BMW-Motorsport.gr

BMW-Motorsport.gr (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/index.php)
-   Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/forumdisplay.php?f=52)
-   -   Test ελαστικών 225/40 R 18 (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=15296)

bimmer-corfu 16-09-08 19:13

Test ελαστικών 225/40 R 18
 
Σας γράφω τα συμπεράσματα απο πρόσφατο τεστ ελαστικών γνωστού περιοδικού σε διάσταση 225/40 R 18. Το αμάξι δοκιμής είναι μια Mercedes C Class με διάσταση ελαστικών 225/45 R 17 στο οποίο εξετάστηκε η αλλαγή συμπεριφοράς τοποθετώντας ελαστικά 225/40 R 18

-PIRELLI P ZERO
Πλεονεκτήματα: Κορυφαίο ελαστικό με σπορ και χαρακτηριστικά που βελτιώνουν την οδική συμπεριφορά. Εντυπωσιακή κατευθυντικότητα, μικρή απόσταση ακινητοποίησης σε κάθε δρόμο
Μειονεκτήματα: Μέτριο στην υδρολίσθηση
Αξιολόγηση: Πολύ καλό

-BRIDGESTONE POTENZA RE 050 A
Πλεονεκτήματα: Εντυποσιακά σπορ ελαστικά με ισορροπημένα χαρακτηριστικά σε βρεγμένο και στεγνό. Καλά αποθέματα ασφάλειας στην υδρολίσθηση. Μικρές αποστάσεις ακινητοποίησης
Μειονεκτήματα: Ελαφρώς μειωμένη άνεση κύλισης
Αξιολόγηση: Καλό

-GOODYEAR EAGLE F1 ASYMMETRIC
Πλεονεκτήματα: Καλό και πολύπλευρο ταλέντο με ιδανικό προφίλ σε ότι αφορά την κατευθυντικότητα και σίγουρα δυναμικά χαρακτηριστικά ειδικά σε βρεγμένο δρόμο. Εντυπωσιακά υψηλή άνεση.
Μειονεκτήματα: Μέτριο στην υδρολίσθηση
Αξιολόγηση: Καλό

-CONTINENTAL SPORTCONTACT3
Πλεονεκτήματα: Γνήσια σπορ ελαστικά με πλούσια προσόντα απέναντι στον κίνδυνο υδρολίσθησης. Καλά χαρακτηριστικά οδικής συμπεριφοράς με ακρίβειας στρίψιμο σε στεγνό δρόμο
Μειονεκτήματα: Ελαφρά υποστροφή στο βρεγμένο
Αξιολόγηση: Καλό

-HANKOOK VENTUS V 12 EVO
Πλεονεκτήματα: Πολύπλευρο ταλέντο με καλή οδική συμπεριφορά σε βρεγμένο οδόστρωμα αλλά και μικρή απόσταση ακινητοποίησης στο στεγνό. Η μικρή αντίσταση κύλισης ευνοεί την οικονομία καυσίμου
Μειονεκτήματα: Μέτριο στην υδρολίσθηση και άνεση
Αξιολόγηση: Καλό

-VREDESTEIN ULTRAC SESSANTA
Πλεονεκτήματα: Συνολικά αποδεκτό σπορ ελαστικό με καλά αποθέματα ασφάλειας απέναντι στην υδρολίσθηση. Καλή κατευθυντικότητα στο στεγνό και χαμηλός θόρυβος
Μειονεκτήματα: Επιμηκυμένη απόσταση ακινητοποίησης σε στεγνό και βρεγμένο
Αξιολόγηση: Ικανοποιητικό

Αν δεν υπάρχει πρόβλημα μπορώ να ανεβάσω όλο το τεστ σκαναρισμένο

Speedy 16-09-08 21:15

Δηλαδη το pirelli p zero βγηκε καλυτερο??
η μηπως αυτη το εβγαλαν...καλα.

Speedy 16-09-08 21:15

αυτα τα συγκριτικα ειναι απιστευτα ωρες ωρες το καλοκαιρι ειχα διαβασει οτι το καλυτερο στην παραπνω διασταση ειναι το michellen τωρα αλλο...

Kostas Christ 16-09-08 21:23

το αγγλικο evo ειχε περυσι κανει μια αναλυτικοτατη συγκριση 8 ελαστικων επιδοσεων. Αν το βρω θα το σκαναρω

sofos 2.8i 16-09-08 22:11

Τι γνωμη εχετε για τα Toyo?Εγω παντως ειμαι απολυτα ικανοποιημενος με τα CT01.

randombk 16-09-08 22:45

Εγω εχω το βαλει σε 18αρια το νεο Pirelli P Zero και ειναι παρα πολυ καλο λαστιχο!

Σε ολα τα τεστ βγηκε 1ο!

Μπορει να ειμαι φιλος της michelin και της continental (μιας και τις προτεινει και η BMW )αλλα το συγκεκριμενο λαστιχο ειναι κορυφη!

Πλεον η BMW το Pirelli P ZERO θα το βαζει και στα τωρινα αλλα και στα επομενα ///Μ!

Επεισης το P ZERO αυτη την στιγμη ειναι το μονο λαστιχο που εχει κεβλαρ και ανθρακονιματα εναντι του γνωστου "ατσαλοσυρματος" που εχουν ολα τα αλλα λαστιχα.
Αυτο το κανει επεισης και το πιο ΑΚΡΙΒΟ λαστιχο!Τα εσκασα για να το παρω...:lamer:

bimmer-corfu 17-09-08 00:30

3 Συνημμένο(α)
Σκάναρα και ανεβάζω το τεστ...

mormon 17-09-08 09:18

συμφωνω με τον φιλο randombk!
τα φορουσα και στο πουντο που ειχα και στα 18αρια του bmw!
τωρα στα 19αρια φοραω toyo χωρις να εχω προβλημα! αργοτερα παλι pirelli θα βαλω!

race535 17-09-08 09:59

Εβαλα τα pirelli p Zero Direnzionale πριν μια εβδομαδα και ειμαι αρκετα ευχαριστημενος αλλα πριν απο 3 μηνες ειχα βαλει τα Brigestone expedia S01 και ηταν πολυ καλυτερα στο δρομο και ειδικα στο βρεγμενο.
Τα Pirelli θελουν πολυ ζεσταμα,στο βρεγμενο δεν ειναι ιδανικα και ειναι λιγο πιο σκληρα απο τα Brigestone.
Mιλαω βεβαια μονο για τον μπροστινο αξωνα,πισω εχω αλλη διασταση!

bimmer-corfu 17-09-08 12:33

Πιστεύω ότι δεν αντιδρά το ίδιο σε κάθε αμάξι το κάθε λάστιχο...


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:48.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.