BMW-Motorsport.gr

BMW-Motorsport.gr (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/index.php)
-   Σειρά M - Γενικά Θέματα (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/forumdisplay.php?f=97)
-   -   Bmw M3 E30.....η ιστορια ενος θρυλου στην Ελλαδα! (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=235)

m_power_lunatic 20-09-11 19:59

........
 
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από yiannis2002 (Μήνυμα 440431)
τελικά πόσα Μ3 γνήσια υπάρχουν στην Ελλάδα? σήμερα έμαθα ότι υπάρχει ακόμα ενα μαύρο γνήσιο στα μέρη μου που δεν το ήξερα

Γιαννη δωσε info,εχω χασει τα ιχνη απο ενα μαυρο Μ3 Ε30 που κυκλοφορουσε στον Πειραια-Καραισκακη απο ΟΔΔΥ αγορασμενο (γαλλικο ητανε του 1987) και ειχα ακουσει οτι πηγε προς τα ''κατω'' που λενε.

Επιπλεον κυκλοφορουσε πολυ παλια παλι απο τον ΟΔΔΥ αγορασμενο, ενα πρασινο εξωτερικα με BORBET ζαντες και εσωτερικο μηχανης μαυρο εκει στην Ελευσινα.

Συνονοματε για ριξε καμια λεπτομερεια,αν εχεις και φωτο.....τοτε:bowdown:

yiannis2002 20-09-11 20:51

για το "γαλλικό" το έχω ακούσει αλλά δεν ξέρω που είναι, αυτό που ανακάλυψα έχει έρθει από "πιό νότια προς τα επάνω", δεν έχει Ελληνικές πινακίδες , και υπάρχει ενα ακόμα το οποίο μάλλον είναι μετατροπή. Καινούργια φρούτα αυτά.

m_power_lunatic 21-09-11 08:35

.........
 
Σλουρπ.......αψογος ο συνονοματος.

Εκει διπλα στα 2002 και το 330ci θα ''ταιριαζε'' ενα Μ3 Ε30......λεω εγω τωρα....

Γιαννη,υπολογιζω οτι με matching numbers πρεπει να υπαρχουνε με ΕΛΛΗΝΙΚΑ νουμερα γυρω στα 10+ αυτοκινητα κυριως απο τον ΟΔΔΥ.

Με ξενα νουμερα υπαρχουνε καποια λιγα που κυκλοφορουνε και καποια που ειναι κλεισμενα σε γκαραζ

Υπαρχουνε παρα πoλλα γνησια με ελληνικα νουμερα αλλα ΟΧΙ MATCHING NUMBERS

Υπαρχουνε και πολλες μετατροπες που τα τελευταια χρονια γινανε ακομα περισσοτερες λογω νεων φανατικων θαυμαστων.

alpaneras 21-09-11 08:52

Το μαύρο με τις γαλλικές πινακίδες το πέτυχα πριν κάνα μήνα στην Αλίμου και μάλιστα τον ρώτησα στο φανάρι αν είναι γνήσιο και απάντησε θετικά. Diamondscwartz χρώμα ήτανε σε πολύ καλή κατάσταση.

m_power_lunatic 21-09-11 09:14

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από alpaneras;440486[COLOR="Red"
]Το μαύρο με τις γαλλικές πινακίδες [/COLOR]το πέτυχα πριν κάνα μήνα στην Αλίμου και μάλιστα τον ρώτησα στο φανάρι αν είναι γνήσιο και απάντησε θετικά. Diamondscwartz χρώμα ήτανε σε πολύ καλή κατάσταση.

Nαι συνονοματος μου,εχει κανει πριν χρονια μια μινι ανακατασκευη στον Καψαλιδη.Πολυ προσεγμενο.

Για ''γαλλικο'' εννοουσα ενα απο τον ΟΔΔΥ με κιτρινα φωτα μπροστα-μετα εβαλε ασπρα-που ητανε στο Καραισκακη και τωρα εχει μετακομισει προς τα κατω (Πελοππονησο).

notis Motorsport 21-09-11 17:10

Μήπως κάποιος ξέρει να μου πει ποιες είναι οι διαφορές ανάμεσα στις δυο αντλίες βενζίνης που βρίσκονται μέσα στο ρεζερβουάρ και σε ποια μοντέλα υπήρχε αυτή με τα δυο σωληνάκια παροχής ?


