BMW-Motorsport.gr

BMW-Motorsport.gr (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/index.php)
-   Σειρά 3 - Γενικά Θέματα (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/forumdisplay.php?f=77)
-   -   Ε90 320d (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=13298)

topmar 17-04-08 22:50

Ε90 320d
 
Καλησπέρα.

Ας γράψουμε εδώ όσοι έχουμε αυτό το μοντέλο (320d - 177HP) και να μοιραστούμε εμπειρίες & λύσεις στα τυχόν προβλήματα που βρίσκουμε...εάν....

Λοιπόν, το δικό μου είναι 7 ημερών και κατασκευής 18 Μαρτίου 2008. Ψάχνω εδώ που είμαι να βρώ καλύματα για τα καθίσματα αλλά δεν βρίσκω universal (φθηνλα δηλαδή) λόγω πλευρικών αερόσακων......καμμιά πρόταση για on-line αγορά?

Τι πετρέλαιο βάζετε εσείς? Εγώ Aral Diesel Ultimate και γενικώς το "ενισχυμένο"......

Επίσης ψάχνω να βρώ manual στα Ελληνικά....καμμιά "άκρη" κανείς??

skatzoxoiros 18-04-08 01:00

Εδώ είμαστε φίλε μου! :)
Σε λίγες μέρες θα δηλώνω και εγώ παρόν στην παρέα σας! :bigthumb:

Aristomenis 18-04-08 01:01

Γεια σου ρε φίλε.

Εχω 21000 χλμ και το μόνο που έχω επενδύσει πάνω στο αυτοκίνητο είναι 6,2 λ/100 χλμ μέση κατανάλωση (steptronic) και 1 λίτρο λάδι... Σε αντίτίμο έχω 35 κιλά ροπής και επιταχύνσεις που κόβουν την ανάσα. Σε κάθε πάτημα του γκαζιού κάτω απ τα 80 έχω σπινιάρισμα και μάλλον πάω για λάστιχα...

Το αυτοκίνητο είναι απίστευτο σε σημείο να έχω μισήσει τη βενζίνη.

Κωστάκη μένω στο κέντρο της Θεσσαλονίκης, έλα να με πιάσεις

topmar 18-04-08 01:19

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Aristomenis (Μήνυμα 190014)
Γεια σου ρε φίλε.

Εχω 21000 χλμ και το μόνο που έχω επενδύσει πάνω στο αυτοκίνητο είναι 6,2 λ/100 χλμ μέση κατανάλωση (steptronic) και 1 λίτρο λάδι... Σε αντίτίμο έχω 35 κιλά ροπής και επιταχύνσεις που κόβουν την ανάσα. Σε κάθε πάτημα του γκαζιού κάτω απ τα 80 έχω σπινιάρισμα και μάλλον πάω για λάστιχα...

Το αυτοκίνητο είναι απίστευτο σε σημείο να έχω μισήσει τη βενζίνη.

Κωστάκη μένω στο κέντρο της Θεσσαλονίκης, έλα να με πιάσεις

Να σε ρωτήσω κάτι, έκανες 1η αλλαγή λαδιών στα 1000 χλμ? Εδώ μου είπαν πως δεν είναι απαραίτητο, εάν θέλω μόνο & κοστίζει 150€.....

Στρώσιμο το έκανες? Λάδι έκαψε 1Λ στα πόσα χλμ? Χρειάζεται συχνό έλεγχο δλδ? Τί πετρέλαιο βάζεις, απλό?

ΦΑΝΗΣ 18-04-08 02:04

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Aristomenis (Μήνυμα 190014)
Γεια σου ρε φίλε.

Εχω 21000 χλμ και το μόνο που έχω επενδύσει πάνω στο αυτοκίνητο είναι 6,2 λ/100 χλμ μέση κατανάλωση (steptronic) και 1 λίτρο λάδι... Σε αντίτίμο έχω 35 κιλά ροπής και επιταχύνσεις που κόβουν την ανάσα. Σε κάθε πάτημα του γκαζιού κάτω απ τα 80 έχω σπινιάρισμα και μάλλον πάω για λάστιχα...

Το αυτοκίνητο είναι απίστευτο σε σημείο να έχω μισήσει τη βενζίνη.

