BMW-Motorsport.gr

BMW-Motorsport.gr (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/index.php)
-   GPS και Car PC (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/forumdisplay.php?f=55)
-   -   Dynavin DVN-E9X (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=30946)

wolfman 28-01-13 00:33

Dynavin DVN-E9X
 
Λεβέντες γειά σας,
Σκέφτομαι να βάλω το Dynavin DVN-E9X στο Ε92 μου. Το αυτοκίνητό μου είναι non-idrive. Επειδή τα λεφτά είναι αρκετά κι επειδή έχω διαβάσει αρκετές διϊστάμενες γνώμες, θα ήθελα τις απόψεις σας, ειδικά από κάποιους που να το έχουν τοποθετήσει.

BMW Power 28-01-13 08:54

Τα Dynavin είναι η πιο κομψή προσέγγιση του κινέζικου ότι να 'ναι navi-radio-mp3-dvd-tv κλπ.

Όπως έχω δει κινέζικα no name να χαλάνε και τα Dynavin χαλάνε. Το μόνο θετικό για το τελευταίο είναι η εγγύηση και αυτή είναι και η διαφορά που πληρώνεις σε σχέση με τα no name κινέζικα. Το θέμα είναι αν τελικά είσαι διατεθειμένος να πληρώσεις την διαφορά.

Σκέψου ότι μπορείς και εσύ να παραγγείλεις από τους σχιστομάτιδες ριζοφάγους οποιοδήποτε τέτοιο μηχάνημα με το nickname σου αρκεί να πάρεις μερικά και όχι ένα.

Εδώ είναι ένα τυχαίο search με δωρεάν μεταφορικά. Το ρίσκο είναι το τελωνείο αν και οι πιο πολλοί το στέλνουν σε απλό κουτί με την ένδειξη δώρο.

xristaras 28-01-13 09:14

Ρε παιδιά τι ωραίο που είναι αυτό! Δεν το γνώριζα για να ειμαι ειλικρινής, μου λύσατε τα χερια και έψαχνα λύση, την μία έγραφα σε cd-wr την άλλη σε mp3 player...
Είναι και gps σωστα?
Η τιμή βέβαια ειναι λίγο αλμυρη για κινέζικο....

BMW Power 28-01-13 09:28

Αυτά τα κάνουν όλα αλλά θέλει προσοχή στην επιλογή του κινέζου εμπόρου.
Το Dynavin μπορείς να το πάρεις από εδώ αλλά κοστίζει τα διπλά.

xristaras 28-01-13 12:24

Το πιο φτηνό πόσο μπορεί να στοιχίζει?

BMW Power 28-01-13 13:29

Το Dynavin

Για τα κινέζικα έχει τιμές το παραπάνω link

wolfman 28-01-13 15:35

Καλά όλα αυτά παληκάρια. Το έχει δοκιμάσει κάποιος;

Driver M 28-01-13 16:21

Εγώ πάντως 800+ ευρώ για ένα κινέζικο σύστημα που δεν δείχνει καν εργοστασιακό (μιας και στα Ε9Χ η οθόνη τοποθετείται στο πάνω μέρος του ταμπλό, όχι στο κέντρο σχεδόν όπως στα Ε46) δεν θα τα'δινα ποτέ.

1000 φορές να περίμενα μήπως βρω καμια προσφορά εργοστασιακού συστήματος και να πληρώσω λίγο παραπάνω αλλά να έχω εργοστασιακό οπτικό αποτέλεσμα αλλά και ανώτερη ποιότητα, παρά τόσα χρήματα για μια κινέζικη οθόνη.
Δυνατότητες μπορεί να έχει καλές δεν αντιλέγω, απλά και πάλι το ποσό είναι τεράστιο για no name προϊόν.

xristaras 28-01-13 16:46

οκ 800 είναι πολλά αλλά αν δεν το έχεις μαμα πως θα βάλεις το γνήσιο? Δεν πάιζει παρα μονο έτσι, εμενα μου αρεσει πολύ αλλά θα περιμενω να πέσει η τιμή η να το βρω και second hand

Driver M 28-01-13 19:10

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από xristaras (Μήνυμα 477473)
οκ 800 είναι πολλά αλλά αν δεν το έχεις μαμα πως θα βάλεις το γνήσιο? Δεν πάιζει παρα μονο έτσι, εμενα μου αρεσει πολύ αλλά θα περιμενω να πέσει η τιμή η να το βρω και second hand

Tι εννοείς?

Πιστεύω ότι με κανα 1000αρικο μπορείς να βρεις καμια ευκαιρία με γνήσιο σύστημα (δηλαδή οθόνη, κουμπιά και το πάνω μέρος του ταμπλό) κι αν όχι ακόμα σε λίγο καιρό που θα πέσουν κι άλλο οι τιμές σίγουρα.

