BMW-Motorsport.gr

BMW-Motorsport.gr (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/index.php)
-   Σειρά M - Γενικά Θέματα (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/forumdisplay.php?f=97)
-   -   Bmw M3 E30.....η ιστορια ενος θρυλου στην Ελλαδα! (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=235)

Sport_Evolution 07-04-17 16:30

Τι είναι αυτό το καινούργιο φρούτο; Hamann E30 M3 από τρακαρισμένη εν έτει 1995 Sport Evolution σύμφωνα με την αγγελία, με καινούργιο σκελετό και κινητήρα 2.5 λίτρων αποδίδοντα (καθίστε)...303 ίππους - καλοταϊσμένους ή σκελετωμένους δεν το γνωρίζω! Από ό,τι γνωρίζω, εκτός από την αρχική Haman Laguna Seca E30 M3 3.5 Turbo δεν παρήχθη άλλη. Παρεμπιπτόντως, οι πίσω τροχοί είναι 275, μεγαλύτεροι και από τους τροχούς της Ηartge H36 3.5 που ήταν 265. Δεδομένου ότι μιλάμε για γερμανούς όμως, τέτοιες ακρότητες είναι συνηθισμένες.

Γ. Ν.

Υ.Γ. Μετά από χρόνια δισταγμών, έρευνας και σχεδιασμού, άλλαξα τα περίφημα Bridgestone S-02 που ήταν πλέον 20 ετών (!) στη Μ3 με TOYO Proxes T1-R. Επί τη ευκαιρία, πήγα και τις 5 ζάντες στους περίφημους Lepsons εδώ στην Αγγλία για πλήρη ανακατασκευή. Λίγες ημέρες αργότερα και με την Μ3 να αναπαύεται στο γκαράζ πάνω σε 4 τρίποδα και 4 γρύλους, παρέλαβα τις ζάντες και κόντεψα να πάθω σοκ από την τελειότητα της εργασίας. Οι ζάντες είναι αδύνατον να ξεχωρίσουν από καινούργιες. Βαμμένες φυσικά στο αυθεντικό χρώμα Nogaro Silver (συμπεριλαμβανομένων των καπακιών με τα πλαστικά παξιμάδια) και με το ασημί χείλος, ήταν πραγματικά προτιμότερο να τις βάλω κορνίζα παρά στο αυτοκίνητο! Αγόρασα και καινούργια αυτοκόλλητα σήματα BMW για τα κέντρα των τροχών ώστε πλέον τα πάντα, λάστιχα ζάντες και καπάκια να είναι 100% καινούργια. Όσον αφορά το συνολικό κόστος (διπλάσιο από αυτό που υπολόγιζα αρχικά), καλύτερα μην ρωτήσετε. Ίσως το ρήμα <<γδέρνω>> σας λέει κάτι.
Δυστυχώς, λόγω ελλείψεως φωτογραφικής μηχανής αυτή την εποχή δεν έχω φωτογραφίες να παρουσιάσω, αναμένω όμως το καλοκαίρι πρώτα ο Θεός να βγάλω τις δέουσες φωτογραφίες υψηλής ανάλυσης, μετά και το απαραίτητο γυάλισμα, ώστε το τελικό αποτέλεσμα να είναι για κορνίζα.

Fanatic 07-04-17 17:23

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Sport_Evolution (Μήνυμα 517618)
Τι είναι αυτό το καινούργιο φρούτο; Hamann E30 M3 από τρακαρισμένη εν έτει 1995 Sport Evolution σύμφωνα με την αγγελία, με καινούργιο σκελετό και κινητήρα 2.5 λίτρων αποδίδοντα (καθίστε)...303 ίππους - καλοταϊσμένους ή σκελετωμένους δεν το γνωρίζω! Από ό,τι γνωρίζω, εκτός από την αρχική Haman Laguna Seca E30 M3 3.5 Turbo δεν παρήχθη άλλη. Παρεμπιπτόντως, οι πίσω τροχοί είναι 275, μεγαλύτεροι και από τους τροχούς της Ηartge H36 3.5 που ήταν 265. Δεδομένου ότι μιλάμε για γερμανούς όμως, τέτοιες ακρότητες είναι συνηθισμένες.

Γ. Ν.