Κωστάκη μένω στο κέντρο της Θεσσαλονίκης, έλα να με πιάσεις

Μπράβο Aristomeni ακόμα δεν το πήραμε αρχίσαμε και τις μπάντες και φαγώνουμε και λάστιχα!!!βλέπω το αναβαθμίσαμε και στα 35κιλά ροπή?:clap:αλλά να σου πώ την αλήθεια και εγώ την έχω μισήσει την βενζίνη,από τότε που το ανέβασα στα 272 άλογα,με έχουν φάει τα οκτάνια,πάντος δύσκολοι καιροί να συντηρείς τέτοιες ροπές και άλογα,άντε με το καλό και 3λιτρο.........:bowdown:

topmar 18-04-08 09:06

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ΦΑΝΗΣ (Μήνυμα 190023)
......βλέπω το αναβαθμίσαμε και στα 35κιλά ροπή?..........

Καλημέρα.

Η ροπή που αναφέρει είναι εργoστασιακή για το 320d Φάνη :)

YΓ: Έχουμε το ίδιο χρώμα στο αμάξι.....

Aristomenis 18-04-08 09:12

Η ροπή είναι η εργοστασιακή. Τα πίσω λάστιχα θέλουν αλλαγή γιατί λόγω κατάστασης ελληνικών δρόμων το αυτοκίνητο γλυστράει συνέχεια και επεμβαίνει το dtc. Λάδι έβαλα χθές το βράδυ, 800cc μετά από 21000 χλμ. Ο υπολογιστής λέει οτι θα χρειαστώ αλλαγή στα 33000. Diesel βάζω μόνο από BP...
Προσοχή στην παγοποίηση το χειμώνα. Έμεινα στη Βουλγαρία τα Χριστούγεννα και αναγκάστικα να το φέρω φορτωμένο μέσα στα χιόνια μέχρι τις Σέρρες. Έμεινε το βράδυ σε ένα γκαράζ και το πρωί πήρε μπρός κατευθείαν. Την επόμενη φορά έβαλα diesel σε βουλγαρικό πρατήριο και δεν είχα κανένα πρόβλημα. Η ελληνική αγορά δεν έχει χειμερινό diesel με αντιπαγωτικά...

topmar 18-04-08 09:15

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Aristomenis (Μήνυμα 190035)
Η ροπή είναι η εργοστασιακή. Τα πίσω λάστιχα θέλουν αλλαγή γιατί λόγω κατάστασης ελληνικών δρόμων το αυτοκίνητο γλυστράει συνέχεια και επεμβαίνει το dtc. Λάδι έβαλα χθές το βράδυ, 800cc μετά από 21000 χλμ. Ο υπολογιστής λέει οτι θα χρειαστώ αλλαγή στα 33000. Diesel βάζω μόνο από BP...
Προσοχή στην παγοποίηση το χειμώνα. Έμεινα στη Βουλγαρία τα Χριστούγεννα και αναγκάστικα να το φέρω φορτωμένο μέσα στα χιόνια μέχρι τις Σέρρες. Έμεινε το βράδυ σε ένα γκαράζ και το πρωί πήρε μπρός κατευθείαν. Την επόμενη φορά έβαλα diesel σε βουλγαρικό πρατήριο και δεν είχα κανένα πρόβλημα. Η ελληνική αγορά δεν έχει χειμερινό diesel με αντιπαγωτικά...

Πώς βλέπεις εάν θέλει συμπλήρωμα λάδια? Από την βέργα στον κινητήρα ή από την ηλεκτρονική ένδειξη? Τί λάδι βάζεις?

Σέρρες είπες?? Από εκεί είσαι????

Aristomenis 18-04-08 09:32

Η ηλεκτονική ένδειξη δεν συμβαδίζει με τη βέργα, η βέργα έλεγε οτι ήθελα 800 και το κομπιούτερ 200 (το αυτοκίνητο κρύο). Οταν αγόρασα το αυτοκίνητο πήρα 1 λίτρο castrol από την αντιπροσωπεία. Δεν είμαι από Σέρρες, όχι.

topmar 18-04-08 11:48

Μπορείς να μου πείς το ιξώδες του λαδιού και γενικώς όλη την ονομασία του?

Δεν μου είπες για το στρώσιμο & την 1η αλλαγή λαδιών στα 1000χλμ.....


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:16.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.