθως τις βάζουν εμπρός (γιατί πίσω είναι υπερβολή) και είναι τετραπίστονες.
Για όσους τώρα θα διαφωνήσουν κατ'ευθείαν, παρακαλώ να ψάξετε πρώτα τα BTCC αυτοκίνητα (πολλά φορούσαν διπλές δαγκάνες) καθώς και Rolls-Royce που φοράνε διπλές δαγκάνες (παλιότερο μοντέλο που είχα οδηγήσει).

Τώρα για τα αμορτισέρ. Αμερικάνικα τζιπ συνήθως φοράνε έως 6 αμορτισέρ ανά άξονα. Τώρα, για το Ε30 θα έλεγα ότι μπροστά είναι λίγο δύσκολο, μιας και έχει γόνατο αμορτισέρ και όχι διπλά ψαλίδια. Τώρα για πίσω , πιστεύω ότι με μερικές τροποποιήσεις, μπαίνει διπλό, απλά δεν βλέπω το λόγο να γίνει αυτό (δεν ζυγίζει 3-4 τόννους).
Για το κουμπάκι δεν ξέρω. Δεν έχω δει κάτι παρόμοιο.

Fanatic 30-12-04 15:12

Για δειτε και αυτο...μπορει να ενδιαφερει μερικους μερικους...http://www.autotriti.gr/auto/AGGELIE...GA&id=22030016

alexk 30-12-04 15:20

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από M-POWERfanatic
Για δειτε και αυτο...μπορει να ενδιαφερει μερικους μερικους...http://www.autotriti.gr/auto/AGGELIE...GA&id=22030016

Το έχω ξαναδεί. 2 σημειώσεις:
1. 6 airbags
2. 3000 ccm
Πώς γίνεται αυτό???

Fanatic 30-12-04 15:58

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από alexk
Το έχω ξαναδεί. 2 σημειώσεις:
1. 6 airbags
2. 3000 ccm
Πώς γίνεται αυτό???

To SMG δεν σου κανει εντυπωση?Το μονο που μπορω να υποθεσω ειναι οτι εχει μοτερ Μ3 Ε36 286 για το 3000cc.Tωρα με τους αεροσακους...??? :nixweiss:

alpinakias 04-01-05 21:15

mia diaforetiki M3
 
πριν λίγο καιρό είχα γράψει για το Μ3 (alpina Βδ 3.5S)αυτό είναι το δικό μου το 48nr.apo62 που έχουν βγει.
Χαιρετισμούς σε όλους Alpinakias www.behindmatrix.com/e30/fotost/f00612/f00612

alexk 04-01-05 22:51

Ρε φίλε, ένα-ένα

1. Μένεις στο Bobligen???
2. Έχω δει τέτοιο αμάξι σαν το δικό σου παλιότερα (πριν 3 χρόνια με το ίδιο μοτέρ)
3. Φτου του, να το χαίρεσαι το τέρας!!!
4. Με συγκίνησες με το τρελό το εργαλείο!!!

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από alpinakias
prin ligo kairo eiha grapsi gia to M3 (alpina B6 3.5S)afto ine to diko mou to 48nr.apo62 pou ehoun bgei.
Hairetismous se olous Alpinakias www.behindmatrix.com/e30/fotost/f00612/f00612


Fanatic 05-01-05 00:10

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από alpinakias
prin ligo kairo eiha grapsi gia to M3 (alpina B6 3.5S)afto ine to diko mou to 48nr.apo62 pou ehoun bgei.
Hairetismous se olous Alpinakias www.behindmatrix.com/e30/fotost/f00612/f00612


AΠΛΑ Α Π Ι Σ Τ Ε Υ Τ Ο!!!!!!!!!!!!!Αν καταλαβαινω καλα εχεις δυο alpina σωστα???Kαι ενα ε36 b3 3,0 ε?Θελω φωτο απο το γκαραζ σου!!!!

