BMW-Motorsport.gr

BMW-Motorsport.gr (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/index.php)
-   Σειρά M - Γενικά Θέματα (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/forumdisplay.php?f=97)
-   -   M6 (E64) VS M3 (E93) - Convertible (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=33404)

DUKE 11-02-17 23:26

M6 (E64) VS M3 (E93) - Convertible
 
Αγαπητοί,

Τα φώτα σας!!

Με κύριο γνώμονα την:
a. Μελλοντική/ιστορική αξια
b. Μεταπώληση

Και κατά δεύτερο λόγο:
a. Επιδόσεις
b. Ακαμψία
c. Χρηστικότητα

Τι θα περνάτε (στο εξωτερικό και παρόμοιας αξιας αυτοκίνητα) και για ποίους λόγους.

M3 E93 MANUAL
M6 E64 SMG

Έχουμε κάποια εμπειρία από αυτά τα κάμπριο?
Ακαμψία, λοιπά προβλήματα (πατώματα κλπ).

Η Μ6 προσωπικά μου αρέσει περισσότερο, αλλα φαντάζομαι πως η οροφή της Μ3 που είναι σκληρή θα είναι πιο πρακτική και θα χρειάζεται λιγότερη συντήρηση.

Ξέρουμε ποσα Μ6 κάμπριο έχουν παραχτεί καθώς και ποσα Μ3 E93 manual?

Σκέφτομαι να ανταλλάξω το RS4 B7 Station που έχω.
Το οποιο είναι εξαιρετικό αυτοκίνητο.

Λέτε να κάνω βλακεία? Ακούω απόψεις.
Η Μ3 E46 θα μένει (είναι SMG). :love:

Raptor 12-02-17 18:07

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από DUKE (Μήνυμα 516774)
Αγαπητοί,

Τα φώτα σας!!

Με κύριο γνώμονα την:
a. Μελλοντική/ιστορική αξια
b. Μεταπώληση

Και κατά δεύτερο λόγο:
a. Επιδόσεις
b. Ακαμψία
c. Χρηστικότητα

Τι θα περνάτε (στο εξωτερικό και παρόμοιας αξιας αυτοκίνητα) και για ποίους λόγους.

M3 E93 MANUAL
M6 E64 SMG

Έχουμε κάποια εμπειρία από αυτά τα κάμπριο?
Ακαμψία, λοιπά προβλήματα (πατώματα κλπ).

Η Μ6 προσωπικά μου αρέσει περισσότερο, αλλα φαντάζομαι πως η οροφή της Μ3 που είναι σκληρή θα είναι πιο πρακτική και θα χρειάζεται λιγότερη συντήρηση.

Ξέρουμε ποσα Μ6 κάμπριο έχουν παραχτεί καθώς και ποσα Μ3 E93 manual?

Σκέφτομαι να ανταλλάξω το RS4 B7 Station που έχω.
Το οποιο είναι εξαιρετικό αυτοκίνητο.

Λέτε να κάνω βλακεία? Ακούω απόψεις.
Η Μ3 E46 θα μένει (είναι SMG). :love:



Από τη μια έχουμε ένα πολυεργαλείο / ελβετικό σουγιά που κάνει τα πάντα.

Από την άλλη 2 οχήματα με πολλούς συμβιβασμούς.

Στην ουσία αλλάζεις κατηγορία. Εγώ δε θα το έκανα

giannis 116 12-02-17 20:20

Εχουν ακουστει πολλα αρνητικα για τη στεγανοτητα μεταξυ των τμηματων της σκληρης οροφης της 3αρας.
Εγω θα εκλινα προς την 6αρα, πιο αρχοντικη, 2 κυλινδροι παραπανω, το SMG και σχεδον 100 ιπποι περισσοτεροι.

Fanatic 13-02-17 03:48

Ελβετία δεν είσαι;; Τι το θες το καμπριο;; Κρατά το πανέμορφο station.

BMW Power 13-02-17 09:46

Πολύ ωραίο δίλημμα αλλά εκτός ελληνικής πραγματικότητας.

Ο κουμπάρος μου είχε Μ6 Cabrio και ένας φίλος έχει M3 Cabrio dkg.
Κανένας από τους δύο βέβαια για καθημερινό αυτοκίνητο.

Σε γενικές γραμμές το Μ6 έχει τα διπλάσια έξοδα από το Μ3 αλλά είναι υπεραυτοκίνητο ενώ το Μ3 είναι ένα φανταστικό αυτοκίνητο που τα κάνει όλα αρκετά καλά.

Η μεταλλική οροφή του Μ3 έχει το αρνητικό χαρακτηριστικό των τριγμών ενώ η μαλακή του Μ6 αυτό του θορύβου στις υψηλές ταχύτητες.

Προβλήματα ακαμψίας δεν έχουν αλλά χρειάζονται και τα δύο μοτέρ έλεγχο και πιθανή αλλαγή μετάλλων στροφάλου όπως το S54.

Αν έπρεπε να είχα ένα αυτοκίνητο για καθημερινή χρήση, θα έπαιρνα το Μ3 μόνο manual και μόνο με edc αλλά κουπέ ή και sedan, όχι cabrio.

