BMW-Motorsport.gr

BMW-Motorsport.gr (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/index.php)
-   Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/forumdisplay.php?f=52)
-   -   Ξεθολώνοντας τα τζάμια... (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=10640)

MrZ 25-11-07 14:32

Ξεθολώνοντας τα τζάμια...
 
Φτάνει ο χειμώνας και η υγρασία...Μαζί με αυτά και τα θολωμένα τζάμια...
Όταν το αμάξι είναι κρύο και τα τζάμια θαμπά,βάζουμε τον αέρα στο ζεστό απ'οσα μου έχουν πει κατά προτίμηση στην ανακύκλωση αέρα και να βαράει το παρμπρίζ.
Όταν μετά από κάποια ώρα τα τζάμια αρχίζουν και θολώνουν από τη ζέστη τί κάνετε?Έτυχε χτές το βράδυ να είμαι καμιά ώρα στο αυτοκίνητο και να ψάχνω για θέση πάρκινγκ(τελικά τα πήρα και έφυγα) τέλος πάντων και θολώσαν όλα τα τζάμια με ένα μικρό ποσοστό του μπροστινού,αλλά όταν λέμε θολώσαν...απ'εξω φαινόταν σαν να μαγείρευα στον ατμό μέσα...Ο αέρας ήταν στο ζεστό καθ'όλη τη διάρκεια της "βόλτας" και πάντα στην ανακύκλωση γιατί αν δοκίμαζα εξωτερικό αέρα ερχόταν κατευθείαν από "εξάτμιση".

Σας τυχαίνει?Έχω κάποιο πρόβλημα με τον αέρα στο χώρο των επιβατών?Ή κάνω κάτι λάθος?Για πείτε :feedback:

Snoopy 25-11-07 14:35

δεν ξερω αν εχεις πρόβλημα αλλά για γρήγορο καθάρισμα, βάζεις το AC και καθάρισες σε d/t.

MrZ 25-11-07 14:38

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Snoopy (Μήνυμα 155122)
δεν ξερω αν εχεις πρόβλημα αλλά για γρήγορο καθάρισμα, βάζεις το AC και καθάρισες σε d/t.

Το AC εννοείς να βάλω το κρύο?

optostyle 25-11-07 15:10

εμενα με αλλο αυτοκινητο,οταν μου το εκανε αυτο,ειχα προβλημα (κατι σαν διαροη του ψυγειου,στον εσωτερικο μου χωρο)....αλλοιως κανονικα θα επρεπε να ξεθολωνουν..............
μια μικρη λεπτομερεια ,μηπως ηταν πολλα ατομα μεσα στο αμαξι???

Snoopy 25-11-07 15:20

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από MrZ (Μήνυμα 155125)
Το AC εννοείς να βάλω το κρύο?

ναι με ανακύκλωση

MrZ 25-11-07 15:22

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από optostyle (Μήνυμα 155138)
εμενα με αλλο αυτοκινητο,οταν μου το εκανε αυτο,ειχα προβλημα (κατι σαν διαροη του ψυγειου,στον εσωτερικο μου χωρο)....αλλοιως κανονικα θα επρεπε να ξεθολωνουν..............
μια μικρη λεπτομερεια ,μηπως ηταν πολλα ατομα μεσα στο αμαξι???

Οδηγός,συνοδηγός και ένας πίσω...Λες να έχω και εγώ διαρροή?Το ψυγείο δεν δείχνει να χάνει καθόλου.Φρέον δεν έχω καθόλου αλλά αυτό είναι από πρόπερσι(δεν δουλέυω το air condition καθόλου οπότε δεν έχει νόημα να ασχολούμαι με την πάρτη του)οπότε χλωμό να είναι από εκεί...δεν ξέρω...

Και 5 άτομα να ήμασταν,δεν θα έπρεπε να υπάρχει τρόπος να ξεθαμπώνουν?

nickvas19 25-11-07 15:23

ανοίγεις το παράθυρο :)

oldcarskickass 25-11-07 16:11

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Snoopy (Μήνυμα 155141)
ναι με ανακύκλωση

Δεν είναι απαραίτητο ο θερμοστάτης να είναι στο κρύο ή σε χαμηλή θερμοκρασία, αυτό που θες από το air condition είναι να ξηράνεις τον αέρα όχι να τον κρυώσεις.


Οπότε κάλλιστα το έχεις στο ζεστό ή μεγάλη θερμοκρασία και πατάς το κουμπί τους air con.

Αφού δεν έχεις μπορείς να ανοίγεις το παράθυρο σου, και αν έχεις τετράπορτο για να μη σε χτυπάει άνοιγε το δικό σου και του πίσω σου.

melodic 25-11-07 16:43

Πριν λιγες μερες ειχα στο τουτου 5 ατομα και εξω να ριχνει καρεκλες οποτε οροφη παραθυρα δεν ηταν στις επιλογες... στην πορεια ολα οκ... μολις σταματησα να παρκαρω θολωσε το συμπαν!!!! το clima εκανε το θαυμα του :twak:φωναζαν βεβαια οι επιβατες για το κρυο !!!

Εχει δοκιμασει κανεις με μια κομενη πατατα να κανει το παρπιζ η κατι ειδικα σπρευ ???

thanos_1 25-11-07 17:18

Με την ανακυκλωση λογικο ειναι να θαμπωνουν βρε παιδια!!


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:30.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.