ygkamoulak 05-01-05 08:47

M3 E30 CABRIO
 
TO CABRIO Μ3 Ε30 ΠΟΥ ΠΩΛΕΙΤΑΙ ΕΙΝΑΙ ΜΕΤΑΤΡΟΠΗ ΑΠΟ 318 ΚΑΙ ΦΟΡΑΕΙ ΜΟΤΕΡ Ε36-286.ΣΕ ΓΕΝΙΚΕΣ ΓΡΑΜΜΕΣ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΚΑΛΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΚΑΙ ΤΟ ΜΑΥΡΟ Μ3 ΤΗΣ AYTO VIEW AN EINAI TO ΓΝΗΣΙΟ ΠΟΥ ΕΙΧΕ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΝΑ ΠΡΟΣΕΧΕΤΕ

alpinakias 05-01-05 13:28

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ygkamoulak
TO CABRIO Μ3 Ε30 ΠΟΥ ΠΩΛΕΙΤΑΙ ΕΙΝΑΙ ΜΕΤΑΤΡΟΠΗ ΑΠΟ 318 ΚΑΙ ΦΟΡΑΕΙ ΜΟΤΕΡ Ε36-286.ΣΕ ΓΕΝΙΚΕΣ ΓΡΑΜΜΕΣ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΚΑΛΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΚΑΙ ΤΟ ΜΑΥΡΟ Μ3 ΤΗΣ AYTO VIEW AN EINAI TO ΓΝΗΣΙΟ ΠΟΥ ΕΙΧΕ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΝΑ ΠΡΟΣΕΧΕΤΕ

Ναι έχω δυο το Β3 είναι τετράπορτο λόγο οικογένειας.τo γκαράζ είναι γεμάτο μη ίππους.δυο alpina και ένα καρο ανταλλακτικά για e30 alpina και e36.μεγάλη αρρώστια.

BMW Power 05-01-05 22:18

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από alexk
Το έχω ξαναδεί. 2 σημειώσεις:
1. 6 airbags
2. 3000 ccm
Πώς γίνεται αυτό???


Το αυτοκίνητο αυτό είναι το προσωπικό ενός φίλου και είναι μετατροπή από 318 του ’92. Φορά τρίλιτρο μοτέρ από Μ3 Ε36 και δεν έχει κανέναν αερόσακο. Είναι λάθος της αγγελίας. Όσο για το SMGII έτσι λέγεται το μαγαζί του. :pth:

Action Man 06-01-05 04:34

1 Συνημμένο(α)
TO ΤΕΡΑΣ!!! :bowdown: :bowdown: :bowdown:

Action Man 22-03-05 18:07

ΘΕΛΩ Μ3 Ε30!!! :bowdown: :nixweiss: :smashtard

m_power_lunatic 22-03-05 18:45

BMW M3 E30............
 
Τι ηθελα και ερχομουνα την Κυριακη....το ξαναειδα και φουντωσα παλι,παραλιγο να ηταν δικο μου ο μ......κας!!!Ερχεται αφιερωμα στο Μ3 Ε30 PART 2 απο εμενα για ολους τα αρρωστακια με την υπερτατη ///Μ......ρα!!!!!!!!!!!!!!! :icon11: :icon11:

manosm3 22-03-05 19:21

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από BMW Power
Το αυτοκίνητο αυτό είναι το προσωπικό ενός φίλου και είναι μετατροπή από 318 του ’92. Φορά τρίλιτρο μοτέρ από Μ3 Ε36 και δεν έχει κανέναν αερόσακο. Είναι λάθος της αγγελίας. Όσο για το SMGII έτσι λέγεται το μαγαζί του. :pth:

Αυτος ειναι κοντα μου! ετσι; απεναντι απο τη ΒΡ χαμηλα!
Το Μ3 ειναι ενα ασημι που παλια αραζε στην πλατεια; ρωταω γιατι δεν ειδα το λινκ.

m_power_lunatic 22-03-05 19:35

Ναιαιαιαιαι..........
 
