BMW-Motorsport.gr

BMW-Motorsport.gr (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/index.php)
-   Σειρά 3 - Γενικά Θέματα (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/forumdisplay.php?f=77)
-   -   ΤΟ ΕΣΠΑΣΑ ΚΑΙ ΗΡΕΜΗΣΑ? (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=22257)

BILL007 06-11-09 17:13

ΤΟ ΕΣΠΑΣΑ ΚΑΙ ΗΡΕΜΗΣΑ?
 
Καλησπέρα παιδιά.Θα σας πω εν συντομία τι έπαθα χτες βράδυ και θα ήθελα την δική σας γνώμη (πέρα του μηχανικού μου).

Χτες το βράδυ λοιπόν κατά τις 4 τα ξημερώματα έκανα κόντρα απο φανάρι σε φανάρι με ένα χιουντάι κουπέ.
Πριν ξεκινήσω τα "πατήματα" το αμάξι ήταν ζεστό (είχα ηδη κάνει 30 χιλιόμετρα...).Κάνουμε στο πρώτο φανάρι ολα οκ...Πάμε στο δεύτερο και ξαναπατάμε...

Ε,εκει εγινε η τρελή κατάσταση! Πρώτη τέρμα κοντά στον κόφτη,πάω να κάνω αλλαγή και το κιβώτιο δεν έπερνε καμία σχέση...Επιτόπου ο συμπλέκτης έχασε τη μισή διαδρομή του και δεν πατιόταν με τίποτα!Το κιβώτιο λες και του έριξες τσιμέντο-ΜΠΛΟΚΑΡΙΣΜΕΝΟ ΕΝΤΕΛΩΣ!:bugeye:
Σταματημένος σβήνω το αμάξι.Πατάω συμπλέκτη και προσπαθώ να βάλω όπισθεν που με πολύ κόπο κατάφερα να βάλω...Την ξαναβγάζω...Ανάβω τη μηχανή βγάζω και ξαναβάζω όπισθεν και το κιβώτιο ξεκομπλάρει!:bananasmi
Ολα ΟΚ γυρίζω σπίτι (τρομοκρατημένος...λεω πάει ο δίσκος διαλύθηκε ο θεος ξέρει πως...)

Σήμερα το πρωι παίρνω το αμάξι...
Ξεπαρκάρω με όπισθεν όλα οκ!
1ή,2ά,3ή κίνηση...Ολα οκ!
Βγαίνω στην Συγγρού,άδεια, 1ή,2ά,3ή,4ή κοντά στους κόφτες αλλαγή και πέρασμα σε 5ή...Ολα οκ!

Γενικότερα για να μην σας τα πολυλέω,το αμάξι δείχνει ΟΚ (Δόξα το Θεό).
Δεν πατινάρει πουθενά,δεν διστάζει πουθενά,το τέσταρα...

Η απορία μου όμως απο αυτό το γεγονός ακόμα παραμένει!
Γιατί έγινε αυτό?
Κάτι κόλλησε μεσα στο κιβώτιο?Κάποιο γρανάζι?
Ο δίσκος βρέθηκε εκτός θέσης και ξαναπάτησε?(αν είναι δυνατόν κάτι τέτοιο)
Τι ήταν αυτό που έγινε?
:nixweiss:

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απόψεις σας...

Φιλικά Βασίλης:friday:

Nick_E60_GR 06-11-09 17:17

Τα υγρά του συμπλέκτη? Τρόμπα? Εξαέρωση? Διαρροή? Λογικά δεν πρέπει να είναι κάτι σοβαρό, αλλά θέλει ψάξιμο..

BILL007 06-11-09 17:19

Δεν είδα κάτι να έτρεξε φίλε Νίκο...Και το βράδυ που σταμάτησα επιτόπου και το πρωί...Απο κάτω όλα καθαρά

Nick_E60_GR 06-11-09 17:21

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από BILL007 (Μήνυμα 337920)
Δεν είδα κάτι να έτρεξε φίλε Νίκο...Και το βράδυ που σταμάτησα επιτόπου και το πρωί...Απο κάτω όλα καθαρά

Αν έχεις αέρα ή κολλάει το εμβολάκι της τρόμπας δεν θα δεις υγρά πουθενά.. κάνε ένα check-up στο κύκλωμα να δεις. Τα υγρά φρένων τα έχεις τσεκάρει καθόλου? Από τακάκια φρένων πως πας? Είναι στα τελευταία τους? Ίσως να έχει πέσει πολύ η στάθμη των υγρών και να έχει μπει αέρας στο κύκλωμα (είναι κοινό)

BILL007 06-11-09 17:23

Χμμμ...Θα πάω Δευτέρα να το δει και ο μηχανικός μου...Απλα μου κάνει περιέργια που ξεκόμπλαρε κατ'αυτόν το τρόπο (και πως κόμπλαρε βέβαια...)

