BMW-Motorsport.gr

BMW-Motorsport.gr (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/index.php)
-   Λάδια (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/forumdisplay.php?f=136)
-   -   περι αλλαγής λαδιών (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=27513)

mimisbmw 08-03-11 11:23

περι αλλαγής λαδιών
 
η απορία μου είναι η εξής.
απο οτι ακούω οι περισσότεροι λένε οτι το απλό λάδι θέλει αλλαγή κάθε 5000km περιπου
ενώ τα φουλ συνθετικά καθε 10000-12000km (ανάλογα βέβαια και τη χρήση που κάνει ο καθένας το αυτοκίνητό του.)
η δίκή μου απορία ειναι: πες οτι αλλάζω λάδια σήμερα και βάζω φουλ συνθετικα
και τα 10000Km που χρειαζεται να κανω την επομενη αλλαγη τα κανω σε 12-16 μηνες.
το λάδι σε αυτο το χρονικο διαστημα ειναι ενταξει ή εχει αλλοιωθει η λιπαντικη του ικανοτητα?
μηπως αν περναει καποιο ορισμενο χρονικο διαστημα ανεξαρτητως με τα χιλιομετρα που εχουμε κανει πρεπει να αλλαζουμε τα λαδια?

God 08-03-11 11:28

Ποτέ να μην ξεπερνάς τα χλμ που προτείνει ο κατασκευαστής του αυτοκινήτου Ή του λιπαντικού, που είναι πολλά αφού βάζεις συνθετικά και δεν θα τα ξεπεράσεις, ή το ένα έτος.

AlexVag 08-03-11 12:22

Καλησπερα παιδια...εχθεσ ειδα οτι ειχε πεσει η σταθμη των λαδιων κ ετσι συμπληρωσα ενα λιτρο...ωστοσο ειδα οτι οταν ανοιγω τ διακοπτη πριν το βαλω μπροστα αναβει για 3 δευτερολεπτα ενα πορτοκαλι λαμπακι για τα λαδια....αυτο το εκανε παντα και το προσεξα τωρα η παιζει κατι;

120ihatch 08-03-11 13:09

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από mimisbmw (Μήνυμα 417611)
η απορία μου είναι η εξής.
απο οτι ακούω οι περισσότεροι λένε οτι το απλό λάδι θέλει αλλαγή κάθε 5000km περιπου
ενώ τα φουλ συνθετικά καθε 10000-12000km (ανάλογα βέβαια και τη χρήση που κάνει ο καθένας το αυτοκίνητό του.)
η δίκή μου απορία ειναι: πες οτι αλλάζω λάδια σήμερα και βάζω φουλ συνθετικα
και τα 10000Km που χρειαζεται να κανω την επομενη αλλαγη τα κανω σε 12-16 μηνες.
το λάδι σε αυτο το χρονικο διαστημα ειναι ενταξει ή εχει αλλοιωθει η λιπαντικη του ικανοτητα?
μηπως αν περναει καποιο ορισμενο χρονικο διαστημα ανεξαρτητως με τα χιλιομετρα που εχουμε κανει πρεπει να αλλαζουμε τα λαδια?


φίλε μου απάντηση στο ερώτημά σου θα βρεις στο εξής νήμα :
http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...ad.php?t=27206

είναι ένα σοβαρό άρθρο το οποίο αν κάνεις τον κόπο και το διαβάσεις, θα εκπλαγείς με το πόσα πράγματα θα μάθεις!!