Ναι Μανο ειναι αυτο που αραζε πλατεια Βριλλησιων και πριν ειχε Μ3 Ε30 coupe απιστευτο μπλε μεταλλικο η αλλιως Avus Blue με κιτρινα φωτα μπροστα μην λεμε ονοματα τωρα,θα το θυμασαι αν εισαι χρονια Βριλλησιωτης! :)

saikoE39 22-03-05 23:41

Φιλε μου το θυμαμε εγω ενα στενο ποιο πανω απο το σπιτι μου το εβλεπα και ελιωνα και ας ημουν 9 χρονον!!!μονο που ελεγε 300 το κοντερ τρελενομουν εμενε στιν ιδια πολυκατοικια με εναν φιλο και οπουτε πηγαινα εκει καθομουν και το χαζευα(φαντασου απο τοτε κολημενος μετα BMW)!!!!!!!!!!

DRIFTER 23-03-05 11:06

Εγώ δεν χρειάζεται να πώ ότι είμαι τρελαμένος με τα Μ3 Ε30 χεχε.....είναι ένα μαύρο στη Καλαμάτα απο έξω και συνήθως το παρκάρει η στο βενζινάδικο ή στο ΤΕΙ απ' έξω και τρελένομαι...είχα δεί και στην αθήνα ανάκασα στο συνεργείο ένα μπλέ έχω τραβήξει με κινητό φωτός :wub:

moutraklas 01-08-05 13:18

Εμπειρία Μ Ε30
 
2 Συνημμένο(α)
Συνέβη πριν 10 μέρες... Παρασκευή, 22/7, απόγευμα, έξω από τον Καψαλίδη...

Είχα ταξίδι μπροστά μου, τρεμόπαιζε το λαμπάκι για τακάκια, πήγα να τσεκάρω, άλλαξα μόνο ένα τεστ τελικά (και όλα τα μπουλόνια ασφαλείας που είχα...) Κάνω να φύγω, πετάγεται ένα παιδί που μόλις είχε έρθει "κάτσε να τραβήξω το δικό μου να φύγεις"... Πάω να δω το δικό του και μένω κόκκαλο....
Το ΕΝΑ
Το ΜΟΝΑΔΙΚΟ
Το ΑΠΟΛΥΤΟ
Όπως καταλάβατε ήταν ///Μ
Και όπως ίσως φαντάζεστε, ήταν ///Μ Ε30 :wub:

Ένα κατάλευκο, πανέμορφο, εξαιρετικό, απίστευτο ///Μ3 Ε30...

Να φύγω? Δεν πάω πουθενά, εδώ θα μείνω....
Μετά το πρώτο σοκ, άρχισα να προσπαθώ να μαζέψω τα σάλια μου... αλλά επειδή δεν τα κατάφερνα και πολύ καλά επάψα να αντιστέκομαι και γελοιοποιήθηκα εντελώς...
Anyway, να μην το κουράζω, με τα πολλά το έβαλα το παλικάρι να με κάνει μια βόλτα με το κουκλί του...
Προσέξτε, όχι να οδηγήσω, να με πάει βόλτα... Χαζό θα πείτε, ε? Ίσως... Πολύ πιθανόν να φανεί υπερβολικό αλλά μια κ εγώ δεν είχε τύχει ποτέ ξανά στη ζωή μου να μπω (έστω) σε οποιαδήποτε Μ, έπαθα μια κάποια ζημιά... Οπότε συνυπολογίστε τώρα, είμαι σε Μ, είμαι πρώτη φορά σε Μ, είμαι σε Μ Ε30, είμαι πρώτη φορά σε Μ Ε30....
Να πω για την εμφάνιση έξω? Να πω για την εμφάνιση μέσα? Να πω για τον ήχο? Να πω για την αίσθηση? Να πω για τα ανοίγματα? Λέω μόνο ότι έπαθα πολύ μεγάλη ζημιά.... Πολύ μεγάλη όμως....
Δηλαδή, το πλάσμα αυτό το λάτρευα έτσι κι αλλιώς... τώρα? Η κουβέντα "Θέλω την Μ3 ε30" έχει αποκτήσει πλέον άλλη διάσταση...

