BMW-Motorsport.gr

BMW-Motorsport.gr (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/index.php)
-   Σειρά 3 - Εγκαταστάσεις/Βελτιώσεις (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/forumdisplay.php?f=79)
-   -   Προβλημα με ελατηρια m pack (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=33167)

giannis_E-46 05-04-16 20:22

Προβλημα με ελατηρια m pack
 
Αλλαξα τα ελατηρια στο 46αρι και εβαλα απο m pack. Διαπιστωσα πως το χαμηλωμα στο μπροστινο αξονα εχει διαφορα ενος ποντου περιπου δηλαδη αριστερα ειναι 1 ποντο ψηλοτερα απο δεξια και μιλαω για τον μπροστινο αξονα παντα. ο αμορτισερας μου πε πως ειναι φυσιολογικο γιατι η bmw βγαζει επιτηδες την αριστερη μπροστινη μερια πιο ψηλα ωστε να ερχεται στα ισα της με το βαρος του οδηγου. ομολογω πως κουφαθηκα απο αυτο γιατι δε το εχω ξανακουσει. υπαρχει περιπτωση να ισχυει η ειναι μπαρουφες? αν εχει καποιος m pack εργοστασιακο θα μπορουσε να το τσεκαρει?

MZ3 05-04-16 22:35

μπαρουφες ολικής!
εβαλε αναποδα το ενα αμορτισερ στο λυσε δεσε

rapid_fast 06-04-16 00:13

Ολόσωστα στα είπε..
Οδηγία 31 00 Εμπρός άξονας - ύψος πορείας E46 / M3
ύψος πορείας διαφορά μεταξύ αριστερά / δεξιά
- Στην κανονική 10 χιλιοστά

giannis_E-46 06-04-16 07:15

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από rapid_fast (Μήνυμα 512417)
Ολόσωστα στα είπε..
Οδηγία 31 00 Εμπρός άξονας - ύψος πορείας E46 / M3
ύψος πορείας διαφορά μεταξύ αριστερά / δεξιά
- Στην κανονική 10 χιλιοστά

αυτο ισχυει μονο για m3 η και για m pack?

6ylinder 06-04-16 08:36

Δηλαδή στην Αγγλία τί συμβαίνει; είναι χαμηλότερο δεξιά και όταν μπαίνει και ο οδηγός μεγαλώνει η διαφορά; Έχω κ εγώ διαφορά 7mm με 2 διαφορετικά σετ ελατηρίων και πάντα μου φαινόταν μπαρούφα το ότι αριστερά πρέπει να είναι ψηλότερο.
Απλούστατα γιατί έχω δει πολλά άλλα...με ίδιο ακριβώς ύψος.

gearboxer 06-04-16 08:41

Ισχύει και στο δικό μου Ε36 η διαφορά αυτή από την πλευρά του οδηγού. Φοράω bilstein κιτρινα με ελατήρια mpack

rapid_fast 06-04-16 08:55

Και το δικό μου το απλό Ε46 έχει διαφορά 3 χιλιοστά αριστερά..
Δεν είδα την οδηγία για την Αγγλία, υποθέτω το ίδιο, αντίστροφα συμβαίνει..
Η μέτρηση στα Μ γίνεται χωρίς καθόλου φορτίο.
Η μέτρηση στα απλά γίνεται με συγκεκριμένο φορτίο σε συγκεκριμένη θέση..
Αυτά που έχουμε δεί σε άλλα αυτοκίνητα, δεν είναι αυτά που ισχύουν σύμφωνα με το εργοστάσιο..
Ποτέ δεν ξέρεις τι κουβαλάει ο άλλος, και αν κουβαλάει, αλλά είμαι σίγουρος
και βάζω και στοίχημα, οτι 240 κιλά βάρος μέσα στην καμπίνα
στα σημεία που ορίζει το εργοστάσιο δεν είχε..

BMW Power 06-04-16 09:10

1 Συνημμένο(α)
Διαβάστε από την σελίδα 30 και κάτω

LefterisK 26-04-16 20:33

μιας και αναφερθηκε παραπανω, οι αγγλοι παραπονιουνται διοτι αυτη η διαφορα παραμενει στην αριστερη πλευρα (ενω ο οδηγος βρισκεται στη δεξια πλευρα οπως γνωριζουμε)...με λιγα λογια οι βαυαροι δεν ασχολουνται για την αλλαγη αυτης της ιδιατεροτητας της αναρτησης στα δεξιοτιμονα μοντελα που παραγουν.

zaharias 29-04-16 20:34

Παρατηρησα αυτη τη διαφορα στο Μ3 κι εγω.. Οντως εχει διαφορα η μερια του συνοδηγου που το μετρησα σε ολους τους τροχους, απο κατω χειλος ζαντας μεχρι φτερο.. Τσεκαρισμενο και με Β6/μαμα ελατηρια και με schnitzer αναρτηση (αμορτισερ-ελατηρια).. Εχω κρατησει και τις μετρησεις πριν και μετα..


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 06:44.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.