(χοντρικά, αν δεν συμπληρώνουμε τα χιλιόμετρα, τότε τα λάδια μας πρέπει να τα αλλάζουμε πριν τον χειμώνα - αυτή είναι η πιο σημαντική αλλαγή, επειδή το νέο λάδι προστατεύει τον κινητήρα στις κρύες εκκινήσεις με χαμηλές θερμοκρασίες - όπου και η φθορά του κινητήρα είναι μεγαλύτερη)

:hello:

προσοχή: αν μπαίνουμε σε πίστα ή οδηγούμε πολύ γρήγορα, τότε οι αλλαγές λαδιού κινητήρα πρέπει να είναι πιο συχνές! :)

RallyArt 08-03-11 14:02

Άσχετό, Τελικά το Μ3 Ε46 πέρνει 5,5λίτρα η 7λίτρα;

stelmaniac 08-03-11 21:18

ελεος ρε παιδια..ΟΧΙ ΑΛΛΟ ΛΑΔΙ...ΕΛΕΟΣ

AlexVag 08-03-11 23:20

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από AlexVag (Μήνυμα 417629)
Καλησπερα παιδια...εχθεσ ειδα οτι ειχε πεσει η σταθμη των λαδιων κ ετσι συμπληρωσα ενα λιτρο...ωστοσο ειδα οτι οταν ανοιγω τ διακοπτη πριν το βαλω μπροστα αναβει για 3 δευτερολεπτα ενα πορτοκαλι λαμπακι για τα λαδια....αυτο το εκανε παντα και το προσεξα τωρα η παιζει κατι;

Παιδια μπορει να το τσεκαρει καποιος αυτο; τα λαδια μου ειναι στη σωστη σταθμη

lpapostolis 09-03-11 01:01

Το δικό μου λέει ότι θέλει αλλαγή στα 25.000 και έχω κάνει 11.000 και το αυτοκίνητο είναι του 2008. Είναι λάθος που δεν τα έχω αλλάξει ακόμα?

kostastnt 09-03-11 01:15

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από lpapostolis (Μήνυμα 417767)
Το δικό μου λέει ότι θέλει αλλαγή στα 25.000 και έχω κάνει 11.000 και το αυτοκίνητο είναι του 2008. Είναι λάθος που δεν τα έχω αλλάξει ακόμα?

Αν είναι τα πρώτα λάδια το καλύτερο είναι να αλλαχτούν αφού στρωθεί η μηχανή στα 3000-4000km ή στο πρώτο εξάμηνο...

Εσύ να τα αλλάζεις κάθε χρόνο ή όταν συμπληρώνεις 10000... Δεν είναι και κανά τρελό ποσό τα λάδια 1 φορά το χρόνο...

Το ότι δεν τα έχεις αλλάξει ακόμα, εφόσον είναι τα πρώτα είναι μεγάλο λάθος αλλά αν από εδώ και πέρα προσέχεις θα είσαι μια χαρά κι εσύ και το μοτέρ!!

lpapostolis 09-03-11 01:20

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kostastnt (Μήνυμα 417768)
Αν είναι τα πρώτα λάδια το καλύτερο είναι να αλλαχτούν αφού στρωθεί η μηχανή στα 3000-4000km ή στο πρώτο εξάμηνο...

Εσύ να τα αλλάζεις κάθε χρόνο ή όταν συμπληρώνεις 10000... Δεν είναι και κανά τρελό ποσό τα λάδια 1 φορά το χρόνο...

Το ότι δεν τα έχεις αλλάξει ακόμα, εφόσον είναι τα πρώτα είναι μεγάλο λάθος αλλά αν από εδώ και πέρα προσέχεις θα είσαι μια χαρά κι εσύ και το μοτέρ!!

Έχω σκοπό να τα αλλάξω μέσα στην εβδομάδα. Το θέμα είναι οτι το οδηγώ αρκετά επιθετικά και είναι λάδια σχεδόν 3 χρόνων. Δεν καταλαβαίνω πάντως γιατί το αυτοκίνητο απο μόνο του δε σου λέει να τα αλλαξεις νωρίτερα? Σε mercedes c200 στα 2 χρόνια και ας μη συμπλήρωνες τα χιλιόμετρα σου έλεγε να αλλάξεις τα λάδια.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 09:51.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.