υγ. Φίλε Μάκη ευχαριστώ και σε περιμένουμε στην παρέα μας...

Fanatic 01-08-05 13:25

Mικρης σημασιας ερωτηση μετα τον ενθουσιασμο που δικαιως εχεις,ειναι γνησιο??Παντως οπως ειπες ειναι αψογο το εργαλειο!!

moutraklas 01-08-05 13:34

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από M-POWERfanatic
Mικρης σημασιας ερωτηση μετα τον ενθουσιασμο που δικαιως εχεις,ειναι γνησιο??Παντως οπως ειπες ειναι αψογο το εργαλειο!!

Ναι, Στέλιο, γνήσιο. Έτσι φαινόταν τουλάχιστον (χωρίς να είμαι ειδικός σε τέτοια διάγνωση) και έτσι μου είπε το παιδί και δεν είχα κανένα λόγο να μην τον πιστέψω... Εξάλλου την έχει πάρει από Γερμανία και φοράει ακόμα τις zoll...

Ήταν πάντως σε απίστευτα τέλεια κατάσταση...

TheCondor 01-08-05 15:02

Στον Καψαλιδη εχει φτιαχτει και ενα 320is!! Δεν εχει φουσκωματα, κανονικο τριαρι ειναι απο εξω αλλα αμα ανοιξεις το καπω και διαβασεις το BMW M POWER τοτε απλα :icon02: πας για φουντο....

Ποιο Μ3 ηταν? ( οχι οτι εχει σημασια εννοειται, αλλα λεμε τωρα ) Το 2.3, 2.5???

Επισης κατι ψιλοασχετο, μενεις κοντα στον Καψαλιδη η απλα περασες απο εκει για τα τακακια?

cHaOtIc_dRaGoN_Gr 01-08-05 17:09

ΣΕ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ...
 
Σε καταλαβαίνω γιατι πολύ απλά το έχω πετύχει το συγκεκριμένο τουτου στην Πανεπιστημίου και έτριβα τα μάτια μου...μου ερχόταν να τρέξω από πίσω του..... :hello: lol
Είναι όντως σε τέλεια κατάσταση+πρέπει να είναι γνήσιο(νομιζω).

Ένας τύπος επίσης στο Γαλάτσι έχει ενα Μ3 Ε30 μπλέ σε αρκετά καλή κατάσταση+καθε βράδυ είναι παρκαρισμένο μπροστά απο το σπιτάκι του.....μετα απο βολτίτσες για καφέ παω και το χαζεύω και λίγο......
(Πειτε μου πως φορτώνω φωτογραφίες απο το pc μου και θα τo δειτε)


Ε30 Μ3 ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ!!! :flipa:

manosbmw318ie30 01-08-05 23:10

M3 E30
 
Ότι και να πω θα είναι πλεονασμός για την αρρώστια μου με τη Μ3 Ε30... :bowdown: :icon02:

DRIFTER 01-08-05 23:58

Mπροστά σε αυτό το αμάξι τα λόγια περιτέυουν και τα σάλια τους μαζεύούν όλοι οι δήθεν γρήγοροι :dance:

120ihatch 02-08-05 14:03

ΜΥΘΟΣ ΚΑΙ ΜΑΓΕΙΑ
ΜΙΑ ΖΩΗ Ε30 Μ3


Τι να πω ρε παιδια καθε φορα που βλεπω μια (εστω και... μαιμου) μου ερχεται να βαλω τα κλαματα σαν μικρο παιδακι που βλεπει ενα παιχνιδι σε μια βιτρινα και οι δικοι του δεν του το αγοραζουν.

