BMW-Motorsport.gr

BMW-Motorsport.gr (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/index.php)
-   Σειρά 3 - Γενικά Θέματα (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/forumdisplay.php?f=77)
-   -   Απο auto σε manual γινεται; (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=24874)

bmwlover 04-05-10 13:37

Απο auto σε manual γινεται;
 
Φίλοι καλησπέρα έχω μία απορία και θέλω τα φώτα σας.
Έχει ένας φίλος μία Ε46 320ι 2.2 μοντ 2004 την οποία και πουλάει και με έχει βάλει σε σκέψεις γιατί είναι πολυ προσεγμένη και πολλά έξτρα και σε κάλη τιμή.
Υπάρχει όμως ένα μείον (για εμένα τουλάχιστον για αλλους μπορεί να είναι συν) είναι αυτόματη.
Και εδώ μπαίνουν οι ερωτήσεις μου:
1) αν τη πάρω μπόρω να τη μετατρέψω σε χειροκίνητη;
2) τι θα χρειαστεί;
3) θα είναι αξιόπιστη και εύκολη μετατροπή ή θα εχω θέματα;
4)κόστος;

Ευχαριστώ εκ των πρωτέρον για τις απαντήσεις σας.

HULK 04-05-10 13:47

Εγω ειχα καποτε ενα 330 αυτοματο μεχρι που εμεινα απο σασμαν και αντι να βαλω ενα μεταχειρο παλι αποφασισα να το κανω 6αρι χειροκινητο.Το κοστος μαζι με την ζημια του σασμαν που ηταν 1500 ευρω καπου μου πηγε συνολικα 3.000 .Πολλα χρηματα αλλα απο το να εχω εκ νεου θεμα με το σασμαν τα εδωσα για να εχω το κεφαλι μου ησυχο.Η μετατροπη βεβαια πετυχε και δεν εχω κανενα θεμα απολυτως.Σου προτεινω να το παρεις αν ειναι σε καλη τιμη μιας που ειναι πιο φτηνα απο τα χειροκινητα και αν σου χαλασει τοτε προχωρα στην μετατροπη σε χειροκινητο εκτος αν δεν τα γουσταρεις καθολου τα αυτοματα.Εγω την αλλαγη την εκανα βεβαια για λογους αξιπιοπιστιας και οχι γιατι δεν συμπαθησα το αυτοματο.

ermis1975 04-05-10 13:50

Αν οδηγήσεις αυτόματο για λίγο μετά δε θα ξαναπάρεις manual!

giannis_compact 04-05-10 13:53

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ermis1975 (Μήνυμα 378741)
Αν οδηγήσεις αυτόματο για λίγο μετά δε θα ξαναπάρεις manual!

Συμφωνω απολυτα...Εγω κοιταω πως θα χαλαζει το δικο μου σασμαν να το κανω αυτοματο..

bmwlover 04-05-10 13:59

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ermis1975 (Μήνυμα 378741)
Αν οδηγήσεις αυτόματο για λίγο μετά δε θα ξαναπάρεις manual!

Έλα όμως που εγώ έχω οδηγήση και αυτοματα αλλά επειδή είμαι λοξός και της παλιάς σχολής δεν τα γουστάρω.
Αρα τι κάνουμε;
Αρα μεχρι να φάω φλασιά και να μου αλλάξει κάποιο αυτόματο τα μυαλά ή παιρνω μανουαλ ή μετατρέπω ένα auto σε manual.

bmwlover 04-05-10 14:03

Φίλε hulk το αμάξι ο γνωστός το αφήνει 16000.
Ποσο λες να είναι το κόστος στη δικία μου περίπτωση για να το μετατρέψω σε manual;
Εσυ σε τι αμάξι έκανες τη μετατροπή και τη χρειαστηκες;

HULK 04-05-10 14:05

Ρωτα ποσα σου ζητανε να στο κανουν χειροκινητο και αν η τιμη ειναι μικροτερη απο το να παρεις ενα χειροκινητο τοτε προχωρα στην μετατροπη και με την ευκαιρια πετα και μια 3.0 μηχανη πανω που οπτικα ειναι ιδιες :D

HULK 04-05-10 14:12

Μπες μια στο car.gr και ψαξε για 320 και θα βρεις και με λιγοτερα απο 16.000 .Αν θες να μιλησουμε σοβαρα δεν αξιζει καθολου για μερικα εξτρα που μπορει να εχει τα οποια σιγουρα μπορεις να βαλεις εκ των υστερων εκτος ηλιοροφης να μπεις στην διαδικασια της μεταροπης.

bmwlover 04-05-10 14:18

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από HULK (Μήνυμα 378750)
Ρωτα ποσα σου ζητανε να στο κανουν χειροκινητο και αν η τιμη ειναι μικροτερη απο το να παρεις ενα χειροκινητο τοτε προχωρα στην μετατροπη και με την ευκαιρια πετα και μια 3.0 μηχανη πανω που οπτικα ειναι ιδιες :D

¨Ολα είναι στο πρόγραμμα αλλα ένα ένα βήμα τη φορά.

bmwlover 04-05-10 14:22

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από HULK (Μήνυμα 378754)
Μπες μια στο car.gr και ψαξε για 320 και θα βρεις και με λιγοτερα απο 16.000 .Αν θες να μιλησουμε σοβαρα δεν αξιζει καθολου για μερικα εξτρα που μπορει να εχει τα οποια σιγουρα μπορεις να βαλεις εκ των υστερων εκτος ηλιοροφης να μπεις στην διαδικασια της μεταροπης.

Όσο και να έχω ψάξει δεν εχω βρεί Ε46 320ι 2.2 μοντ 2004 με ηλιοροφή κάτω απο 16000.
Τα πολλά έξτρα δεν με νοιάζουν αφου οπως είπες και εσυ μπαίνουν και αργότερα.
Αυτο που με νοιάζει είναι να είναι σε καλή κατασταση και να έχει ηλιοροφή.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 09:04.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.