Υπάρχει περίπτωση να ξανακολλήσει?Σήμερα έγραψα περί τα 70 χιλιόμετρα απροβλημάτιστα...

Nick_E60_GR 06-11-09 17:34

Φυσικά και υπάρχει.. αλλά αν δεν νιώθεις δυσλειτουργία, το πρόβλημα πρέπει να είναι στην τρόμπα του αμπραγιάζ..

BILL007 06-11-09 17:36

H αλήθεια φίλε Νίκο είναι οτι το αμπραγιάζ μου δεν πατάει και πολύ καλά...
Δηλαδή δεν είναι απόλυτη η διαδρομή...Αν τύχει και το πατήσεις λίγο στραβά πατιέται πιο πλάγια...

saikoE39 06-11-09 17:39

Την εχω παθει με τον συμπλεκτη λογο κακης εξαερωσης....αλλα δεν κομπλαρε το σασμαν...με σβηστο το μοτερ...το σασμαν δουλευε μια χαρα.....!!!!!!

BILL007 06-11-09 18:18

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από saikoE39 (Μήνυμα 337937)
Την εχω παθει με τον συμπλεκτη λογο κακης εξαερωσης

Δεν έχω κάνει κάποια εργασία στο αμάξι στο θέμα δίσκος/πλατό,συμπλέκτης...

Είναι δυνατόν το κύκλωμα να χρειάζεται εξαέρωση?

Nikos120i 06-11-09 18:25

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από BILL007 (Μήνυμα 337913)
Καλησπέρα παιδιά.Θα σας πω εν συντομία τι έπαθα χτες βράδυ και θα ήθελα την δική σας γνώμη (πέρα του μηχανικού μου).

Χτες το βράδυ λοιπόν κατά τις 4 τα ξημερώματα έκανα κόντρα απο φανάρι σε φανάρι με ένα χιουντάι κουπέ.
Πριν ξεκινήσω τα "πατήματα" το αμάξι ήταν ζεστό (είχα ηδη κάνει 30 χιλιόμετρα...).Κάνουμε στο πρώτο φανάρι ολα οκ...Πάμε στο δεύτερο και ξαναπατάμε...

Ε,εκει εγινε η τρελή κατάσταση! Πρώτη τέρμα κοντά στον κόφτη,πάω να κάνω αλλαγή και το κιβώτιο δεν έπερνε καμία σχέση...Επιτόπου ο συμπλέκτης έχασε τη μισή διαδρομή του και δεν πατιόταν με τίποτα!Το κιβώτιο λες και του έριξες τσιμέντο-ΜΠΛΟΚΑΡΙΣΜΕΝΟ ΕΝΤΕΛΩΣ!:bugeye:
Σταματημένος σβήνω το αμάξι.Πατάω συμπλέκτη και προσπαθώ να βάλω όπισθεν που με πολύ κόπο κατάφερα να βάλω...Την ξαναβγάζω...Ανάβω τη μηχανή βγάζω και ξαναβάζω όπισθεν και το κιβώτιο ξεκομπλάρει!:bananasmi
Ολα ΟΚ γυρίζω σπίτι (τρομοκρατημένος...λεω πάει ο δίσκος διαλύθηκε ο θεος ξέρει πως...)

Σήμερα το πρωι παίρνω το αμάξι...
Ξεπαρκάρω με όπισθεν όλα οκ!
1ή,2ά,3ή κίνηση...Ολα οκ!
Βγαίνω στην Συγγρού,άδεια, 1ή,2ά,3ή,4ή κοντά στους κόφτες αλλαγή και πέρασμα σε 5ή...Ολα οκ!

Γενικότερα για να μην σας τα πολυλέω,το αμάξι δείχνει ΟΚ (Δόξα το Θεό).
Δεν πατινάρει πουθενά,δεν διστάζει πουθενά,το τέσταρα...