Ότι μπαίνει μπαίνει, δεν τίθεται τέτοιο θέμα, το μόνο ζήτημα είναι η τιμή του γνήσιου που είναι τσουχτερή, αλλά με κανα 1000αρικο αξίζει 10 φορές περισσότερο απ'τον Κινέζο.

MZ3 28-01-13 19:29

καλητερα λιγο ψαξιμο παραπανω και γνησιο..

xristaras 28-01-13 21:17

Δηλαδή πως μπαίνει το γνήσιο, αφαιρεις όλο το ταμπλό?επίσης το γνήσιο πόσο έχει περίπου? Για αυτό είπα πριν ότι μόνο μαμά αν το έχεις αλλιώς εκτός και αν κάνω λάθος μου φαίνεται δύσκολο να μπει.
Αν κάποιος θέλει μπορεί να βάλει θύρα USB στην BMW με 220€ αλλά αυτό είναι μερική λύση

BMW Power 28-01-13 21:22

Το γνήσιο δεν συγκρίνεται με τίποτε.

Καινούρια όλα τα ανταλλακτικά πάει X3 η τιμή με λιγότερες δυνατότητες

xristaras 28-01-13 21:40

απαγορευτικο...., πάντως όταν εψαχνα να παρω μεταχειρισμενο δεν εβρισκα με navi κ.λ.π, λίγα μοντέλα και ακριβα τώρα....

wolfman 28-01-13 22:34

Εχω ακούσει ότι καλύτερα να ψάξεις ν' αλλάξεις αυτοκίνητο παρά να προσπαθήσεις να βάλεις το μαμά idrive σύστημα. Πολύ μεγάλο το κόστος. Τώρα, αν αληθεύει αυτό...

xristaras 28-01-13 22:48

Μπορεί να είναι από τα πιο ακριβά extra, για αυτό λέω ότι αν δεν το βρεις δύσκολα το βάζεις μετά.

Driver M 29-01-13 04:06

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από xristaras (Μήνυμα 477491)
Δηλαδή πως μπαίνει το γνήσιο, αφαιρεις όλο το ταμπλό?επίσης το γνήσιο πόσο έχει περίπου? Για αυτό είπα πριν ότι μόνο μαμά αν το έχεις αλλιώς εκτός και αν κάνω λάθος μου φαίνεται δύσκολο να μπει.
Αν κάποιος θέλει μπορεί να βάλει θύρα USB στην BMW με 220€ αλλά αυτό είναι μερική λύση

Nαι, αφαιρείς όλο το ταμπλό κι αλλάζεις το πάνω μέρος του. Μετά προγραμματισμό και καθάρισες.
Για κάποιον που ξέρει δεν είναι κάτι δύσκολο.

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από BMW Power (Μήνυμα 477492)
Το γνήσιο δεν συγκρίνεται με τίποτε.

Καινούρια όλα τα ανταλλακτικά πάει X3 η τιμή με λιγότερες δυνατότητες

Δεν μίλησε κανείς για καινούριο.
Μεταχειρισμένα ήδη παίζουν στα 1500 και πιστεύω ότι σε κανα χρόνο θα βρίσκεις και με χιλιάρικο.
Ίσως να μην έχει όλες τις δυνατότητες του Κινέζου, αλλά έχει όλα όσα χρειάζεται κάποιος (navi κλπ), ανώτερη ποιότητα και πάνω απ'όλα πραγματικά εργοστασιακό αποτέλεσμα.

Προσωπικά, ούτε 1500 θα'δινα για το εργοστασιακό, ούτε 800 για τον Κινέζο, αφού το μόνο που μου λείπει είναι ένα gps το οποίο το έχω έξτρα (bluetooth έχω το εργοστασιακό), αλλά αν ήθελα ντε και καλά να βάλω θα περίμενα να πετύχω μια καλή σε εργοστασιακό μεταχειρισμένο, αλλιώς δεν θα πείραζα τίποτα.

xristaras 29-01-13 08:34

σωστή προσέγγιση και μάλιστα τώρα που τα ευρω είναι δύσκολα....

το εργοστασιακό bluetooth πως το έχεις, είναι καποιο απαο τα κουμπιά στο τιμόνι? το έβαλες μετά εκ των υστέρων ?

BMW Power 29-01-13 08:47

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Driver M (Μήνυμα 477506)
Δεν μίλησε κανείς για καινούριο.
Μεταχειρισμένα ήδη παίζουν στα 1500 και πιστεύω ότι σε κανα χρόνο θα βρίσκεις και με χιλιάρικο.