Συνημμένο Αρχείο 32730Συνημμένο Αρχείο 32731

Η δευτερη με τα δυο σωληνακια ειναι αυτη.

Συνημμένο Αρχείο 32732

Action Man 22-09-11 07:30

http://www.dossierauto.com/web/

limas 28-09-11 19:36

Ψαχνω ολο το απογευμα στο Internet και εχω βρει ελαχιστα Μ3 Ε30. Και απο αυτα δεν ξερω ποσα και αν ειναι καποια αυθεντικα...

Λετε να εγιναν κονσερβοκουτια ή απλα ειναι φυλλαγμενα γτ τα τεκμηρια και τα τελη τα εχουν κλεισει στα γκαραζ??

stef 28-09-11 19:45

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από m_power_lunatic (Μήνυμα 440487)

Για ''γαλλικο'' εννοουσα ενα απο τον ΟΔΔΥ με κιτρινα φωτα μπροστα-μετα εβαλε ασπρα-που ητανε στο Καραισκακη και τωρα εχει μετακομισει προς τα κατω (Πελοππονησο).

Γιάννη υπήρχε και κανονικό γαλλικό Μ3 μαύρο μεταλλικό με κίτρινα φανάρια και πινακίδες ΕΥ
Αρχές δεκαετίας 90 ξεσήκωνε όλη τη Γλυφάδα-Βούλα με τα παντιλίκια του!! χαχα
Το είχε φίλος , στη Βουλιαγμένη και αυτή τη στιγμή εαν δεν κάνω λάθος είναι στο Λίβανο
Θα ρωτήσω απόψε και θα μάθω!

TSAF 29-09-11 09:34

O φιλος σου αυτος πρεπει να πηγαινε στο ACS σχολειο.

limas 29-09-11 09:42

Παιζει να κανετε καμια νεα συναντηση αυτον τον καιρο?? Σας διαβαζω εδω και καποιο καιρο και θα ανεβω ΑΘηνα αυτον τον μηνα... Αν κανονισετε κατι, πειτε μου..

Μιχαλης απο Ηρακλειο

BMW Power 29-09-11 12:26

Την Πέμπτη 6/10 έχουμε τακτική συνάντηση

limas 29-09-11 21:41

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από BMW Power (Μήνυμα 441348)

Θα ερχομουν σιγουρα για να σας γνωρισω κιολας. Αλλα τλκ απο την δουλεια μου, με ειδοποιησαν οτι αναβαλεται προσωρινα το ταξιδι...

Ελπιζω συντομα να τα πουμε κι απο κοντα..

M3EST 05-10-11 07:50

263/500 M3 EVO II
 
Την 1 οκτωβριου πουληθηκε σε δημοπρασια της Bonhams στο μουσειο της BMW στο μοναχο ισως το πιο καινουριο σε κατασταση Ε30 Μ3 που υπαρχει.2448 μιλια στο κοντερ μονο! Τιμη πωλησης 51500ευρω.

http://www.bonhams.com/eur/auction/19638/lot/153/

m_power_lunatic 05-10-11 07:58

???????????????
 
Nαι καλο-χρυσο το κοκκινο EVO2 ΑΛΛΑ ο ''ασημακης'' που ειναι ????

Εκανες δουλεια με τις ζαντες απο οτι εμαθα τελικα Νικο εκει που σου ειπα να περασεις εεεεεε????Τι πηρες τελικα????Εμαθα ''σκαβατε'' ωρες χαχαχαχα!!!!!!

P.S Φοβερο το ΕVO2 ονειρο......αλλα και μονο που υπαρχουνε με delivery mileage στον κοσμο αυτοκινητα αυτη τη στιγμη σε συλλογες εγω θα προτιμουσα ενα τετοιο ολοκαινουργιο με το καντραν γεματο-σχεδον μηδενικα.......αντε και ενα σασι γυμνο ασταρωμενο πανω σε ξυλινα ροδακια οπως τα παρεδιδε η BMW.