Η απορία μου όμως απο αυτό το γεγονός ακόμα παραμένει!
Γιατί έγινε αυτό?
Κάτι κόλλησε μεσα στο κιβώτιο?Κάποιο γρανάζι?
Ο δίσκος βρέθηκε εκτός θέσης και ξαναπάτησε?(αν είναι δυνατόν κάτι τέτοιο)
Τι ήταν αυτό που έγινε?
:nixweiss:

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απόψεις σας...

Φιλικά Βασίλης:friday:

Με όλο το σεβασμό...όταν κάνεις κόντρες και κόφτες συνέχεια το αμάξι ο,τι συντήρηση κι αν του κάνεις θα σκάσει, δε θα αντέξει...1600άρι μοτέρ έχεις, δεν έχεις κανένα ενισχυμένο 2λτ και πάνω, οπότε προσοχή.

Δε ακούγονται καλά αυτά που γράφεις. Μπορεί τώρα να είναι όλα καλά...αλλά έχεις κάνει κάποια ζημιά...και σαν να μην έφτανε αυτό...συνεχίζεις να το σκίζεις.

Φίλε μου δε θέλω να σε απογοητεύσω, αλλά έτσι όπως πας θα το πάρεις αγκαλιά...οπότε πρόσεχε, χαλαρά και τη Δευτέρα στο μηχανικό σου.

Panoz_335i 06-11-09 18:26

Πορισμα: ΠΟΤΕ κοντρες με Hundai

Dimzan 06-11-09 18:39

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Panoz_335i (Μήνυμα 337960)
Πορισμα: ΠΟΤΕ κοντρες με Hundai

xaxaxaxa


Βασιλη κατα 99% εξαερωση.. Τωρα να χανει απο πουθενα λιγο δυσκολο ψαξτο ομως..

sm6 06-11-09 18:41

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Panoz_335i (Μήνυμα 337960)
Πορισμα: ΠΟΤΕ κοντρες με Hundai

και να ηθελε να κανει πανο, λιγο δυσκολο...:bigthumb:
η Hunda επεσε!

BILL007 06-11-09 18:44

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από sm6 (Μήνυμα 337964)
και να ηθελε να κανει πανο, λιγο δυσκολο...:bigthumb:
η Hunda επεσε!

χαχαχαχαχαχα!!!!!:rofl2:
Πληροφοριακά πάντως ο τύπος έμεινε πίσω στο 1ο πάτημα, 1 καρότσα...:D
Δυστηχώς το 2ο δεν έγινε ποτέ...:icon02:

BILL007 06-11-09 18:45

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Panoz_335i (Μήνυμα 337960)
Πορισμα: ΠΟΤΕ κοντρες με Hundai

χαχαχαχαχαχαχαχα!!!!!!!:rofl2: :rofl2:

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Dimzan (Μήνυμα 337963)
Βασιλη κατα 99% εξαερωση.. Τωρα να χανει απο πουθενα λιγο δυσκολο ψαξτο ομως..

Δευτέρα θα πάω να το κοιτάξω Δημήτρη...:)

a.samaro 06-11-09 19:02

Μα βρε Βασίλη ... με Χιουντάι ;; (you die ??) :rofl2:
Γιατί δίνεις δικαιώματα;; :rofl2:

konc 06-11-09 19:03

Πάντως το huyndai έφυγε, το πεμβε έμεινε...

BILL007 06-11-09 19:07

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από a.samaro (Μήνυμα 337970)
Μα βρε Βασίλη ... με Χιουντάι ;; (you die ??)
Γιατί δίνεις δικαιώματα;; :rofl2:

χαχαχαχαχα!!!Τι να κάνω φίλε Αντώνη...Καθένας xαίρεται ότι έχει στα κυβικά του...:)
Τι να κοντράρω? Κάνα S2000?ή κανα Βοxter?:(

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από konc (Μήνυμα 337973)
Πάντως το huyndai έφυγε, το πεμβε έμεινε...

Όντως...heheheheh:icon_toil Aλλά στο 1ο πάτημα το πεμβε έφυγε και χαιρετούσε τη Hunda...χαχαχαχαχα!!!

z3 2.2 06-11-09 19:08

Oταν σταματησες ο συμπλεκτης πως ηταν?Ο επιλογεας με σβηστο το μοτερ τι εκανε? Τι αλλαξε και δουλεψε παλι?

BILL007 06-11-09 19:12

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από z3 2.2 (Μήνυμα 337977)
Oταν σταματησες ο συμπλεκτης πως ηταν?Ο επιλογεας με σβηστο το μοτερ τι εκανε? Τι αλλαξε και δουλεψε παλι?

