BMW-Motorsport.gr

BMW-Motorsport.gr (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/index.php)
-   Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/forumdisplay.php?f=52)
-   -   Νέα τέλη κυκλοφορίας για το 2016 (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=32955)

giannis 116 20-11-15 20:28

Νέα τέλη κυκλοφορίας για το 2016
 
Το αυτοκινητο μου ειναι κατασκευης 2004 και η αδεια του γραφει 2007 που το εκτελωνισα. Υπαρχει τροπος να αλλαξω-διορθωσω την αδεια να γραφει 2004 για να μην πληρωσω την αυξηση στα τελη;
Δεν ειναι τα 15 ευρω παραπανω που ειναι βασει των νεων πινακων που διαβασα, ειναι το γ*μωτο.

Εχω φυλαξει το χαρτι του εκτελωνισμου και τις αδειες απο τη Γερμανια σε φωτοτυπιες.

Πηγα μια βολτα απ το τελωνειο που το εκτελωνισα και δεν εβγαλα ακρη, ο καθενας υπαλληλος μαλιστα, ελεγε το μακρυ και το κοντο του και δεν εκανα δουλεια. Πρεπει να παω στο Υπ.Συγκοινωνιών ή να κάνω κάτι άλλο;

Αν μπορει να με βοηθησει καποιος σε αυτο θα του ειμαι υποχρεος.
Ευχαριστω προκαταβολικα.

BMW_330i 20-11-15 22:31

μπορεις να το αλλαξεις ναι με τα επισημα εγγραφα πρωην αδειας και το χαρτι εκτελωνισμου και θα απευθυνθεις στο γραφειο συγκοινωνιων της περιοχης σου..αλλα θα πληρωσεις απο την αρχη για την νεα αδεια.για τα τελη τους 2016 θα τα πληρωσεις κανονικα με την αυξηση γτ αν κανεις την αλλαγη θα ισχυει για τα τελη του 2017.με λιγα λογια για να βγαλεις νεα αδεια θα δωσεις παραπανω απο τα 15 ευρω που ζητανε για την αυξηση

stef 21-11-15 09:01

Ότι άδεια και να έχεις, τα τέλη σου υπολογίζονται βάση της πρώτης χρονολογίας εκτελωνισμού στην Ελλάδα.
Ο νόμος το λέει ξεκάθαρα!!

"...που κυκλοφόρησαν για πρώτη φορά στην Ελλάδα..."

giannis 116 21-11-15 12:58

Μάλιστα, ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας, οπότε μάλλον δεν θα μπω στον κόπο καν.

Dim77 21-11-15 17:31

Ο BMW Power το έκανε. Κάπου το έχει γράψει.

BMW_330i 21-11-15 18:30

απο οσο ξερω γινεται..και απο οτι θυμαμαι το εχει κανει και ενα μελος απο εδω μεσα

Raptor 21-11-15 19:29

απλά προσθέτεις την ημ/μηνία πρώτης κυκλοφορίας διεθνώς. εγώ το έκανα για να μην πληρώσω φόρο πολυτελείας. το έκανα στη διεύθυνση συγκοινωνιών του νομού μου. δεν πλήρωσα κάτι

compact 21-11-15 20:21

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Raptor (Μήνυμα 509219)
απλά προσθέτεις την ημ/μηνία πρώτης κυκλοφορίας διεθνώς. εγώ το έκανα για να μην πληρώσω φόρο πολυτελείας. το έκανα στη διεύθυνση συγκοινωνιών του νομού μου. δεν πλήρωσα κάτι

και εγω το εκανα για το αμαξι του αδελφου μου, στο υπουργειο που ηταν ο φακελος του αυτοκινητου!!

DiMiTrIs_ 21-11-15 22:56

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από compact (Μήνυμα 509223)
και εγω το εκανα για το αμαξι του αδελφου μου, στο υπουργειο που ηταν ο φακελος του αυτοκινητου!!

τι χρειαστηκε να κανεις ακριβως γτ ενδιαφερεται και ενας φιλος

giannis 116 22-11-15 11:28

Οποιοι το εχουν κανει αν ειναι ευκολο μπορουν να μας γραψουν ολη τη διαδικασια με οσο μεγαλυτερη λεπτομερεια γινεται. Οπως τι χρειαζεται, χαρτια, παλιες αδειες, χαρτια τελωνειου κλπ, τι πληρωσατε, αν πληρωσατε στο τμημα συγκοινωνιων ή μηχανολογικο, καποιο παραβολο ή κατι τετοιο, με την εφορια τι εγινε, ενημερωθηκε το συστημα αυτοματα, επρεπε εσεις να πατε και στην εφορια, γενικα δηλαδη τι απαιτειται, τι κανατε και τελικα τι κερδος ειχατε. Θα μου ηταν πολυτιμες αυτες οι πληροφοριες καθως ακουω απο διαφορους πολλα κι εχω μπερδευτει τι ισχυει, τι οχι και τι τελικα να κανω, αν κανω.
Σας ευχαριστω πολυ για τις ηδη απαντησεις και επισης προκαταβολικα για οσους γραψουν επειτα επι του θεματος. :cheers:


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:41.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.