Υ.Γ. Μετά από χρόνια δισταγμών, έρευνας και σχεδιασμού, άλλαξα τα περίφημα Bridgestone S-02 που ήταν πλέον 20 ετών (!) στη Μ3 με TOYO Proxes T1-R. Επί τη ευκαιρία, πήγα και τις 5 ζάντες στους περίφημους Lepsons εδώ στην Αγγλία για πλήρη ανακατασκευή. Λίγες ημέρες αργότερα και με την Μ3 να αναπαύεται στο γκαράζ πάνω σε 4 τρίποδα και 4 γρύλους, παρέλαβα τις ζάντες και κόντεψα να πάθω σοκ από την τελειότητα της εργασίας. Οι ζάντες είναι αδύνατον να ξεχωρίσουν από καινούργιες. Βαμμένες φυσικά στο αυθεντικό χρώμα Nogaro Silver (συμπεριλαμβανομένων των καπακιών με τα πλαστικά παξιμάδια) και με το ασημί χείλος, ήταν πραγματικά προτιμότερο να τις βάλω κορνίζα παρά στο αυτοκίνητο! Αγόρασα και καινούργια αυτοκόλλητα σήματα BMW για τα κέντρα των τροχών ώστε πλέον τα πάντα, λάστιχα ζάντες και καπάκια να είναι 100% καινούργια. Όσον αφορά το συνολικό κόστος (διπλάσιο από αυτό που υπολόγιζα αρχικά), καλύτερα μην ρωτήσετε. Ίσως το ρήμα <<γδέρνω>> σας λέει κάτι.
Δυστυχώς, λόγω ελλείψεως φωτογραφικής μηχανής αυτή την εποχή δεν έχω φωτογραφίες να παρουσιάσω, αναμένω όμως το καλοκαίρι πρώτα ο Θεός να βγάλω τις δέουσες φωτογραφίες υψηλής ανάλυσης, μετά και το απαραίτητο γυάλισμα, ώστε το τελικό αποτέλεσμα να είναι για κορνίζα.

Πως περνούσες ΜΟΤ με λάστιχα 20ετιας???

Sport_Evolution 07-04-17 21:48

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Fanatic (Μήνυμα 517619)
Πως περνούσες ΜΟΤ με λάστιχα 20ετιας???

1. Από τα 20 αυτά χρόνια, τα τελευταία 18 η Μ3 είναι μονίμως στο ιδιωτικό μου γκαράζ, δηλαδή δεν την χτυπά ο ήλιος ούτε και ποτέ οδηγείται σε βροχή (ας γελάσουμε τώρα!).

2. Τα 20 τελευταία χρόνια, η Μ3 διήνησε 19,772 χιλιόμετρα.

3. Τα Bridgestone S-02 ήταν πολύ σκληρά ελαστικά, με πολύ μεγάλη ενίσχυση στα πλαϊνά και δείκτη ταχύτητας ZR (πάνω από 260 km/h). Ειλικρινά δεν έχω δει πιο σκληρά πλαϊνά - κυριολεκτικά πέτρα.

4. Ουδέποτε ταλαιπώρησα τα λάστιχα με υπερστροφή ή ολίσθηση. Γενικά, ήμουν καλό παιδί :ices_ange

5. Τέλος, αν έβλεπες τα ελαστικά δεν θα πίστευες ούτε κατά διάνοια ότι είναι άνω των 5 ετών. Το ελάχιστο βάθος πέλματος ήταν 4.5-5.0 mm, πολύ πάνω απο το κατώτερο επιτρεπτό των 1.6 mm. Δεν υπήρχε η παραμικρή ρωγμή, σχισμή ή εμφανής φθορά εκτός από μικρορωγμές γήρανσης στο πέλμα. Στεναχωρήθηκα πολύ που έπρεπε να τα αποχωριστώ δεδομένου ότι δεν υπάρχουν πλέον τόσο καλά ελαστικά δρόμου στην διάσταση των 16". Αυτός ήταν και ο λόγος που καθυστέρησα τόσο να τ' αλλάξω - περίμενα μήπως η Bridgestone δεήσει να τα βγάλει ξανά στην παραγωγή στην διάσταση των 16".

Ουδέποτε είχα την παραμικρή παρατήρηση σε MOT για οποιοδήποτε θέμα της Μ3. Always passed with flying colours!

Τα ανωτέρω δεν σημαίνουν επ ουδενί ότι πρέπει κάποιος να οδηγεί με ελαστικά 20-ετίας, ιδιαίτερα αν πρόκειται να υπερβεί τα 160-180 km/h. Η περίπτωσή μου είναι όπως αντιλαμβάνεσαι τελείως ιδιάζουσα.