Όταν σταμάτησα και το έσβησα τα ίδια ο συμπλέκτης...Μισή διαδρομή και σαν να πιεζόταν τελείως στραβά και δεν προχώραγε.
Ο επιλογές ταχυτήτων κολλημένος στο κέντρο!Δεν έμπαινε σε καμία σχέση... Λες και τον είχες τσιμεντάρει να είναι στο κέντρο...
Αυτό που άλλαξε ήταν ότι έβαλα σχεδόν χωρίς συμπλέκτη με μεγάλη προσπάθεια μια φορά όπισθεν με σβηστό,την ξανάβγαλα (με σβηστό),άναψα μηχανή πάτησα τό συμπλέκτη με πολύ δύναμη και έβαλα ξανά όπισθεν...Τότε σαν θαύμα ,σαν να λύθηκε κάτι, και ξεμπλόκαρε!:lamer:

Nikos120i 06-11-09 19:17

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από BILL007 (Μήνυμα 337979)
Όταν σταμάτησα και το έσβησα τα ίδια ο συμπλέκτης...Μισή διαδρομή και σαν να πιεζόταν τελείως στραβά και δεν προχώραγε.
Ο επιλογές ταχυτήτων κολλημένος στο κέντρο!Δεν έμπαινε σε καμία σχέση... Λες και τον είχες τσιμεντάρει να είναι στο κέντρο...
Αυτό που άλλαξε ήταν ότι έβαλα σχεδόν χωρίς συμπλέκτη με μεγάλη προσπάθεια μια φορά όπισθεν με σβηστό,την ξανάβγαλα (με σβηστό),άναψα μηχανή πάτησα τό συμπλέκτη με πολύ δύναμη και έβαλα ξανά όπισθεν...Τότε σαν θαύμα ,σαν να λύθηκε κάτι, και ξεμπλόκαρε!:lamer:

Πάει το σασμάν :help: ...όπως έγραψα και στη προηγούμενη σελίδα, σαν να μην έφτανε αυτό...το έσκισες κιόλας μετά...

sm6 06-11-09 19:18

το να σου εκανε βουντου στο δευτερο πατημα ο χουντακας για να σε περασει, το απεκλεισες ως πιθανοτητα...? http://vespaforumhellas.gr/Smileys/default/zulu.gif

z3 2.2 06-11-09 19:21

Δυο θεματα μου ερχονται στο μυαλο.
1) Στο θεμα συμπλεκτης ισως παιζει στραβωμενη η και ραγισμενη πεταλιερα (δλδ εκει που "δενει" το πενταλ)
2) Στο θεμα του επιλογεα....ισως να πηγε να παρει κανα δυο(!) ταχυτητες μαζι.....(ναι.....γινεται....)
Απλες υποθεσεις κανω....τσεκαρε την πεταλιερα παντως διεξοδικα για ραγισμα αφου λες οτι το πενταλ σου κανει οντως κουλαμαρες

BILL007 06-11-09 19:24

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Nikos120i (Μήνυμα 337984)
Πάει το σασμάν ...όπως έγραψα και στη προηγούμενη σελίδα, σαν να μην έφτανε αυτό...το έσκισες κιόλας μετά...

Φίλε Νίκο σίγουρα κάτι έγινε...Δεν το συζητάμε...Το θέμα είναι αν είναι κάτι που υποβόσκει και καραδοκεί να ξαναεμφανιστεί,ή ήταν μια "άτυχη" στιγμή που κάπως "εμφανίστηκε" και "εξαφανίστηκε"... (μην με ρωτήσετε ξανα πως,γιατί απ'ότι φαίνεται θαύματα γίνονται και στις μέρες μας...):dblthumb2

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από sm6 (Μήνυμα 337986)
το να σου εκανε βουντου στο δευτερο πατημα ο χουντακας για να σε περασει, το απεκλεισες ως πιθανοτητα...? http://vespaforumhellas.gr/Smileys/default/zulu.gif