ΕΡΩΤΗΣΗ:
Η ΟΜΑΔΑ ΠΟΥ ΤΟ ΣΧΕΔΙΑΣΕ ΚΑΙ ΤΟ ΕΞΕΛΙΞΕ
1. τι γυναικες εβγαζε
2. τι γουστα τους εκαναν
3. αφου συνειδητοποιησαν τι εφτιαξαν, τι εκαναν μετα (;)


Η BMW πρεπει να τους γνωρισει στον χρηστακη και μετα να τον απολυσει.

ygkamoulak 03-08-05 14:29

ΑΠΟΡΙΑ
 
ΠΑΙΔΙΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΕΚΦΡΑΣΩ ΕΝΑ ΠΑΡΑΠΟΝΟ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟ Μ3 Ε30 ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΟΛΟ ΤΑ ΜΕΛΗ ΣΧΕΔΟΝ ΤΟΥ SITE ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΝΑ ΤΟ ΕΚΤΙΜΟΥΝ ΙΔΙΑΙΤΕΡΩΣ.ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΕΤΣΙ ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ Μ3 Ε30 ΕΙΝΑΙ 1) ΓΝΗΣΙΟΤΑΤΟ 2) ΑΤΡΑΚΑΡΙΣΤΟ 3) ΣΕ ΑΨΟΓΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΕΙΧΑ ΤΟΝΙΣΕΙ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΔΕΚΤΟΣ ΚΑΘΕ ΕΛΕΓΧΟΣ -ΠΑΡΟΛΑΥΤΑ ΔΕΝ ΜΕ ΠΗΡΕ ΟΥΤΕ ΕΝΑΣ ΝΑ ΜΕ ΡΩΤΗΣΕΙ ΑΠΛΑ ΟΤΑΝ ΤΟ ΕΙΧΑ ΑΓΓΕΛΙΑ ΣΤΟ SITE.ΤΟ Μ3 ΤΩΡΑ ΒΕΒΑΙΑ ΜΕΤΑΝΙΩΣΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟ ΠΟΥΛΑΩ ΠΑΡΟΛΑΥΤΑ ΕΠΙΤΡΕΨΤΕ ΜΟΥ ΝΑ ΕΧΩ ΤΗΝ ΕΠΙΦΥΛΑΞΗ ΜΟΥ ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΟ ΦΑΝΑΤΙΣΜΟ ΚΑΠΟΙΩΝ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΑΝΑΦΕΡΟΜΑΙ ΚΑΠΟΥ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΑΠΛΑ ΕΝΑ ΠΑΡΑΠΟΝΟ-ΑΠΟΡΙΑ ΕΚΘΕΣΑ

Fanatic 03-08-05 14:46

Φιλε μου ο φανατισμος υπαρχει και η λατρεια η μεγαλη ομως στις περισοτερες των περιπτωσεων το θεμα ειναι οικονομικο....οπως εγω για παραδειγμα που ως γνωστων εχω ψυχωση με το Ζ3 Μ coupe...ομως αν καποιος το πουλαγε σαφως και δεν θα ειχα προς το παρον την δυνατοτητα να το παρω...αυτο δεν πιστευω ομως οτι με κανει λιγοτερο οπαδο του συγκεκριμενου αυτοκινητου ;)

alexk 03-08-05 14:59

ygkamoulak> Προσωπικά πιστεύω ότι αυτό έχει να κάνει με την όχι και τόσο κατασταλαγμένη άποψη. Τι θέλω να πω. Πολλοί έχουν μεγάλη αγάπη γι' αυτό το αυτοκίνητο και δηλώνουν ότι το λατρεύουν, και γι'αυτό θα έκαναν πολλές θυσίες. Όμως, όταν έρθει η ώρα της αλήθειας (νέα αγορά), όλοι αναθεωρούν τις απόψεις τους. Και αυτό συχνά, γιατί ποιος θέλει ένα αυτοκίνητο που δεν είναι άνετο, που θα έχει συνέχεια βλάβες, που θα θέλει πολλά χρήμματα για συντήρηση, που έχει υψηλή κατανάλωση καυσίμου και είναι και παλιό? Εγώ προσωπικά ξέρω μόνο ένα τέτοιο άτομο, που είναι αρκετά πυροβολημένο για να κάνει μια τέτοια κίνηση (φυσικά αποκλείονται άτομα που έχουν πολλά χρήμματα και μπορούν να έχουν πολλά αυτοκίνητα).

