BMW-Motorsport.gr

BMW-Motorsport.gr (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/index.php)
-   Σειρά 1 - Τεχνικά Θέματα (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/forumdisplay.php?f=72)
-   -   Πρόβλημα στο στρόφαλο (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=33301)

tralas 05-10-16 13:02

Πρόβλημα στο στρόφαλο
 
καλημέρα σε όλους,

έχω και εγώ μια 116 sport του 2008 και 140 000 χμ. και εμφάνισε ένδειξη(κόκκινη) για πίεση λαδιού παρόλο που τα λάδια τα αλλάζω αρκετά συχνά και η στάθμη ήταν μια χαρά.
Στο πρώτο συνεργείο μου είπαν οτι έχει πρόβλημα η βαλβίδα λαδιού (που είχε αλλαχτεί πέρσυ 3/2015). Λόγω κολλήματος που είχαν με την εγγύηση του εξαρτήματος μου το επέστρεψαν χωρίς να προβούν σε κάποια αλλαγή.
Στο δεύτερο συνεργείο μου είπαν οτι μάλλον έχει χαλάσει ο στρόφαλος και υπάρχουν κενά τα οποία γεμίζουν με λάδι για αυτό προκαλεί και την αύξηση της πίεσης. Εύκολα μπορεί να φανεί και απο τις αλλαγές των ταχυτήτων που τρέμει το αμάξι ολόκληρο. Οπότε σαν λύση είναι η αλλαγή μηχανής (αν κατάλαβα καλά), το οποίο δεν μου ακούγεται πολύ ευχάριστα γιατί γενικά το αμάξι με έχει ταλαιπωρήσει αρκετά με πολλαπλασιαστές και τις γνωστές ασθένειες.

Έχει πάθει κανείς κάτι παρόμοιο; Κάποια επιπλέον σύσταση ή πληροφορία έχει κανείς;

rapid_fast 05-10-16 16:25

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από tralas (Μήνυμα 514977)
καλημέρα σε όλους,

έχω και εγώ μια 116 sport του 2008 και 140 000 χμ. και εμφάνισε ένδειξη(κόκκινη) για πίεση λαδιού παρόλο που τα λάδια τα αλλάζω αρκετά συχνά και η στάθμη ήταν μια χαρά.
Στο πρώτο συνεργείο μου είπαν οτι έχει πρόβλημα η βαλβίδα λαδιού (που είχε αλλαχτεί πέρσυ 3/2015). Λόγω κολλήματος που είχαν με την εγγύηση του εξαρτήματος μου το επέστρεψαν χωρίς να προβούν σε κάποια αλλαγή.
Στο δεύτερο συνεργείο μου είπαν οτι μάλλον έχει χαλάσει ο στρόφαλος και υπάρχουν κενά τα οποία γεμίζουν με λάδι για αυτό προκαλεί και την αύξηση της πίεσης. Εύκολα μπορεί να φανεί και απο τις αλλαγές των ταχυτήτων που τρέμει το αμάξι ολόκληρο. Οπότε σαν λύση είναι η αλλαγή μηχανής (αν κατάλαβα καλά), το οποίο δεν μου ακούγεται πολύ ευχάριστα γιατί γενικά το αμάξι με έχει ταλαιπωρήσει αρκετά με πολλαπλασιαστές και τις γνωστές ασθένειες.

Έχει πάθει κανείς κάτι παρόμοιο; Κάποια επιπλέον σύσταση ή πληροφορία έχει κανείς;

Εχω την εντύπωση (δε λέω βεβαιότητα αν και την έχω, για να μη γίνω γραφικός)
οτι ο αισθητήρας μετράει χαμηλή πίεση λαδιού και μόνο..
Οπότε αν έχω δίκιο, ότι και να σου είπαν για το στρόφαλο είναι μυθοπλασια...
Αυτά..

alpaneras 05-10-16 17:22

Αν έχει μεγάλα κενά στα κουζινέτα του στροφάλου η πίεση πέφτει (και δεν ανεβαίνει) οπότε ακούγεται λογικό να ανάψει το λαμπάκι. Τώρα βέβαια αν όντως έχει τόσο μεγάλα κενά ώστε να ανάψει λαμπάκι μάλλον θα είχε βαρέσει μπιέλα απο καιρό......

MarinosE46 05-10-16 17:32

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από alpaneras (Μήνυμα 514983)
Αν έχει μεγάλα κενά στα κουζινέτα του στροφάλου η πίεση πέφτει (και δεν ανεβαίνει) οπότε ακούγεται λογικό να ανάψει το λαμπάκι. Τώρα βέβαια αν όντως έχει τόσο μεγάλα κενά ώστε να ανάψει λαμπάκι μάλλον θα είχε βαρέσει μπιέλα απο καιρό......

