BMW-Motorsport.gr

BMW-Motorsport.gr (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/index.php)
-   Σειρά 1 - Τεχνικά Θέματα (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/forumdisplay.php?f=72)
-   -   Καιρός για τακάκια... (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=22442)

nassosbmw1 18-11-09 09:43

Καιρός για τακάκια...
 
...μετά από σχεδόν 55000+ κμ ήρθε η ώρα για αλλαγή στα πίσω τακάκια...ο κομπιούτερας αναφέρει πως απομένουν γύρω στα 500κμ για τα πίσω και καμιά 6000 για μπρος...η τιμή ανά άξονα πάει στα 150€ στο Σπανό και σκέφτομαι τη κλασική μέθοδο: αγοράζω τακάκια και τα αλλάζω μόνος μου...βρήκα τα ίδια με της μαμάς (Ferodo) στα περίπου 55€/άξονα...με το μηδενισμό τι γίνεται;μπαίνω στο κρυφό μενού και το κάνω ή έχει κάποιο άλλο κόλπο;:tapedshut
εννοείται πως θα μπουν φωτό από την αλλαγή σε στυλ "φωτορομάντζου" για όσουν θέλουν να κάνουν το ίδιο! ;)

sotirisl 18-11-09 09:48

να ρωτήσω, που μπορεί κανείς να βρει γνήσια ανταλλακτικά σε αντίστοιχές τιμές;

nassosbmw1 18-11-09 09:52

η BMW στη σειρά 1 βάζει Ferodo όπως καταλαβαίνεις,είτε τα αγοράσεις από το Σπανό ή από το εμπόριο αγοράζεις το ίδιο πράγμα με τα μισά λεφτά...και δόξα τω θεώ η Φραντζή είναι γεμάτη τέτοια μαγαζιά...;)

τη Ferodo σαν μάρκα τη χρησιμοποιώ πολλά χρόνια και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος.

george316 18-11-09 09:59

αν και δεν εχω σειρα 1,αλλα κουπε,θα συμφωνησω να πατε σε ferodo.δε βγαζουν πολυ μαυριλα και ειναι πολυ καλα σε αποτελεσμα...
σε αντιθεση με τα textar που ειναι καλα μεν(οχι οσο τα ferodo)αλλα καθε η μαυριλα στις ζαντες........θα πρεπει να μαθετε να ζειτε με αυτην...

nassosbmw1 18-11-09 10:09

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από george316 (Μήνυμα 341738)
αν και δεν εχω σειρα 1,αλλα κουπε,θα συμφωνησω να πατε σε ferodo.δε βγαζουν πολυ μαυριλα και ειναι πολυ καλα σε αποτελεσμα...
σε αντιθεση με τα textar που ειναι καλα μεν(οχι οσο τα ferodo)αλλα καθε η μαυριλα στις ζαντες........θα πρεπει να μαθετε να ζειτε με αυτην...


TEXTAR είχα βάλει στο Fiesta έναν καιρό...δε ξέρω κατά πόσο έχουν αλλάξει-βελτιωθεί αλλά ήταν η πρώτη φορά που έμεινα από φρένα κατηφορίζοντας από Καλάβρυτα...ωραία αίσθηση,οικονομικά αν κάνεις χλμ μες στην πόλη αλλά από αντοχή σε απανωτά φρένα δεν έλεγαν και πολλά...σε αντίθεση με τα ferodo που έχουν την ίδια αίσθηση και αντοχή είτε είναι καινούργια,είτε 5χιλ από το σίδερο...

NINJA2 18-11-09 10:27

Mου φενετε οτι τα τακακια μηδενιζουνε μονατους !,Τωρα αν δεν μιδενισουνε !απλα μιδενισμος απο το μενου !.

bimmer-corfu 18-11-09 14:34

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από nassosbmw1 (Μήνυμα 341742)
TEXTAR είχα βάλει στο Fiesta έναν καιρό...δε ξέρω κατά πόσο έχουν αλλάξει-βελτιωθεί αλλά ήταν η πρώτη φορά που έμεινα από φρένα κατηφορίζοντας από Καλάβρυτα...ωραία αίσθηση,οικονομικά αν κάνεις χλμ μες στην πόλη αλλά από αντοχή σε απανωτά φρένα δεν έλεγαν και πολλά...σε αντίθεση με τα ferodo που έχουν την ίδια αίσθηση και αντοχή είτε είναι καινούργια,είτε 5χιλ από το σίδερο...

