BMW-Motorsport.gr

BMW-Motorsport.gr (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/index.php)
-   Σειρά 3 - Γενικά Θέματα (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/forumdisplay.php?f=77)
-   -   Ε90 320d (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=13298)

topmar 27-10-09 20:08

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από skatzoxoiros (Μήνυμα 334220)
Μάριε δυστυχώς το αμάξι θα το πάρω την Πέμπτη το πρωί γιατι μεσολαβεί η αργία της 28ης... Αλλιώς θα το είχα αυριο το πρωί.
Το θέμα με την τροχαλία στα diesel το έχω συζητήσει με όλους τους συναδέλφους που έχουν ταξί BMW, όλοι τις αλλάζουν προοληπτικά στα 100.000 για να μην τους αφήσει στο δρόμο όπως το δικό μου. Απο όσο μου είχαν πεί συνήθως οι τροχαλίες αυτές κόβονται στα 120.000 οπότε πίστευα οτι έχω αρκετό δρόμο ακόμη... Φαντάζομαι πως θα πρέπει να έπαιξε μεγάλο ρόλο στον τρόπο που δουλευει το αυτοκίνητο καθώς στο δικό μου το 70% περίπου των χιλιομέτρων του τα έχει κάνει μέσα στην πόλη, δίχως μεγάλα και ξεκούραστα ταξίδια, ενώ οι συνάδελφοι απο άλλες πόλεις που τα έχουν συνήθως δε δουλευουν στον "πόλεμο" (έκφραση που χρησιμοποιούμε οι οδηγοί ταξί για την κίνηση μέσα στην πόλη).
Θα σας ενημερώσω όταν το παραλάβω...

Πάντως έχετέ το υπόψην όσοι έχετε diesel... Απο την αντιπροσωπία μου επιβεβαίωσαν πως όντως υπάρχει θέμα κυρίως στις παλιότερες εκδόσεις με τα 150ps και τα 163ps, σε τέτοιο κινητήρα δεν τους είχε ξανατύχει... (ίσως επειδή είναι αρκετά καινούριος και δεν έχουν κάνει τα χιλιόμετρα που χρειάζεται τα αυτοκίνητα που τον φορούν)

Θα το έχω υπόψη και θα ζητάω έλεγχο του συγκεκριμένου εξαρτήματος σε κάθε σέρβις Κώστα, αν κι έχω μόλις 33000ΚΜ ακόμα.....έχω "ψωμιά"....

topmar 27-10-09 20:09

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από oldcarskickass (Μήνυμα 334281)
Έχει βγει καινούρια τροχαλία για το δικό σου;

Ή για τα προηγούμενα(*150-163ps);

Εμένα πλέον έχει 125.000 χλμ, αλλά δεν έχω παρατηρήσει ΤΙΠΟΤΑ που να προδίδει κάποια δυσλειτουργία.

Εσένα είναι με τα 163ΗΡ?? Καμμιά βλάβη έκτακτη έως τώρα να ξέρουμε οι νεότεροι??

giannis 116 27-10-09 20:10

Απο οτι καταλαβα απ την περιγραφη της βλαβης του Σκατζοχοιρου καθως και απ τις φωτογραφιες του και εχοντας και τη δικη μου προσωπικη εμπειρεια απ την παρολιγο καταστροφη της ιδιας τροχαλιας στροφαλου στο δικο μου μοτερ, πιστευω πως αν ειναι να σπασει δε σε προειδοποιει με καποιον ανυσηχητικο ηχο, απλα σπαει, ξεκολλαει το ελαστικο απ το μεταλλικο μερος, κι αυτο ειναι ολο.
Το προλαμβανεις μονο αν το δει καποιος οπως το ειχε δει στο δικο μου ο πατερας μου.

topmar 27-10-09 20:12

Κωδικός BMW υπάρχει για να ξέρω??

skatzoxoiros 27-10-09 21:08

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kplc16 (Μήνυμα 334225)
Η τροχαλια δε γουργουριζε καθολου ; δε σε προειδοποιησε;
Θα αλλαξεις και αντλια νερου μαζι;

Καμμία προειδοποίηση! Ούτε θόρυβος, ούτε τράνταγμα, ούτε συντονισμός όπως προανέφερε ο Γιάννης!
Η αντλία νερού δεν έχει καμμια σχέση...

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από oldcarskickass (Μήνυμα 334281)
Έχει βγει καινούρια τροχαλία για το δικό σου;

Ή για τα προηγούμενα(*150-163ps);

Εμένα πλέον έχει 125.000 χλμ, αλλά δεν έχω παρατηρήσει ΤΙΠΟΤΑ που να προδίδει κάποια δυσλειτουργία.

Δε ξέρω αν είναι το ίδιο ακριβώς το εξάρτημα, πάντως εγώ είχα μάθει αναφορές για τα 2λιτρα με τα 163 αλογα πως κόβεται η συγκεκριμένη τροχαλία εκεί, γυρω στα 120.000 Km.
Μήπως την έχει αλλάξει ο προηγούμενος ιδιοκτήτης του αυτοκινητου?

Δες αλλη μια περίπτωση με τον κινητήρα σου (520d, 163ps) που το πρόλαβε πριν τον αφήσει στον δρόμο
http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...ad.php?t=21702

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από topmar (Μήνυμα 334288)
Κωδικός BMW υπάρχει για να ξέρω??