Αν ήταν το δεύτερο αυτοκίνητό μου θα έπαιρνα ασυζητητί το Μ6 και αν μπορούσα θα το κρατούσα για πάντα! O V10 είναι απλά απίστευτος και πιθανό συλλεκτικός όπως έχουν γίνει τα πράγματα με τα turbo M.

edit: γενικά εμπιστεύομαι το M registry για παραγωγικά στοιχεία
M3: E93 M3 convertible = 3,511 manual versus 12,708 M DCT http://www.bmwmregistry.com/model_faq.php?id=50
M6: EK91 (ECE-spec M6 convertible, LHD): 1,133 produced from 09/2006 through 07/2010 http://www.bmwmregistry.com/model_faq.php?id=22

PetrosD 13-02-17 13:35

Δεν μπορώ να σε βοηθήσω στην επιλογή σου, αλλά θα ήθελα να σε ρωτήσω.
Το αυτοκίνητο που έχεις τώρα έχει κινητήρα 4,2 λίτρων με απόδοση λίγο πάνω από 100 ίππους/λίτρο, ατμόσφαιρα και ροπή 43 περίπου κιλά και όριο στροφαρίσματος 8250. Κεντρικό διαφορικό Torsen.
Τί είδους συντήρηση χρειάζεται αυτός ο κινητήρας σε σχέση κάποιο "διαμάντι" S54 ή S85; Θέλει και αυτός αλλαγή μετάλλων;

DUKE 13-02-17 16:53

Καλησπέρα,

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας.

Απογοητευτικό, το ότι τρίζει η οροφή της Μ3..
Στην ουσία, είχα ανταλλάξει την 330ci με ένα ML500 (για τα σκουπίδια), το οποιο το αντάλλαξα με ένα Range Rover TDV8 (άρρωστο αμάξι, προσεύχομαι απλά να συνεχίσει να δουλεύει k μετά την εγγύηση όπως τώρα). Οποτε το να έχω το RS4 και το Rangie είναι εκτος από υπερβολικό, λίγο ανούσιο. Το RS το λυπάμαι να το πάω στα χιονια... Αν και το δοκίμασα πριν από 10 μέρες και ακόμα χαμογελάω.
Όπως καταλαβαίνετε το αμάξι θα είναι δεύτερο/τρίτο. Και πιο πολύ με ενδιαφέρει να είναι περιορισμένης παραγωγής και να μην χάσει αξια.
Κοιτάζω μονο για κάμπριο. Η Μ3 θα πρέπει να είναι manual (απλά γιατί δεν βγαίνουν οι καινούριες manual και όπως έχουμε δει είναι πιο περιζήτητες από τις σειριακές).
Επίσης V10 κινητήρες πιστεύω ότι δεν θα ξαναβγούν εύκολα σε παραγωγή μια και η τάση είναι σε χαμηλότερου κυβισμού turbo.
Μπορούμε να δούμε poses Μ3 κάμπριο είχαν βγει σε παραγωγή?

Προτιμάμε τις Μ3 & Μ6 από Z4 twin turbo M Sport με πρόγραμμα και λοιπές ανωριμότητες??

Ο καιρός της Ελβετία είναι ιδανικός για κάμπριο!
Βασικά έχουμε 4 εποχές τον χρόνο!

DUKE 13-02-17 17:00

Το RS4, απ όσο ξέρω δεν βγάζει προβλήματα μηχανικά.
Απλά μαζεύεται carbon στην εισαγωγή με αποτέλεσμα να χάνουν απόδοση ως και 40 άλογα. Οι Μ3 E92 είναι πιο γρήγορες, βεβαια εμενα έχει εξάτμιση k πρόγραμμα... (Έκαναν μεγάλη διαφορα).
Είναι πολύ ακριβή η συντήρηση το αυτοκινητου. Αλλα τα πράγματα που έχει πάνω είναι όλα πολύ καλά... Σε αντίθεση με τα φρένα από τις Μ3...
Γενικά δεν έχει σχέση σε θέμα αίσθησης με κανένα άλλο Audi που έχω οδηγήσει... ΜΑ ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ.

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από PetrosD (Μήνυμα 516804)
Δεν μπορώ να σε βοηθήσω στην επιλογή σου, αλλά θα ήθελα να σε ρωτήσω.
Το αυτοκίνητο που έχεις τώρα έχει κινητήρα 4,2 λίτρων με απόδοση λίγο πάνω από 100 ίππους/λίτρο, ατμόσφαιρα και ροπή 43 περίπου κιλά και όριο στροφαρίσματος 8250. Κεντρικό διαφορικό Torsen.
Τί είδους συντήρηση χρειάζεται αυτός ο κινητήρας σε σχέση κάποιο "διαμάντι" S54 ή S85; Θέλει και αυτός αλλαγή μετάλλων;


DUKE 13-02-17 17:08

Production of the M6 ended in mid-2010, with sales over the five-year run totalling 9,087 for the coupe and 5,056 for the convertible.

Only 701 examples were produced with a true 6-speed manual gearbox!!!!
(323 Coupes + 378 Convertibles)

I NEED A MANUAL !!! :bugeye:

Straight six 13-02-17 18:38

ειχαμε ενα μανουαλ Μ5 στη μπανανια θυμαμαι..αμερκανικο


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:55.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.