BMW-Motorsport.gr

BMW-Motorsport.gr (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/index.php)
-   Σειρά Z - Εγκαταστάσεις/Βελτιώσεις (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/forumdisplay.php?f=103)
-   -   ΜΕΤΑΤΡΟΠΗ Ζ4 ΣΕ Ζ4 Μ? (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=28036)

FD3S 13-05-11 23:39

ΜΕΤΑΤΡΟΠΗ Ζ4 ΣΕ Ζ4 Μ?
 
Καλησπέρα θα ήθελα να ρωτήσω κάποια πράγματάκια καθώς έχω μαύρη νύχτα από μετατροπές σε ΒΜW.
Για να έχει νόημα το τοπικ θα ήθελα να καταρχήν να ρωτήσω ποιές διαφορές έχει ένα Z4M από ένα απλό Ζ4?

1) Εαν βρει κάποιος ένα τροπέτο Μ αξίζει η μετατροπή του απλού σε Μ ή δεν θα είναι ποτέ το ίδιο? Αν όχι γιατί?

2) Κάποιο γενικό κόστος συτής της μετατροπής?

3) Υπάρχουν μάστορες που να αναλαμβάνουν την πλήρη μετατροπή?

4) Με ΚΤΕΟ, αδειες κτλ τι χρειάζεται?

mitsos_chania 14-05-11 14:19

Ξεκιναμε καταρχην με τι Ζ4 εχεις.Αν ειναι 3λιτρο δεν νομιζω οτι αξιζει να ασχοληθεις με μετατροπη(οχι πως πιστευω πως αν ειναι λιγοτερα κυβικα αξιζει...)

Εαν βρεις λοιπον τροπετο Μ το πιθανοτερο ειναι οτι αν αλλαχτουν τα παντα θα γινει Μ.Δε νομιζω οτι υπαρχει καμια διαφορα στο σασι του απλου με το Μ

Το κοστος της μετατροπης εξαρταται με το τροπετο που θα βρεις.Αν θες να γινει μεσα εξω Μ δεν νομιζω να καθαριζεις με λιγοτερα απο 15χιλιαρικακια(με πραγματα σε αριστη κατασταση)

Μαστορες για να κανουν την μετατροπη σιγουρα θα υπαρχουν απλα θελει πολυ προσοχη στην επιλογη για να μην το πληρωσεις μετα...

Οσο για το κτεο, τα παντα γινονται.Βεβαια παιζει ρολο αν το αυτοκινητο ειναι αγορασμενο απο ελλαδα ή απο εξω

Η αποψη μου λοιπον ειναι να μην ασχοληθεις με μετατροπη.Αν ειναι 3λιτρο το αυτοκινητο και νομιζεις οτι χρειαζεσαι παραπανω δυναμη υπαρχουν λυσεις υπερσυμπιεσης που θα σε υπερκαλυψουν.Αν παλι θες Μ καλυτερα να ψαξεις να βρεις ενα ετοιμο,που το σιγουρο ειναι οτι θα σου βγει φθηνοτερο

stef 14-05-11 15:01

Πούλα το αμάξι σου και πάρε original Ζ4 Μ μεταχειρισμένο!

themis78 14-05-11 15:27

Συμφωνώ!!! με τον Στεφ(ανο?).

stef 14-05-11 17:58

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από themis78 (Μήνυμα 426979)
Συμφωνώ!!! με τον Στεφ(ανο?).

:nod::nod::nod:

giannis 116 14-05-11 20:49

Κι εγω με τη σειρα μου θα συμφωνησω με τους προηγουμενους.

FD3S 15-05-11 00:12

σας ευχαριστώ ολους σας για τις απαντησεις σας. να ξεκαθαρίσω ότι δεν έχω Z4.
βασικά θα ήθελα να μάθω τι ακριβώς διαφορετικό έχει το Μ από το απλό. Για να καταλάβω εαν μια μετατροπή είναι πετυχημένη ή όχι.

Κινητήρα, αμορτισερ ελατηρια Μ, μπλοκέ, σποιλερ καπό, carbon εσωτερικα κάποια κομμάτια, αυτοκόλλητα.
Ηλεκτρονικα και ηλεκτρολογικα έχει διαφορετικά? Κιβώτιο σασμαν κτλ? Διάβασα σε άλλο ποστ στο φορουμ ότι έχει διαφορά στο μεταξόνιο 2 εκατοστά, ισχύει?Κάτι άλλο σε διαφορα?
Μήτσο γράφεις ότι δεν νομίζεις να έχουν διαφορά στο σασί. Υπάρχει κάποιος που να το ξέρει σίγουρα αυτό? Γιατί ειναι το πιο βασικό πιστευω?

stef 15-05-11 00:17

Take a look

http://en.wikipedia.org/wiki/BMW_Z4

Kαι διευκρίνησέ μας εαν θέλεις εαν μιλάς για E85 ή Ε86...

FD3S 15-05-11 01:57

Ναι αυτό ξεχαστηκα. Ε85 μιλάω.

SerafeimS3 15-05-11 02:55

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από FD3S (Μήνυμα 426909)
Καλησπέρα θα ήθελα να ρωτήσω κάποια πράγματάκια καθώς έχω μαύρη νύχτα από μετατροπές σε ΒΜW.
Για να έχει νόημα το τοπικ θα ήθελα να καταρχήν να ρωτήσω ποιές διαφορές έχει ένα Z4M από ένα απλό Ζ4?

1) Εαν βρει κάποιος ένα τροπέτο Μ αξίζει η μετατροπή του απλού σε Μ ή δεν θα είναι ποτέ το ίδιο? Αν όχι γιατί?

2) Κάποιο γενικό κόστος συτής της μετατροπής?

3) Υπάρχουν μάστορες που να αναλαμβάνουν την πλήρη μετατροπή?

4) Με ΚΤΕΟ, αδειες κτλ τι χρειάζεται?

...........σας ευχαριστώ ολους σας για τις απαντησεις σας. να ξεκαθαρίσω ότι δεν έχω Z4.
βασικά θα ήθελα να μάθω τι ακριβώς διαφορετικό έχει το Μ από το απλό. Για να καταλάβω εαν μια μετατροπή είναι πετυχημένη ή όχι.

Κινητήρα, αμορτισερ ελατηρια Μ, μπλοκέ, σποιλερ καπό, carbon εσωτερικα κάποια κομμάτια, αυτοκόλλητα.
Ηλεκτρονικα και ηλεκτρολογικα έχει διαφορετικά? Κιβώτιο σασμαν κτλ? Διάβασα σε άλλο ποστ στο φορουμ ότι έχει διαφορά στο μεταξόνιο 2 εκατοστά, ισχύει?Κάτι άλλο σε διαφορα?
Μήτσο γράφεις ότι δεν νομίζεις να έχουν διαφορά στο σασί. Υπάρχει κάποιος που να το ξέρει σίγουρα αυτό? Γιατί ειναι το πιο βασικό πιστευω?

καταρχάς για να μη μιλάμε τσάμπα πες μας τι ακριβώς σκέφτεσαι-θες να κάνεις .... έχεις σκοπό να πάρεις ένα Z4 2.0 π.χ. και να το μετατρέψεις σε Μ?εάν ναι θα συμφωνήσω με τους προλαλίσαντες...Γνώμη μου είναι να πας κατευθείαν σε Μ εάν το σηκώνει η τσέπη σου..Άλλη λύση είναι ενα 3.0 Ζ4 με κομπρέσσορα + mpack ....


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:39.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.