Enema 05-10-11 13:00

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από M3EST (Μήνυμα 441988)
Την 1 οκτωβριου πουληθηκε σε δημοπρασια της Bonhams στο μουσειο της BMW στο μοναχο ισως το πιο καινουριο σε κατασταση Ε30 Μ3 που υπαρχει.2448 μιλια στο κοντερ μονο! Τιμη πωλησης 51500ευρω.

http://www.bonhams.com/eur/auction/19638/lot/153/


Μονο?????????? :bugeye:

BMW Power 05-10-11 14:37

http://www.topgear.com/uk/photos/ham...w-m3?imageNo=0

alpaneras 05-10-11 15:06

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από BMW Power (Μήνυμα 442049)


Like, like, like!!!

dimitris 029/505 05-10-11 15:13

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από BMW Power (Μήνυμα 442049)

Πως το παθαν αυτοι και καλοειδαν γερμανικο αυτοκινητο!!!!!!!!!!!!!!!!!!Αν δεν ειναι british car ( jaguar ,rover ,aston martin κτλ) συνηθως το θαβουν.....αλλα εδω μαλλον δεν τους επαιρνε......

BMW Power 05-10-11 15:49

Και είναι και Ravaglia!!!

Enema 05-10-11 17:04

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από dimitris 029/505 (Μήνυμα 442059)
Πως το παθαν αυτοι και καλοειδαν γερμανικο αυτοκινητο!!!!!!!!!!!!!!!!!!Αν δεν ειναι british car ( jaguar ,rover ,aston martin κτλ) συνηθως το θαβουν.....αλλα εδω μαλλον δεν τους επαιρνε......

Βασικα δεν τα θαβουν, ειδικα ο hammond γουσταρει bmw, απλα ο clarkson κραζει τα ///M γιατι τα αγοραζουν 'cocks' και καταληγουν να ειναι seriously uncool στο coolboard.

Aλλα τωρα τα πραγματα αλλαξαν, γιατι οι cocks πηγαν στην audi :dance: και ετσι τα bmw εγιναν cool.

Αμα δεις πχ review του clarkson για την M5 ας πουμε, την εκθειαζει, λεει οτι ειναι ισως καλυτερη και απο μια ferrari F430, ειναι engineering perfection. Oπως και την τελευταια Μ3, αναγνωριζει οτι ειναι ενα καταπληκτικο precise μηχανημα. Απλα δεν γουσταραν αυτους που τα αγοραζαν.

limas 06-10-11 01:14

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Enema (Μήνυμα 442068)
Βασικα δεν τα θαβουν, ειδικα ο hammond γουσταρει bmw, απλα ο clarkson κραζει τα ///M γιατι τα αγοραζουν 'cocks' και καταληγουν να ειναι seriously uncool στο coolboard.

Aλλα τωρα τα πραγματα αλλαξαν, γιατι οι cocks πηγαν στην audi :dance: και ετσι τα bmw εγιναν cool.

Αμα δεις πχ review του clarkson για την M5 ας πουμε, την εκθειαζει, λεει οτι ειναι ισως καλυτερη και απο μια ferrari F430, ειναι engineering perfection. Oπως και την τελευταια Μ3, αναγνωριζει οτι ειναι ενα καταπληκτικο precise μηχανημα. Απλα δεν γουσταραν αυτους που τα αγοραζαν.

Ουτε εγω γτ δεν εχω τα λεφτα βα την παρω...!!!

m_power_lunatic 07-10-11 08:37

///Mooore....give me more!!!!
 
10 Συνημμένο(α)
Απο την προσπαθεια των Αγγλων να αναπαραστησουνε την γνωστη φωτο....

P.S Στην κλασσικη ασπρομαυρη φωτο για να μην σας βγουνε τα ματια ειναι 39 μαυρα και 27 κοκκινα SPORT EVO συνολο 66 αυτοκινητα +1 το DTM κατω στη φωτογραφια.

m_power_lunatic 07-10-11 08:41

///Mooore....give me more!!!!
 
10 Συνημμένο(α)
Λιγες ακομα...που λεει ο λογος......

BMW Power 07-10-11 08:44

Αυτή η πινακίδα είναι πιο ακριβή από το αυτοκίνητο

http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...5&d=1317969582

m_power_lunatic 07-10-11 08:46

Gine me some //M3 E30-more!!!!
 
7 Συνημμένο(α)
.....εεεεεεε ειναι λιγες ακομα....

καλα σταματαω χαχαχαχα!!!!!

m_power_lunatic 07-10-11 08:48

!!!!!!!!!!!!!!!!
 