Γιατί, κάποιος αντί μιας νέας 316ci, μπορεί να αγοράσει μια μετ/νη Μ3 Ε30 σε καλή κατάσταση (στα ίδια χρήμματα). Ποιος θα το έκανε όμως?

Χαίρομαι που δεν το πούλησες τελικά. Είναι ένα πολύ σπάνιο και ιδιαίτερο αυτοκίνητο. Σου εύχομαι να το χαίρεσαι και να το προσέχεις για πάντα!

ΥΓ: Φυσικά είμαστε off topic, αλλά δεν θα σβήσω τα posts :)

manosm3 03-08-05 14:59

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ygkamoulak
ΠΑΙΔΙΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΕΚΦΡΑΣΩ ΕΝΑ ΠΑΡΑΠΟΝΟ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟ Μ3 Ε30 ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΟΛΟ ΤΑ ΜΕΛΗ ΣΧΕΔΟΝ ΤΟΥ SITE ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΝΑ ΤΟ ΕΚΤΙΜΟΥΝ ΙΔΙΑΙΤΕΡΩΣ.ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΕΤΣΙ ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ Μ3 Ε30 ΕΙΝΑΙ 1) ΓΝΗΣΙΟΤΑΤΟ 2) ΑΤΡΑΚΑΡΙΣΤΟ 3) ΣΕ ΑΨΟΓΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΕΙΧΑ ΤΟΝΙΣΕΙ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΔΕΚΤΟΣ ΚΑΘΕ ΕΛΕΓΧΟΣ -ΠΑΡΟΛΑΥΤΑ ΔΕΝ ΜΕ ΠΗΡΕ ΟΥΤΕ ΕΝΑΣ ΝΑ ΜΕ ΡΩΤΗΣΕΙ ΑΠΛΑ ΟΤΑΝ ΤΟ ΕΙΧΑ ΑΓΓΕΛΙΑ ΣΤΟ SITE.ΤΟ Μ3 ΤΩΡΑ ΒΕΒΑΙΑ ΜΕΤΑΝΙΩΣΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟ ΠΟΥΛΑΩ ΠΑΡΟΛΑΥΤΑ ΕΠΙΤΡΕΨΤΕ ΜΟΥ ΝΑ ΕΧΩ ΤΗΝ ΕΠΙΦΥΛΑΞΗ ΜΟΥ ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΟ ΦΑΝΑΤΙΣΜΟ ΚΑΠΟΙΩΝ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΑΝΑΦΕΡΟΜΑΙ ΚΑΠΟΥ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΑΠΛΑ ΕΝΑ ΠΑΡΑΠΟΝΟ-ΑΠΟΡΙΑ ΕΚΘΕΣΑ

Κι εγω, αν μπορουσα να παρω Μ3 Ε30, που δεν μπορω λογω ηλικιας, θα επαιρνα ενα αλλο που ειχα ακουσει οτι πωλειται γυρω στα 15.000 ευρω! evoII νομιζω ηταν, υπεραριστο, γνησιο κλπ!