χαχαχαχαχαχαχα!!!!!!Στάθη αυτό δεν το κοίταξα...Έχεις να προτείνεις τίποτα περι αυτού?χχαχαχαχαχα!!!:rofl2: :rofl2:

stratos 06-11-09 19:27

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από BILL007 (Μήνυμα 337979)
Όταν σταμάτησα και το έσβησα τα ίδια ο συμπλέκτης...Μισή διαδρομή και σαν να πιεζόταν τελείως στραβά και δεν προχώραγε.
Ο επιλογές ταχυτήτων κολλημένος στο κέντρο!Δεν έμπαινε σε καμία σχέση... Λες και τον είχες τσιμεντάρει να είναι στο κέντρο...
Αυτό που άλλαξε ήταν ότι έβαλα σχεδόν χωρίς συμπλέκτη με μεγάλη προσπάθεια μια φορά όπισθεν με σβηστό,την ξανάβγαλα (με σβηστό),άναψα μηχανή πάτησα τό συμπλέκτη με πολύ δύναμη και έβαλα ξανά όπισθεν...Τότε σαν θαύμα ,σαν να λύθηκε κάτι, και ξεμπλόκαρε!:lamer:

Ακούγεται κανένας θόρυβος σαν κροτάλισμα απο τι κιβώτιο? Δοκίμασες να βάλεις 5η και να σπρώξεις ελάχιστα το αυτοκίνητο μπρος πίσω?

Ελπίζω να μην έσαπασε κανενα κομματάκι απο το συγχρονιζέ ή να έφυγε καμία φλίδα απο κανένα δόντι και να μάγκωσε...

Παράξενο να θέλει εξαέρωση ο συμπλέκτης έτσι ξαφνικά. αλλά όπως είπαν και πιο πάνω, αμα το σκίζεις λογικό είναι να εμφανίσει κάτι κάποια στιγμή...

BILL007 06-11-09 19:27

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από z3 2.2 (Μήνυμα 337990)
Δυο θεματα μου ερχονται στο μυαλο.
1) Στο θεμα συμπλεκτης ισως παιζει στραβωμενη η και ραγισμενη πεταλιερα (δλδ εκει που "δενει" το πενταλ)
2) Στο θεμα του επιλογεα....ισως να πηγε να παρει κανα δυο(!) ταχυτητες μαζι.....(ναι.....γινεται....)
Απλες υποθεσεις κανω....τσεκαρε την πεταλιερα παντως διεξοδικα για ραγισμα αφου λες οτι το πενταλ σου κανει οντως κουλαμαρες

Θα τσεκαριστεί και αυτό φίλε Δημήτρη...

BILL007 06-11-09 19:36

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από stratos (Μήνυμα 337997)
Ακούγεται κανένας θόρυβος σαν κροτάλισμα απο τι κιβώτιο? Δοκίμασες να βάλεις 5η και να σπρώξεις ελάχιστα το αυτοκίνητο μπρος πίσω?

Ελπίζω να μην έσαπασε κανενα κομματάκι απο το συγχρονιζέ ή να έφυγε καμία φλίδα απο κανένα δόντι και να μάγκωσε...

Παράξενο να θέλει εξαέρωση ο συμπλέκτης έτσι ξαφνικά. αλλά όπως είπαν και πιο πάνω, αμα το σκίζεις λογικό είναι να εμφανίσει κάτι κάποια στιγμή...

Φίλε Στράτο δεν ακούγεται κανένας παράξενος ήχος...Αυτό το τσέκαρα το βράδυ κιόλας που δεν είχε ηχορύπανση...
Η αλήθεια σου είναι ότι δεν δοκίμασα να το σπρώξω μπρός πίσω με 5ή,γιατί πρώτη φορά το ακούω αυτό...Αν κάνω αυτό υπάρχει πιθανότητα να ακούσω κάτι?Θα πάω τώρα κιόλας να το κάνω...

Οσο για το αν έσπασε κανα κομμάτι απο το γρανάζι συγχρονιζέ ή κάποιο άλλο κομμάτι,θα ξεκόλλαγε?Ετσι απλά?Δεν θα μάσαγε μετά?Το αμάξι δεν κομπιάζει πουθενά!

Τι να πω...Δεν έχω ιδέα...Το μόνο που με ανησυχεί είναι μήπως ξαναεμφανιστεί...

Υ.Γ Έκανα και 70 χιλιόμετρα σήμερα και το δοκίμασα σε όλες τις συνθήκες...Ανηφόρες κατηφόρες,τα πάντα...:nutkick:

stratos 06-11-09 19:43

Το να σπρώξεις μπρός πίσω με 5η σημαίνει οτι αναγκάζεις τους άξονες του σασμάν να περιστραφεί με λιγότερο κόπο λόγω σχέσης μετάδωσης. Ίσως έτσι να ξεσφίνωνες κανένα κομματάκι που μπορεί να είχε φρακάρει στα συγχρονιζέ ή στα γρανάζια. αλλά τώρα ξαναδιάβασα οτι δεν μπορούσες να βάλεις καμία ταχύτητα. Το έμαθα αυτό όταν έπρεπε να γυρίσουμε λίγο τον στρόφαλο για να πιάσει το κλειδί που βγάζει την βίδα του βεντιλατέρ.