Γ. Ν.

m_power_lunatic 07-04-17 22:41

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από BMW Power (Μήνυμα 517594)
Τι είναι αυτό το τούμπανο με 2302 πινακίδα?

Το ξερεις ποιο ειναι απλα δεν σου ερχεται τωρα.Ο Αλεξανδρος λεει οτι ειναι καλυτερο απο το μαυρο του και σιγουρα ξερει τι λεει.Εγω θα πω οτι το ασημι του ειναι καλυτερο απο το ασπρο :)

Αλεξανδρε βαλε το νυχι απ evo2 μπροστα,το λευκο οπως και το κοκκινο ειναι ονειρο σε αυτο το αμαξι.

m_power_lunatic 07-04-17 23:16

Βαλε ρε ανθρωπε και το σηματακι στην μασκα,με πεθαινεις τωρα!!!!!!!

Fanatic 08-04-17 11:37

Συγνώμη για να καταλάβω. Τρία είναι τα Μ3 Ε30 του Alpaneras???

BMW Power 08-04-17 18:48

Προς το παρόν μόνο 3 :twak:

BMW Power 09-04-17 17:41

https://youtu.be/PF8gphph8FU

alpaneras 10-04-17 09:22

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από m_power_lunatic (Μήνυμα 517622)
Το ξερεις ποιο ειναι απλα δεν σου ερχεται τωρα.Ο

Αλεξανδρε βαλε το νυχι απ evo2 μπροστα,το λευκο οπως και το κοκκινο ειναι ονειρο σε αυτο το αμαξι.

Έγινεεε...

https://www.dropbox.com/s/blhtjegydu...10309.jpg?dl=0

m_power_lunatic 10-04-17 12:31

Mε εκαψες ρε....ειμαι καραγκιοζης με την Μ3 Ε30,σχεδον ''τελειωσα'' χαχαχαχα!!!!

Αμα βαλεις και το σηματακι μπροστα και πιτσιλιστιρια θα αναψω τσιγαρο και ας μην καπνιζω!!!!!

P.S Ακομα να ερθεις σε περιμενω,δεν ξερω αν ερθεις με την νυφουλα την λευκή μήπως φύγεις με taxiplon ή taxibeat!

santo 10-04-17 13:24

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από m_power_lunatic (Μήνυμα 517653)
Mε εκαψες ρε....ειμαι καραγκιοζης με την Μ3 Ε30,σχεδον ''τελειωσα'' χαχαχαχα!!!!

Αμα βαλεις και το σηματακι μπροστα και πιτσιλιστιρια θα αναψω τσιγαρο και ας μην καπνιζω!!!!!

P.S Ακομα να ερθεις σε περιμενω,δεν ξερω αν ερθεις με την νυφουλα την λευκή μήπως φύγεις με taxiplon ή taxibeat!

να γίνουν οι αλλαξοκολιές!!!! άμεσα!!!
δώστε πόνο!!:greenboun

BMW Power 10-04-17 18:40

Αυτό τι είναι?

https://youtu.be/CbkUdD3s-Jw

Sport_Evolution 10-04-17 19:11

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από BMW Power (Μήνυμα 517656)
Αυτό τι είναι?
https://youtu.be/CbkUdD3s-Jw

Ακούγεται εξακύλινδρος (S50B30). Υπάρχουν και φωτογραφίες αλλού.

Γ. Ν.

m_power_lunatic 10-04-17 21:14

Δημητρη 286 φοραει (ισως 3.2 μπλοκ με καπακι 286) ητανε καποτε δρομισιο κοκκινο πριν πολλα χρονια,μετα εγινε track tool και τωρα αναβασιαρικο.Δεν φοραει τιποτα τρελα πραγματα μην φανταστεις.Καμια σχεση με του Τροβα η του Ευθυμιου το οποιο ειναι και το καλυτερο ολων στην Ελλαδα (γνησιο Linder αρχικα 2.3 τωρα 2.5).

Vasilis M3 10-04-17 21:16

Του Τροβά που το είδα χθες είχε WBA πλαίσιο...

Φάουλ ο Ευθυμίου τόσα χρόνια...εγω αν είχα τέτοιο αμάξι θα το είχα όπως έτρεχε τότε:ylsuper:

konoss 11-04-17 01:06

Οντως του Ευθυμιου ειναι linder και αν θυμαμαι καλα 1988' spec .

m_power_lunatic 11-04-17 06:56

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Vasilis M3 (Μήνυμα 517661)
Του Τροβά που το είδα χθες είχε WBA πλαίσιο...