moutraklas 03-08-05 15:02

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ygkamoulak
ΠΑΙΔΙΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΕΚΦΡΑΣΩ ΕΝΑ ΠΑΡΑΠΟΝΟ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟ Μ3 Ε30 ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΟΛΟ ΤΑ ΜΕΛΗ ΣΧΕΔΟΝ ΤΟΥ SITE ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΝΑ ΤΟ ΕΚΤΙΜΟΥΝ ΙΔΙΑΙΤΕΡΩΣ.ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΕΤΣΙ ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ Μ3 Ε30 ΕΙΝΑΙ 1) ΓΝΗΣΙΟΤΑΤΟ 2) ΑΤΡΑΚΑΡΙΣΤΟ 3) ΣΕ ΑΨΟΓΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΕΙΧΑ ΤΟΝΙΣΕΙ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΔΕΚΤΟΣ ΚΑΘΕ ΕΛΕΓΧΟΣ -ΠΑΡΟΛΑΥΤΑ ΔΕΝ ΜΕ ΠΗΡΕ ΟΥΤΕ ΕΝΑΣ ΝΑ ΜΕ ΡΩΤΗΣΕΙ ΑΠΛΑ ΟΤΑΝ ΤΟ ΕΙΧΑ ΑΓΓΕΛΙΑ ΣΤΟ SITE.ΤΟ Μ3 ΤΩΡΑ ΒΕΒΑΙΑ ΜΕΤΑΝΙΩΣΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟ ΠΟΥΛΑΩ ΠΑΡΟΛΑΥΤΑ ΕΠΙΤΡΕΨΤΕ ΜΟΥ ΝΑ ΕΧΩ ΤΗΝ ΕΠΙΦΥΛΑΞΗ ΜΟΥ ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΟ ΦΑΝΑΤΙΣΜΟ ΚΑΠΟΙΩΝ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΑΝΑΦΕΡΟΜΑΙ ΚΑΠΟΥ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΑΠΛΑ ΕΝΑ ΠΑΡΑΠΟΝΟ-ΑΠΟΡΙΑ ΕΚΘΕΣΑ


το ότι το λατρεύει το σύνολο σχεδόν των BMWδόφιλων είναι ένα πράγμα... αναμφισβήτητο...

το πόσοι μπορούν πραγματικά να αγοράσουν και να συντηρούν ένα τέτοιο αυτοκίνητο έιναι τελείως άλλο πράγμα όμως...

και έχε υπόψη σου επιπλέον ότι δεν έιναι ένα αυτοκίνητο που το παίρνεις για να σε καλύπτει στις καθημερινές σου μετακινήσεις (ή ακόμα κι αν αυτό αντέχει, δεν νομίζω ότι θα το υποβάλει κανείς σε αυτά τα βασανιστήρια ή δεν θα μπορεί να αντέξει το κόστος συντήρησης που προυποθέτει η συχνή χρήση του), το έχεις για το μεράκι σου...

πόσοι λες μπορούν να διαθέσουν ανα πάσα στιγμή κάμποσες αρκετές χιλιάδες ευρώ για την αγορά ενός "δεύτερου" για αυτούς αυτοκινήτου???

κι εγώ, αν εκείνη τη στιγμή το παιδί αυτό μου λέγε "στο πουλάω", την ίδια εκείνη στιγμή που ήμουν και στην κατάσταση σοκ και η λογική είχε παέι περίπατο, δεν θα το παιρνα. πολύ απλά, δεν έχω τις 20-30 χιλ ευρώ που μπορεί να κοστίζει τώρα ένα τέτοιο αμάξι (δεν θυμάμαι πόσο το έδινες εσύ) μόνο και μόνο για να ικανοποιήσω τις αισθήσεις μου και καμία πραγματική όμως ανάγκη... Δυστυχώς για μένα πρώτα από όλα... Γνωρίζεις πολύ καλά πως η αγορά τετοιου είδους οχημάτων είναι πολύ περιορισμένη και με ιδιαίτερα χαρακτηριστικά.

άλλο λοιπόν το τι θέλεις, άλλο το τι μπορείς...

Τέλος, εγώ θα ήμουν ευτυχής στη θέση σου που δεν εμφανίστηκε κανείς να το ζητήσει (αλήθεια, άσχετα από το club, δεν έιχες προσφορές από ιδιώτες, δεν το έβαλες σε αγγελίες?) και το έχεις ακόμα...