Αν ήταν πολύ μικρό κομμάτι ίσως να έπεφτε στον πάτο του κιβωτίου αλλά είναι λίγο απίθανο γιατί έτσι και αλλιώς αυτό μάλλον θα σήμαινε μεγάλο πρόβλημα... οδική βοήθεια προς συνεργείο και άλλο κιβώτιο.

Dimzan 06-11-09 19:43

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από BILL007 (Μήνυμα 338004)
..............

Υ.Γ Έκανα και 70 χιλιόμετρα σήμερα και το δοκίμασα σε όλες τις συνθήκες...Ανηφόρες κατηφόρες,τα πάντα...:nutkick:

και σε ντριφτ ε?

Geo_3D 06-11-09 19:43

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Nikos120i (Μήνυμα 337958)
Με όλο το σεβασμό...όταν κάνεις κόντρες και κόφτες συνέχεια το αμάξι ο,τι συντήρηση κι αν του κάνεις θα σκάσει, δε θα αντέξει...1600άρι μοτέρ έχεις, δεν έχεις κανένα ενισχυμένο 2λτ και πάνω, οπότε προσοχή.

Δε ακούγονται καλά αυτά που γράφεις. Μπορεί τώρα να είναι όλα καλά...αλλά έχεις κάνει κάποια ζημιά...και σαν να μην έφτανε αυτό...συνεχίζεις να το σκίζεις.

Φίλε μου δε θέλω να σε απογοητεύσω, αλλά έτσι όπως πας θα το πάρεις αγκαλιά...οπότε πρόσεχε, χαλαρά και τη Δευτέρα στο μηχανικό σου.

Mε ολο το σεβασμο...εισαι βαθια νυχτωμενος για τον Μ43!

giannis_E-46 06-11-09 19:44

μη μασας φιλε βασιλη. συνεχιζε να κανεις αυτο που λεει η καρδια σου εχοντας στο μυαλο σου πως ο m43 δεν σπαει δεν χαλαει. η μαλλον θελουμε να πιστευουμαι αυτο εμεις με το m43

Nikos120i 06-11-09 19:50

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από BILL007 (Μήνυμα 337992)
Φίλε Νίκο σίγουρα κάτι έγινε...Δεν το συζητάμε...Το θέμα είναι αν είναι κάτι που υποβόσκει και καραδοκεί να ξαναεμφανιστεί,ή ήταν μια "άτυχη" στιγμή που κάπως "εμφανίστηκε" και "εξαφανίστηκε"... (μην με ρωτήσετε ξανα πως,γιατί απ'ότι φαίνεται θαύματα γίνονται και στις μέρες μας...):dblthumb2

Κοίτα, δε μιλάμε για κάποιο ηλεκτρονικό glitch...αλλά για μηχανικό. Αυτό σημαίνει ότι αν έχει σπάσει κάτι θα έχει σπάσει και σίγουρα θα ξαναεμφανιστεί γιαυτό ΜΗΝ το πιέζεις γιατί θα κάνεις μεγαλύτερο πρόβλημα. Να το πας αμέσως στο μηχανικό.


Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Geo_3D (Μήνυμα 338011)
Mε ολο το σεβασμο...εισαι βαθια νυχτωμενος για τον Μ43!

Μάλιστα...δεν αντιλέγω, δεν είμαι μηχανικός...για πες μας εσύ τι έγινε? Μπορείς να κάνεις διάγνωση από το ίντερνετ?

Αυτό που λέω στον άνθρωπο είναι να προσέχει και να μη το πιέζει γιατί ΠΡΟΦΑΝΩΣ έχει κάποιο πρόβλημα και θα το κάνει χειρότερο. Εδώ του κόλλησε το σασμάν...τι χρειάζεται να ξέρει κάποιος για τον Μ43 δηλαδή για να το καταλάβει?