Φάουλ ο Ευθυμίου τόσα χρόνια...εγω αν είχα τέτοιο αμάξι θα το είχα όπως έτρεχε τότε:ylsuper:

Του Τροβα ειναιι πολυ καλο και με καλα πραγματα πανω,ητανε δρομισιο πολυ παλια ασπρο και το κυκλοφορουσε ο ιδιος.Βασιλη ειναι μετατροπη δεν ειναι γνησιο το εχουμε ξαναπει παλια,καμια σχεση με του Ευθυμιου που ειναι κορυφη οπως ειπαμε η με του Κεχαγια.

georgepap 11-04-17 14:10

https://www.car.gr/9952220-bmw-m3-30-215hp

m_power_lunatic 11-04-17 17:52

Έχουμε ξαναμιλήσει παλιότερα για αυτό το αυτοκίνητο,το είχε συνονόματος μου είναι ανακατασκευασμένο και γαλλικών διαγραφών και χωρίς οροφή.Ειχε γαλλικά νούμερα κυκλοφορίας και τώρα από ότι ΛΕΝΕ έχει ελληνικά νούμερα.

BMW Power 12-04-17 07:43

Αυτό σκέφτηκα και εγώ Γιάννη. Λογικά το έκανε όπως και ο Μιχάλης το ασημί.
Ετοιμάζουν επίσης ένα 34 και ένα 36.

m_power_lunatic 12-04-17 09:04

Ετοιμαζουν να βαλουνε πινακιδες ελληνικες ή το εν λογω καταστημα να βγαλει προς πωληση ενα Ε34 Και ενα Ε36???

Παντως στα χρηματα αυτα βρισκεις ειδικη εκδοση οχι απλο.Για τα δεδομενα της Ελλαδας ειναι εξωφρενικη τιμη με εξαιρεση τιποτα συλλεκτες που δεν τους νοιαζει και δεν πολυξερουνε.Θεωρω οτι αν το αυτοκινητο ειναι και εσωτερικα οπως ειναι εξωτερικα μια τιμη ενδεικτικη θα ητανε κατι μεταξυ 35-50.000 ευρω maximum (εχει κανει και εξωτερικο βαψιμο και rebuild κινητηρα στην Ελλαδα πριν καποια χρονια).Σε αυτα τα χρηματα των 75.000 ευρω βρισκεις εξω αβαφτα και με μη ανακατασκευασμενο κινητηρα.

BMW Power 12-04-17 09:41

Συμφωνώ για την τιμή.

Τα άλλα 2 είναι σε φάση ανακατασκευής ώστε να πουληθούν με Ελληνικές πινακίδες.

PetrosD 12-04-17 11:45

Για το βάψιμο ξέρω ότι αν είναι άβαφτο αξίζει περισσότερα χρήματα. Για την ανακατασκευή κινητήρα όμως; Γιατί το ανακατασκευασμένο έχει μικρότερη αξία;

m_power_lunatic 12-04-17 17:19

Οτιδήποτε ξεφεύγει από το εργοστασιακό είναι μειονέκτημα στον χώρο των κλασσικών από τον αιώνα τον άπαντα.

Ανακατασκευή κινητήρα=πολλά χλμ πολύ ταλαιπωρία κακή συντηρηση

Μπορεί να έχει πολλά χλμ και καλοδιατηρημένο με σέρβις και όχι βιασμενο και να είναι μία χαρά.Το έχουνε αποδείξει τα μοτέρ BMW χιλιάδες φορές.

stef 13-04-17 06:15

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από m_power_lunatic (Μήνυμα 517677)
Έχουμε ξαναμιλήσει παλιότερα για αυτό το αυτοκίνητο,το είχε συνονόματος μου είναι ανακατασκευασμένο και γαλλικών διαγραφών και χωρίς οροφή.Ειχε γαλλικά νούμερα κυκλοφορίας και τώρα από ότι ΛΕΝΕ έχει ελληνικά νούμερα.

