BMW-Motorsport.gr

BMW-Motorsport.gr (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/index.php)
-   Σειρά 3 - Τεχνικά Θέματα (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/forumdisplay.php?f=78)
-   -   Αισθητήρας λάμδα E46 (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=12351)

taou 29-02-08 23:53

Αισθητήρας λάμδα E46
 
Καλησπέρα παιδιά, όπως έγραψα σε άλλο τόπικ, την προηγούμενη Παρασκευή άναψε το λαμπάκι του κινητήρα. Πήγα στο διαγνωστικό και ο τύπος μου είπε ότι "έσβησε τώρα, αλλά κατά πάσα πιθανότητα θα ανάψει πάλι γιατί έχει πρόβλημα ο αισθητήρας λάμδα" επίσης μου είπε να πάω να καθαρίσω το τεπόζιτο της βενζίνης γιατί έχει νερό μέσα κ διάφορα άλλα σκουπιδάκια.

Και ρωτάω γιατί εγώ που είμαι τελείως άσχετος. Αυτός ο αισθητήρας τι ακριβώς κάνει; Κόστος ξέρει κανείς (δε ρώτησα ο βλάκας).

God 01-03-08 00:15

Ασε το ντεποζιτο ησυχο...

Το αισθητηρας λ (oxygen sensor) ειναι στην εξατμιση, συνηθως πριν τον καταλυτη αλλα τα νεα αμαξια εχουν και μετα. Μετραει το ποσο οξυγονου που εξερχεται απο την εξατμιση και ετσι υπολογιζει το μιγμα. Πολυ οξυγονο-φτωχα μιγματα. Λιγο οξυγονο-πλουσια μιγματα.

Αυτο επισης σημαινει οτι για να φτασει σκουπιδακι απο την εξατμιση στον λ πρεπει να περασει απο ολο το συστημα διανομης καυσιμου, απο το φιλτρο βενζινης και τα μπεκ για παραδειγμα, να ψεκαστει μεσα στον θαλαμο καυσης, να φαει καμια 20αρια αναφλεξεις και μετα να φυγει απο την εξατμιση. Αυτο απλως δεν γινεται. Το νερο επισης δεν του κανει τιποτα απολυτως.


Δεν ειναι και τραγικο προβλημα. Και να μην δουλευει ο εγκεφαλος θα παρει μια μεση τιμη και θα δουλεψει. Μπορεις μαλλον να το κρατησεις λιγο ετσι. Απλα πιθανον η καταναλωση σου να παει πανω αποτομα.

taou 01-03-08 00:15

Και επίσης αν ξέρει κανείς αν πρέπει να τον αλλάξω άμεσα, η μπορώ να αντέξω μέχρι το Πάσχα (που πέφτει και το δώρο) :D

stelmaniac 01-03-08 05:59

Παντως αν τελικα αλλαξεις λ, υπαρχουν αφτερ μαρκετ πολυ καλοι και σε καλες τιμες καθως ο μαμα απ οσο ξερω ψιλοτσουζει.

zaharias 01-03-08 07:04

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από stelmaniac (Μήνυμα 178251)
Παντως αν τελικα αλλαξεις λ, υπαρχουν αφτερ μαρκετ πολυ καλοι και σε καλες τιμες καθως ο μαμα απ οσο ξερω ψιλοτσουζει.

Μπραβο βρε stel...Aυτο ηθελα να του πω και εγω...:+1:

taou 01-03-08 08:25

Έχετε να μου προτείνεται τίποτα (τιμες, που μπορώ να το βρώ κλπ); Έστω και με pm.

deepblue 01-03-08 10:35

Υπαρχουν 2 αισθητηρες Λ πριν τουν καταλυτες αλλα και μετα του καταλυτες.
οι αισθητηρες αν παρεις μαμα κανουν γυρω στα 250 ο ενας !!
Ομως...μπορεις να βρεις BOSH που ουτως η αλλοιως φοραει η μαμα και να τους αγορασεις οχι απο BMW και κανουν γυρω στα 105 ευρω χοντρικα τουλαχιστον οι 2 πριν τους καταλυτες η να τους βρεις μεταχειρισμενους ακομα και 60 ευρω το ζευγαρι που ομως πιθανον να μη ξερεις τι αγοραζεις !!
Υπαρχει καποιος που λεγετε ΒΕΡΒΙΛΗΣ στον Κολωνο και εχει αλλα θελει να εχεις κωδικους.
Στελιο εσυ πιον ξερεις?
καλο ειναι να μαθαινουμε !!!!
Θα σου προτεινα να τους αλλαξεις και να μη περιμενεις μια και θα εχεις πιο μεγαλη καταναλωση αλλα και πεσμενη αποδοση του κινητηρα μια και τα μειγματα πιθανον να ειναι φτωχα.

taou 01-03-08 12:41

ΑΑΑ!!!! Δεν είναι ένας...
Ερώτηση γιατί είμαι και λίγο βλάκας. Είναι ένας πριν τον καταλύτη και ένας μετά;

Δηλαδή είναι σαν τα μπουζί που είχα αλλάξει, ίδια μάρκα αλλά έχει το σηματάκι της BMW πάνω και τα βαράνε στο κεφάλι...

BILL007 01-03-08 13:36

Yπάρχει τρόπος μέσω του διαγνωστικού να δούμε αν ο λάμδα είναι καλά ή υπολειτουργει???Το λέω γιατί εμένα μου ανέβηκε η κατανάλωση απο το που8ενά!!!

taou 01-03-08 14:24

Εμένα μου άναψε το λαμπάκι του κινητήρα και όταν το πήγα στο διαγνωστικό μου είπε οτι είναι ο αισθητήρας Λ


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:58.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.