BMW-Motorsport.gr

BMW-Motorsport.gr (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/index.php)
-   Σειρά 1 - Τεχνικά Θέματα (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/forumdisplay.php?f=72)
-   -   Βενζίνη Shell - Βενζινάδικα (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=33279)

fourna7 08-09-16 14:45

Βενζίνη Shell - Βενζινάδικα
 
Καλημέρα ομάδα...υποπτεύομαι ότι το βενζινάδικο που βάζω εδώ και αρκετό καιρό, έχει κακή βενζίνη...υπάρχει τρόπος να ελέγξω την ποιότητα της? Επίσης γνώριζα ότι μέχρι παλαιότερα η racing της shell δεν διυλιζόταν εδώ στην μπανανία, αλλά την έκαναν εισαγωγή και άρα ήταν ανόθευτη...αυτό ισχύει ακόμα???
Τέλος, και επειδή δεν υπάρχει αντίστοιχο thread, ίσως να δημιουργήσουμε ένα με τα βενζινάδικα που εμπιστεύεται ο καθενας;

rapid_fast 08-09-16 17:55

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από fourna7 (Μήνυμα 514590)
Καλημέρα ομάδα...υποπτεύομαι ότι το βενζινάδικο που βάζω εδώ και αρκετό καιρό, έχει κακή βενζίνη...υπάρχει τρόπος να ελέγξω την ποιότητα της? Επίσης γνώριζα ότι μέχρι παλαιότερα η racing της shell δεν διυλιζόταν εδώ στην μπανανία, αλλά την έκαναν εισαγωγή και άρα ήταν ανόθευτη...αυτό ισχύει ακόμα???
Τέλος, και επειδή δεν υπάρχει αντίστοιχο thread, ίσως να δημιουργήσουμε ένα με τα βενζινάδικα που εμπιστεύεται ο καθενας;

Τηλεφωνείς στην μαμά σέλ και το αναφέρεις...
ανόθευτο καύσιμο επειδή γίνεται εισαγωγή απο Γαλλία, δεν νομίζω οτι πρέπει και να
σχολιαστεί καν...

Dimzan 08-09-16 19:07

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από fourna7 (Μήνυμα 514590)
Καλημέρα ομάδα...υποπτεύομαι ότι το βενζινάδικο που βάζω εδώ και αρκετό καιρό, έχει κακή βενζίνη...υπάρχει τρόπος να ελέγξω την ποιότητα της? Επίσης γνώριζα ότι μέχρι παλαιότερα η racing της shell δεν διυλιζόταν εδώ στην μπανανία, αλλά την έκαναν εισαγωγή και άρα ήταν ανόθευτη...αυτό ισχύει ακόμα???
Τέλος, και επειδή δεν υπάρχει αντίστοιχο thread, ίσως να δημιουργήσουμε ένα με τα βενζινάδικα που εμπιστεύεται ο καθενας;

εγω εχω την απορια , τι συμπτωματα εχει το αυτοκινητο και πιστευεις οτι δεν εχει σωστη ποιοτητα η βενζινηπου βαζεις?

gearboxer 08-09-16 19:28

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από fourna7 (Μήνυμα 514590)
Καλημέρα ομάδα...υποπτεύομαι ότι το βενζινάδικο που βάζω εδώ και αρκετό καιρό, έχει κακή βενζίνη...υπάρχει τρόπος να ελέγξω την ποιότητα της? Επίσης γνώριζα ότι μέχρι παλαιότερα η racing της shell δεν διυλιζόταν εδώ στην μπανανία, αλλά την έκαναν εισαγωγή και άρα ήταν ανόθευτη...αυτό ισχύει ακόμα???
Τέλος, και επειδή δεν υπάρχει αντίστοιχο thread, ίσως να δημιουργήσουμε ένα με τα βενζινάδικα που εμπιστεύεται ο καθενας;

Ο πιο απλός τρόπος να τσεκάρεις το πρατήριο σου ειναι να..αλλάξεις πρατήριο και να δεις αν προκύπτουν απτές - και όχι φαντασιακές - διαφορές με την τωρινή κατάσταση. Αν παρατηρήσεις διαφορά, κάνεις αυτό που σου είπε ο Παναγιώτης ενημερώνοντας τη μαμα εταιρεία.