///M_Spartan 06-11-09 19:53

Ετσι ετσι...Ο Μ43 ειναι πραγματικα σκυλι !!!
Απο τους καλυτερους τετρακυλινδρους της BMW
για να μη πω οτι ειναι απο τους καλυτερους τετρακυλινδρους ever !
Χρειαζεται μια σχετικη συντηριση που και που
λογικο ειναι αλλωστε ,αλλα δυσκολα θα σε προδοσει.
Οσοι εχουν να κανουν με τετοιο μοτερ γνωριζουν και με καταλαβαινουν.

Geo_3D 06-11-09 19:54

Ε μετα απο 180000 χλμ με κοντρες,ντριφτ,κοφτες (με το 316 Μ43 ολα αυτα)...ε κατιτις θα ξερω και εγω....ασε που εντελως συμπτωματικα αναφερεσαι ισως στο πιο σκυλι μοτερ που εβγαλε ποτε η bmw....

Εσυ ποσα χλμ εχεις κανει με τον Μ43 για να τα καταλαβεις ολα αυτα που εγραψες????

BILL007 06-11-09 19:58

Παιδιά η συζήτηση για το μοτέρ νομίζω δεν είναι το θέμα μας...Ολοι γνωρίζουμε τι εστι Μ43...

Στο θέμα μας please...

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Nikos120i (Μήνυμα 338019)
Κοίτα, δε μιλάμε για κάποιο ηλεκτρονικό glitch...αλλά για μηχανικό. Αυτό σημαίνει ότι αν έχει σπάσει κάτι θα έχει σπάσει και σίγουρα θα ξαναεμφανιστεί γιαυτό ΜΗΝ το πιέζεις γιατί θα κάνεις μεγαλύτερο πρόβλημα. Να το πας αμέσως στο μηχανικό.

Γι αυτό κυρίως το λόγο δεν μπορώ να ησυχάσω φίλε Νίκο...Θα γίνει και αυτό απο Δευτέρα...

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από stratos (Μήνυμα 338009)
Αν ήταν πολύ μικρό κομμάτι ίσως να έπεφτε στον πάτο του κιβωτίου αλλά είναι λίγο απίθανο γιατί έτσι και αλλιώς αυτό μάλλον θα σήμαινε μεγάλο πρόβλημα... οδική βοήθεια προς συνεργείο και άλλο κιβώτιο.

Κοίτα και εγώ τις ίδιες σκέψεις έκανα...Απλά το θέμα είναι ότι προς το παρόν συμπεριφέρεται σαν να μην έγινε κάτι ποτέ...και αυτό είναι που με βάζει σε σκέψεις και κάθομαι σε αναμμένα κάρβουνα...

Nick_E60_GR 06-11-09 19:59

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Nikos120i (Μήνυμα 337984)
Πάει το σασμάν :help: ...όπως έγραψα και στη προηγούμενη σελίδα, σαν να μην έφτανε αυτό...το έσκισες κιόλας μετά...

Σασμάν που "πάει" δεν "ξανάρχεται" ..... Το κουσούρι μένει και είναι μόνιμο και εμφανές είτε ως ήχος είτε ως αίσθηση

BILL007 06-11-09 20:07

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Nick_E60_GR (Μήνυμα 338027)
Σασμάν που "πάει" δεν "ξανάρχεται" ..... Το κουσούρι μένει και είναι μόνιμο και εμφανές είτε ως ήχος είτε ως αίσθηση

Προς το παρόν για ήχο δεν έχουμε και ελπίζω να μην αποκτήσουμε...

Οσο για την αίσθηση ίδια παρέμεινε...Ούτε πιο σκληρό ούτε πιο μαλακό...Μόνο χτες το βράδυ είχαν μαλακώσει όλες οι σχέσεις και έμπεναν αέρα!Σε φάση που νόμιζα ότι οδήγαγα το nissan της οικογένειας...Αλλά σήμερα το πρωι είχε επανέλθει στη νορμάλ κατάσταση του και αυτό,όπως όλο αυτόν τον καιρό πριν απο το "ατύχημα"...
Ξέχασα επίσης παλιότερα να αναφέρω ότι το κιβώτιο μου έκανε ένα θέμά και παλιότερα...
Όταν είναι νεκρά πάει πολύ εύκολα ο επιλογέας προς την μεριά της 5ής!Με το ένα δάχτυλο κυριολεκτικά χωρίς καθόλου πίεση...
Ενας μάστορας στην Πάτρα που ασχολείται μόνο με τη μάρκας μας, το είχε δει και μου είχε πει οτι είναι το γρανάζι του συγχρονιζέ...
Μόνο αυτό το σύμπτωμα έκανε την επανεμφάνιση του αλλά και πάλι περιστασιακά (μόλις επέστρεψα το απόγευμα ήταν πάλι σε νορμάλ κατάσταση)...