Ώπα, ώπα....
Είχε φανάρια κίτρινα;
Κυκλοφορούσε μέσα δεκαετίας με ΕΥ πινακίδες;

m_power_lunatic 13-04-17 07:25

Οχι Στεφανε αλλο ειναι αυτο που λεμε και αλλο αυτο που λες.Πες μας και εσυ ομως για αυτην που λες :greenboun;)

stef 13-04-17 09:05

Την είχε φίλος από τη Συρία μέσα δεκαετίας 1990 (ο οποίος ειχε και 850)
Την αγόρασε απο Γάλλο που εφευγε απο Ελλάδα και γύρισε πινακίδες από γαλλικές σε ΕΥ
Το αυτοκίνητο με την μεγάλη πλημμύρα το βγάλαμε απο γκαράζ Καβουρι μέσα στις λάσπες...
Φτιάχτηκε και μετα πωλήθηκε κάπου προς Β.Π σε έναν κύριο.
Έκτοτε χάθηκαν τα ίχνη του...

giogio 20-04-17 14:55

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από m_power_lunatic (Μήνυμα 517677)
Έχουμε ξαναμιλήσει παλιότερα για αυτό το αυτοκίνητο,το είχε συνονόματος μου είναι ανακατασκευασμένο και γαλλικών διαγραφών και χωρίς οροφή.Ειχε γαλλικά νούμερα κυκλοφορίας και τώρα από ότι ΛΕΝΕ έχει ελληνικά νούμερα.

Γιαννη του συνονοματου Γαλλου ειναι αυτο? Ηταν 2,5 λιτρο με εξατμισεις και ολα τα καλουδια. Το εκανε μαμα? Εχω να του μιλησω αρκετα χρονια...

TSAF 20-04-17 15:57

https://www.motorsportauctions.com/c...+Brilliant+Red

BMW Power 22-04-17 08:25

https://www.youtube.com/watch?v=Ld16...ature=youtu.be

m_power_lunatic 22-04-17 10:55

Εκεί με τα μοτέρ και τα χρώματα με τα καπάκια τα μπέρδεψε λίγο,έκανε μερικά λαθάκια.

Ααααα να μην ξεχάσω για τους εξυπνακηδες που είναι σίγουροι 100% και τα ξέρουνε όλα και δεν αφήνουνε περιθώριο λαθους που και που εδώ στην Ελλαδα ας προσέξουνε λίγο την συγκεκριμένη Μ3 Ε30 και θα καταλάβουνε κάτι (αυτό πάει σε καποιον συγκεκριμένο που θα το διαβάσει εδώ στην Ελλάδα και στο φορουμ).

Up yours mate!:thefinger

BMW Power 22-04-17 19:28

Το χειρότερο ήταν το check όπου δεν ήξερε/θυμόταν ότι είναι για τα φώτα των φρένων.....

BMW Power 22-04-17 19:29

Στείλε ΡΜ Γιάννη...

TSAF 24-04-17 16:03

παιδια με ποιον τα εχετε?

KAZA 24-04-17 16:55

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από TSAF (Μήνυμα 517792)
παιδια με ποιον τα εχετε?

Για τον παρακάτω Κύριο λένε....
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από BMW Power (Μήνυμα 517770)


m_power_lunatic 24-04-17 20:48

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από KAZA (Μήνυμα 517794)
Για τον παρακάτω Κύριο λένε....

Mε αφορμη αυτο το βιντεο αναφερομαι εγω σε καποιον εδω στην Ελλαδα,οχι στον κυριο του βιντεο.

TSAF 25-04-17 09:36

λοιπον εχω κατι ευχαριστω να σας πω, αποφασισα να ξεκινησω ανακατασκευη το Ε30. Πιστευω οτι εφτασε η ωρα του για ενα αυτοκινητο που ειναι καθημερινο και oχι garage queen. Λογικα θα το ξεκινησω τον Δεκεμβριο που θα γυρισει απο Χαλκιδικη. Γενικη φανοποια, εσωτερικο, τα παντα απο κατω, καινουργια πλεξουδα, μοτερ / σασμαν εκπληξη, καινουργια αναρτηση, κουκουλα, hardtop τα παντα ολα. Φυσικα και μετα απο ολα αυτα θα συνεχισει να ειναι καθημερινο και οχι garage queen.

BMW Power 26-04-17 13:47

Με το καλό εύχομαι Δημήτρη!

Δώσε πληροφορίες για μοτέρ

alpaneras 26-04-17 14:43

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από BMW Power (Μήνυμα 517818)
Με το καλό εύχομαι Δημήτρη!

Δώσε πληροφορίες για μοτέρ

S65 απλό για καθημερινή χρήση!!!:ylsuper:

TSAF 26-04-17 15:06

σκεφτομαι για Ν54 που προσωπικα πιστευω οτι ειναι φοβερο μοτερ


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 09:08.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.