Παν-σωστος ο Δημητρης......ποσο πανω κατω Δημητρη εσυ που τα ξερεις απο Αγγλια????

BMW Power 07-10-11 09:04

Μερικές χιλιάδες λίρες ανάλογα με το πόσο ειδική είναι η πινακίδα.

Οι πινακίδες στην Αγγλία πρέπει να έχουν τουλάχιστον 1 γράμμα και 1 αριθμό και η πιο ακριβή είναι βέβαια η Α1. Για παράδειγμα με ένα γρήγορο ψάξιμο η "BA 1" κοστίζει £156,000

Αν ψάξεις στο google private plates θα σου βγάλει πολλά site για να πάρεις μια ιδέα από τιμές

Fanatic 07-10-11 09:11

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από BMW Power (Μήνυμα 442366)
Μερικές χιλιάδες λίρες ανάλογα με το πόσο ειδική είναι η πινακίδα.

Οι πινακίδες στην Αγγλία πρέπει να έχουν τουλάχιστον 1 γράμμα και 1 αριθμό και η πιο ακριβή είναι βέβαια η Α1. Για παράδειγμα με ένα γρήγορο ψάξιμο η "BA 1" κοστίζει £156,000

Αν ψάξεις στο google private plates θα σου βγάλει πολλά site για να πάρεις μια ιδέα από τιμές

:eek::bugeye: τι λες τωρα????

Nα ενας τροπος να βγαλει λεφτα το κρατος! χαχα...custom πινακιδες! Δεν καταλαλαβαινω γιατι να μην γινεται και εδω αυτο...αφου ειναι μοναδικος....ασε που ειναι και ευκολα αναγνωσιμος σε περιπτωση που χρειαστει...

BMW Power 07-10-11 09:20

Το ζήτημα Στέλιο είναι ότι οι πινακίδες ανήκουν στον αγοραστή και όχι στο κράτος. Την αγοράζεις, την πουλάς, την έχεις για πάντα, κάνεις ότι γουστάρεις και υπάρχουν ακόμη και παραλλαγές σε γραμματοσειρές!!!

Τα μεγάλα hardware stores φτιάχνουν πινακίδες.

Fanatic 07-10-11 09:30

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από BMW Power (Μήνυμα 442369)
Το ζήτημα Στέλιο είναι ότι οι πινακίδες ανήκουν στον αγοραστή και όχι στο κράτος. Την αγοράζεις, την πουλάς, την έχεις για πάντα, κάνεις ότι γουστάρεις και υπάρχουν ακόμη και παραλλαγές σε γραμματοσειρές!!!

Τα μεγάλα hardware stores φτιάχνουν πινακίδες.

A ναι σωστο...το ειχα ξεχασει οτι ειναι ιδιοκτησια αγοραστη...

Οταν πρωτοβγει η πινακιδα πρωτη φορα και δηλωθει φανταζομαι οτι ειναι απλα θεμα...προτεραιοτητας.

BMW Power 07-10-11 09:32

Το θέμα είναι να υπάρχει διαθέσιμη αυτή που θες για να έχεις ένα σχετικά χαμηλό κόστος.
Αλλιώς πληρώνεις άπειρα χρήματα για να την αγοράσεις από τον ιδιοκτήτη.

dimitris 029/505 07-10-11 13:42

1 Συνημμένο(α)
Συνημμένο Αρχείο 32841 Με πεισατε!!!!!!!!!!!Αλλαζω την "καρδια" και την ξανακανω νικελ.....ουτε ενα κοκκινο δεν την εχει μαυρη.....κατι παραπανω θα ξερουν αυτοι!!!!!!!!!!!!!!

m_power_lunatic 07-10-11 13:47

...................
 
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από dimitris 029/505 (Μήνυμα 442420)
Συνημμένο Αρχείο 32841 Με πεισατε!!!!!!!!!!!Αλλαζω την "καρδια" και την ξανακανω νικελ.....ουτε ενα κοκκινο δεν την εχει μαυρη.....κατι παραπανω θα ξερουν αυτοι!!!!!!!!!!!!!!

Και να πεις οτι δεν στο ειχα πει..........καλα θα κανεις!

