BMW-Motorsport.gr

BMW-Motorsport.gr (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/index.php)
-   Σειρά 1 - Τεχνικά Θέματα (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/forumdisplay.php?f=72)
-   -   Αλλαγή λαδιών 116d '18 (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=33708)

gzix 30-12-18 13:51

Αλλαγή λαδιών 116d '18
 
Γεια σας και χρόνια πολλά παιδιά, καινούργιος στο forum και θα ήθελα να σας ρωτήσω σχετικά με την αλλαγή λαδιών... Έχω ένα 116d αγορασμένο τον Ιούνιο του '18 auto (μοντέλο Μάρτιος '17) , και έχω διανύσει μέχρι τώρα 8,8 χιλιάδες και κάτι χιλιόμετρα... Επειδή ήταν ελαφρώς μεταχειρισμένο με 2.200 χιλιόμετρα από αντιπροσωπεία και ο υπολογιστής του αυτοκινήτου λέει αλλαγή στα 12.000, πρέπει να κάνω αλλαγή όπως στης παλαιότερης γενιάς αυτοκίνητα που κάναμε στο μισό ή στους 6 μήνες απ'ότι έλεγε ο κατασκευαστής ή να πάω σύμφωνα με τις οδηγίες που λέει ο κατασκευαστής και ο υπολογιστής του αυτοκινήτου; Και αν πρέπει να κάνω αλλαγή τώρα, θα χρειαστεί να τα βάλω από την τσέπη μου, ή το καλύπτει η τετραετής προσφορά (που είναι μαζί με την δωρεάν ασφάλεια και δωρεάν σέρβις για 4 χρόνια) πριν να συμπληρωθούν τα χιλιόμετρα που λέει το αυτοκίνητο;

Υ.Γ. να σημειωθεί ότι το αυτοκίνητο σχεδόν κάθε μέρα το ανάβω και το αφήνω να δουλέψει για κανά πεντάλεπτο πριν αρχίσω την πορεία για να ζεσταθεί ο κινητήρας λόγω του κρύου καιρού εδώ που μένω, ενώ δεν ζωρίζω στο γκάζι γενικά τον κινητήρα.
Καλές γιορτές να έχετε!

mixalhs 30-12-18 14:01

Καλώς όρισες , να ακολουθήσεις οτι λεει η αντιπροσωπεία για να εχεις και την πλήρη κάλυψη για οτι σου βγάλει το αυτοκίνητο (αν σου βγάλει )!

gzix 31-12-18 00:00

Καλώς σας βρήκα Μιχάλη! Θεωρώ πώς είναι η ασφαλέστερη επιλογή αυτή, αν και το φοβάμαι ιδιαίτερα μιας και είναι καινούργιο, μην αρχίζει τις φθορές ο κινητήρας! Εν τω μεταξύ, ο υπολογιστής του αυτοκινήτου μεταβάλλει τα χιλιόμετρα που θα απαιτηθεί αλλαγή με βάση την χρήση ή είναι ημερολογιακός σύμφωνα με το χρονοδιάγραμμα;

mixalhs 31-12-18 10:44

Με βαση την χρήση μεταβάλλονται .

BMW Power 31-12-18 20:17

Εγώ θα άλλαζα τα λάδια ενδιάμεσα με δικό μου κόστος για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο.

KAZA 01-01-19 18:33

Για την προθέρμανση του κινητήρα τι γνώμη έχετε;
Κάπου είχα διαβάσει ότι δεν κάνει καλό η πολύωρη αναμονή στο ρελαντί όταν ο κινητήρας είναι κρύος λόγω ανεπιθύμητων ουσιών που προκαλούνται από την καύση του πλούσιου μείγματος που έχουμε πάντα στην κρύα εκκίνηση.....

nikosdov116i 01-01-19 19:34

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από KAZA (Μήνυμα 521392)
Για την προθέρμανση του κινητήρα τι γνώμη έχετε;
Κάπου είχα διαβάσει ότι δεν κάνει καλό η πολύωρη αναμονή στο ρελαντί όταν ο κινητήρας είναι κρύος λόγω ανεπιθύμητων ουσιών που προκαλούνται από την καύση του πλούσιου μείγματος που έχουμε πάντα στην κρύα εκκίνηση.....

Βάζουμε το αυτοκίνητο μπροστά για λίγα δευτερόλεπτα και ξεκινάμε σιγά σιγά χωρίς να ζορίζουμε σε υψηλές στροφές τον κινητήρα.

PetrosD 01-01-19 20:12

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από nikosdov116i (Μήνυμα 521393)
Βάζουμε το αυτοκίνητο μπροστά για λίγα δευτερόλεπτα και ξεκινάμε σιγά σιγά χωρίς να ζορίζουμε σε υψηλές στροφές τον κινητήρα.

Αυτό κάνω κι εγώ.

mixalhs 02-01-19 00:14

Οταν μιλάτε για πολύωρη αναμονή στο ρελαντί σε τι χρόνους αναφέρεστε ;

KAZA 02-01-19 14:03

5 λεπτά περίπου όχι παραπάνω....


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:18.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.