υγ. άσχετο, αλλά γράφεις με μικρά plsss? thnx

BMW Power 03-08-05 15:19

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ygkamoulak
ΠΑΙΔΙΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΕΚΦΡΑΣΩ ΕΝΑ ΠΑΡΑΠΟΝΟ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟ Μ3 Ε30 ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΟΛΟ ΤΑ ΜΕΛΗ ΣΧΕΔΟΝ ΤΟΥ SITE ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΝΑ ΤΟ ΕΚΤΙΜΟΥΝ ΙΔΙΑΙΤΕΡΩΣ.ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΕΤΣΙ ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ Μ3 Ε30 ΕΙΝΑΙ 1) ΓΝΗΣΙΟΤΑΤΟ 2) ΑΤΡΑΚΑΡΙΣΤΟ 3) ΣΕ ΑΨΟΓΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΕΙΧΑ ΤΟΝΙΣΕΙ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΔΕΚΤΟΣ ΚΑΘΕ ΕΛΕΓΧΟΣ -ΠΑΡΟΛΑΥΤΑ ΔΕΝ ΜΕ ΠΗΡΕ ΟΥΤΕ ΕΝΑΣ ΝΑ ΜΕ ΡΩΤΗΣΕΙ ΑΠΛΑ ΟΤΑΝ ΤΟ ΕΙΧΑ ΑΓΓΕΛΙΑ ΣΤΟ SITE.ΤΟ Μ3 ΤΩΡΑ ΒΕΒΑΙΑ ΜΕΤΑΝΙΩΣΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟ ΠΟΥΛΑΩ ΠΑΡΟΛΑΥΤΑ ΕΠΙΤΡΕΨΤΕ ΜΟΥ ΝΑ ΕΧΩ ΤΗΝ ΕΠΙΦΥΛΑΞΗ ΜΟΥ ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΟ ΦΑΝΑΤΙΣΜΟ ΚΑΠΟΙΩΝ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΑΝΑΦΕΡΟΜΑΙ ΚΑΠΟΥ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΑΠΛΑ ΕΝΑ ΠΑΡΑΠΟΝΟ-ΑΠΟΡΙΑ ΕΚΘΕΣΑ

Πολύ σωστή η απορία σου και για εμένα έχει μόνο μία απάντηση μιάς και θέλω και μπορώ να αποκτήσω ένα Μ3 Ε30 τώρα που έχω εταιρικό αυτοκίνητο να κινούμαι.

Η τιμή που ζητούσες ήταν εξωφρενική!!! Ακόμη και πολλά δις να είχα πάνω από 17.000 δεν έδινα για ένα τέλειο αλλά απλό Μ3.

cHaOtIc_dRaGoN_Gr 03-08-05 15:23

ΜΠΑ...
 
Εμενα φίλε μου,αυτό το κάρο είναι το όνειρό μου.....

Πολλοί το λένε αυτό,αλλα μπροστά στην αστραυτερή γυαλάδα και στην μεγάλη ζήτηση απο πλευρά των γυναικών (απο θέμα μούρης δηλαδή),αλλα και απο πλευρά ασφάλειας-άνεσης και service όπως ειπώθηκε,όλοι επιλέγουν ενα καινούριο 316..(Εγώ πάντως οχι)

Γενικά είμαι υπέρ των μεταχειρισμένων..
Γιατί να πάρω ενα 1600 με τα λευτά που μπορώ να πάρω το θηρίο που πάντα ήθελα?

Πάντως,αν μετά από 6-7 χρόνια το πουλήσεις,το παίρνω άνετα :D
Είμαι 18 και πιστέυω πως αν πάρω τέτοιο τουτου με την πρώτη θα με ψάχνουν όλοι....Καλύτερα να περάσω πρώτα ορισμένα κατώτερης HP,όπως ενα 318 η 320 (Ε30 πάντα)..

Πάντως για να μην παραπονιεσαι,αν θές εγώ το βλέπω με περισσό ενθουσιασμό το Μ3,αν δεν έχεις πρόβλημα με τα σάλια στο κάθισμά σου...και αν δεν έχεις πρόβλημα που δεν το αγοράζω :smashtard


18αρης έφη...


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:52.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.