Βαλε τις ριγες και τα καπακια στις ζαντες και βγαλε οπωσδηποτε τα φρυδακια!

BMW Power 07-10-11 13:50

Όσο πιο "μαμά" είναι το συγκεκριμένο αυτοκίνητο, τόσο πιο ωραίο.

dimitris 029/505 07-10-11 14:10

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από m_power_lunatic (Μήνυμα 442422)

Βαλε τα καπακια στις ζαντες !

Που να τα βρω αυτα τα καπακια ρε γμτ?????Καινουρια ξερω οτι κανουν οσο μια τετραδα ζαντες!!!!!!!!Κατι μεταχειρισμενα που εχω δει στο ebay δεν μπορω να καταλαβω αν ειναι για 16αρες και δεν ειμαι σιγουρος αν ταιριαζουν (οχι οτι αυτα ειναι τζαμπα!!!).Αντε να σας πω κι αυτο αλλα μη βαρεσετε.....τωρα τελευταια γλυκοκοιταω αυτες http://esmwheels.com/access/wheels-0...cPath=21_34_62 .....τι λετε ????????

ThaNOS E46coupe 07-10-11 14:55

ωωωωω.... ναί!!!!!!είναι πανέμορφες!!!! αλλα θα τις προτιμούσα όχι σε μάυρο!!!

dimitris 029/505 07-10-11 19:19

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ThaNOS E46coupe (Μήνυμα 442438)
ωωωωω.... ναί!!!!!!είναι πανέμορφες!!!! αλλα θα τις προτιμούσα όχι σε μάυρο!!!

Θανο λεω για μαυρες γιατι "ερχονται" πιο κοντα στις μαμα.....και πιστευω ειναι και σε καλη τιμη.Δεν με πειραζει που ειναι ρεπλικα....οι BBS δεν πλησιαζονται!!!!(Δεν βαρεσατε βλεπω....:chair:...ευτυχως)

DaywalkeR 08-10-11 00:21

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από dimitris 029/505 (Μήνυμα 442430)
Που να τα βρω αυτα τα καπακια ρε γμτ?????Καινουρια ξερω οτι κανουν οσο μια τετραδα ζαντες!!!!!!!!Κατι μεταχειρισμενα που εχω δει στο ebay δεν μπορω να καταλαβω αν ειναι για 16αρες και δεν ειμαι σιγουρος αν ταιριαζουν (οχι οτι αυτα ειναι τζαμπα!!!).Αντε να σας πω κι αυτο αλλα μη βαρεσετε.....τωρα τελευταια γλυκοκοιταω αυτες http://esmwheels.com/access/wheels-0...cPath=21_34_62 .....τι λετε ????????

55 ευρώ έκαστο καινούρια Δημήτρη. Είχα παραγγείλει σε ανταλακτικατζή εδώ και είχαν μπερδευτεί και μου φέραν αυτά τα "smoked" που είναι για την 16αρα της Μ. Τελικά τα έδωσα πίσω και μου έφεραν τα σωστά. Οι διαστάσεις που παιζουν είναι 2, η μια είναι με διάμετρο 15cm και η άλλη είναι με διάμετρο 17cm. Εσύ μάλλον όπως κι εγώ χρειάζεσαι την 17cm

dimitris 029/505 08-10-11 09:16

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από DaywalkeR (Μήνυμα 442561)
55 ευρώ έκαστο καινούρια Δημήτρη. Είχα παραγγείλει σε ανταλακτικατζή εδώ και είχαν μπερδευτεί και μου φέραν αυτά τα "smoked" που είναι για την 16αρα της Μ. Τελικά τα έδωσα πίσω και μου έφεραν τα σωστά. Οι διαστάσεις που παιζουν είναι 2, η μια είναι με διάμετρο 15cm και η άλλη είναι με διάμετρο 17cm. Εσύ μάλλον όπως κι εγώ χρειάζεσαι την 17cm

Ειχα την εντυπωση οτι καπου τα ειδα γυρω στα "εκατον55" ευρω......αν ειναι για 55 το ξανασκεφτομαι αλλα ειμαι αναμεσα στα δυο....να παραγγειλω καπακια η να παω στην λυση ESM OO2 για καινουριες?Η και τα δυο!!!!!!!!!!!!!χαχαχαχαχαχα γιατι οχι.....


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:25.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.