BMW-Motorsport.gr

BMW-Motorsport.gr (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/index.php)
-   Σειρά X - Τεχνικά Θέματα (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/forumdisplay.php?f=94)
-   -   ΑΛΛΑΓΗ ΜΟΤΕΡ ΡΥΘΜΙΣΗΣ ΒΑΛΒΕΤΡΟΝΙΚ (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=32645)

x3tasos 06-03-15 20:29

ΑΛΛΑΓΗ ΜΟΤΕΡ ΡΥΘΜΙΣΗΣ ΒΑΛΒΕΤΡΟΝΙΚ
 
Πριν απο περιπου ενα χρονο μου ειχε αναψει το EML. Το εσβησε ο μηχανικος μου και μου ειπε αν ξαναναψει τοτε πρεπει να γινει αλλαγη το μοτερ που ρυθμιζει τους εκκεντροφορους. Πριν κανα μηνα αναψε παλι. Το βρηκα 170ε. σε VDO. Εχω 85000χλμ Ν46 μηχανη. Για μενα αυτο ειναι απαραδεκτο με τοσα χλμ να παρουσιαζει τετοια βλαβη. Ειχα 8 χρονια ενα HONDA VTI 160PS που μετα απο 95000χλμ αγριο ξεσκισμα δεν εβγαλε το παραμικρο!!

SUPERCHARGER 06-03-15 20:50

το μοτερ του HONDA δεν εχει καμια σχεση με του BMW.

PetrosD 06-03-15 23:17

Ο μεταβλητός χρονισμός της HONDA δεν έχει καμία σχέση με το valvetronic.

Raptor 07-03-15 14:54

κι εγώ έχω 250.000+χλμ σε N42.....

rapid_fast 07-03-15 22:59

Δεν υπάρχει μοτέρ να ρυθμίζει εκκεντροφόρους..
Το μοτέρ ρυθμίζει τον έκκεντρο άξονα των βαλβίδων..
Λάδια κάθε πότε αλλάζεις?

LefterisK 07-03-15 23:36

δυσκολο να χαλασει ετσι το μοτερ βυθισματος (βαλβετρονικ) εδω παιδια εδω μεσα εχουν πολλαπλασια χλμ χωρις προβλημα. παρε κ 2η γνωμη.
τα ιαπωνικα συστηματα ειναι πολυ πιο απλοϊκα απο τα γερμανικα, δυστυχως για εμας.

SUPERCHARGER 08-03-15 01:30

μηπως εχει στραβωσει (η ακομα και ραγισει) η βαση του ?
εχει συμβει και αυτο.....

x3tasos 21-03-16 13:15

Τελικα το προβλημα με το ΕΜL ξαναπαρουσιαστηκε. Εγινε αλλαγη του μοτερ βαλβετρονικ και ολα δουλευαν κανονικα μεχρι χθες. Αναψε λοιπον το eml και το λαμπακι του κινητηρα. Το διαγνωστικο, που δυστηχως δεν εχει λεπτομερη περιγραφη της βλαβης, λεει 2A5D "Aισθητηρεσ διαχειρισης διαδρομης βαλβιδας. Λαθος μεταβιβαση στοιχειων. 2Α6Β Περιορισμος αποδοσης κινητηρα. Εξαρτημα/λειτουργια ενεργη. 2Α63 Ενεργοποιητης διαδρομης βαλβιδας.Δυν. παρακολουθηση, σημα μη επιτευξ. Οποιος γνωριζει κατι ας το γραψει μπας και βγαλουμε καμια ακρη.

rapid_fast 22-03-16 11:51

Οταν περνάς πάνω το μοτέρ πρέπει να κάνεις αρχικοποίηση τιμών.
Το διαγνωστικό σου λέει ξεκάθαρα τι έχει συμβεί..
Εσύ λογικό να μην καταλαβαίνεις, αλλά ο μηχανικός σου???
Σε οποιαδήποτε περίπτωση, τώρα το valvetronic είναι εκτός, και πηγαίνεις σε ασφαλή
λειτουργία..
Για να επιλύσεις το ζήτημα πρέπει να αλλάξεις έναν αισθητήρα, και να αρχικοποιήσεις
εκ νέου το valvetronic.
Το τραγικό είναι οτι η βλάβη είναι ενεργή, δεν είναι σποραδική και είναι αστεία εύκολο να εξεταστεί και να επαληθευτεί....
Είμαι στη δυσάρεστη θέση να σου ανακοινώσω, οτι προφανώς και αυτό ήταν εξαρχής το
πρόβλημα σου και όχι το μοτέρ του βαλβτρόνικ, αλλά δεν βάζω το χέρι μου στη φωτιά ούτε θέλω να κατηγορήσω το συνεργείο σου, δεν ήμουν άλλωστε μπροστά στην διάγνωση...
Άλλα σενάρια καταστροφής μιλούν για κομμένη πλεξούδα, και για καμένο εγκέφαλο
τα οποία είναι οι αίτιοι του προβλήματος, αν ο αισθητήρας δεν είναι χαλασμένος..
Αυτά..

x3tasos 24-03-16 17:36

Μετα απο ψαξιμο στο web προσεξα οτι το αισθητηριο του valvetronic ηταν πλυμηρισμενο στο λαδι (το σημειο συνδεσης με την καλωδιωση-φισα) το οποιο εφερνε μαλλον και την συγκεκριμενη βλαβη. Αν δεν το αχρηστεψε- εκαψε, τοτε φθηνα την γλυτωσαμε γιατι οι βλαβες σβηστικαν με το διαγνωστικο. Μενη η δοκιμη στο δρομο. Αναμεινατε!!


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 09:55.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.