BMW-Motorsport.gr

BMW-Motorsport.gr (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/index.php)
-   Σειρά 3 - Εγκαταστάσεις/Βελτιώσεις (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/forumdisplay.php?f=79)
-   -   Καθαρισμος φαναριων (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=33294)

nick_dimi 28-09-16 22:04

Καθαρισμος φαναριων
 
...και δεν αναφερομαι στα εξωτερικα πλαστικα που θαμπωνουν...σκεφτομαι να ανοιξω τα φαναρια για να τα καθαρισω...μετα απο 16 χρονια εχω την εντυπωση οτι οι καθρεπτες και το εσωτερικο των ``κρυσταλλων`` εχουν θαμπωσει...ειναι σωστη κινηση ?...και αν ναι , υπαρχει καποιος συγκεκριμενος τροπος `η συγκεκριμενο προϊον που καθαριζουν οι καθρεπτες εκτος απο το....ξυδι?

peter79 29-09-16 10:12

σκέψου τη στεγανοποίηση μετά.... υπάρχει 99,9% κίνδυνος να βάζουν υγρασία μετα τα φανάρια σου μέσα και το αποτέλεσμα θα είναι 1000 φορές χειρότερο.
αν είναι τόσο χάλια μέσα τα δικά σου τότε κοίτα κάπου για μεταχειρισμένα

BMW Power 29-09-16 11:27

Πάντως στο 46 τα φανάρια ανοίγουν σχετικά εύκολα.

rapid_fast 29-09-16 14:44

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από BMW Power (Μήνυμα 514897)
Πάντως στο 46 τα φανάρια ανοίγουν σχετικά εύκολα.

Ναι.. ότως ανοίγουν υπερβολικά εύκολα...
Το κακό είναι οτι δεν υπάρχει διαθέσιμο το διάφανο πλαστικό σε καινούριο ή κρύσταλλο
για να το αλλάξουμε...

nick_dimi 29-09-16 21:23

Στο ebay γινεται χαμος απο πλαστικα καλυμματα με τιμες απο 70 το ζευγαρι εως ``ασε καλυτερα`` τα γνησια...αναρωτιεσαι σε τετοιες πςριπτωσεις αν αξιζει τον κοπο να μπεις σε αυτη τη διαδικασια `η καλυτερα να παραγγειλει κανεις καινουρια , εστω και μαϊμου , αλογονου `η με προτζεκτορες για να τελειωνει η δουλεια...το θεμα ειναι ανα εχει κανεις εμπειρια σχετικα με την αποδοσή τους συγκρητικα με τα γνησια..

ThaNOS E46coupe 29-09-16 22:19

Παιδια το παιδί δεν έχει θέμα Με τα κρυσταλα. Απλά. Να καθαρίσει τους καθρέπτες θέλει. Έτσι νομίζω !!!

stauros772000 30-09-16 05:03

νερακι και σαπουνακι η υγρο πιατων.στεγνωμα καλο,γυαλισμα με μπαμπακι και υγρο κερι,καλο σκουπισμα,και ειναι ετοιμα.

rapid_fast 30-09-16 10:43

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ThaNOS E46coupe (Μήνυμα 514905)
Παιδια το παιδί δεν έχει θέμα Με τα κρυσταλα. Απλά. Να καθαρίσει τους καθρέπτες θέλει. Έτσι νομίζω !!!

Ναι, αυτό θέλει να κάνει..
Αλλά το έφερε η κουβέντα και το είπα σαν παράπονο...

ThaNOS E46coupe 30-09-16 11:30

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από rapid_fast (Μήνυμα 514916)
Ναι, αυτό θέλει να κάνει..
Αλλά το έφερε η κουβέντα και το είπα σαν παράπονο...

Παραπονιάρη μου εσύ !!! :D

stelmaniac 30-09-16 14:34

Αν προκειται για ε36 χρειαζεται επαγγελματικη κολληση και τοποθετηση της σιλικονης μετα τη δουλεια(καθαρισμα με λιγο αζαξ και τελος) αφου το φαναρι σε διαφορετικη περιπτωση θα υδροστατησει σιγουρα. Στα 46αρια ειναι πιο ευκολα τα πραγματα.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:02.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.