BMW-Motorsport.gr

BMW-Motorsport.gr (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/index.php)
-   Σειρά 3 - Τεχνικά Θέματα (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/forumdisplay.php?f=78)
-   -   E46 - πολύς άσπρος καπνός (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=34012)

rapid_fast 02-09-19 18:37

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από vlachosarv (Μήνυμα 522602)
Καλησπέρα....
Ρώτησα έναν μηχανικό αν ισχύει αυτό με τα λάδια κ μου είπε πως δεν ισχύει γιατί τα συνθετικά έχουν μεγαλύτερο δείκτη θερμοκρασίας (αν το λέω σωστά), καίγονται δλδ σε μεγαλύτερη θερμοκρασία απ' ότι τα ορυκτέλαια κ τα ημισυνθετικά....

Καλά, δε θα μαλώσουμε... έχει δίκιο..
Περνάνε τα λάδια απο τα τσιμουχάκια των βαλβίδων και δεν καίγονται, ούτε στο θάλαμο
ούτε στον καταλύτη, επειδή έχουν μεγαλύτερο δείκτη θερμοκρασίας...
Συνεπώς εάν ένα αυτοκίνητο καιει λάδια, και του βάλουμε συνθετικά λάδια, δεν θα καίει
λάδια..
Και σε περίπτωση που αναμείξουμε συνθετικά λάδια με ορυκτέλαια, μόνο τα ορυκτέλαια θα περνάνε στον κύλινδρο απο τις διαρροές που έχουν τα τσιμουχάκια και τα ελατήρια...
Κατάλαβα σωστά?

///Mflyin' 03-09-19 03:04

Εννοουσε πως και ορυκτελαιο να βαλει δε θα αλλαξει κατι, εφοσον καιγεται και τωρα που εχει υψηλοτερη αντοχη σαν συνθετικο...εμενα η ερωτηση μου ειναι πως ο καταλυτης παιζει ρολο στη θερμοκρασια του μοτερ και γενικοτερα?

vlachosarv 03-09-19 08:55

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από rapid_fast (Μήνυμα 522603)
ούτε στον καταλύτη,

Νομίζω εννοεί πως αν περάσουν από το θάλαμο θα πάει στην εξαγωγή κ από εκεί στον καταλύτη όπου κι εκεί υπάρχουν υψηλές θερμοκρασίες οπότε κι εκεί θα καεί το λάδι.
Αν κάνω λάθος διορθώστε με....

Με αφορμή αυτό να ρωτήσω κι εγώ κάτι...Από το κάψιμο των λαδιών καταστρέφεται ο καταλύτης εν καιρώ; Δλδ, αν το αφήσω έτσι για αρκετό χρονικό διάστημα στην επισκευή να υπολογίσω κ καταλύτη;

rapid_fast 05-09-19 17:06

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από vlachosarv (Μήνυμα 522605)
Νομίζω εννοεί πως αν περάσουν από το θάλαμο θα πάει στην εξαγωγή κ από εκεί στον καταλύτη όπου κι εκεί υπάρχουν υψηλές θερμοκρασίες οπότε κι εκεί θα καεί το λάδι.
Αν κάνω λάθος διορθώστε με....

Με αφορμή αυτό να ρωτήσω κι εγώ κάτι...Από το κάψιμο των λαδιών καταστρέφεται ο καταλύτης εν καιρώ; Δλδ, αν το αφήσω έτσι για αρκετό χρονικό διάστημα στην επισκευή να υπολογίσω κ καταλύτη;

αν έχεις λάδια με ψευδάργυρο, ναι ο καταλύτης θα καταστραφει.

vlachosarv 16-10-19 18:34

Καλησπέρα σε όλους.

Να ρωτήσω κάτι αν ισχύει ή αν το έχει δοκιμάσει κάποιος.

Όπως έχουμε καταλάβει το αμάξι μου καίει λάδια. Θέλει επισκευή. Μέχρι να γίνει αυτό αν χρησιμοποιήσω aftermarket αντιτριβικό τύπου Super Dynamic ή τύπου Anti-Smoke θα δω κάποια διαφορά; Θα καίει λιγότερα λάδια, θα βγάζει λιγότερο καπνό ή δε θα γίνει τίποτις;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

mike21 16-10-19 19:05

Με τα αντιτριβικα δεν θα δεις διαφορά, υπάρχουν κάποια παχυρευστα για μείωση του καψίματος, το μόνο που κάνουν είναι να κάνουν το λαδι πιο παχυρευστο και να μην περνάει με την ίδια ευκολία από κάποια σημεία που δεν έπρεπε να περνάει λάδι, εγώ θα σου έλεγα να μην βάλεις, λογικά επηρεάζουν αρνητικά τις λιπαντικες ικανότητες του λαδιού.

vlachosarv 18-10-19 10:18

Κάνω copy-paste την περιγραφή ενός προϊόντος για να μου πει κάποιος αν έχει αντίστοιχη εμπειρία:

"Tο Νο 1 προϊόν για τετράχρονους κινητήρες που καίνε λάδια από φθορά ελατηρίων και εμβόλων. Δεν αυξάνει το ιξώδες του λαδιού αλλά στεγανοποιεί τις φθαρμένες επιφάνειες από τις οποίες περνά το λάδι στο θάλαμο καύσης και καίγεται. Αποτελέσματα μετά τα πρώτα 500 χλμ."

Γνώμες;

tacos 18-10-19 11:31

Στεγανοποιει τις φθαρμενες επιφανειες? Πως το κανει? Μουφα της κονομας μου κανει.

PetrosD 18-10-19 17:19

Και γιατί μετά από 500 χιλιόμετρα;

mike21 18-10-19 19:47

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από PetrosD (Μήνυμα 522729)
Και γιατί μετά από 500 χιλιόμετρα;

Εκεί σε χαιρετάει η μηχανή, οπότε σταματάει να καπνίζει


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:39.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.