δεν είναι αποκλειστικά υπεύθυνα τα τακάκια για ότι έπαθες. Ίσα ίσα...

kostis47 18-11-09 16:46

Φίλε τα τακάκια όταν τα αλλάξεις πρέπει να αλλάξεις και ένα καλώδιο για να σβήσει η ένδειξη στο καντράν αλλιώς δεν σβήνει. Το συγκεκριμένο ανταλλακτικό βρίσκεται στον αριστερό εμπρός τροχό και στον πίσω τροχό δε θυμάμαι σε ποιον. Αυτά σε e46 coupe. 25€ το είχα πληρώσει.
κοίτα το link παρακάτω:
http://bmwfans.info/parts/catalog/E4...ke_pad_sensor/

nassosbmw1 18-11-09 22:32

Τακακίων συνέχεια...
 
6 Συνημμένο(α)
Είπα το λοιπόν να αλλάξω τακάκια..
κατέβηκα μέχρι τη Φραντζή και τα πήρα...(κόστος 54€)
πήρα το λοιπόν το γρύλλο του θρυλικού φιέστα,
έβγαλα το τροχό (θαυμάστε το ζαντικό και σεις)
και να'μαστε στη περιοχή της δισκόπλακααααας...
με ένα 13άρι κλείδι και κόντρα ένα 15άρι λύνουμε τις 2 βίδες της δαγκάνας..(2 έχει μιά πάνω μια κάτω...)
αποθέτουμε ευλαβικά τη δαγκάνα και βγάζουμε τα τακάκια με το χέρι...
με ένα κομμάτι ξύλο κάνουμε μοχλό και σπρώχνουμε μέσα το έμβολο για να χωρέσουν τα νέα (παχύτερα) από τα φθαρμένα τακάκια...
τοποθετούμε τα καινούργια,και βγάζουμε μια τελευταία αναμνηστική των μαμά τακακιών προτού αποχωριστούν για πάντα από το αμάξι...:icon_pai:

παρατηρήσεις και σχόλια:
-Ευκολάκι! δε χρειάστηκα πάνω από μισή ώρα! (γρύλλος-σήκωμα-λύσιμο-δέσιμο) και στους δυο τροχούς...ήταν η πιο εύκολη και γρήγορη αλλαγή που έχω κάνει!
-η ένδειξη για τη φθορά είναι ΜΟΝΟ στο δεξιό τροχό...(παλιοτσήπιδες) και φυσικά δεν μηδενίζει...θααα πάω μετά το στρώσιμο να το σετάρουν...
Αυτά από μένα και καλοφάγωτα,;)

nassosbmw1 18-11-09 22:49

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από bimmer-corfu (Μήνυμα 341808)
δεν είναι αποκλειστικά υπεύθυνα τα τακάκια για ότι έπαθες. Ίσα ίσα...

Σε αυτό το αμαξι με τόσα τακάκια/δίσκους που είχα αλλάξει είχα καταλήξει σε 2 συμπεράσματα:από τη μαμά του το φιέστα είχε α)ΠΟΛΥ δυνατά μπροστινά φρένα αλλά με απλό δίσκο,και β)ανύπαρκτα πίσω ταμπούρα...(άρα καθαρά αυτοκίνητο πόλης)...αν η πάστα των τακακιών ήταν μάπα,σε παρατεταμένα φρεναρίσματα το τακάκι "άναβε" πάνω στον (κακώς) απλό δίσκο και έμενες από φρένα...κι επειδή το δρόμο προς τα Καλάβρυτα τον περπατάω από παιδί είναι συγκεκριμένα σημεία που φρενάρεις δυνατά αν έρχεσαι με πολλά και είναι δοκιμασία για το σύστημα φρένων σε κάθε αμάξι...ευτυχώς όταν τα χρειάστηκα δεν έτρεχα απλά ήμουν φορτωμένος ως συνήθως και απλά έκοψα με κατέβασμα απαλά και χειροφρενάκι (όσο έπιανε) ...ευτυχώς τέλειωσαν οι κατηφόρες και ούτε γάτα ούτε ζημιά...

τελικά στα τακάκια όπως και σε κάθε εξάρτημα απαιτήσεων ό,τι πληρώνεις παίρνεις...


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:34.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.