Ρώτησε ο xristaras πόσο κάνει και επειδή δεν υπάρχει retrofit η τιμή είναι προσεγγιστική.
Είναι τελείως ανόητο να βάλεις γνήσιο στις μέρες μας με κόστος πάνω από 4.000 ευρώ.

Έχεις βρεί τα πάντα με 1.500 ευρώ και αν ναι που? ενδιαφέρομαι.

Driver M 29-01-13 14:13

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από BMW Power (Μήνυμα 477513)
Ρώτησε ο xristaras πόσο κάνει και επειδή δεν υπάρχει retrofit η τιμή είναι προσεγγιστική.
Είναι τελείως ανόητο να βάλεις γνήσιο στις μέρες μας με κόστος πάνω από 4.000 ευρώ.

Έχεις βρεί τα πάντα με 1.500 ευρώ και αν ναι που? ενδιαφέρομαι.

Eγώ όχι, αλλά αυτή την τιμή είδα πάνω κάτω σε "άλλο" φόρουμ της bmw από 2 μέλη που το'χουν τοποθετήσει.

Χρηστάρα, το bluetooth είναι εργοστασιακό, δεν το τοποθέτησα εγώ, και δεν έχει κάποια έξτρα κουμπιά απλά έχει κάποιες νέες επιλογές το σύστημα professional που εμφανίζουν στην οθόνη πλήκτρα ώστε να μη χρειάζεται να χρησιμοποιήσεις το κινητό σου για κάποια κλήση, και φυσικά μπορείς να καλείς και να απαντάς στις κλήσεις σου πατώντας απλά το κουμπάκι πάνω στο τιμόνι.
Βολεύει πάρα πολύ, ιδίως σε ταξίδια, αλλά με 1200 ευρώ που το κοστολογούσε η bmw δεν θα το επέλεγα.
Ωστόσο ήρθε κατα λάθος το αμάξι μου εξοπλισμένο με αυτό γιατί κάποιος κωδικός εξοπλισμού είχε μπερδευτεί με κάποιον άλλο, και ο αντιπρόσωπος δεν μου ζήτησε παραπάνω χρήματα, οπότε μου'ρθε τσάμπα!
Έτσι σίγουρα αξίζει. :rofl2:

wolfman 30-01-13 19:45

Εχει ρωτήσει κάποιος για το κόστος υλικών+τοποθέτηση; Μπορούν εδώ να κάνουν τοποθέτηση;

xristaras 30-01-13 23:40

Δεν νομίζω να είναι πολύ δύσκολο να μπει, ένας που έχει μαγαζί με αξεσουάρ θα το κάνει εύκολα

wolfman 31-01-13 07:05

Το κόστος που κυμαίνεται; Αυτό είναι το πιο βασικό..

xristaras 31-01-13 13:38

φαντάζομαι κόστος εγκαταστασης radio cd, π.χ 30-40-50 € ...?
το κοστος αγοράς είναι μεγάλο αδερφέ...

wolfman 31-01-13 16:50

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από xristaras (Μήνυμα 477639)
φαντάζομαι κόστος εγκαταστασης radio cd, π.χ 30-40-50 € ...?
το κοστος αγοράς είναι μεγάλο αδερφέ...

Αυτό φαντάζομαι κι εγώ.. Αν ήταν προσιτό ποιός θα έβαζε Κινέζους;
Εχει ακουσθεί καμμία μαμίσια προσφορά (λέω... μήπως);

xristaras 21-03-13 08:10

Τελικά καθόμουν και σκεφτόμουν χθες ότι είναι πολύ ακριβή λύση, μάλλον με βλέπω να αγοράζω ένα mp3 palyer να τον συνδέω με καρφί καρφί στην aux θυρα και αυτό είναι. Βέβαια με προβληματίζει τι ήχο θα έχω, το λέω αυτό γιατί την λύση καρφί καρφί την δουλέρυω τωρα με το κινητό μου και δεν εχω καλό ήχο, άσε που δεν βλέπεις στην οθόνη του business cd τι πάιζει.
Ισως μια άλλη καλή λύση είναι να έβαζα ένα professional cd της BMW μεταχειρσμένο, επίσης ρώρησα στην BMW να βάλω θυρα usb στο ντουλαπάκι και θέλουν 220 €...

wolfman 12-04-13 17:01

Να ρωτήσω ρε παιδιά, αυτό το DVN-E60 που θα έρθει σύντομα, το ξέρει κανείς;
Εχουμε καμιά πληροφόρηση γι' αυτό;
Κάνει για αυτοκίνητα με non-idrive;

BMW Power 13-04-13 21:29

Γιατί υπάρχει Ε60 χωρίς Idrive;


Δεν υπάρχει!

wolfman 14-04-13 07:46

Είπα κι εγώ!


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:55.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.