**Η racing μπορεί να εισάγεται αλλά ο εκάστοτε πρατηριούχος μπορεί εύκολα να την νοθεύει στην αναλογία που γουστάρει με απλή 95αρα..

ThaNOS E46coupe 09-09-16 14:04

Εκείνο που ξέρω εγώ παιδιά είναι ότι ας έχει το όνομα shell,άν είναι ιδιώτης άνετα μπορεί να νοθευει το καυσιμο του. Αν είναι της εταιρίας ιδιοκτησία όμως ,δεν το κάνουν. Έχω πολλά παραδείγματα στη Καλαμάτα με νοθευμένη καύσιμα, κ με καύσιμα με διογκωτικά. Από ένα πρατήριο ιδιοκτησίας της shell δεν είχα ποτέ πρόβλημα. Κ μεγάλη διαφορά είδα στην εξωλέμβια μου οταν εβαλα απο άλλο βενζινάδικο. Ήταν λίγο πιο πεσμένη η απόδοση της !!!

fourna7 09-09-16 21:58

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Dimzan (Μήνυμα 514596)
εγω εχω την απορια , τι συμπτωματα εχει το αυτοκινητο και πιστευεις οτι δεν εχει σωστη ποιοτητα η βενζινηπου βαζεις?

Καλησπέρα φίλε μου, το λινκ είναι από τη σελίδα που άρχισα να παρουσιάζω το πρόβλημα.
http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...=31761&page=26

Εκτός αυτού κάτι που με έβαλε σε υποψίες, ήταν ότι στο προηγούμενο αμάξι, ένα μάζντα 323 του 94, με 120.000 κμ, ένα χρόνο αφότου ξεκίνησα να βάζω από το συγκεκριμένο πρατήριο αποκλειστικά, έβγαλε τρόμπα βενζίνης.
Τότε δεν έδωσα σημασία όμως τώρα σκέφτομαι μήπως συνδέονται. Μπορεί βέβαια να είναι και τυχαία γεγονότα.
Να σημειωθεί ότι η Shell που βάζω είναι γνωστού αντιπροσώπου, με πολλά πρατήρια, για τον οποίο δν έχει ακουστεί κάτι μεμπτό .

nikosdov116i 10-09-16 09:09

Εγώ που βάζω μόνο shell δεν είχα ποτέ πρόβλημα.Ακόμα και όταν είμαι εκτός έδρας.

georgedue 12-09-16 11:35

Σε ότι αφορά την ποιότητα των καυσίμων ανά εταιρεία.

Ρε παίδες η Shell Ελλάδας ανήκει στην Motoroil από το 2010 και η BP Ελλάδας στα ΕΛΠΕ από το 2009. Και οι δύο εξαγορές έγιναν με συμφωνίες άδειας χρήσης σημάτων.

Για ποιο λόγο η Shell να έχει διαφορετικά καύσιμα απο την Avin και την Cyclon?
Και γιατί να έχει η BP διαφορετικά απο την EKO και την ΕΤΕΚΑ?

Αφού όλες αυτές ανήκουν στον ίδιο όμιλο αντίστοιχα, που τυγχάνει να είναι διυλιστηρια....

PetrosD 12-09-16 15:05

Μήπως βάζουν διαφορετικά πρόσθετα και σε διαφορετικές αναλογίες;

gearboxer 12-09-16 15:52

Συμφωνώ με τον Γιώργο αλλά εδώ το θέμα μας δεν είναι οι εταιρείες αλλά οι εκάστοτε πρατηριούχοι, οι οποίοι έχουν τη δυνατότητα να νοθεύουν τα καύσιμά τους ή να πειράζουν τις αντλίες τους κατά το δοκούν


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:32.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.