Nick_E60_GR 06-11-09 20:22

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από BILL007 (Μήνυμα 338032)
Προς το παρόν για ήχο δεν έχουμε και ελπίζω να μην αποκτήσουμε...

Οσο για την αίσθηση ίδια παρέμεινε...Ούτε πιο σκληρό ούτε πιο μαλακό...Μόνο χτες το βράδυ είχαν μαλακώσει όλες οι σχέσεις και έμπεναν αέρα!Σε φάση που νόμιζα ότι οδήγαγα το nissan της οικογένειας...Αλλά σήμερα το πρωι είχε επανέλθει στη νορμάλ κατάσταση του και αυτό,όπως όλο αυτόν τον καιρό πριν απο το "ατύχημα"...
Ξέχασα επίσης παλιότερα να αναφέρω ότι το κιβώτιο μου έκανε ένα θέμά και παλιότερα...
Όταν είναι νεκρά πάει πολύ εύκολα ο επιλογέας προς την μεριά της 5ής!Με το ένα δάχτυλο κυριολεκτικά χωρίς καθόλου πίεση...
Ενας μάστορας στην Πάτρα που ασχολείται μόνο με τη μάρκας μας, το είχε δει και μου είχε πει οτι είναι το γρανάζι του συγχρονιζέ...
Μόνο αυτό το σύμπτωμα έκανε την επανεμφάνιση του αλλά και πάλι περιστασιακά (μόλις επέστρεψα το απόγευμα ήταν πάλι σε νορμάλ κατάσταση)...

ένα-ένα μας τα βγάζεις Βασίλη χεχεχε

Είχες θόρυβο όταν έγινε το τελευταίο συμβάν ....γκρρρρρρ κλπ? (πάνω στην αλλαγή που ..δεν έγινε)

BILL007 06-11-09 20:31

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Nick_E60_GR (Μήνυμα 338041)
ένα-ένα μας τα βγάζεις Βασίλη χεχεχε

Είχες θόρυβο όταν έγινε το τελευταίο συμβάν ....γκρρρρρρ κλπ? (πάνω στην αλλαγή που ..δεν έγινε)

xexexe...Κατα βάση αυτό είχε χαθεί στην μνήμη μου (με το συγχρονιζέ και την 5ή),γιατί πάνε πάνω απο 2 χρόνια που το είχα ψάξει...Είχα συμβιβαστεί...Μιας και δεν μου δημιουργούσε/δημιουργεί το συγκεκριμένο κάποιο λειτουργικό πρόβλημα...


Χμμμ...Για θόρυβο να σου πω την αλήθεια δεν θυμάμαι...Το μόνο που θυμάμαι καθαρά είναι ότι πατώντας συμπλέκτη για να αλλάξω βγαίνοντας απο 1ή,δεν πήγαινε προς καμία κατεύθυνση λες και ήταν χτισμένες/φραγμένες όλες οι διαδρομές (και ούτε το πίεσα να πάει-πέρα απο την όπισθεν μετά όταν το είχα σβηστό)

Nick_E60_GR 06-11-09 20:43

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από BILL007 (Μήνυμα 338050)
xexexe...Κατα βάση αυτό είχε χαθεί στην μνήμη μου (με το συγχρονιζέ και την 5ή),γιατί πάνε πάνω απο 2 χρόνια που το είχα ψάξει...Είχα συμβιβαστεί...Μιας και δεν μου δημιουργούσε/δημιουργεί το συγκεκριμένο κάποιο λειτουργικό πρόβλημα...


Χμμμ...Για θόρυβο να σου πω την αλήθεια δεν θυμάμαι...Το μόνο που θυμάμαι καθαρά είναι ότι πατώντας συμπλέκτη για να αλλάξω βγαίνοντας απο 1ή,δεν πήγαινε προς καμία κατεύθυνση λες και ήταν χτισμένες/φραγμένες όλες οι διαδρομές (και ούτε το πίεσα να πάει-πέρα απο την όπισθεν μετά όταν το είχα σβηστό)

Τι να πω? Δεν πιστεύω να είναι σασμάν ...μήπως έχεις ξεχάσει κανένα εργαλείο κάτω απ' το σκουφάκι του λεβιέ? ...το λέω γιατί ξέρω ότι είσαι "πειραχτήρι" χεχε


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:21.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.