Η τροχαλία είναι το νουμερο 1, με αριθμό 11237799153
http://www.realoem.com/bmw/showparts...85&hg=11&fg=18

topmar 27-10-09 22:56

Thanks Κώστα....

oldcarskickass 28-10-09 00:40

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από topmar (Μήνυμα 334284)
Εσένα είναι με τα 163ΗΡ?? Καμμιά βλάβη έκτακτη έως τώρα να ξέρουμε οι νεότεροι??

Όχι καμία έκτακτη βλάβη από όταν το πήρα.

Το βιβλίο σέρβις πέρα από τα προβλεπόμενα σέρβις και αλλαγή ελαστικών από καλοκαιρινά σε χειμερινά δεν αναφέρει τίποτα.

Να θυμίσω πως είναι το 120d Ε87 01/06 με χειροκίνητο κιβώτιο, κινητήρα έχω τον M47N20.

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από skatzoxoiros (Μήνυμα 334296)
Καμμία προειδοποίηση! Ούτε θόρυβος, ούτε τράνταγμα, ούτε συντονισμός όπως προανέφερε ο Γιάννης!
Η αντλία νερού δεν έχει καμμια σχέση...



Δε ξέρω αν είναι το ίδιο ακριβώς το εξάρτημα, πάντως εγώ είχα μάθει αναφορές για τα 2λιτρα με τα 163 αλογα πως κόβεται η συγκεκριμένη τροχαλία εκεί, γυρω στα 120.000 Km.
Μήπως την έχει αλλάξει ο προηγούμενος ιδιοκτήτης του αυτοκινητου?

Δες αλλη μια περίπτωση με τον κινητήρα σου (520d, 163ps) που το πρόλαβε πριν τον αφήσει στον δρόμο
http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...ad.php?t=21702



Η τροχαλία είναι το νουμερο 1, με αριθμό 11237799153
http://www.realoem.com/bmw/showparts...85&hg=11&fg=18

Όπως ανέφερα πιο πάνω όχι δεν έχει γίνει καμία αλλαγή σε τίποτα εκτός των προβλεπόμενων αναλώσιμων.

Είναι εύκολο να εντοπίσεις την τροχαλία μέσα στο μηχανοστάσιο και να εκτιμήσεις την κατάσταση; (μπορώ να το σηκώσω και σε τρίποδα ώστε να δω)

skatzoxoiros 28-10-09 02:39

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από oldcarskickass (Μήνυμα 334331)
Είναι εύκολο να εντοπίσεις την τροχαλία μέσα στο μηχανοστάσιο και να εκτιμήσεις την κατάσταση; (μπορώ να το σηκώσω και σε τρίποδα ώστε να δω)

Οχι δε χρειάζεται να το σηκώσεις... η τροχαλία αυτή είναι μπροστά, στα λουριά. Θα χρειαστείς καλό φωτισμό και ισως κάποιον καθρεπτη και πολλή προσοχή... Πιστευω πως φαίνεται πριν κοπεί οτι έχει ταλαιπωρηθεί το λάστιχο ανάμεσα στα δυο μεταλλικά μέρη... Απλώς δε το περίμενα τόσο νωρίς και δεν το είχα κοιτάξει! (είχα επαναπαυθεί και στο οτι πριν ενα μήνα άλλαξαν τεντωτήρα και υποτίθεται το κοίταξαν)
Αν περιμένεις να πάρω το δικό μου θα ανεβάσω φωτό...

oldcarskickass 28-10-09 10:48

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από skatzoxoiros (Μήνυμα 334342)
Οχι δε χρειάζεται να το σηκώσεις... η τροχαλία αυτή είναι μπροστά, στα λουριά. Θα χρειαστείς καλό φωτισμό και ισως κάποιον καθρεπτη και πολλή προσοχή... Πιστευω πως φαίνεται πριν κοπεί οτι έχει ταλαιπωρηθεί το λάστιχο ανάμεσα στα δυο μεταλλικά μέρη... Απλώς δε το περίμενα τόσο νωρίς και δεν το είχα κοιτάξει! (είχα επαναπαυθεί και στο οτι πριν ενα μήνα άλλαξαν τεντωτήρα και υποτίθεται το κοίταξαν)
Αν περιμένεις να πάρω το δικό μου θα ανεβάσω φωτό...

Έγινε θα το ψάξω.

Θα περιμένω και ανανέωση από εσένα. (έρθει δεν έρθει, που εύχομαι να τελειώνεις γρήγορα)
Απλά ήθελα εκ των προτέρων (πριν το σηκώσω) να ξέρω αν χρειάζεται να αφαιρεθεί κανένα κάλυμμα.

Σήκωσε βαρδάρη σήμερα και δε θα μπορέσω θα το κοιτάξω το Σ/Κ, έχω και το κάρτερ από το Ε30 να μπαλώσω οπότε θα με φάνε τα κ@λ@μαξα.

giannis 116 28-10-09 12:18

oldcars... κοιταξε την τροχαλια και με τον κινητηρα να δουλευει. Αν τη δεις να στρεφει ανομοιομορφα τοτε κατι δεν παει καλα μ αυτη. Εγω ετσι το καταλαβα και μετα την ειδα με σταματημενο κινητηρα πως ηταν ετοιμο το λαστιχο να χωρισει απ το μεταλλο.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:46.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.