για να χτυπήσει κουζινέτα βάσεως σε 140000 χιλιόμετρα είναι το λιγότερο απίθανο...Με 300000 χιλιόμετρα βλέπεις μοτέρ bmw και τα κουζινέτα βάσεως έχουν ακόμα την λευκή επικάλυψη πάνω...Η' κάτι δεν κατάλαβε σωστά ο φίλος ή τον πάνε για μεροκάματο...

tralas 05-10-16 21:06

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από MarinosE46 (Μήνυμα 514984)
για να χτυπήσει κουζινέτα βάσεως σε 140000 χιλιόμετρα είναι το λιγότερο απίθανο...Με 300000 χιλιόμετρα βλέπεις μοτέρ bmw και τα κουζινέτα βάσεως έχουν ακόμα την λευκή επικάλυψη πάνω...Η' κάτι δεν κατάλαβε σωστά ο φίλος ή τον πάνε για μεροκάματο...

Είναι αλήθεια ο,τι δεν είμαι του χώρου, οπότε δεν γνωρίζω αναλυτικά το θέμα, αλλά μου προκάλεσε και μένα μεγάλη εντύπωση για αυτό ρωτώ, μήπως υπάρχουν παραπάνω πληροφορίες ή εμπειρίες.

Αυτό που άλλαξαν το 2015 είναι Hydraulic valve

Stunt Mike 05-10-16 21:51

Απο τη στιγμη που σου αναψε κοκκινο λαμπακι λαδιου,σημαινει οτι ειχες χαμηλη ή και μηδενικη πιεση αρα ολα τα μεταλλα μπιελων και στροφαλου,απλα πανε για φουντο ετσι κι αλλιως....Επρεπε να το'χες σβησει ακαριαια.....Τωρα πηγαινε σ'ενα συνεργειο που εμπιστευεσαι να το ανοιξετε να δειτε ποση ζημια και αν συμφερει να επισκευαστει.....

Dimzan 05-10-16 22:53

Να πω εγω κατι χαζο, μηπως η αντλια λαδιου τα επαιξε εντελως (δε γυρναει καν) και δε σηκωνει καθολου πιεση?

Επισης, αν καταλαβα καλα, χρησιμοποιεις το αμαξι μετα απο το κοκκινο λαμπακι για τα λαδια? Αμα δε σηκωνει πιεση λαδιου τοτε απλα ξυνεις μεταλα και θα το παρεις στο χερι συντομα.

MZ3 06-10-16 02:19

Άμα τσουλάει ακόμα χωρίς πρόβλημα το αμάξι πιθανών να είναι χαλασμένος ο αισθητήρας λαδιού

tralas 06-10-16 12:03

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Dimzan (Μήνυμα 514989)
Να πω εγω κατι χαζο, μηπως η αντλια λαδιου τα επαιξε εντελως (δε γυρναει καν) και δε σηκωνει καθολου πιεση?

Επισης, αν καταλαβα καλα, χρησιμοποιεις το αμαξι μετα απο το κοκκινο λαμπακι για τα λαδια? Αμα δε σηκωνει πιεση λαδιου τοτε απλα ξυνεις μεταλα και θα το παρεις στο χερι συντομα.

Η ένδειξη εμφανίστηκε 2 φορές. Και τις δύο σταμάτησα αμέσως, έσβησα τον κινητήρα και περίμενα λίγο. Όταν ξεκίνησα πάλι δεν εμφανίστηκε για αρκετές μέρες.
Και τις δύο φορές το πήγα συνεργείο, όπως περιγράφω στο αρχικό πόστ.

Είμαστε στην φάση στην οποία το ανοίγουν για να αξιολογήσουν την ζημιά.

tsalin 06-10-16 13:48

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Stunt Mike (Μήνυμα 514987)
Απο τη στιγμη που σου αναψε κοκκινο λαμπακι λαδιου,σημαινει οτι ειχες χαμηλη ή και μηδενικη πιεση αρα ολα τα μεταλλα μπιελων και στροφαλου,απλα πανε για φουντο ετσι κι αλλιως....Επρεπε να το'χες σβησει ακαριαια.....Τωρα πηγαινε σ'ενα συνεργειο που εμπιστευεσαι να το ανοιξετε να δειτε ποση ζημια και αν συμφερει να επισκευαστει.....

Καλά, αυτά σχήματα... Κόκκινο λαμπάκι λαδιού = ακαριαία κατεστραμμένος κινητήρας και θερμοκρασίες = ακαριαία καμμένη φλάτζα, είναι λιγάκι απλουστευτικά. Οι κινητήρες δεν καίγονται ούτε διαλύονται για πλάκα -εκτός και αν έχεις μαστόρι που θέλει να στα μασήσει... Αν ο κινητήρας ήταν off, δεν θα έπαιρνε καν μπροστά ή θα το καταλάβαινε ακόμα και ήταν άσχετος -που δεν είναι, όπως φαίνεται από τη χρήση του reloem... Οπότε χαλαρά, παει σε συνεργείο το ανοίγει και εκτιμάει τη ζημιά... όπου ακούει υπερβολλές το ξανασκέφεται...


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:54.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.